Pilot do Home Assistant na baterie

Niebawem będzie przebywać u mnie w domu starsza osoba wymagająca niestety w dużej częsci czasu leżenia. Aby uprościć lekko życie chciałbym przy łóżku doczepić pilota do światła i przycisków “pomocników”. Ponieważ to będzie rozwiązanie na chwilę, nie chce mocno inwestować. Czy są jakieś piloty po wifi co zobaczy HA i będe mógł odpalić światełka i przyciski pomocników? Chodzi mi o coś bateryjnego i min 4 kanałowego. Widziałem pilot IKEA TRÅDFRI ale nie znam się na tym i nie wiem czy dla mnie będzie dobry.
Czy macie jakieś rozwiązania u siebie które pasowały by w tym wypadku?

To urządzenie Zigbee, do obsługi potrzebujesz koordynatora Zigbee.

Do pilota musisz mieć jeszcze bramkę czy to WIFI czy Zigbee, lub Broad Link remote do którego możesz zaadaptować jakikolwiek pilot sterujący HA. Czyli bez inwestowania się nie da

Ok a czy nie ma jakiegoś pilota wifi?

a drugie pytanie do tego tradfri jest coś co nie musze wpinać w usb tylko ala router?
Takie coś jest u nich TRÅDFRI Bramka, biały, Dodaj do listy zakupów - IKEA - śmigało by to i roobiło moją robote co pisałem w 1 poście?

Widzialem tylko to:

Jeżeli HA jest gdzieś blisko to może pilot na podczerwień?

@marcinwojciesz
WiFi to generalnie jest zły pomysł jeśli chodzi o urządzenia bateryjne (są wprawdzie dostępne takie urządzenia, które wykorzystują deep-sleep i bardziej efektywne odmiany protokołu sieciowego - takimi rozwiązaniami chwali się m.in. polska firma blebox, ale nie miałem okazji testować ich sprzętu, więc nie wiem gdzie są faktycznie ich granice między technologią, a kreatywnym marketingiem, sam robiłem DIY na bazie ESPHome i układów ESP8266 czy ESP32 i owszem jest możliwa długa praca takich urządzeń, ale to zawsze “coś za coś”).

Natomiast jeśli miałbym polecić “od serca” jakąś inną technologię bezprzewodową, umożliwiającą długą pracę to jest do wyboru Zigbee, Z-Wave oraz BLE; te 2 pierwsze wymagają odpowiedniego “modemu” - koordynatora sieci w postaci sticka USB lub mostka/bramki/centralki, natomiast BLE działa o ile posiadasz kartę Bluetooth 4.x lub nowszą podpiętą do komputera na którym pracuje HA (może być stick USB, ale BT często jest dostępny onboard np. w SBC takich jak RPi lub jako składnik karty WiFi).

Natomiast

w tej kwestii jest prawdopodobnie znacznie inaczej niż sobie wyobrażasz - system Tradfri jest w głównej mierze systemem oświetleniowym i to zamkniętym (więc sterowane światła też muszą być Zigbee i to takie, które są kompatybilne, czyli Zigbee3 lub ZLL, ale nie ZHA o ile się coś nie zmieniło, bo tego systemu używałem ostatnio kilka lat temu), z tego co wiem ich centralka się dość dobrze integruje z HA, ale nie eksponuje stanu pilotów, co jest swoją drogą opisane w dokumentacji

więc jeśli chcesz mieć pełną integrację z pilotami Ikei to musisz użyć jakiejś integracji, która to umożliwia (a co za tym idzie musisz mieć koordynator, który współpracuje z taką integracją w HA a nie natywną centralkę Ikei) taką przykładową integracją, która to umożliwi jest ZHA (to taka przewrotna zbieżność nazw z jednym z podstandardów Zigbee… ale nie ma wiele wspólnego z tym ZHA, z poprzedniego paragrafu - integracja ZHA współpracuje zarówno z osprzętem ZHA jak i ZLL oraz Zigbee3, jakkolwiek jedynie za pomocą kompatybilnych koordynatorów)

PS są też inne integracje Zigbee w tym Z2M (Zigbee2MQTT) czy dedykowana konkretnemu producentowi koordynatorów deconz

Sam jako systemu oświetlenia używam Philips Hue (też zamknięty, z bramką i dobrze się integruje z HA) i tam kwestia pilotów jest rozwiązana inaczej - zdarzenia z systemowych pilotów są dostępne w HA, ale przypomnę to dotyczy tylko pilotów systemowych dedykowanych dla mostka Hue Bridge - do sterowania światłem (oraz ewentualnie gniazdkami) można wykorzystać w tym systemie również piloty Ikea i Trust, ale ich stan nie jest wtedy wcale eksponowany w systemie.

PPS Z-Wave nawet nie proponuję (mimo, że baza wspieranych urządzeń jest dość imponująca), bo to jeden z droższych systemów bezprzewodowej automatyki, są też i inne ale ograniczające się do jednego lub góra kilku producentów (np. Insteon).
A co do BLE to po prostu musisz poczytać, bo ilość wspieranych urządzeń przez najciekawszą integrację jest wciąż mocno ograniczona - zdaje się są dostępne jedynie wybrane modele pilotów Yeelight i Linptech.

Widziałem jeszcze coś takiego ale nie wiem jak się sprawuje

@neit72 tylko tam w opisie jest “Do stosowania w połączeniu z żarówkami i wtyczkami LSC Smart Connect”, możliwe, że nie będzie śmigać z tym co potrzebuje? To było by super rozwiązanie.

Powoli myślę nad kupieniem - Zestaw sterownia radiowego MODUŁ 4 KANAŁY - Sklep internetowy AGD i RTV - Allegro.pl z może ładniejszymi pilotami, do tego ESP i Przekaźnik WIFI IOT ESP8266 12V 4 kanałowy ______ 11051807674 - Allegro.pl i trochę zabawy.

Jak znam życie to co podrzucił @neit72 to jest wynalazek na 433MHz, ale to twoje pieniądze, więc wydasz je jak lubisz :stuck_out_tongue_winking_eye: (a jeśli byś to kupił to chętnie się dowiemy jaka to faktycznie technologia i jeśli zgadłem, to który z kilkudziesięciu protokołów 433MHz obsługuje?).

edit: wyszło na to że nie zgadłem, skoro Tuya (więc szanse na wykorzystanie rosną), Chińczycy jednak nie przestali mnie zadziwiać taniością produktów :smiley:
Hehe moja ślepota nie zna granic - rzeźbiłem czytanie tyłu opakowania z ostatniego zdjęcia a na pierwszym jest wielkie “jak byk” WiFi.

Co do tych które sam znalazłeś, to:

  • zestaw 1 jest na 99% na 433MHz (i tak przy okazji - kupowanie w Chinach za pośrednictwem Allegro jest dla mnie nieco dziwne, a translator chińsko-polski działa raczej słabo - dlatego w kwestiach technicznych wolę chińskie opisy po angielsku, wtedy można cokolwiek zrozumieć),
  • a zestaw 2 to “klasyczna” konstrukcja WiFi (no niezupełnie klasyczna, bo rozwiązanie jest na mój gust dziwne, ale była omawiana na forum),

ale zabawy będzie z pewnością sporo by to “pożenić” ze sobą (szczerze mówiąc nie wiem po co wyważać otwarte drzwi), z drugiej strony jednak nie powinienem pisać niczego demotywującego, przecież to forum o HA a w takim wypadku naprawdę wiele jest możliwe.

To działa na wifi i to całe LSC Smart Connect to nic innego jak Tuya tylko pod inna nazwą. Mam jedno gniazdko i sparowane z z Tuya Smart Life

1 polubienie

A zintegrowałeś tego pilota w HA?

Niestety nie kupowałem tego pilota

Szkoda, że nie próbowałeś sprzętu, bo jestem ciekaw jak się sprawuje (nie sądzę, że może konkurować z jakimkolwiek wypustem Zigbee, ale przy takiej cenie można przymknąć oko nawet na elektrośmiecia) i chyba muszę się w końcu kiedyś kopnąć do Action (wśród znajomych nikt mi nie wierzy, że nadal nie byłem tam nigdy ;P).

Tu masz WIFI+RF BEZNAPIĘCIOWY https://www.houseiq.pl/pl/p/TUYA-4CH-DC-5-32V-4-kanaly-Wifi-RF-beznapieciowy/1288
WIFI
https://www.houseiq.pl/pl/p/TUYA-4CH-DC-5-32V-4-kanaly-Wifi-beznapieciowy-TUYA/1051

Pilot RF https://www.houseiq.pl/pl/p/Pilot-kopiujacy-kody-RF433-4-kanaly/257

@szopen Ja tylko przykładowe linki dałem nawet nie wnikałem, że to od małych przyjaciół, ale @artpc podesłał linki i znalazłem tam niechcący:

wiem, że do tego trzeba bramka Zigbee 3.0 TUYA ale czy to nie lepsze rozwiązanie na koniec?
Pewnie przydało by mi się to szybciej niż IKEA. Problem jest w tym tylko że HA mam na obrazie serwera postawionego na win 2019 serv. więc nie chce mi się wpinać w USB i myśleć jak to uruchomić, i wolę rozwiązania sieciowe. Powiedzie prosze co z tego było by najlepsze:
https://www.houseiq.pl/pl/c/ZigBee/395/1/default/1/f_at_38_85/1
i czy ten zestaw pilot i bramka działała by z HA i czy uruchaiał bym przełączniki “pomocniki”?

Tuya już dawno dostała u mnie bana na swoje integrację, jeżeli chcesz ZigBee to tak może być Tuya, ale zamiast bramki Tuya to wybierz jakiś koordynator ZigBee tu masz temat koordynatorów
https://forum.arturhome.pl/t/alternatywa-dla-cc2531/625/95Po prostu podłączasz i działa, bez chmur i dziwacznych integracji.

1 polubienie

Tak jak pisałem mam HA w obrazie na maszynie wirtualnej postawionej na dużym serwerku z win 2019 serwer i nie wiem czy to będzie smigać u mnie.
A czemu TUYA jest ta zła u Ciebie?

Tuya to zło samo w sobie :stuck_out_tongue_winking_eye: i mam na myśli głównie etykę ich działań na poziomie korporacji świata zachodniego z lat 70-80 ubiegłego wieku (sztucznie pompowana konsumpcja i zysk korpo ponad wszystko, gdzie użytkownik końcowy się po prostu nie liczy).

W dużym skrócie - byłem zapewne jednym z pierwszych użytkowników ich rozwiązań w PL i widząc ich ewolucję postanowiłem omijać szerokim łukiem rozwiązania spod tego logo (na początku były nieograniczone możliwości, teraz są ucinane po kawałku, a wszystko dąży w stronę idei sprzedaży sprzętu w formie abonamentu).
Jakkolwiek największym ciosem są ich zasady sublicencjonowania, które tworzą sztuczną niekompatybilność między markami handlowymi - dobrym przykładem niech będzie tak znana marka jak Xiaomi, która korzysta z rozwiązań Tuya -czy muszę dodawać, czy po prostu sam o tym wiesz, że sprzęt Xiaomi jest niekompatybilny z “w pełni niebrandowanym” oraz “częściowo niebrandowanym” Tuya i wzajemnie?

Natomiast w kwestii zasadniczej

jak znam życie, to integracja bramki Tuya nie eksponuje pilotów (no, ale może jakiś użytkownik by się wypowiedział jak jest naprawdę w tej chwili, bo zaledwie parę miesięcy temu nie wyglądało to za wesoło).
Niestety życie jest zbyt krótkie bym mógł je poświęcić wyłącznie na eksperymenty, choć je planuję - nawet mam bramkę Zigbee Tuya - taką z dyskontu spożywczego na L (choć w zasadniczym planie jest jej przeróbka na koordynator i “uwolnienie” od Tuya, póki co zalega w kartonie i czeka na swoją kolej, nie mam za to innego osprzętu Zigbee spod logoTuya, a w szczególności pilotów by przetestować jak to działa natywnie) oraz konto developerskie Tuya (które umożliwia mi używanie oficjalnej integracji v2) ale nie mam czasu na zabawę.

PS skoro masz system operacyjny za parę tysi (jak rozumiem prowadzisz biznes w domu), to o ile się nie mylę umożliwia on przynajmniej 2 wirtualizacje (choć nie kumam jaki jest sens wydawania takiej kasy(?), gdy są darmowe alternatywy zdatne do sensownego wykorzystania pod kątem HA, a przecież można użyć maszyny za grosze by była dedykowana dla HA z natywną instalacją HAOS).

1 polubienie

Dobra - a może inaczej. Co myślicie o troszke innym rozwiązaniu. Kupuje Sonoff RF Bridge 433 np tu:

albo drugie rozwiązanie BroadLink RM4 Pro:

i czy za ich pomocą mając dowolnego pilota ogarne mój temat?