Otwieranie bramy-tracker gps

  1. Nie wiem czy się sprawdzi, ale planuje zacząć od garażu, gdzie mam zostawioną miejsce na światło i docelowo będzie tam moja malinka. Od garażu mam zamiar rozwijać zasięg, czyli kolejne urządzenia będą kupowane zgodnie z zasadą rozbudowy urządzeń jako routery, aby powiększać zasięg.
    Tutaj mam świadomość, że jak założę żarówkę na drugim końcu domu to może to nie mieć zasięgu do mojego conbee 2, które siedzi w malince. Plan jest taki, że tam gdzie się uda włożyć do puszki coś co rozszerzy zasięg, choćby głupia wtyczka w gniazdu przed jakąs lampką którą mam w pokoju. Mój dom ma blisko 180 m2 :slight_smile: wiec trochę zmian mam przed sobą :slight_smile:
  2. Akurat w mojej sytuacji ma bardzo wiele znaczenia, ponieważ mój net to łącze WiFi z jakiegoś nadajnika, który działa mało stabilnie i zdarzają się zaniki łącza, co przy założeniu, że chociażby brama ma się załączyć poprzez zewnętrzny impuls, to malinka musi o tym wiedzieć, a bez stabilnego łącza to sobie mogę pomarzyć. Mam obecnie TP-link Deco M5 i zdecydowanie poprawiło mi zrywanie sygnału nawet po wifi w domu po lokalnej sieci, ale jak dla mnie to zabawka zarządzana z telefonu i będę chciał to zmienić na coś bardziej porządnego jeśli chodzi o możliwości zarządzania.
  3. Dom ma 10 lat i okablowania w domu piętrowym o rozmiarach jakich piszę nie da radę już wykonać.
    W domu nie mam żadnego kabla w gniazdku, wiec ratuje mnie obecnie stabilny Mesh - mogę dokupić kolejne M5-tki i zrobić stabilnego mesha, tylko ta możliwość sterowania no jest dramatyczna.

Dziękuję za podpowiedź :wink:

  1. Chyba trochę przeceniasz mesh - centrum sieci z koordynatorem powinno być w faktycznym centrum, a nie na peryferiach (czyli start od garażu uważam za zły pomysł - to powinien być raczej centralny punkt domu i to dobrze przemyślany pod kątem propagacji sygnału).

  2. No oczywiście jeśli aktywatorem będzie rozwiązanie chmurowe, to dostęp do internetu ma kluczowe znaczenie, w takiej sytuacji, gdy masz z tym problem pomyśl o rozwiązaniach działających głównie lokalnie. A w przypadku dobrze działającego WiFi (zasadniczo dla ID potrzebne jest tylko 2,4GHz, więc AP 5GHz można wydzielić do sieci dla multimediów) można bezproblemowo używać rozwiązań opartych na ESP.

  3. No cóż musisz zbadać sprawę eksperymentalnie, ale mesh nie jest “lekiem na całe zło” sieci bezprzewodowych, klika kabli od routera do kilku AP rozmieszczonych w “strategicznych” miejscach zwykle sprawdzą się lepiej niż dokładanie kolejnych repeaterów.

1 polubienie
  1. Cenna uwaga, jeśli dobrze trafię z przewierceniem się z kotłowni to mam szansę trafić do salonu czyli centrum domu, tylko musi mi to wyjść za pierwszym razem bo mnie żona ukatrupi :slight_smile:
  2. W zasadzie założyłem, że otwieranie bramy wjazdowej będę robił z asystenta googla w telefonie, bo jak inaczej można to zrobić? Dojeżdżam do domu, brama wjazdowa otwarta, zapala się światło i otwiera brama garażowa. Myślałem, że pierwszy impuls otworzy bramę i potem polecę procesem w nod-red.
  3. Żałuje bardzo, że nie mam w gniazdkach kabli a robinie tego od nowa to chyba wolałbym sprzedać dom i wybudować od zera :slight_smile:
  1. Przy okazji remontu można zwykle nieco dołożyć, zakładam, że piwnica może posłużyć jako baza z której pociągniesz kilka pionów na wyższe piętra (no niestety po remoncie lub krótko po wykończeniu jest to zawsze sporym problemem) o ile oczywiście masz z grubsza całą powierzchnię podpiwniczoną, bo jak rozumiem “centrum sieci” z powyższych powodów zaplanowałeś w garażu.

Podpiwniczenia brak.
Garaż jako centrum to przymus, jakiś czas temu robiłem kostkę, nie znałem jeszcze HA i do garażu wprowadziłem rurkę na światło z uwagi, że było najprościej bez większej ingerencji w elewację się wbić. Dziś wybrałbym drugi wariant czyli wejście do domu w innym miejscu z lekką rozrubą w pokoju, ale byłbym jednak już prawie w centralnej części domu.
Niestety za późno trafiłem na HA.
Dziś chodzę jak głupek po sklepach i oglądam każdy sprzęt, który mi się podoba czy jest smart :slight_smile: bo tylko taki mnie już obecnie interesuje.

Ok, a może teraz ktoś pochwali się swoim procesem w NR :slight_smile:

Pozdrawiam.

1 polubienie

@smarthouse wiele osób myśli o mesh i kończy na Unifi od Ubiquity. Polecam lekturę i podpisuję się pod wnioskami @szopen.

1 polubienie

Bo to jedyne, naprawdę bardzo dobre rozwiązanie w przystępnej cenie, mój AP leży na szafie w salonie. Z uwagi na pandemię od roku pracuje z domu, nie wiem co to są problemy z Wi-Fi :wink:.

2 polubienia

A jaki model posiadasz ?

@smarthouse mam UAP-AC-LR, wszystko opisane na Mesh, router, AP - wymiana doswiadczen z WiFi - konfiguracja - AI-Speaker.

1 polubienie

A ja od 5 lat mam tende mw6, 4 kostki z czego jedna nawet nie używana, do tego mikrotik mały, 45 urządzeń podłączonych, dom ma zabudowę 180m, w okól domu niecały hektar i mam wszędzie zasięg także ja mogę powiedzieć że to jedyne bardzo dobre rozwiązanie w przystępnej cenie (niższej niż unifi) :stuck_out_tongue:

To jest router z funkcją Wi-Fi, zachwalane przeze mnie Ubiquity (access pointy UAP) traktuje tylko i wyłącznie jako rozwiązanie Wi-Fi, do routowania wykorzystuje inne urządzenia, można oczywiście zastosować Ubiquiti UniFi Security Gateway. Dodatkowo dla mnie AP musi być zasilany bezpośrednio z kabla ethernet (PoE) a nie przez zasilacz.

Ja tak samo, do rutowania mam mikrotika

Bo co, bo w szafie masz tylko taki kabel?
Ja mam pierwszą kostkę przy ruterze pozostałe wpinam sobie gdzie chce do gniazdka.

Witam wszystkich,
Dotarły prezenty z ali i udało się podłączyć sprzęt do bramy.
Może się komuś przyda, jeśli będzie początkujący jak ja w temacie :slight_smile:
Podłączone zostało w taki sposób (L i N podłączyłem z napędu)

Obecnie posiadam skrypt otwierający i zamykający jednym przyciskiem w taki sposób.

Skrypt wygląda tak:

Po uruchomieniu brama się otwiera, po ponownym kliknęciu w uruchom, brama się zatrzymuje i kolejnym zamyka.

Pytanie do Was, czy można to wykonać jakoś inaczej, czy taki sposób jest prawidłowy?
Jutro zapewne uda się dodać do tego czujnik otwarcia, który posiadam, tak aby znać stan bramy czy jest otwarta czy zamknięta.

Chciałbym docelowo wykonać to w Nod-red, ale to kolejny krok nauki, więc jeśli ktoś pochwali się swoim rozwiązaniem będę niezmiernie wdzięczny :slight_smile:

Dom w parterze, czy posiadasz piętro ?
Fajny zestaw i dosyć tanio jak za pakiet 3 urządzeń.
Czy weryfikowałeś może działanie VPN-a tak dla sportu ? :slight_smile:
Widzę, że masz Mikrotika, ale może chciało Ci się zweryfikować czy taki VPN działa w takim sprzęcie stabilnie ?

Dom z poddaszem.
VPN skonfigurowany na mikrotiku (ten malutki RB750GR3), bez problemu wszystko działa,
cały czas mam komórki połączone vpnem, jak bym był w domu, bo mam postawionego adguarda i nie mam reklam :slight_smile:

Kostki wyglądają bardzo fajnie i interesowało mnie jak sobie radzi w domu ze stropem (u mnie żelbet 24cm).
Mam obecnie TP-Link Deco M5 jedną sztukę i planuje coś na górę wsadzić bo kiepsko z zasięgiem, ale wkurza mnie obsługa tego urządzenia na telefonie. Przez WWW w zasadzie brak zarządzania no i mało funkcji ma to cudo (np brak VPN-a). Adguard w domu po lokalnej sieci stosuje i bajka :slight_smile: brak reklam, więc fajny pomysł z tym VPN-em żeby eliminować reklamy.
Dzięki za odpowiedź, popatrzę sobie możliwości tego sprzętu.

Strop mam lekki, więc nie powiem jak z żelbetem, przez ściany idzie :slight_smile:
Myślę, że jak dasz kostkę na dole i u góry bezpośrednio nad nią to nie będzie żadnego problemu.
Same kostki mają ruter i są w stylu iphonów, sprzęt dla głupich, czyli włączasz i działa, ale funkcji ma mało, dlatego mam makrotika, który ma wszystko.

1 polubienie

Czy ktoś używa otwierania bramy po wejściu do strefy na podstawie danych GPS tel.
1.Mam stworzoną strefę i utworzoną automatyzację,


lecz to otwiera bramę może co 10 raz.
Ustawienia w aplikacji tryb dokładnej lokalizacji włączony.

2.Powiadomienia z czujników o otwarciu, zamknięciu bramy przychodzą z opóźnienieniem,a powinny chyba natychmiast.Moze podpowiecie co trzeba zmienić .Może jakieś ustawienia w aplikacji albo telefonu.