OpenTherm - gateway

Głowice to w części Tuya HY367 oraz tuya hy368 nie mają możliwości zostawienia minimalnego otwarcia. Zastanawiałem się czy nie zamontować w najdalszym grzejniku (pokój mamy) takiego bajpasu pomiędzy zasilaniem a powrotem otwartego na zaworze do połowy aby zachować stały obieg w układzie mimo zamkniętych głowic.

Chyba że jest jakiś zawór z regulowanym poziomem ciśnienia kiedy ma się otworzyć, myślę że w sytuacji kiedy każdy termostat będzie zamknięty ciśnienie w układzie powinno wzrosnąć do granicy wydajności pompy mam rację ? A w efekcie czego przepuszczać na powrót. W momencie otwarcia któregoś z termostatów powinno ciśnienie spaść i zawór się domknąć. Coś na zasadzie zaworów bezpieczeństwa ale one mają znacznie wyższy stały parametr otwarcia.
np. Zawór różnicowo upustowy 3/4 Honeywell DU145-3/4A SKLEP INTERNETOWY IWOMAT

Chociaż naprawdę wolał bym rozwiązanie jak by to nazwać “cywilizowane”? i znaleźć metodę wyłączenia pieca kiedy nie jest potrzebny. Ten sterownik WIFI OT będę montował dopiero jutro i zobaczę faktycznie co w nim siedzi, w zeszłym tygodniu jak autoryzowany instalator robił pierwsze uruchomienie pieca to go nie podłączył bo twierdził że nie umie i nie będzie się z tym bawił. Dobrze by było gdyby piec mógł być wysterowany z opentermu oraz przez “złącze sygnałowe” jednocześnie, na infolinii producenta twierdzą że albo to albo to.

Tak to będzie główny sterownik pieca, jeżeli go nie ma, to ustawia się temperaturę obiegu wody na piecu np 50* i będzie dążył do utrzymania takiej temperatury w układzie, pompa bije 24h.

W sterowniku w okolicach otworka, na płytce powinien się element podobny do tego
termistor
Jeśli tak, łatwo można będzie go oszukać aby gdy będzie potrzeba dogrzania pomieszczeń “odczytał” np. 5st.
Będziesz miał wtedy kontrolę nad załączeniem kotła i nawet wyprzedzająco możesz otworzyć jedną głowicę “bajpasową”…

Zrób fotkę tego sterownika w środku… chyba, że czujnik jest zewnętrzy

edit …trochę doczytałem jest dodatkowy czujnik radiowy do pomiaru temp. wewnętrznej R-8b.
Wygląda na zwłykłą po radiu 434Mhz lub 868Mhz … ciekawe czy dałoby się to sparować i innym ogólnie dostępnym lub odczytać przez rtl_433?

edit2… temat mnie trochę wciągnął :slight_smile:
Jest integracja do HA dla sterowników Tech

Pomyślałem, że można spróbować sterować głowicami “na około” odczytując informację ze sterownika i jego nastawy “przepisywać” do parametrów zadanych głowicy.
W każdym pomieszczeniu umieści dedykowany czujnik temp.
Bezprzewodowy pokojowy czujnik temperatury C-8 r - TECH Sterowniki.
To są tylko moje spekulacje i aby nie popaść w zbytnie koszty można to na początek przetestować na jednym czujniku. Rozwiązanie bez żadnych przeróbek sprzętowych.

Zastanawia mnie również - skoro jest to OpenTherm to czy nie można by integracji ogarnąć lokalnie przez bramkę i integracje?

Być może plotę jakieś bzdury… nigdy tego tematu nie tykałem :slight_smile:

jestem przed zakupem mcr evo 3 24 t, przeczytałem juz mnóstwo postów, może ktoś podpowie co dokupić do sterowania plus integracja z HA
P.S.
Jak wam sie sprawuje ten piec???

Do tej pory za smartdom robił Domoticz. Niestety padła pamięć USB która robiła za dysk. Przesiadam się powoli na HA na komputerku. Dlatego postanowiłem wszystkie kontrolery chodzące na ESP przenieść na jedną platformę, żeby wykorzystywać MQTT w związku z tym wszystkie ESP przeprogramowałem na najnowsze ESP_Esy_Mega. Teraz do rzeczy. Ofiarą tej polityki padła też bramka OpenTherm z która komunikował się Domoticz po Wifi. Esp_mega w w polu Serial Port mam do wyboru wiele portów szeregowych. Pytanie: Który port wybrać: HW Serial0, HW Serial1 SW Serial czy I2C Serial. W poprzednim oprogramowaniu R147 nie musiałem portów wybierać.

Kolejna sprawa jak dodaję Integrację OpenTherm Gateway to wpisuję:
w Nazwie : OpenTherm
w Ścieżce: socket://192.168.1.81:6638
w Identyfikatorze: opentherm
Po Zapis dostaję komunikat: Nie można nawiązać połączenia.
Esp w tym czasie pracuje pod w/w adresem chociaż jak w poście powyżej być może nie dostaje parametrów OT z powodu złego portu.