Node-RED zawiesza system

Ostatnimi dniami miałem problem ze stabilnością HA. Myślałem, że to wina karty sd więc z migrowałem na dysk ssd. Dużo to jednak nie dało. System ciągle się restartował. Zacząłem więc wyłączać dodatki i pierwsze padło na NR. Jak ręką odjął. Pewnie któraś z automatyzacji jest temu winna, ale jeszcze nie zdążyłem ustalić która. Mam jakieś podejrzenia.

Może dacie jakieś rady co robić aby uniknąć w przyszłości problemów z NR??

Ile używasz nodów? Może ramu ci brakuje? kamery też znacznie obciążają system

1.Sprawdź czy wszystkie twoje dodatki są aktualne w Manage palette, niestety aktualizacja nodered nie aktualizuje (node) trzeba to zrobić ręcznie.

  1. Sprawdź czy nie masz czasem włączonego Obserwator, potrafi on zwiesić system

Screenshot - 20.12.2021 , 20_42_24

Obserwatora już wyłączyłem. Jutro będę dalej się przyglądał co i jak. Wywalę wszystkie automatyzację i będę je po kolei przywracać. Może to któraś z nich

też tak mam :slight_smile: nie wiem czy to kwestia za dużej ilości obsługiwanych FLOW czy coś psują z samym NR ale też zauważyłem z nim drobne problemy :frowning:

No niestety NR nie działa już tak dobrze jak kiedyś. Pytanie czy to wina samego NR czy może node-red-contrib-home-assistant-websocket

To nie dobrze. Po wyłączeniu NR od razu widać poprawę w szybkości HA. W każdym razie na Rpi3 czuć różnicę.
To nie dobrze, jak jeszcze coś tam sobie wyklikam w NR to tych automatyzacji w HA nie ogarniam

z tego samego powodu nauczyłem się NR (choć ciężko nazwać to nauką bo jest to po prostu proste:))
nie wiem czy to przypadek ale Artur podpowiedział fajną rzecz - sprawdź aktualizację w ManagePallet - i tak tam zajrzałem i miałem jedną aktualizację - i OK ale wyłączyłem wszystko co tam jest czego nie używam… i zauważyłem spadek obciążenia procesora - nie dużo ale zawsze coś:)

image

2 polubienia

właśnie wyszło nowe NodeRED z informacją o ważnej naprawie :slight_smile:

image

1 polubienie

kurka, u mnie NR używa ok 25% procesora

natomiast po aktualizacji dodatków zmieniło się na

Jeden nod nie chciał się zaktualizować. Zresztą i tak z tego co widzę to go nie używam. Można zbędne nody zrobić disable all ?? obraz

A ten update to do czego służy ?? obraz

Aktualizuje utworzone procesy do aktualnej wersji NR

użycie procesora wskoczy :slight_smile: - też tak miałem. u mnie aktualnie

image

możesz wyłączyć wszystkie NODY których nie używasz - te używane nie mają możliwości naciśnięcia disable all.

Nie ma co doszukiwać się winy w NR - “pewnie to zasilacz” :wink:
“Kiedyś” był tylko jeden proces. W miarę rozrastania się systemu o kolejne nieoptymalnie zrobione procesy, NR powoli się zatyka.

Niejedno tu widziałem i np. zawsze się zastanawiałem - po co “pytać” HA w jednym procesie o to samo, kilka razy z rzędu? …lub np. po co sprawdzać temperaturę pomieszczenia co 5sek?

…itd… chcę powiedzieć, że taki stan jest na własne życzenie.
Uważam, że jeśli proces nie “wygląda” to nie działa optymalnie.

Widzę że jesteś jak wróżbita Macjej, przepowiadasz ze dziś w nocy będzie ciemno :grinning_face_with_smiling_eyes:. Zasilacz to już mnie rozwalił, ale pewnie żartowałeś.

@artpc

To dość kultowe stwierdzenie, więc żart :stuck_out_tongue: jakkolwiek w czasach popularności najtańszego chłamu zasilaczowego sprawdzało się w ogromnym % przypadków.

“pewnie to zasilacz”
u mnie pod święcących diodach serwisanci zdalnie zdiagnozowali usterkę zasilacza w routerze i to trafnie… więc się sprawdza
Co do NodeRed, mam około 1180 Nodów, jednym z niedomagań powyżej tej ilości jest brak możliwości
Deploy pracując zdalnie na nim, czyli poza siecią wew.

Tak sobie myślałem, czy była by możliwość zainstwalowania dwóch NodeRed w HA :joy: :stuck_out_tongue_winking_eye:

W tym przypadku to nie nodered tylko serwer nginx. Zmieniając konfig tego drugiego pozbędziesz się problemu.

możesz coś więcej naświetlić w tej kwestii??

Można zainstalować ile chcesz, poczytaj Update add-on'a do konkretnej wersji - #2 przez macek. Po zainstalowaniu musisz oczywiście odpowiednio zmienić config add-on’a żeby wspólne parametry nie pokrywały się, np. port na jakim działa GUI.

Tutaj jest opisane o co chodzi i jak poradzić sobie z tym problemem.