Panel dotykowy do inteligentnego domu

Mam 2 tablety niestety nie jestem z nich zadowolony. Chciałbym zmienić na coś lepszego tzn. malinę + minimum 10 calowy wyświetlacz.

Ale jest mnóstwo podobnych, sam z RPi używałem kilku różnych wyświetlaczy dotykowych (wprawdzie sporo mniejszych, więc nie jako panelu do HA) i z żadnym z nich nie było specjalnych problemów (poza ewentualną koniecznością konfiguracji Rasbpiana). Moim zdaniem dobrze skonfigurowany tablet (jeśli nie jest jakimś ultra-zabytkiem) ma szansę być bardziej funkcjonalny (choćby ze względu na integracje z oficjalnym klientem HA czy też np. Fully Kiosk Browser).

@Mariusz Ja podałem link tego co kupiełem - jest tego masa, ale nie wiem jak inni sprzedawcy podchodzą do wysyłki -tu było natychmiast.
Długo nie szukając - 10.1 Inch 1280*800 IPS Touch LCD Kit USB 5V Support Win7 8 10 Raspberry Pi Android Linux Industrial equipment 10fingers|Tablet LCDs & Panels| - AliExpress i lepsze opinie ma sklep. Ale odrazu mówie, że tu nie brałem.

Marcin czy możesz napisać jaką wersję Linuxa postawiłeś na raspberry pi4 pod to rozwiązanie?

Jak znam życie to Raspbian, czyli to co się obecnie nazywa RPi OS, tu masz tutorial jak użyć chromium w trybie “kiosk”

Ostatecznie dystrybucja nie ma znaczenia, byleby umożliwiała obsługę dowolnego ekranu dotykowego (a to najłatwiej ogarnąć w RPiOS).

Tak jak napisał @szopen - dodam, że jeżeli masz animowane tło niestety wygaszacz nie będzie działać - wiele czasu mi zajęło aby do tego dojść wieć odrazu mówię. Poza tym - mistrzostwo świata.

Dzięki, postawiłem system, czy tam jest przeglądarka www systemowa czy instalowałeś jakąś inną?

Jest - poszukaj na youtubie jak zrobić krok po kroku tryb kiosku (wyżej wskazówki dał @szopen)

Czy taki monitor będzie dobry do home assistant?

Biorąc pod uwagę specyfikację (Cortex-A17, 2GB RAM)

ja bym to zdecydowanie odradzał (szczególnie biorąc pod uwagę cenę oraz parę innych strzałów w kolano, jak np. brak GMS, czyli pozostaje tylko sideload), ale co kto lubi :smiley:

Ok. To w takim razie co polecasz?
Masz jakis sprawdzony sprzęt?

Niczego nie polecam i tego się trzymajmy (trzeba sobie zdawać z ułomności dostępnych rozwiązań), a możliwych rozwiązań jest wiele - przejrzyj wątki na ten temat.

Przykładowo stosunkowo niedawno pod wpływem jednego z wątków stwierdziłem, że polecę budżetowo i podmienię normalnego tableta na Amazon Fire, bo planowanego wcześniej tableta jednak mi szkoda (jest “za dobry” i zdecydowanie nadaje się do innych zastosowań).
Rozwiązanie jest niesprawdzone przeze mnie, bo najbliższy wolny dłuższy czas dopiero w styczniu, ale jest niewątpliwie sporo tańsze nawet doliczając potrzebny system mocowania, no i ktoś inny korzysta z tego rozwiązania z sukcesem.


Nie mogę też napisać, że mogę to polecić, wręcz muszę uprzedzić, że ryzyko jest po stronie kupującego (bo tablet na etapie zakupu nie może zostać powiązany z kontem Amazon, to wykluczy jego późniejsze “zhakowanie”, nie można też dopuścić do aktualizacji systemu, a ponadto nikt nie może zagwarantować, że ten sprzęt jest nadal do kupienia w wersji ze starym softem, który da się “zdebrandować”).

Mam obecnie zainstalowany lenovo tab4 10’ i aplikację wallpanel
Nie jestem zadowolony z kultury pracy tego urządzenia, przy wybudzaniu (czujką ruchu + gniazdo wi-fi) apka Wallpanel zawiesza się na dobre 5-10 sekund

Zastanawiam się nad zmianą urządzenia na inne ale mam sporo ograniczeń:

  1. miejsce instalacji ma wyprowadzony jedynie kabel skrętka kat 5e (zasilanie po skrętce) obecnie za pomocą dwóch par idzie zasilanie do wtyku micro-USB 5V około 10 metrów przewodu
  2. energo-oszczędność - nie chcę aby urządzenie zużywało większą ilość prądu niż tablet, ewentualnie aby wybudzało się by tej energii konsumować mniej
  3. nie mam jak podpiąć w miejscu instalacji hdmi czy inne porty.

Zastanawiam się nad kupnem np. starego microsoft surface z dotykowym ekranem, ale nie wiem czy to dobry pomysł


Poradziłem sobie ze stabilnością/płynnością interfaceu Wystarczyło wywalić pogodę + zegarek + jedną ciężką encję.
Teraz wszystko działa płynnie

1 polubienie

Mam starego Asusa T100 transformer 10 cali na win10.Tablet jest praktycznie już nie używany więc może nada się się jako ekran do HA. Jak to najlepiej skonfigurować żeby fajnie wyglądało i działało np wybudzanie ekranu, jest kamera na froncie.Od czego zacząć.

Używam tego samego sprzętu T100TA, dashboard używam w Chromie w trybie kiosk. Z tego co wiem nie da się (łatwo) zrobić wybudzania ekranu przy użyciu kamery na froncie. Jak masz inny czujnik ruchu w pomieszczeniu to można to zautomatyzować.

Ja mam jedną automatyzację do ekranu w NR - wyłączenie ekranu po 23, włączenie rano o 6 oraz wyłączenie jak nas nie ma w domu (trackery to telefony). Działa całkiem sprawnie, ale jak masz obraz z kamer na dashboardzie to co klika dni trzeba odświeżyć ekran bo feed potrafi się zaciąć. Sterowanie ekranem poprzez browser_mod

Wybudzenie ekranu:

alias: Włącz ekran w tablecie
description: ""
trigger:
  - type: motion
    platform: device
    device_id: c23857b8d5bde65308b33a493c79d719
    entity_id: binary_sensor.pir_tablet
    domain: binary_sensor
condition: []
action:
  - service: notify.mobile_app_lenovo_tb_x103f
    data:
      message: command_screen_on
      title: turn _on
mode: restart

Plus automatyczne wyłączenie ekranu po 3 minutach.

Wyzwalaczem może być: wykrycie ruchu przez IP Webcam ale zasilanie z mojej ładowarki jest za słabe ( mam dostosowane do 105 -110% zapotrzebowania tabletu)
/
Mam jeszcze jeden PIR na zewnątrz ( ganek), po wykryciu ruch:
Wybudza ekran i wyświetla obraz z kamery (90% ekranu) przez czas wykrawania ruchu.

@krskrab tylko jak odpalić companion-app na windowsie ? :stuck_out_tongue:

Chrome w trybie kiosk możesz więcej podpowiedzieć.Chodzi o integrację kiosk mode?
.Zeby wykorzystać kamerę trzeba jakaś integrację dodatkowo instalować?

Może to nie dokładnie tryb kiosk, tylko skrót do strony HA na pulpicie i potem try pionowe kropki w rogu i przy powiększ masz taki kwadrat który ustawia tryb pełnoekranowy bez paska adresu itd. Działa to dobrze. Można też komendami to zrobić ale nie kombinowałem tak bardzo.

Sprawdzałem też Edge i Firefoxa, ale Chroma jest zdecydowanie najbardziej stabilny i najmniej się wiesza.

Co do wykorzystania kamery, to kiedyś szukałem trochę informacji na ten temat i nie znalazłem nic co mógłbym łatwo zaimplementować. Pewnie coś da się zrobić ale nie specjalnie sprawdzałem sprawę. To co mam mi wystarczy :wink:

Mam jeszcze jedną automatyzację z baletem, pop up obrazu kamery jak ktoś wciśnie dzwonek do drzwi:

alias: Popup Camera When Doorbell Rings
trigger:
  - platform: state
    entity_id: binary_sensor.doorbell_button
    to: "on"
    for:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 0
action:
  - service: browser_mod.more_info
    data:
      entity: camera.cam3
    target:
      device_id: 28e0c80b9dbb062a4a5fcc2e6d5b0162
hide_entity: true
initial_state: "true"

Windows :hushed: nie doczytałem
Ale, z ciekawości na PC (Win 10) uruchomiłem HA przez BlueStacks i działa

Powiadomienia docierają

ScreenShot_20221004210957
Sensory z PC:

companion-app

Wiem nie jest to rozwiązanie raczej ciekawostka :grinning:

1 polubienie