Plan na instalację elektryczną

Cześć, szykuję się do wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu (69m2) i chciałbym przy okazji przygotować ją pod potencjalne przyszłe smart urządzenia. Poza elektryką planuję też sieć lan i miejsce na szafkę rack, więc mam zaplanowane gniazdka lan (cat6a) pod 2 pcty, telewizor i ap. Nie mam za dużo doświadczenia z elektryką i elektroniką ale ogarniam wszystkie softwarowo/sieciowe rzeczy. Dlatego proszę o pomoc i ocenę planu na tą instalację :slight_smile:

Kilka rzeczy na które zwracam większą uwagę:

  • chciałbym żeby urządzenia nie musiałby być podłączone do chmury, a wystarczył HA, dlatego do komunikacji chyba najsensowniej wygląda zigbee
  • jak najmniej baterii, co można najlepiej żeby miało stałe zasilanie
  • chciałbym aby funkcje “smart” były dodatkiem, np. jeżeli wysypie się ha to żeby w miarę prosto dało się ręcznie używać najważniejszych rzeczy

Wypisałem sobie listę urządzeń:

  • gniazdka - tu planuję narazie tylko głębsze puszki tak żeby w przyszłości zmieścił się podtynkowy moduł,?
  • gniazdka lan - cat6a, po 2 kable do każdego gniazdka
  • światło:
    • podobnie jak z gniazdkami, głębsze puszki pod włączniki; zastanawiam się tylko czy lepiej żeby włączniki były standardowe czy może wszędzie dawać dotykowe/dzwonkowe?
    • w przedpokoju planuję kilka pasków led przy podłodze, z tego co czytałem to polecane rozwiązanie to wled + ws2182, myślałem o tym żeby przewody do wszystkich pasków poprowadzić do szafki rack i tam na raz do nich zasilanie i sterowanie, ma to sens?
  • głowice do grzejników, grzejniki też będę wymieniał w tym roku, więc może jest coś na co zwrócić uwagę tak żeby nie utrudnić sobie dodawania sterowania? Czy są jakieś modele które mają stałe zasilanie a nie baterie? Jeżeli nie to czy taka bateria starczy na jeden sezon grzewczy?
  • czujniki
    • otwarcia okna(8 sztuk) - myślałem kontaktronach i wszystkie przewody zbiegające się w racku, i jakieś esp do odczytu?
    • temperatura/wilgotność/jakoś powietrza - szukam najlepiej jednego urządzenia które załatwi te 3 rzeczy, zasilanego z sieci i bez wyświetlacza
    • fotokomórki/czujniki obecności - tutaj jest trochę utrudniona sprawa bo mam w mieszkaniu 2 koty więc myślałem o “zwykłych” czujnikach obecności w każdym pokoju + coś w rodzaju lasera, fotokomórki w każdych drzwiach na wysokości ok. 1m i ogarniać automatyzacje na podstawie kombinacji tych 2
    • czujnik metanu w kuchni
  • silniczki do rolet wewnętrznych, czytałem dużo dobrych opinii o aqara e1, czy jest coś podobnego nie na baterię? Plus dodatkowe pytanie czy przy tego rodzaju urządzeniach można “ręcznie” fizycznie koralikami sterować roletami? Czy może jak już są te silniczki to trzeba tylko i używać?
  • dzwonek do drzwi - szukam czegoś co wyśle zmianę stanu kiedy ktoś będzie naciskał dzwonek tak żeby móc to obsłużyć w ha
  • domofon - tu pewnie za bardzo poleciałem, bo mogę ingerować tylko w część która jest u mnie w mieszkaniu, ale może są jakieś fajne rozwiązania które pozwolą na coś w stylu nagrywania, powiadamiania lub zdalnego odbierania

Jak to wypisałem to widzę że nie mam zbyt dużo konkretów, ani prawie żadnych wybranych modeli urządzeń, ale na chwilę obecną skupiam się nad instalacją pod to wszystko więc chętnie przeczytam każdą opinię czy to ma sens, czy coś zmienić, może warto coś jeszcze całkowicie innego robić :slight_smile:

Planując taki zakres prac, pomyśl o zrobieniu większości przewodowo. Jest sporo ciekawych rozwiązań np Kincony Kincony 8 Channel Relay Board (KC868-A8)
albo cała rodzina tanich 4 kanałowych modułów na szynę z Tasmotą Prosty 4-kanałowy przekaźnik do światła - #13 przez angler

Temat poruszany po raz kolejny, przez nowo zarejestrowanego użytkowania (witamy :slight_smile:) ale proponuję najpierw poszukać na forum, naprawdę nie chcę pisać po raz kolejny tych samych odpowiedzi na te same pytania.

2 polubienia

Wl. oswietlenia w gwiazde, punkty swietlne w gwiazde,gniazdka IMHO nie koniecznie. Chyba ze chcesz znac stan pracy jakiegos konkretnego gniazdka: pralka/zmywarka. Obecnie u siebie gniazdka i punkty swietlne koncze na Wago zwyklym a od wlacznikow na wago sygnalowym. Poszukaj moj ostatni post. Jesli nie wiesz co bedzie elementami wykonawczymi to nie wiesz ile to zajmie miejsce. Przyjmij ze ze dwa razy albo nawet 3x wiecej niz bezpieczniki. A najlepiej przyjmij jakies gotowe rozwiazania na szyne DIn i od razu policz ile Ci to zajmie miejsce. U mnie np. Oswietlenie swiateczne w salonie jest na dedykowanym gniazdku, ktorym steruje tylko z HO. Jako swiatlo nie ma zadnego fizycznego wylacznika, ale to wyjatek. Dzwonek traktuj jak swiatlo. Wylaczniki tylko dzwonkowe, chyba ze chcesz jakies cida dotykowe- nie mam doswiadczen. Ja planuje u siebie obok dzwonkowych dolozyc czujniki gestow dlatego kazdy prawie wylacznik ma obok pusta puszke z zaslepke. Niestety stosowany Hager za zaslepki kasuje jak za zboże. Kontaktrony polecam zakonczyc na zlaczach LSA. Generalnie wszystko co wychodzi ze sciany w punktach koncentracji na jakims zlaczu. Czy to Wago czy LSA czy RJ45.

1 polubienie

Z ciekawości: czyli przycisk dzwonkowy np. do łazienki będzie w podwójnej ramce pionowej bo obok (nad przyciskiem) będzie zaślepka, w miejsce której później będzie czujnik gestów, dobrze rozumiem? Na jakiej wysokości od podłogi planujesz ten przycisk?

Na parterze domu mam sciany murowane i od razu mam dodatkowe puszki z doprowadzonymi kablami 2x0.5x4 czy cos takiego (alarmowe). Na poddaszu mam sciany GK. Doprowadzone kable 1.5mm2 do wylacznikiw i alarmowe jak wyzej aby ew jakas automatyke zastosowac. W plycie G/K latwo sie robi dziury i wyciaga kable wiec jeszcze nie zdecydowalem czy zrobie dodatkowa puszke zaslepiona aby kiedys cos…