Panel Energia - problem z dodaniem encji

Mam problem z dodaniem encji w panelu zużycia energii. Encja pochodzi z ESPHome i jest wygenerowana przez odczyt z diody na liczniku.

state_class: total
unit_of_measurement: kWh
device_class: energy
friendly_name: Test 1 Zużycie energii całkowite

Mimo, że posiada właściwe state_class i unit_of_measurement nie można jej dodać do panelu energia.
ESP wystawia też encję mocy i tę po przeliczeniu całką Riemanna mogę dodać ale całka źle liczy zużycie.
Co może być nie tak ? Jakaś podpowiedź ?

Skoro nie podałeś żadnych informacji, to poczytaj sobie sam - prawdopodobnie tam będzie podpowiedź

Dziękuję za odpowiedź. Sama konstrukcja tego ESP jest zrobiona w oparcie o moduł na LM393 i nie musi budzić Twoich obaw o usmażenie ESP.
Problem polega na tym, że HA nie che tego czytać w Panelu Energii.

Szybki w czytaniu jesteś :wink: - zapewniam tam jest wszystko … o sprzęcie, integracji i całce itp
Nawet konfiguracji nie przedstawiłeś… zapomninij aby ktoś mógł pomóc.

Co ma Ci napisać z konfiguracji ?
Całka nie wchodzi w grę bo moc, którą otrzymuję z tej encji na podstawie diody ma opóźnienia i całka nie przelicza ich właściwie w funkcji czasu.
Pytanie moje jest o to dlaczego pomimo właściwej klasy i jednostki (małe k, duże W i małe h) panel energii nie widzi tej encji ?

Poza tym samo liczenie zużytej energii działa prawidłowo… co do 0,001.

pt. utility_meter

Dla zliczania energii (kWh) używam (przyrostowe)

state_class: total_increasing

Similar to total , with the restriction that the state represents a monotonically increasing positive total which periodically restarts counting from 0, e.g. a daily amount of consumed gas, weekly water consumption or lifetime energy consumption. Statistics of the accumulated growth of the sensor’s value since it was first added is updated every 5 minutes. A decreasing value is interpreted as the start of a new meter cycle or the replacement of the meter.

Wykorzystaj “customize” do zmiany klasy

xxxxxx_energii_całkowite:
  state_class: total_increasing

Ustawienie na total_increasing też nic nie daje. Tak miałem wcześniej. samo “total” ustawiłem dzisiaj na próbę. Zresztą klasę mogę ustawić bezpośrednio w ESP.

Watt na kWh

  - platform: integration
    source: sensor.pc_zasilacz_tuya_power
    unit_prefix: k    
    round: 2
    name: PC kWh

Takim sposobem otrzymuje następną encje którą to mogę dodać do “Energii”

Po tym zabiegu sensor się tworzy, czyta dane ale i tak nie można go dodać do Panelu energii.
Skorzystałbym z całki Riemanna ale jak już pisałem moc jaką daje encja z ESP nie jest do końca miarodajna w funkcji czasu i występują przekłamania, które zawyżają zużycie.

Marnujesz czas sobie i kolegom… nie załączyłeś żadnych informacji, które pozwoliłyby przyjrzeć się problemowi.
W takim stanie pozostaje poradzić: “wymień zasilacz”
Kolejne posty typu - mam wszystko dobrze a nie działa - będę usuwał.

1 polubienie

Ten czas to chyba tylko Tobie marnuję. Piszesz tylko po to żeby coś pisać… Nie będę oceniał Twojej wiedzy bo nie o to mi chodziło ale o pomoc. Nie masz nic do powiedzenia to po co się produkujesz.
Chcesz to usuń ten post tylko po co piszesz głupoty. Jakich Ty chcesz jeszcze informacji w tym temacie ode mnie ???
Piszesz mi o diodach w ESP jak to nie ma z tym nic wspólnego. Szukasz dziury w całym a zero konkretu.

Nie zajmuję Twojego cennego czasu w tą świąteczną sobotę bo wygląda to tak jak byś na etat tu pracował.
Dla wszystkich czytających Wesołych Świąt i mniej stresu na Forum.

Aby ocenić co jest nie tak a nie zgadywać i podrzucać Tobie hipotetyczne rozwiązania, powinieneś zamieścić pełny kod pochodzący z ESPHome (nie na zasadzie “cytatu” jak zrobiłeś ale z poprawnym formatowaniem markdown). Jeśli sensor jest poprawnie skonfigurowany (kod ma odpowiednie wcięcia) to po zebraniu statystyk w recorderze HA powinno się taką encję móc dodać do panelu Energia (trwać to może do ok. 2 h). Chyba, że masz wyłączoną opcję rejestrowania encji w recorderze (exclude) lub rejestrujesz tylko (include) a tej nie dodałeś.
https://forum.arturhome.pl/t/jak-prawidlowo-zamieszczac-yaml-inny-kod-lub-logi-w-postach-na-forum/11455

To jest w ESP

- platform: pulse_meter
    pin: 
      number: GPIO013 #D7
      inverted: true
      mode: 
        input: true
        pullup: true
    id: licznik_energi
    accuracy_decimals: 0
    unit_of_measurement: "W"
    state_class: measurement
    device_class: power
    name: "Zużycie energi chwilowe"
    filters:
      - lambda: return x * (60.0/2000)*1000; 
 
    total:
      id: zuzycie_energi
      name: "Zużycie energi całkowite"
      unit_of_measurement: "kWh"
      accuracy_decimals: 3
      device_class: energy
      state_class: total_increasing
      filters:
        - multiply: 0.0005

W HA encje w recorderze nie są wykluczone, historia jest zapisywana.
Cytat z pierwszego mojego postu to odczyt ze stanu w narzędziach deweloperskich dla encji “sensor.test_1_zuycie_energi_cakowite”, którą mam z ESP.
Co do czasu zbierania statystyk to ta encja chodzi już 3 dni. Próbowałem na wszystkie znane mi sposoby to zrobić ale nie działa. Stąd moja prośba o pomoc.

@jarekHA powiem szczerze, ze jak dla mnie to też wcześniej nic konkretnego nie podałeś dlatego proszę o wszystkie dane dotyczące Twojej encji energia z Narzędzia deweloperskie → Stany.

Dane encji z narzędzi deweloperskich

state_class: total_increasing
source: sensor.test_1_zuycie_energi_cakowite
status: collecting
last_period: "0"
last_valid_state: "0.638"
last_reset: "2024-03-28T21:21:41.758832+00:00"
unit_of_measurement: kWh
device_class: energy
icon: mdi:counter
friendly_name: Licznik energi zużycie całkowite

I tej encji nie widać w Panelu energii

@jarekHA :thinking: nie widzę błędów. Jakiej wersji HA używasz?

Virtualka na Proxmox

* Core 2023.11.3
* Supervisor 2024.03.1
* Operating System 11.2
* Interfejs użytkownika 20231030.2

Rozwiązanie znalezione.
Gdyby ktoś kiedyś potrzebował.
Pierwotnie zaraz po uruchomieniu ESP w kodzie miałem

 unit_of_measurement: kwh 

czyli “w” było małe. Po zmianie na duże “W” czyli tak jak ma być prawidłowo, w Narzędziach deweloperskich- Stany pokazywało już prawidłowo kWh ale część danych w historii było zapisanych z “kwh” i to był problem. Rozwiązaniem było naprawienie tego w Narzędziach deweloperskich - Statystyki, czyli usunięcie starych danych. Teraz encja bez problemu jest widoczna w Panelu Energii.

Tak naprawdę problem stworzyłem sam przez błędne “kwh” ale nie myślałem, że samo poprawienie tego w kodzie ESP, nie będzie wystarczające. Tak więc trzeba patrzeć co się pisze :slight_smile:

Dziękuję wszystkim, którzy chcieli pomóc.
Tak od siebie dodam tylko, że nie zawsze trzeba wszystkich traktować z góry, jakby nie mieli pojęcia o temacie. Czasem są błędy (głupie) o których najlepszym się nie śniło :slight_smile:
Jeszcze raz… wesołych Świąt !

1 polubienie