Połączenie Centralki Satel z RPi4 z HomeAssistant przez LAN?

Cześć,

To mój pierwszy post na forum, dlatego witam Was wszystkich i doceniam dotychczasowy dorobek.
Szacun.

A teraz do sedna.
Jestem w trakcie budowy domu i na piętrze w jednym pomieszczeniu mam doprowadzone kable do alarmu, monitoringu i tam będzie centralka Satel’a.
W pomieszczeniu gosp. na parterze będę miał serwerownię, rozdzielnię elektryczną i tam też będę miał Raspberry Pi4 z postawionym HomeAssistantem.

Docelowo chcę, żeby HA był zintergrowany z Satel’em, żeby np. alarm przy uzbrajaniu zasuwał wszystkie rolety, ale tak samo roletami chcę sterować ręcznie z HA.

Tu rodzi mi się pytanie. Jak połączyć centralkę Satel’a z HA?
Czy np. połączenie ich skrętką, żeby wszystkie urządzenia były w tej samej sieci LAN jest dobrym/możliwym rozwiązaniem?
Czy jest inne, lepsze rozwiązanie?

Pozdrawiam!

Przeczytaj te wątki
https://forum.arturhome.pl/tag/satel
Myślę, że kwestia Satela (i “jedynej słusznej” konfiguracji jest tam opisana wyczerpująco).

Tak poza konkurencją to RPi4 niekoniecznie jest optymalną platformą sprzętową pod HA (w tej cenie możesz kupić miniPC który na starcie wydajnościowo będzie porównywalny lub mocniejszy od RPi, a będzie miał możliwość rozbudowy np. RAM).
Jeśli już masz (najlepiej wersję 4GB lub 8GB), to nie widzę przeszkód, ale ja uważam za konieczne doposażenie tej konstrukcji w ssd (i tu już wygrywa każdy pecet, bo RPi umożliwią podpięcie dysku tylko przez USB), optymalnie gdy mostek (USB-sata lub USB-nvme) będzie USB3 i RPI obsłuży bootowanie z tego mostka podpiętego do USB3.

Jeśli masz RPi4B 1GB to użyj systemu w wersji 32-bitowej (ja odradzam w ogóle ten najstarszy model), jeśli 2GB to nie umiem doradzić rozsądnie, ale można spróbować 32-bitowy (a gdy braknie pewnych rzeczy, które potrzebujesz to zmigrujesz na 64-bit).

Kwestia połączenia do sieci - to oczywiście koniecznie przewodowy Ethernet (niezależnie od platformy sprzętowej), w przypadku RPi wręcz jest zalecane wyłączenie karty WiFi w config.txt by móc w pełni wykorzystać wbudowany moduł BT (na innych platformach też jest to zalecane, ale robi się to inaczej - w pecetach zwykle w BIOSie).

HA może działać, gdy jest dopięty do sieci po WiFi, ale każdy rozsądnie myślący będzie odradzał takie rozwiązanie.

1 polubienie

Informacyjnie - jest alternatywa dla Satel’a. Centralka firmy Ropam daje więcej możliwości integracji z HA i jest to wspierane przez producenta. W Satel’u praktycznie jesteś skazany tylko na jedno rozwiązanie sprzętowe i autorski protokół Satel’a.
https://ropam.com.pl/wsparcie/product/home-assistant/

2 polubienia

Centralka Satela musi być wyposażona w moduł ETHM-1 Plus – SATEL, ten moduł jest podłączony do sieci ethernet (skrętką do switcha), do której jest także podłączony HA, potem integracja Satel Integra - Home Assistant.

1 polubienie

Właśnie szukałem w internecie i na stronie Satela informacji o tym i dokładnie na takie rozwiązanie trafiłem.
Dzięki!