nodeMCU ESP 8266 załączanie pieca CO

Chcę odciąć EUROSTER’a 2005 jak steruję z ESP8266, ale proszę… Chyba zrozumiałem…

No i tu nie rozumiem co chcesz uzyskać, używając jeden przekaźnik możesz tylko wymuszać grzanie - nad tym się koncentrowałem (lub wymuszać brak grzania, ale wtedy połączenia muszą być inne).
A czemu się koncentrowałem na wymuszaniu grzania?
Bo możesz wtedy ustawić fabryczny termostat w tryb antyzamarzania i sterować w pełni grzaniem z poziomu ESP.

Takie stworzyłem założenie projektowe, że jak przekaźnik odpadnie, to ma być przekazanie sterowania do EUROSTER 2005, aby moja 72-letnia mama naciskając jeden guzik mogła załączyć piec z EUROSTER’a.

No to rozwiązanie jest gdzieś powyżej (nawet zalinkowałem właściwego posta).

Właśnie sie nad tym pochylam, dlatego zamilkłem… :grinning:

EDIT
@szopen co teraz zepsułem? :wink:

Chyba jest dobrze. W tej konfiguracji bez wglądu na to, czy EUROSTER 2005 podciągnął przekaźnik, czy go nie podciągnął, priorytetowym układem sterującym ogrzewaniem będzie “Home Assistant / ESP8266”.

Nie rozumiem tego schematu teraz. Zupełnie. Przewody tu się same przepinają w zależności od stanu czy jak?

Narysuj same połączenia i nazwij poszczególne przyłącza tą samą terminologią co na początku.

To są dwa obwody - niebieski w stanie odpadniętym i zielony w stanie podciągniętym.
Jakbyś miał chęc porysować, oto czysty pliczek…

1 polubienie

No i to mi nie pasuje właśnie. Proszę…

@szopen dzięki za ciepliwość tak swoją drogą…
Jeszcze taka opcję biorę pod uwagę.

Pozdrowienia i Spokojnej Nocy

Mam dość na dziś
tak płynie prąd gdy przekaźnik jest w stanie nieaktywnym - wtedy decyduje termostat (sytuacja gdy termostat jest zwarty czyli chce by piec grzał, bo wiadomo, gdy jest przerwa to nie grzeje)

a tak gdy włączysz przekaźnik wtedy wymuszasz grzanie

2 polubienia

Termostat grzeje jak zwarte sa styki NC+COM a nie jak NO+COM
Manual do niego - https://www.kotly.com/sklep/tf/insteuroster2005.pdf

EDIT (po fakcie)
Przepraszam @szopen za wprowadzenie w błąd stwierdzeniem, że Termostat grzeje jak zwarte są styki NC+COM, a nie jak NO+COM.

Opieram się na twoich schematach z samego początku, z których wynika, że obecnie masz połączone
COM pieca z COM termostatu
i
NO pieca z NO termostatu.

Piec grzeje gdy termostat ma zwarte COM z NO.
(co też potwierdziłeś w innym miejscu: zworka w piecu = grzeje na amen, rozwarty nie grzeje).

O ile w przekaźniku oznaczenia NO i NC są w pełni jednoznaczne, to w przypadku dowolnego urządzenia w szczególności czujnika trzeba sprawdzać dokumentację.
(bo to zależy co projektant przyjął za sytuację normalną)

Załączona instrukcja to potwierdza.

1 polubienie

Przyznaję. Moja wina. Z pokorą i wdzięcznością przyjmuję krytykę. Zrobiłem banalny błąd.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc, za rozwiązanie, za wyprowadzenie mnie z błędu.
Pozdrawiam.

Fajnie się czytało te posty i chcę tylko dla potomnych dorzucić fragment z dokumentacji Tasmota opisujący zastosowanie dla Open Therm, dokładniej schemat z opisem jak sprzętowo, za pomocą przekaźnika, zrobić zabezpieczenie na wypadek awarii np. bramki OTG.

Dla ścisłości, upewnić się chciałem, że co do zasilania, jest prawidłowo zaprojektowane, prawda?

A co tu projektować? Sprawdzić tylko obciążalność tej minimalistycznej przetwornicy na “NodeMcu Base”, dołożyć kondensator na zasilaniu, zależnie jakim napięciem planujesz to zasilać. Inną kwestią do sprawdzenia jest, czy napięcie sygnału sterującego z ESP 3,3V zdoła wysterować transoptory sterujące przekaźnikami. Zdjęcia nie mówią wszystkiego, fajnie jak znalazł byś schematy dla obu płytek. Wówczas można z pewnością potwierdzać takie czy inne działanie (jeśli tylko komponenty rzeczywiste będą zgodne z tymi na schematach).

Dzięki. Tyle akurat zrozumiałem i nie mam pytań (póki co :wink: ).

Można, chociażby zasilacz 5V ,2A do zasilania całości, zamiast 12V . Wtedy nie trzeba się martwić o obciążalność przetwornicy na tej płytce prototypowej.
Zasilamy płytkę przekaźników i to NodeMcu niezależnie, mamy zapas mocy i śpimy spokojnie.

U siebie zastosowałem taką płytkę:

Szeroki zakres napięcia zasilania, ze stosunkowo przyzwoitą elektroniką przetwornicy DC-DC.

@JerryG
Poszukaj po forum - kiedyś analizowałem jakieś płytki przekaźników, czy akurat taką nie pamiętam.

W każdym razie taka jak z linka poniżej nie nadaje się dla logiki 3V3 (ale można przerobić).
http://wiki.sunfounder.cc/index.php?title=2_Channel_5V_Relay_Module

Co do płyty głównej pod moduł deweloperski to przetwornica chyba ma obciążalność 1A więc uciągnie ESP i 2 przekaźniki raczej swobodnie.

Jeśli podrzucisz linki do schematów płytek które masz w ręce, to przeanalizuję potem, od biedy mogą być naprawdę zajebiste zdjęcia obu stron każdej płytki (ale nie obiecuję, że wtedy mi się będzie chciało).