Początki z HA, błąd z advanced

Cześć od jakiegoś czasu mam jakiś problem z HA, zmieniłem cc2531 na cc2652p, zgodnie z instrukcjami na forum, wszystko działało do czasu zaniku prądu / wyłączenia maszyny/

Od tego czasu nie działa mi np wyzwalanie przykładowo wentylatora na sonoff basic które włączałem wyłączem sobie bezprzewowodym zigbee sonoff przyciskiem. po usunięciu i dodaniu prez zigbee2mqtt działa do ponownego wyłączenia maszyny. Wychodzi na to że najlepiej zrobic konfigurację od nowa?

Dodatkowo wyskoczył mi błąd:

Jeżeli advancd: nie ma wcięć to jest traktowany jako nowa integracja a taka nie istnieje. Jak rozumiem advanced jest sekcją innej integracji wiec powinna być “wcięta” odpowiednio względem niej. Wcięcia/spacje w yaml mają znaczenie

Dzięki za pomoc, przesunąłem to pod default config dodałem spację przed advanced i błędu nie wyrzuca. Widzę że czeka mnie trochę nauki żeby skonfigurować sobie HA tak jak bym chciał to zrobić :slight_smile:

Nie możesz sobie przesuwać zawartości pliku konfiguracyjnego “byle gdzie”, ten twój “advanced” zapewne należy do jakiejś integracji i ma w niej być (z tego co piszesz może chodzi o konfigurację addona zigbee2mqtt ?).

szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia teraz gdzie ma to być, jakiś czas temu jak zmieniać cc2531 na cc2562p to w instrukcji było żeby dodać tylko to advanced z tym parametrem i nie raczej nie pisało pod jaką integracją (albo było to zbyt oczywiste dla zaawansowanych)
Link do wpisu na forum gdzie tez przewija się ta instrukcja: Alternatywa dla CC2531 - #78 przez macek

Tylko, że to należy zrobić w pliku konfiguracyjnym Zigbee2MQTT (w Konfiguracja dodatku Zigbee2mqtt add-on) a Ty robisz to w pliku konfiguracyjnym HA.

Tylko, że w przypadku używania addona Zigbee2mqtt

plik configuration.yaml (znajdujący się w katalogu zigbee2mqtt będącym podkatalogiem config) wbrew nazwie jest w formacie JSON, a NIE YAML!

Więc sugeruję edycji dokonywać w menu konfiguracyjnym dodatku, czyli
Supervisor → Dashboard → Zigbee2mqtt → Konfiguracja
i tam mamy normalny YAML

PS Skoro chodzi o ten dodatek, to ten kawałek konfiguracji z całą pewnością nie powinien się znajdować w piku konfiguracyjnym HA.

Mam Z2M w wersji [1.18.1], oczywiscie zainstalowany jako Add-on, zrobiłem szybki test: zmieniłem ustawienie Disable led, zapisałem, zrobiłem z tego samego miejsca Restart i niestety żadne zmiany nie zaszły. Wg mnie wprowadzone tam zmiany nie mają wpływu na plik konfiguracyjny w dodatku więc po restarcie Add-ona i tak wczytywana jest zawartość z okna Konfiguracja. Od zawsze tylko przez Konfiguracja dokonuje zmian w Z2M:

1 polubienie

Faktycznie ten plik, który wspomniałem wyżej wygląda na jakąś pozostałość być może ze starszej wersji? Jakkolwiek szukałem pliku configuration.yaml który mógłby podpasować do zadanego pytania :stuck_out_tongue:

Cała konfiguracja Z2M add-on jest w katalogu /share/zigbee2mqtt:


i jest zgodna z treścią pliku konfiguracyjnego:

data_path: /share/zigbee2mqtt
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml

co bardzo minimalizuje problemy podczas upgrade dodatku, nie są ruszane pliki z konfiguracją dodanych urządzeń Zigbee :slight_smile: .