Polski "Asystent domowy"

Napiszę ze swojej perspektywy. Opinia na pewno subiektywna ale …

Mam bramkę AIS DEV 1 BT od 2 lat, zaczynałem kompletnie zielony w temacie, z bramką i dwoma sonoffami basic. Teraz mam ok 50 urządzeń i całą szufladę wemosów i elektroniki do polutowania.
Wartość dodana dla mnie to to że nie musiałem i nie musze kombinować z RPI, terminalami, VM, dokerami itp. raz na 2 - 3 tygodnie robię aktualizację bramki i zajmuję się kolejnymi integracjami, szukam projektów DIY do zrobienia, to jest fajne.

Działa to w miarę stabilnie, tak na prawdę przez te 2 lata problemy związane głównie z samą bramką i systemem policzył bym na palcach jednej ręki, z czego i tak większość wynikała z mojej niewiedzy.

Osobiście nie neguję żadnych rozwiązań, każdy wybiera to co dla niego najlepsze a i tak finalnie wszyscy mamy HA :wink:

Myślę że jak kiedyś projekt padnie nie będzie większego problemu zmienić firmware w bramce na czysty HA i bawić się dalej.

2 polubienia

@Grubsztyk dzieki za post.

To ze brameczki fajne to wiem; widzialem w akcji i nawet mam ochote na dev; zwlaszcza do mojej supli.

Bardziej martwi mnie przyszlosc tych bramek; mam nadzieje ze projekt przetrwa… Co do firmware to nie wiem, nie wiem czy ktos - procz ais - moze to zrobic. W sumie to dobrzy pomysl aby na dev byla taka mozliwosc instalacji czystego HA plus supervisor plus HACS. A moze jest to mozliwe na tym linuxie tam?

:+1: no ja się przymierzam do przesiadki z DEV 1 BT na DEV 3, ale to tylko z tego względu że chcę dołożyć kamer i zrobić jakiś serwer do zapisu z nich i tego DEV 1 raczej nie uciągnie.

Myślę że projekt przetrwa, bardziej zastanawia mnie co będzie jak zostanie skończony, mam namyśli tu zrobienie zapowiadanego od początku głośnika + bramka pro. Kiedyś w końcu wersje DEV będą musiały przestać wychodzić :wink: zacznie się tylko sprzedaż i marketing. Mam nadzieje że zostaną fajni ludzie i fajne forum :wink:

Co do softu myślę że spokojnie się da coś innego tam władować, w końcu to są urządzenia pokroju RPI i TVBox-ów :wink:
Po za tym jeśli “system” AIS można zainstalować na każdym “komputerze” to i w drugą stronę to raczej zagra.

1 polubienie

Hej. A dev3 da rade? Bo tam chyba o kodeki sie kwestia rozbija…?

Nawet i DEV1 daje radę z paroma szt w niezbyt wysokich ustawieniach.

W Androidzie mamy wszystkie kodeki i sterowniki więc z tym nie ma problemu.
@Jolka myśli o przejściu z dostarczanego do HA ffmpeg na Androidowe 4K

Zresztą z tymi kamerami koncepcja w AIS jest trochę inna… W przyszłości ma to być rozwiązanie bardziej na zasadzie przekierowań do strumieniowania niż pełna obróbka w HA. Takie prszełączenie na dedykowany odtwarzacz (oprogramowanie). Podobnie jak z odtwarzaniem audio dwukierunkowym.
Aż dziw bierze, że przez tyle lat HA nie dorobiło się rozwiązania funkcjonalności pod wideodomofony z pełną obsługą two-way audio.

Nie widzę szans, “oficjalny” HAOS jest dostępny tylko na wybrane platformy (było kiedyś ich nieco więcej, ale pozostały tylko dobrze wspierane i/lub typowe konstrukcje).

Myślę, że ten obraz mógłby pójść https://www.home-assistant.io/installation/odroid
A jeśli nie to tutaj https://www.home-assistant.io/installation/linux#install-home-assistant-supervised
Ostatecznie to https://www.home-assistant.io/installation/linux#install-home-assistant-core - choć tutaj przydałaby się znajomość linuksa i nie ma Supervisora

Nie twierdzę, że się absolutnie nie da, tylko, że to może się okazać ekstremalnie trudne dla przeciętnego użytkownika HA.

Podobnie się sprawy mają z bazą sprzętową AIS PRO1 - wiemy na bazie jakiego tv-boxa ten sprzęt powstał, a chętnie zobaczę jakiegoś użytkownika, który sobie zbuduje własny AIS PRO1 na bazie Beelink GT-King Pro.

Wg mnie mnie możliwe ale “chyba (?) trudne” bo trzeba do tego dołożyć Androida:

W przypadku tv-boxa jezeli PRO1 nie był jakoś zmieniany tylko jest 1:1 to pewnie sam klon obrazu by wystarczył, dróg na to jest wiele, na pewno wyboistych, jednak myślę że takie tematy możemy poruszać jak Ai-Speaker zakończy działalność artystyczną i nie będzie wsparcia, aktualizacji itd.

Na chwile obecną cieszmy się że mamy coś naszego polskiego i nie trzeba tego rzeźbić żeby działało. Oczywiści nie wszystkim to musi się podobać, pasować itp.

Ja jak pisałem ja jestem zadowolony z mojej DEV 1 BT, a przesiadka na DEV3 lub PRO jest w planach, zobaczymy na co czas i fundusze pozwolą.

Czyli co? mamy wprowadzać cenzurę?
Już widzę tą rzeszę forumowiczów kupujących tv-boxy by je przerobić na AIS ;D

Można dość śmiało przyjąć, że takim momencie taki sprzęt będzie miał wartość elektrośmieci…
(i o ile sam jestem orędownikiem dawania drugiego życia starszemu sprzętowi, to są w tym granice brawury)

PS Zawsze kibicuję ciekawym polskim projektom (a jest ich trochę), ale nie pozwala mi to zamykać oczu na ich wady.

AI-Speaker wyprzedza Home Assistant i dodaje serwer SIP na swojej bramce. Pełna funkcjonalność wideodomofonu już wkrótce:

Na prośbę @Jolka_AI-Speaker podsyłam link do ankiety i proszę o jej wypełnienie zgodnie z

Zrób sobie kawę :coffee: , odłóż na chwilę na bok: technologie, OpenSource, prywatność i pomyśl… że te pytania dotyczą Ciebie, a nie projektu AIS. To ty dokonujesz wyborów i to Ty tworzysz rzeczywistość. Odpowiadaj spontanicznie, tak jak myślisz, nie tak jak myślisz, że chcemy.

3 polubienia

9 postów zostało podzielonych na nowy temat: Gniazdko AI-Speaker Dom S26

AIS ma w swej aplikacji klienta SIP:

Nowe wydanie:

czy ktoś instalował już AIS-Speaker na urzadzeniu z linux i mógłby się podzielić opinią? mam jakiś laptop i na testy mógłbym się pobawić ale nie chce marnować czasu jeśli to nie ruszy

Do uruchomienia AI-Speaker wymagany jest system Android ze środowiskiem Linux, szczegóły na forum 💾 Bramka AIoT - Architektura: Linux i Android. Jak działa ten system - faq - AI-Speaker.

AI-SPEAKER rozpoczyna we współpracy z Nabu Casa pracę nad polskim asystentem głosowym dla Home Assistant.
Poszukiwane osoby do współpracy jako lektor: