Nowa oficjalna integracja Tuya v2 (od wersji HA 2021.10 zastępuje starą intergrację chmurową)

po aktualizacji HA Current Version: 2021.10.0 pojawiła się całkiem nowa integracja Tuya.
Postępuj zgodnie z dokumentacją Tuya - Home Assistant
a ponownie będziesz się cieszył Tuya :slight_smile:
Co najważniejsze to w tą nową integrację TUYA zaangażowany jest zespół programistów TUYA
Może niedługo możliwy będzie odczyt danych z gniazd, sensorów temp., itd itd
Pozdrawiam wszystkich
p/s
w tym serwisie masz to konieczne
https://iot.tuya.com/

Stara Tuya- 48 urządzeń
Tuya v2 - 24 urządzeń (brak scen)
Nowa Tuya - 19 urządzeń (brak scen) ( na innym HA)
Z tego samego konta :thinking:

Musimy poczekać, aż inżynierowie Tuya przyjdą do pracy :), u mnie widzi wszystkie przełączniki i nic poza tym. Liczę iż nie będę musiał sprzedawać TUYA i kupować shelly.
Mam Tuya, Shelly, Supla i uważam za najlepsze Shelly ze względu na własne serwery w urządzeniach.
Działa to lokalnie i zdalnie, nawet jak odłączyłem internet to w sieci lokalnej mogłem sterować Shelly.
Wada Shelly to tylko WiFi, i cena :frowning:
Niestety urządzenia Shelly są droższe.
Pozdrawiam

Jest jeszcze możliwość dodania Tuya przez SmartThings nie wymaga huba.
Światła, gniazdka, sceny działają.
Termostaty - jest odczyt temperatur i włącz -wyłącz
Żaluzje - on off
Gniazdka - pobór prądu, napięcie OK
edycja:
Gniazdka - tylko on off

Nie mogę skonfigurowac tuya aby działała w HA. Wiecie może czy można zmienić oprogramowanie na inne np suple zamiast tuya?
3cac4f406350c5b008a2eb455c90053b678e3d12_edit

Postępuj proszę z instrukcją zamieszczoną w HA, dokładnie miałem ten sam błąd 1106.
Zrób krok po kroku a na pewno Ci odpali.
Po prawidłowym podłączeniu do integracji Tuya nowe urządzenia widoczne są w HA natychmiast.
Inżynierowie TUYA, obiecują dalszy rozwój integracji, można mieć nadzieję iż TUYA będzie wysyłała inne integrację niż wł/wył.

Wczoraj dokonałem tej integracji i powiem, że słabo to wygląda póki co. Niektóre urządzenia mają znaczne opóźnienie, więc przyjrzałem się od razu local Tuya i to jest dopiero bajka. Polecam zintegrować się właśnie po local. Integracja nawet dla mnie laika okazała się dość prosta, natomiast trochę zabawy miałem z dodawaniem poszczególnych urządzeń tj. gniazda , sterowniki rolet - zabawa na czuja ( metoda prób i błędów). Jak się już udało wszystko poskładać to efekt był nagrodą za cierpliwość.

1 polubienie

Ta tuya to jakas masakra , bynajmniej dla mnie bo nie moge zrobic integracji ani w tej lokalnej. Moze ktoś mi podac jakis opis jak zmienic soft na inny byle nie tuya bo juz nie mam sily na to.

Dziwne - u mnie “oficjala” v2 działa (i ta stara chmurowa też prawie zawsze działała poprawnie do czasu update HA do 2021.10 gdy v1 zostało celowo usunięte), jakkolwiek nie jestem fanem Tuya (a raczej antyfanem, więc po paru gniazdkach Tuya, gdy zorientowałem się jak to korpo działa, dostali u mnie “zakaz wjazdu”).
Może nie masz urządzeń zarejestrowanych w niebrandowanej aplikacji i chmurze?

(ewentualnie w tej drugiej, ale zasady dotyczą też jej, no chyba że się coś radykalnie zmieniło ostatnio, jakkolwiek ja mam cały sprzęt bazujący na ich technologii zarejestrowany w niebrandowanej Tuya)

Każda aplikacja jest powiązana z “sub-chmurą”, więc mimo hostingu na tych samych serwerach, żadne urządzenie zarejestrowane z użyciem innej aplikacji nie będzie widziane w oficjalnej integracji Tuya. (może to się w końcu zmieni, ale szczerze wątpię)

To zależy w jakim urządzeniu (nie w każdym się da, nie w każdym łatwo), w szczególności polecam najpierw sprawdzić bazę kompatybilnego sprzętu z Tasmota

opis zmiany softu na Tasmota flashowaniem OTA (bez rozbierania, nie zawsze się udaje, nie zawsze jest możliwe)
Tuya Convert

opis flashowania Tasmota z rozbieraniem sprzętu (da się w przypadku każdego kompatybilnego SoC, i tu kluczowa informacja - nie każde urządzenie bazujące na Tuya zawiera SoC pochodzący od Espressif, a te które mają inny oczywiście nie podlegają możliwości zmiany softu w ten sposób ani przez TuyaConvert itp.)

ewentualna migracja z Tasmota do ESPHome (jeśli sprzęt może działać z dowolną typową kompilacją Tasmota, to zwykle może też z ESPHome oraz innymi projektami firmware dla ESP - należy tylko sprawdzić czy są obsługiwane inne wykorzystane w konstrukcji komponenty, ale zazwyczaj są)

Przy okazji - w wątku zapanował nieco bałagan wynikający z niejasnej terminologii (obie integracje są “v2”):

  • oficjalna integracja to ta która jest już zawarta w HA core (nie wymaga komponentów niestandardowych) obecnie od 2021.10 jest to wersja v2 (i wymaga konta developerskiego oraz dodatkowych danych do zalogowania w porównaniu z v1), Chińczycy ochrzcili ją “HA core Tuya”
  • “nieoficjalna” to “Tuya v2” (patrząc oczami Chińczyków - wydaje się być oficjalna bo zajmuje się nią oficjalnie oddelegowany przez Tuya developer)

PS ten OFF-TOPIC nie powinien się tu wcale znaleźć, poczytaj więcej np. tam
https://forum.arturhome.pl/tag/tasmota
https://forum.arturhome.pl/tag/esphome

PPS
bynajmniej to nie przynajmniej :stuck_out_tongue_winking_eye: ta partykuła powoduje, że twoje zdanie przeczy wewnętrznie samemu sobie.

w samej aplikacji w telefonie dziala ale nie moge dodac parowania do HA. Postepuje zgodnie z opisami ale zawsze w któryms miejscu zawisne i nie wiem co dalej. Znajde chwile i jeszcze raz spróbuje localtuya.

Jeśli chodzi o chmurową integrację v2 to napisz gdzie masz problem (bo jeszcze chyba dość dobrze pamiętam jak to ogarnąć), jakkolwiek jest to dobrze opisane w bieżącej dokumentacji:

w HA nie paruje się urządzeń - w przypadku obu “oficjalnych” integracji urządzenia są “zasysane” z chmury (i zarówno w starej jak i nowej po prostu podaje się dane logowania, tylko w v2 jest ich więcej)

Konto developerskie sugeruję założyć na te same dane, które używasz do logowania w aplikacji Tuya Smart, chociaż można podlinkować i inne (można też podlinkowac obie sub-chmury powiązane z obiema aplikacjami, które wymieniłem wyżej).
(w moim wypadku musiałem pogrzebać w spamie, bo tam wylądował mail aktywacyjny konta; rejon musisz wybrać ten sam na który rejestrowałeś urządzenia - jak zgaduję Europa bodajże środkowa? Central Europe; API services mają wyglądać jak na obrazku w dokumentacji - potrzebne jest dokładnie te 6 serwisów, dodane są po prawej stronie panelu, do dodania po lewej, jeśli dodasz za dużo to można usunąć; natomiast QR kod uzyskany na samym końcu skanuje się z poziomu aplikacji Tuya tak jakby dodawać nowe urządzenie do konta przez QR).

czy tylko u mnie tuya v2 nie działa po aktualizacji? Dodam że nowa Tuya z integracji nie widzi wszystkich atrybutów co tuya v2 która mi umarła…

Może komuś pomoże, bardzo fajnie opisana nowa integracja Tuya:

1 polubienie

Ja mam na chińskim serwerze (Zakładałem dość dawno) to przynajmniej u mnie nie działa nowa integracja, pokazuje przy dodawaniu integracji i w API tuya ze adresy IP z tej lokalizacji są zbanowane, ale możesz skontaktować z pomocą techniczną :rofl:

1 polubienie

Ja też zakładałem dawno, ale zmigrowałem sprzęt na europejski serwer (na inne konto) ze 2(?) lata temu (to chyba była ostatnia chwila, bo z innych forów wiem, że potem były problemy z powiązaniem sprzętu brandowanego pod innymi znaczkami z niebrandowaną chmurą Tuya) i jakoś działa (choć jestem daleki od stwierdzeń, że jestem zadowolony).

Bramkę użyłem tylko raz do aktualizacji Głowicy. Nie mam teraz powodu aby integrować Tuya na nowym koncie a na starym w lokalizacji China nie da się tego zintegrować, pozostało mi jeden przełącznik WIFI ale niestety nie da się do tego załadować innego softu siedzi tam dodatkowy MCU i nie pozwala fleszować przez serial

A tu komunikat Tuya IOT

Dodany adres IP wykracza poza zakres usług bieżącego centrum danych, co może powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa danych. Zalecana jest zmiana adresu IP. Tuya całkowicie zablokuje międzyregionalne połączenia danych, aby zapewnić bezpieczeństwo danych dla Ciebie i użytkowników.

No nieźle - pod pozorami troski o bezpieczeństwo dbają po prostu o swoje interesy…

1 polubienie

Dzieki wielkie za podesłanie tego filmu. Wszystko poszło bez problemu i znowu działa w HA.

a masz wszystkie encje jak wcześniej czy tylko część, pytam ot tuya v02

U mnie są wszystkie stare encje, ale nie ukrywam, że liczyłem na implementacje funkcji, których wcześniej nie było (i nie widzę żadnego postępu), a integracja chmurowa będzie wymagała corocznego odnawiania abonamentu (również darmowego, co jest gdzieś wyraźnie zaznaczone, wiem bo chciało mi się czytać te ich absurdalne warunki).
Ostatecznie jest też przecież nieoficjalna local-tuya.

1 polubienie