Pilot do Home Assistant na baterie

Nie wiem jak jest teraz z integracją Sonoff RF Bridge 433 bo mam w moim zmieniony soft na Tasmota
Co do BroadLink RM Pro+ to posiada on integracje w HA
Screenshot - 13.10.2021 , 14_03_34
BroadLink RM4 pro posiada obsługę IR oraz fal radiowych 433 MHz.

@artpc i czy takie rozwiązanie udało by mi się zrobić - przypisze z pilota do przycisku “pomocnika”?

TAK. Prosty przycisk z normalnej karty w HA

type: button
tap_action:
  action: call-service
  service: remote.send_command
  service_data:
    command: >-
      b64:JgBQAAABJZMTExITEzYTEhIUEhMTEhI3EhMSFBI3ExITNxM2EjcTExM2EjcTNxQ1EzcTNhI4EjcTEhITEhQSExITEhMSExITEgAFYgABJkoSAA0FAAAAAAAA
    device: remote.broad_link_remote_remote
  target:
    entity_id:
      - remote.broad_link_remote_remote
    device_id: a136f4d6d2e0d9a03e9351de815f89a1
entity: remote.broad_link_remote_remote

Screenshot - 13.10.2021 , 14_10_20

Masz - BroadLink RM Pro+ czy BroadLink RM4 Pro? bo 60 zł kosztuje ten pierwszy a drugi 156
Sonofa też kupiłem, będzie zabawa - opłaca się zmieniać na Tasmote? Co to da a czego nie?

EDIT:
A czy wiecie jaka jest różnica?
1 BROADLINK RM4C PRO PILOT UNIWERSALNY IR RF WiFi 10428930095 - Allegro.pl
2 Pilot Uniwersalny BroadLink RM4 PRO RF IR WiFi 9269211879 - Allegro.pl
Które kupić?

@artpc opisujesz dokładnie odwrotne rozwiązanie do tego o które pytał @marcinwojciesz na początku (wirtualny przycisk sterujący funkcjami realnego urządzenia wykonawczego, a chodziło o fizyczny przycisk sterujący czymkolwiek).

To jest kod wysyłany z pilota wiec i klawisz pilota i przycisk w HA obsługuje to samo

Dokładnie ten https://allegro.pl/oferta/broadlink-rm4-pro-pilot-uniwersalny-ir-rf-wifi-9303854460

Dokładnie, czyli do pełni szczęścia jest jeszcze potrzebny pilot oraz urządzenia nim sterowane (z tego co wiem te pudełka Broadlinka to transmitery z funkcją uczenia kodów), kiedyś dokumentacja

miała listę obsługiwanych transmiterów, jak rozumiem teraz ogrania ich wszystkie modele (kiedyś używałem ich transmitera IR, ale po wymianie sprzętu RTV na bardziej współczesny stał się zbędny).

A on nadawanie ma w jakims kierunku czy tak jak ten model C 360 stopni?

BroadLink RM4 obsługa IR oraz 433 MHz.

To potrzebujesz IR czy RF433MHz?
Starsze modele miały 7 diod IR ustawionych poziomo co 60 stopni i jedną pionowo (co daje charakterystykę typu “półkula”), RF jak wiadomo działa bezkierunkowo (no nieprawda, ale można tak przyjąć).
Jak patrzę na zdjęcia obudowy kwadratowego modelu z linka powyżej to raczej zredukowano ilość LED IR do 5 (lub 4) ale mimo to podejrzewam nadal charakterystykę półkuli.

Dobra Panowie po kolei:
Czyli za pomocą tego biore pilota od tv naciskam 1, sygnał leci do HA i każe wcisnąć nie tv1 tylko jakiś przycisk pomocnika - dobrze myśle?
(przykładowo pilot od tv bo nabęde radiowy jakiś duży)

Mi się nigdy nie udało uzyskać takiej funkcji, u mnie HA “naciskał” jakiś przycisk (w sumie to używałem makra czyli ciągi naciśnięć) a sprzęt go wykonywał (lub nie bo to było IR).

Bierzesz pilota od TV i naciskasz jakiś przycisk, TV go rozpoznaje i wykonuje daną funkcję, oprócz tego HA może też sterować tym TV niezależnie (za pośrednictwem komend wysyłanych z transmitera).

RF daje teoretycznie takie możliwości o jakich mówisz, ale nadal w dokumentacji tego nie widzę, a swój osprzęt RF433 “wytrzasnąłem do kubła” zanim Broadlink zaczął produkować te transmitery.
(de facto sprzęt RF433 wtedy był jeszcze dobrze zbywalny, więc istotnie nie poleciał do śmieci tylko w inne ręce, ale niektóre rzeczy dalej mi zalegają w szufladach, z tego co kojarzę 2 ściemniacze i bramka a właściwie “modem” USB<->RF433 RFxCOM, która parę lat temu była jedynym uniwersalnym rozwiązaniem - edit: dodałem link do ogłoszenia - pamięć mnie jeszcze nie zawodzi jakoś strasznie)

A czy jak nauczy się kodów TV to czy mogę zrobić wirtualnego pilota w HA i za jego pomocą przełączać TV?

Edytowałem wyżej - możesz, ale zamiast uczenia niektóre kody warto znać a priori (bo fabryczne piloty IR nie korzystają z funkcji przeznaczonych dla integracji z automatyką domową).
Świetnym przykładem na powyższe są komendy ON i OFF zwykle nie spotykane w pilotach TV (zamiast nich jest przycisk “Power Toggle”)

Dykteryjka mode:
Integrację sprzętu RTV z automatyką domową wymyślono gdzieś w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, w latach dziewięćdziesiątych praktycznie każdy liczący się producent integrował takie możliwości w najwyższych liniach swojego sprzętu.

Dobra kupiłem obydwa. Będziemy się uczyć.
ostatnie pytanie mam nadzieję, Sonoff RF Bridge 433 czy warto w nim zmieniać soft na Tasmota i jeżeli tak to czemu?

To zależy co chcesz uzyskać, fabryczne firmware działa z fabryczną integracją Sonoff eWeLink (jest, a w każdym razie była, sprzeczna z zasadami dotyczącymi addonów dla HA, właśnie do niej zajrzałem - i rozjechał mnie link prowadzący do FB…) i chmurą producenta, przeróbka na open-source oczywiście to wycina, a daje pełnię władzy nad sprzętem (kiedyś trzeba było go przerobić również sprzętowo, nie wiem jak jest obecnie).

ewelink_smart_home_addon_Screenshot 2021-10-13 at 14-59-39 Supervisor - Home Assistant

Reklamy wewnątrz interfejsu addona też są przegięciem :smiley:


a funkcja widoczna w prawym górnym rogu grzebie nam w konfiguracji dashboardu “samowolnie” tj. trzeba kliknąć (na szczęście w pełni sama tego nie robi), wysoki rating zapewne sami sobie nadali (repo jest nieoficjalne i trzeba je dodać ręcznie, więc zespół developerów HA raczej nad tym nie panuje).

PS zapomniałem o tym (tu wypowiada się balloob pierwotny twórca i autor projektu Home Assistant)
https://www.reddit.com/r/homeassistant/comments/n9vghs/ewelink_official_home_assistant_addon_released/
a sprawa generalnie wygląda tak, że pod względami, o których wspomniałem wcześniej Sonoff nie jest w niczym lepszy od Tuya czy Xiaomi.

Dobra, Panowie bardzo dziękuje za pomoc - oczekuje na sprzęt.

EDIT:
Więc towar dotarł, narazie Sonoff RF Bridge 433
Mam pilota 4 przyciskowego 433 Mhz jako przełącznik ścienny, na oryginalnym oprogramowaniu pięknie łączy się z HA i za pomocą NR zrobiłem co chciałem - jest to rozwiązanie mojego problemu - a dziś ma przybyć BroadLink RM4 Pro więc zabawy ciąg dalszy.

Mam nadajnik IR broadlinkmini i on jest do wysyłania, a nie do odbierania sygnałów IR.
O przycisku Wifi Mqtt Shelly Button nikt nie wspomniał :slight_smile:

Genialna prezentacja Best Smart Buttons for Home Assistant (WATCH before you BUY!) - YouTube

Ceny z polskich serwisów aktualne na dzień 22.02.2022
sonoff wireless switch 1przycisk zigbee 33zł
aqara 1p 54zł zigbee
aeotec 1p 115zł zigbee
shelly 1p 135zł mqtt
fibaro 1p zwave 170zl
techbusat z wave plus 4p 136zł z-wave
ikea 5p 54zł zigbee <<
aeotek 4p 200zł z-wave
tuya 4 gang switch 4p 98zł zigbee problematyczny w instalacji z HA
linkind smart 5 buttons zigbee brak w polsce.

Dzieci zgubiły mi pilota od tunera satelitarnego i chciałem użyć broadlink rm mini lecz nie odbiera on sygnałów IR. Z pomocą przyszła tasmota, czujnik IR i nodemcu plus stary pilot fergusona. Tasmota pięknie wykrywa protokół NEC i zapodaje odrazu na brokera mqtt, następnie nodred filtruje kody NEC i przesyła na switche w HA gdzie jest już integracja z broadlink mini :slight_smile: i tym sposobem możemy za pomocą pilota IR sterować inteligentnym domem:)

Ikea dostosowała ceny