Nie widzę urządzeń jak chcę zrobić automatyzację

Witam,

Nie wiem co robię źle. Zigbee2mqtt widzę wszystkie moje sterownik do rolet. Natomiast nie widać ich nigdzie indziej czy w encji czy jak chcę zrobić automatyzację. Dodam że w integracjach nie widać mqtt ale nie wiem czy to ma tam być czy nie. HA najnowsza wersja.





Ok

@habran aby urządzenia z Zigbee2MQTT jak sama nazwa wskazuje (Zigbee → MQTT) pojawiły się w HA, po drodze musi być broker MQTT np. jako dodatek do HA addons/mosquitto/DOCS.md at master · home-assistant/addons · GitHub i musi istnieć jednocześnie integracja HA z brokerem MQTT - MQTT - Home Assistant. Wygląda to wtedy tak: Zigbee2MQTT → broker MQTT ← HA, sprawdź konfigurację w/w elementów.

Skoro działa Z2M to najwyraźniej ma połączenie z brokerem (bo bez brokera kończy pracę automatycznie po krótkiej chwili od uruchomienia).
Natomiast brak urządzeń w HA wynika z braku Integracji MQTT w HA, która de facto jest dość zwykłym klientem brokera i wszystkie urządzenia, które integrują się za pomocą brokera MQTT (u Ciebie Mosquitto) znajdują się właśnie w tej Integracji.
Jeśli wszystko opiera się na Dodatkach, to dodając Integrację MQTT nie należy nawet grzebać w jej ustawieniach (domyślnie Supervisor wygeneruje działające dane uwierzytelniające).

Ewentualnym kolejnym krokiem może być konieczność restartu systemu z zaawansowanego menu restartu (to w sumie zależy co było robione wcześniej).

W integracjach go nie ma jest za to w dodatkach jak na screenie.


Natomiast nie ma go w urzadzeniach oraz uslugach ale nie wiem czy ma byc…

Jak ma być bitwa na obrazki - proszę bardzo - Integracja MQTT się sama nie pojawi, musisz ją zainstalować (dodać, bo jest ona jedną z setek jeśli nie tysięcy Integracji wbudowanych ale nie pojawiających się na zasadzie autowykrywania - to jest połączenie z “obcym” dla HA serwerem, którym jest broker, przypadkowo akurat zainstalowany na tej samej maszynie ale we własnym osobnym kontenerze).

Failed to connect to the Mosquitto Mqtt Broker add-on. Check the add-on status and try again later.

No, ale mam sobie zgadnąć dlaczego Integracja nie raczy się połączyć z brokerem?

Czy grzebałeś cokolwiek w jej ustawieniach podczas dodawania? (bo zasadniczo masz NIE grzebać, chyba, że Mosquitto skonfigurowałeś sobie ręcznie zamiast automatycznie).

A w ogóle masz broker uruchomiony? (na obrazku wyżej okazałeś uruchomiony)

nie wszystko jak zawsze

Co znaczy jak zawsze?

Zrestartowałeś System od czasu instalacji Dodatku Mosquitto?

Może inaczej miałem konfig już z rasberry pi ale teraz stoi to na dellwyse na Hasos to mogl skopac?

a instalaka jak tutaj

Jak masz czas moge dac numer na anydeska zdalnie looknac?

Ne no, sorry nie mam czasu na oglądanie filmików, pokaż swoją konfigurację… (jako YAML)
a i jeszcze jedno nie grzebię nigdy w cudzych instalacjach i nie ma mowy o tego typu “pomocy”.

Czy mam rozumieć, że grzebałeś w użytkownikach tak jak to koleżka na tym filmie pokazuje? Z którego roku jest ten film?

Oczywiście można zrobić to tak jak gość pokazuje (jest to nieco bardziej zaawansowana konfiguracja, ale podstawa to byś rozumiał jak ona działa, bo wtedy musisz wiedzieć jaki użytkownik do czego służy).

# Loads default set of integrations. Do not remove.
default_config:

# Load frontend themes from the themes folder
frontend:
  themes: !include_dir_merge_named themes

automation: !include automations.yaml
script: !include scripts.yaml
scene: !include scenes.yaml

Pytałem o konfigurację Mosquitto… to jest konfiguracja HA (swoją drogą zupełnie pusta, więc nie sądzę że importowałeś cokolwiek z jakiejś innej instalacji).

Gdy wklejasz YAML (albo logi czy cokolwiek wymagającego formatowania jako kod) skorzystaj z tej instrukcji
https://forum.arturhome.pl/t/jak-prawidlowo-zamieszczac-yaml-inny-kod-lub-logi-w-postach-na-forum/11455

homeassistant: {}
advanced:
  network_key:
    - 155
    - 426
    - 1856
    - 119
    - 126
    - 78
    - 128
    - 134
    - 33
    - 207
    - 92
    - 142
    - 153
    - 7
    - 63
    - 8
  pan_id: 21286
  ext_pan_id:
    - 176
    - 29
    - 129
    - 249
    - 87
    - 203
    - 200
    - 101
  homeassistant_legacy_entity_attributes: false
  legacy_api: false
  legacy_availability_payload: false
mqtt:
  server: mqtt://core-mosquitto:1883
  user: addons
  password: yaeT5Ies6Iezatei4hoo8aif2ier9aixyugasa2iequoofiuqua9tai9IW
  keepalive: 60
  reject_unauthorized: true
  version: 4
serial:
  port: /dev/ttyUSB0
frontend:
  port: 8099
device_options:
  legacy: false
devices:
  '0xa4c138c90c1c45ff':
    friendly_name: '0xa4c138c90c1c45ff'
  '0xa4c138da0dcd0026':
    friendly_name: Salon FIX
    homeassistant:
      name: Salon fix
    optimistic: true
  '0xa4c13880f8bf441f':
    friendly_name: Garazz
  '0xa4c138c9dae83be4':
    friendly_name: HS
  '0xa4c138d8b66b5aeb':
    friendly_name: 'Pilot salon '
  '0xa4c138739e2d08a2':
    friendly_name: Narozny

No dobra chyba wojny na obrazki będzie ciąg dalszy, pytam o Mosquitto, w sumie fajnie że podałeś konfig Z2M, ale chodzi mi o Mosquitto, bo to z nim nie możesz się zintegrować, co do Z2M twierdziłeś, że działa OK, swoją drogą działa na autogenerowanych poświadczeniach, więc teraz grzebanie w Mosquitto nie jest dobrym momentem, ale bez wiedzy o jego konfiguracji chyba daleko nie ujedziemy.

to powiem tak jak ma byc tez folder MQTT to takiego na wierzchu nie ma jak bylo do Z2M. Moze się szkodać bawic zrestuje to do zera i nie bede wgrywał konfigu bo i tak tam nic nie ma, a byl z rasberry pi a teraz jest na dellu

Pokaż konfigurację Mosquitto, kto powiedział, że musi być jakiś folder

logins: []
require_certificate: false
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
customize:
  active: false
  folder: mosquitto