OpenTherm - gateway

Nie jeszcze nie miałem jakoś czasu aby przysiąść

Ciekawe czy są tu inni użytkownicy OTWG, bo mam kilka pytań :slight_smile:

Może ktoś podpowie. Podczas dodawania integracji zostawiłem puste pole identyfikator. To był chyba błąd, ponieważ podczas wywołania usługi prosi mnie właśnie o gateway_id. Szukam plików, gdzie jest zapisana ta integracja, bo z GUI nie można już tego wyklikać :frowning:

Już poradziłem, jak nie podasz podczas instalacji gateway_id, to domyślnie jest wstawiana nazwa :slight_smile:

Szukam sposobu wyłączenie pieca w przypadku np. otwarcia okna. Oczywiście mogę to zrobić za pomocą obniżenia temperatury na sterowniku, ale to nie o to chodzi. Jest encja climate.opentherm_gateway, ale ona zawsze ustawia się na heat.

Jest też termostat, który w momencie kiedy jest poniżej temperatury zadanej na sterowniku, pozostaje nieaktywny.
obraz

Koledzy @Raczek @on6222 macie już jakieś automatyzację z użyciem OTGW?

Już się dowiedziałem. W tym protokole nie ma switcha on/off. Aby wyłączyć piec, należy ustawić temperaturę zadaną na np. 10 st.

Niestety ja jeszcze nie miałem czasu do tego przysiąść

Chcę zrobić podejście pod podłączenie kotła DeDietrich MPX 24 z HA.
Również posiadam AD289 zastanawiam się czy uda się z tego regulatora/kotła wyciągnąć informację o zużyciu Energi w kWh? Sterownik taką informację podaje w zakładce informacje.

Nie widziałem encji, która zwracałaby ilość zużytej energii.

@mstefanowicz

Witam
Udało się zrobić jakieś automatyzacje wykorzystując zmianę temperatury, działa to jakoś sensownie ?

Właśnie jestem w trakcie. Bazuje na projekcie Artura. Jak skończę, to wrzucę gotowy projekt.

Możecie sprawdzić czy encja Return Water Temperature podaje jakieś odczyty? U mnie cały czas pokazuje 0.

U mnie coś takiego, również mam podwójne encje ale nie wiem jeszcze które pokazują prawidłowy odczyt

Widzę, że u Ciebie bramka pokazuje temperaturę powrotu z CH. Muszę poszukać dlaczego u mnie nie ma tej wartości…

@mstefanowicz a możesz powiedzieć które encje wybrałeś z boilera czy thermostat, które u ciebie są bliżej prawdy

W większości te wartości są takie same. Różnica jest jedynie w temperaturze zewnętrznej (czasami, nie wiem z czego to wynika)i dlatego biorę ją z encji kotła.

Ponieważ wątek otwarty pytanie co do OTGW od Nodo shope.

Ogólnie zestaw przygotowany i podłączony do pieca. Zestaw to Płytka wraz z ESP. I tutaj pojawiły się pierwsze problemy.

  1. Nie udało mi się podłączyć urządzenia wg kroków które były podane wyżej tj. Integracja oraz socket:// …
  2. Udało mi się dopiero podłączyć po MQTT i ogólnie pierwsze wrażenie udało mi się !!! ale zaraz przyszłą chwila reflekcji.
  3. Moja konfiguracja to OTGW bez termostatu. Termostatem ma być server home …
  4. Wszysto czyta, ale nie załącza pieca ponieważ nadpisuje mu pierwotne ustawienia tj. była temperatura grzania 40C a OTGW nadpisała 20 (domyślam się, że jest to wartość domyślna). Innymi słowy piec nie działa i nie chce grzać a “winnter is comming…”
  5. Czytam Opentherm Gataway konfigurację, ale po przeczytaniu mam więcej pytań niż odpowiedzi. Z tego wynika, że muszę cos nadpisać żeby ustawić zadane wartości itp. Ale wszystko fajnie tylko brak nawet jakiś przykładów. Czy należy to zrobić w configuration.yaml czy w innej formie.

Jak to macie ogarnięte u siebie? Tworzycie dodatkowe encje, oprócz tych które było na Discovery? Jak to ogarnąć. Obecnie wróciłem do czasów jaskiniowców z grzaniem ale liczyłem na nowoczesność.

Ja u siebie mam wpięte miedzy sterownik ad289 a piec mcr3, odczytuje wartości i ewentualnie czasem zmienię temperaturę, nie wiem jakby się zachowywało gdybym odłączył sterownik, ale pamiętam jeszcze jak przy uruchomieniu pieca majster który robił dokładał zworkę (albo wyciągał, już nie pamiętam) bo inaczej piec nie chciał ruszyć

Czy ktoś już próbował integrować się z bramką WIFI OT ? ( Regulator pokojowy z komunikacją OpenTherm z WiFi - TECH Sterowniki ) Jak się okazało kiedy zostanie podłączony do pieca właśnie ten sterownik, komunikuje się po open termie to zostanie wyłączona możliwość sterowania piecem poprzez złącze sygnałowe które jak zakładam wykorzystuje na przykład sterownik ST-8s WIFI wspierany przez projekt “tech-controllers”.

Może ktoś coś doradzi jak to ugryźć.

Posiadam piec gazowy Defro 2f i 6 pomieszczeń do ogrzania z tym że 3 z nich z reguły będą miały temperaturę w granicach 7-10* a reszta normalnie mieszkaniowo po ok. 19* i tu pojawia się problem bo jeżeli nie będę w stanie wysterować za pomocą HomeAsistanta odpalenia lub wyłączenia pieca to przedstawiają się trzy negatywne scenariusze:

  1. Wszystkie zawory zamknięte i piec pracujący szybko się przegrzeje i złapie błąd (Poza tym dla niego to też nie najzdrowsze ).

  2. Pomieszczenie gdzie będzie zamontowany terminal sterownika osiągnie zadaną temperaturę to sterownik wyśle polecenie do pieca że już może się wyłączyć, co za tym idzie wszystkie inne pomieszczenia które wymagały by dogrzania będą pozbawione ciepłej wody do momentu aż w tym jednym pokoju spadnie temperatura i sterownik ponowie załączy piec. (Najlepsza z tych 3)

  3. Olewając już zakupiony, nie najtańszy sterownik i stosując np. 8s stracę możliwość zdalnego dostępu przez stronę emodul.pl do parametrów pieca i ewentualnego jego resetu kiedy złapie błąd.

Całość instalacji mam do zrobienia u mamy, starszej osoby dla której ustawienie temperatury w pokoju to jest problem a dopiero co sterowanie instalacją ręcznie, pozostawienie grzania cały czas też odpada ze względu na koszty.

Domyślam się, że grzejniki posiadają zwykłe głowice termostatyczne?
W Twoim przypadku na początek wyregulowałbym instalację aby pracowała w miarę poprawnie bez pomocnika HA.

  1. Wybierz jedno pomieszczenie jako wiodące. W nim umieść sterownik i zdemontuj z grzejnika głowicę (aby piec nie łapał błędu).
  2. W pozostałych dwóch ( o temp 19st) otwórz zawory na full.
  3. W pomieszczeniu wiodącym wyreguluj przepływ (tzw. kryzowanie) aby nagrzewało się wolniej od pozostałych 19st.
  4. W pomieszczeniach chłodnych w zasadzie nic nie trzeba robić ponieważ z powodu niskiem temperatury będą wychładzać się najwolniej i zawsze załapią się na któryś cykl grzania.
    Cała trudność to wybranie właściwego pomieszczenia wiodącego.

Jeśli to będzie niewystarczające wtedy można pomyśleć o pomiarach temperatur w pomieszczeniach ciepłych.

Jednak przy klasycznych głowicach trudne będzie wyskalować położenia pokrętła z temperaturą.
Przy smart głowicach wygląda to trochę inaczej …

Każde pomieszczenie wyposażone jest w smart głowice + niezależne czujniki temperatury gdzie sterowanie mam oparte o HA, wszystko śmigało prawidłowo w instalacji gdzie był zamontowany bojler nie musiałem się martwić cyklami pracy pieca, teraz muszę myśleć o tym aby nie pracował na “sucho” bo się przegrzeje jak nie będzie obiegu wody. W momencie jak albo ja z żoną albo siostra wpadamy w odwiedziny to wychłodzony pokój chcielibyśmy sobie nagrzać przed przyjazdem otwierając głowicę żeby nie spać w kurtkach. Tylko co nam da otwarcie głowicy jak będzie grzało tylko chwilę w cyklach ogrzewania głównego pokoju, przechłodzone pomieszczenie się nie nagrzeje. A ciągłe grzanie pustych pomieszczeń to jakaś pomyłka.

Zastanawiam się czy nie zamontować jakiegoś zbiornika na wodę aby piec w nim nagrzewał wodę i dopiero kiedy jest potrzeba schodziła na instalację. :\

Naprawdę nie spodziewałem się że w dzisiejszych czasach nadal piece są tak projektowane że będą próbowały pchać wodę do zamkniętej instalacji i się przegrzeją heh.

To zmienia postać … jakby jednak nie było to i tak w instalacji powinien być jakiś niesterowany “bajpas”. Jeśli jest możliwość w twoich głowicach ustawienia minimum zamknięcia zaworu to poustawiać tak aby zawsze był minimalny przepływ.
Rozumie ( dokładnie to nie widać jak to jest u ciebie), ze ten podlinkowany sterownik jest głównym sterownikiem, który kontroluje piec?
Czy jest dostęp do czujnika temperatury? Można by wtedy oszukiwać sterownik główny zaniżając mu temperaturę mierzoną na podstawie odczytu z głowic. Jeśli byłoby to jakieś rozwiązanie temat mogę rozwinąć.
Czy Twoje głowice podają % otwarcia zaworu?