Okablowanie nowego domu

Cześć!
Co polecacie z doświadczenia?
Instalację przewodową planuje wykonać w większości samodzielnie.
Na bezprzewodowej się nie skupiam, bo do położenia tynków i podłóg wystarczy jak przewidzę, gdzie będą AP (w sumie też do nich przewód).
Większość przewodów planuję kłaść w gwiazdę.
230V, 400V, LAN, TV, alarm, brama wjazdowa i garażowa, oświetlenie podjazdu i inne na zewnątrz, studnia głębinowa, podlewanie ogrodu, zbieranie wody deszczowej, żaluzje, rolety, pogodówka, ogrzewanie podłogowe (pompa ciepła, ale miejscami maty grzewcze), rekuperacja, kiedyś pewnie też fotowoltaika - chyba z grubsza jest to większość haseł kierująca na moje potrzeby.
Nie zamierzam później rozpruwać ścian itp.
Przyjmujmy więc, że koszty przewodów jest zerowy i puszczamy “wodze fantazji” :grin:
Miłego dnia/nocy.

To przygotuj sobie duuużo miejsca na rozdzielnicę, szafę rackową, szafę na kable niskoprądowe, czas na pełną dokumentację tego bo jak Cię zabraknie to nikt nie dojdzie do tego co gdzie i jak :grin:. Też jestem przed etapem instalacji elektrycznej i już zrezygnowałem z kładzenia kabli do wszystkiego. Przykład:

  • instalacja TV - szczerze a po co mi to? Wystarczy mi jeden punkt w salonie z anteny satelitarnej, nigdzie więcej nie mam TV (i nie zamierzam) a dzieciaki i tak oglądają wszystko przez internet.
  • rolety - kable z silnika i z przycisków do rozdzielnicy (4 + 3 kable), fajnie ale żeby to obsłużyć (jednoczesne sterowanie zdalne i lokalne z przycisków) wymagane są dodatkowe, wcale nie tanie moduły na szynę DIN,

Lepiej przemyśleć co chce się osiągnąć i jakim kosztem a przewody kładziemy pod wybraną technologię, rozwiązanie.

2 polubienia

i po to założyłem ten post, aby łatwiej mi się myślało widząc szersze spektrum
a na razie słabo wyszło

jak pisałem w innym poście, kontakty pokoje szklane typu sonoff touch, na 3 wyjścia potrzebne jest 5 żył, działają wtedy manualnie i bezprzewodowo, fajnie to się sprawdza

łazienki, garaż, ciemniejsze korytarze polecam zwykłe czujniki ruchu do oświetlenia, nie brudzi się rękami ścian i świeci kiedy trzeba i samo gasi

kuchnia, łazienka, salon na dzień - oświetlenie białe - martwe, pokoje, sypialnie - oswietlenie żółte - ciepłe
łazienka - oświetlenie tryb nocny i dzienny, czyli w dzień full oświetlenie, w nocy 23:00-05:00 tylko samo podświetlenie delikatne (żeby sobie do kibelka trafić :grin:)
W łazience tam gdzie wanna zamontuj TV - do moczenia się z winkiem w ręce :sweat_smile:, polecam

na ścianach, przejściach, w atlanie małe dodatki świetlne ze smakiem, żeby lekko ciepło świeciło - fajnie to wygląda

Proszę doprecyzuj jakie to dokładnie czujniki (technologia, zasilanie) i ich miejsce instalacji, nie chcę ruszać ciągłe ręką podczas kąpieli oglądając TV :wink:.

Też się z tym zgadzam ale to delikatne oświetlenie masz na osobnym obwodzie czy to żarówki ściemnianie w oświetleniu głównym?
Pytania wynikają z aktualnego remontu nowego mieszkania, wszystko jest do zrobienia więc też zbieram praktyczne informacje.

łazienka - tv z prawej, oświetlenie z prawej manualnie - kontakt potrójny przy umywalce po prawej (można zaświecić tylko jedno światło w rogu) wtedy jest półmrok i można tv oglądać, a jak wstaniesz z wanny - jest na wprost pod ścianą i czujką ruchu, to się zaświeci lewa strona, czujka skierowana jest na drzwi


taki mój patent

Łazienka poddasze
czujka ruchu w suficie, łapie wszystko, zaświeca 3 lampki, czwarta jest na kontakt manualnie w razie potrzeby, podświetlenie główne to pierwszy obwód który korzysta z czujki ruchu i ma czasówkę, a podświetlenia delikatne to drugi obwód też podpięty do czujki ruchu bez czasówki

też tak sobie wymyślałem

Czyli to zwykłe czujniki ruchu PIR na 230V wpięte bezpośrednio w obwód oświetlania, najważniejsze że cel został osiągnięty :slight_smile:.

Z innego forum (niestety ten dział wymaga logowania):

Cześć a jak rozwiązać problem ściemniane takich punktów z poziomu włącznika?

ściemniane takich punktów z poziomu włącznika?

rozwin troszke o co chodzi, ja w tej łazience nie mam kontaktu do swiatła

@Robert11
Generalnie są 3 rozwiązania bezprzewodowe, które znam (w przypadku systemów przewodowych z pewnością dostępne jest rozwiązanie nr 1.)

  1. moduł dopuszkowy ściemniacza + sterowanie z klasycznego przycisku “dzwonkowego” (kliknięcie zapala/gasi, a przytrzymanie cyklicznie rozjaśnia i ściemnia, być może są wersje 2-wejściowe, ale to rozwiązanie mnie nie interesowało jakoś specjalnie, więc nie wiem czy są takie gdzieś dostępne - bardziej rozbudowane moduły Z-wave można “programować”, tj. włączyć na poziomie modułu jakieś dostępne funkcje by działały również całkiem offline), integracja po Z-wave, Zigbee lub WiFi - zależy co znajdziesz
  2. zamiast “kontaktu”, czyli wyłącznika, montujesz “inteligentny” ściemniacz z pokrętłem (widziałem gdzieś takie rozwiązanie na Zigbee bodajże)

Oba powyższe wymagają “głupich” żarówek - najlepiej zwyczajnych halogenów (lub ściemnialnych LEDów, ale z tym bywają problemy). Nie należy stosować równocześnie żarówek “inteligentnych”.

  1. stosujesz dowolny system “inteligentnych” żarówek, a zamiast “kontaktu” montujesz systemowego pilota (wykonalne w systemach Zigbee, Z-wave i niektórych WiFi, przy czym np. systemy Philipsa i Ikei mają to w standardzie, a Philips dodatkowo ma parę użytecznych do tego funkcji już na poziomie bramki Hue).

Generalnie każde z tych rozwiązań da się zintegrować z czujkami ruchu na poziomie HA, a niektóre nawet mają odpowiednie funkcje systemowo (więc działają częściowo lub w pełni offline).

Ogólnie ciężki temat jest tyle rozwiązań ile pomysłów, a co sądzicie o wykorzystaniu siemens logo 8 za pomocą tego zrobić oświetlenie i jakieś inne newralgiczne punkty ? raczej wszystkiego na HA nie chce ponieważ jak padnie HA to będzie tylko ciemność:)
Jak wygląda kwestia instalacji elektrycznej pod siemens logo 8 orientujecie się?

Instalacja elektryczna w gwiazdę czyli wszystkie przewody schodzą się w rozdzielnicy elektrycznej, do tego przyciski dzwonkowe, o sterownikach na forum - Sterowniki w inteligentnym domu.