Pomoc z konfiguracją NUT pod Proxmox i HA

Witam, szukam pomocy przy obsłudze linuxa i komend.
Ale zacznijmy od początku. Moja instalacja to komputer Dell 7010, na nim Proxmox i kilka VM, w tym Home Assistant.
Dokupiłem ostatnio UPS, GreenCell 600VA (chyba najmniejszy jaki jest)
Udało mi się skonfigurować NUT (Network UPS Tools) na Proxmox oraz podłączyć HA żeby odczytywał stany.
NUT przy krytycznym stanie baterii powinien wyłączyć system. Ale niestety nie ma dość czasu na to, zasilanie zostaje odcięte zanim system zamknie się do końca. Bateria nie jest za mała, bo trzyma ponad godzinę. (mam nadzieję że urzekła Was moja historia i warto było czytać ;))
Znalazłem instrukcję jak ustawić zamknięcie systemu po dowolnym czasie pracy na baterii:
https://wiki.contribs.org/Uninterruptable_Power_Supply#Modifying_shutdown_time_delay
Ale jestem na nią za cienki w linuxach.
Jest ktoś chętny pomóc w zrozumieniu i wdrożeniu instrukcji?

Jest nas tu już spora garstka, na pewno znajdzie się ktoś kto zna rozwiązanie Twojego problemu. To forum jest dość aktywne więc możesz być pewien że urzekła nas Twoja historia.
Niestety ja mam postawionego HA na RP 3B+ więc trochę inny typ instalacji. @artur ma podobnie jak Ty na wirtualu postawionego HA, jak znajdzie chwilę to się na pewno odezwie.

dziękuję za krzepiącą odpowiedź. Udało mi się ugryźć temat inaczej. Okazało się że dość łatwo zmienić próg od którego NUT wyłącza system.
do pliku konfiguracyjnego ups.conf trzeba dodać:

    ignorelb
    battery.charge < battery.charge.low
    battery.runtime < battery.runtime.low
    override.battery.charge.low = 30
    override.battery.runtime.low = 180

30 - to próg naładowania poniżej którego UPS jest wyłączany w %

Czasem też zdarzy mi się szybciej odpowiedzieć na zadane prze zemnie pytanie.

Każde rozwiązanie jest dobre, a jeszcze lepsze jeśli się nim podzielimy na forum. Zawsze ktoś kiedyś może mieć podobny czy taki sam problem i taki wpis pomoże mu go rozwiązać.

@wielkim czyli rozumiem temat zamknięty?

Raczej tak, jeszcze trwają testy obciążeniowe :wink: i sprawdzanie czy wszystko dobrze się zamyka przy awarii zasilania.

2 polubienia

Może opisz jak to zrobiłeś, przyda się użytkownikom Proxmox’a.

Już niedługo będzie opis.

Cześć. Dzisiaj próbowałem zintegrować swojego UPS GreenCell 2000VA z HA na Proxmox. Z Proxmoxem poszło sprawnie, ale zaciąłem się przy konfiguracji addona Network UPS Tools . Tam dopisuję wszystkie dane z poradnika, ale addon nie startuje a w logach takie coś;

Network UPS Tools
[s6-init] making user provided files available at /var/run/s6/etc…exited 0.
[s6-init] ensuring user provided files have correct perms…exited 0.
[fix-attrs.d] applying ownership & permissions fixes…
[fix-attrs.d] nut: applying…
[fix-attrs.d] nut: exited 0.
[fix-attrs.d] done.
[cont-init.d] executing container initialization scripts…
[cont-init.d] 00-banner.sh: executing…

Add-on: Network UPS Tools
Manage battery backup (UPS) devices

Add-on version: 0.6.2
You are running the latest version of this add-on.
System: Home Assistant OS 5.11 (amd64 / qemux86-64)
Home Assistant Core: 2021.2.3
Home Assistant Supervisor: 2021.02.9

Please, share the above information when looking for help
or support in, e.g., GitHub, forums or the Discord chat.

[cont-init.d] 00-banner.sh: exited 0.
[cont-init.d] 01-log-level.sh: executing…
[cont-init.d] 01-log-level.sh: exited 0.
[cont-init.d] nut.sh: executing…
[21:59:32] INFO: Setting mode to netserver…
[21:59:32] INFO: Generating /etc/nut/upsd.users…
[21:59:32] INFO: Configuring user: slawoll
[21:59:33] INFO: Password is NOT in the Have I Been Pwned database! Nice!
[21:59:33] INFO: Configuring Device named ups…
[21:59:33] INFO: Starting the UPS drivers…
Network UPS Tools - Generic HID driver 0.41 (2.7.4)
USB communication driver 0.33
Network UPS Tools - UPS driver controller 2.7.4
No matching HID UPS found
Driver failed to start (exit status=1)
[cont-init.d] nut.sh: exited 1.
[cont-finish.d] executing container finish scripts…
[cont-finish.d] 99-message.sh: executing…

            Oops! Something went wrong.

We are so sorry, but something went terribly wrong when
starting or running this add-on.

Be sure to check the log above, line by line, for hints.

[cont-finish.d] 99-message.sh: exited 0.
[cont-finish.d] done.
[s6-finish] waiting for services.
[s6-finish] sending all processes the TERM signal.

Pomoże ktoś?

@slawoll

  1. Czy udostępniłeś urządzenie USB z hosta do VM? (jak przypuszczam tak, masz wpiętego UPSa)
    PROXMOX - błędy, konfiguracja, dodawanie USB - #2 przez artur
  2. Twój UPS jest wspierany przez NUT?

Szczerze mówiąc zaćmiło mnie z tym udostępnieniem usb do HA.
Działam, zobaczę co będzie dalej.

Cześć, widziałem twój post o konfiguracji NUTa z Proxmox, świetna robota! Chciałem tylko dopytać czy muszę w każdym CT/VM konfigurować klienta NUTa czy wystarczy, że jest na Proxmoxie i zamykający Proxmox wyłączy wszystkie CT/VM ?

edit: Jeszcze jedno, czy NUT zadziała również z Green Cell 1500VA 900W ?

Tutaj masz listę obsługiwanych urządzeń.

Spróbuj zamknąć Node (czyli cały komputer) w Proxmox. Jak sobie poradzi, z zamknięciem VM, to tak samo zadziała przy wyłączeniu przez NUT. U siebie miałem kiedyś problem z (jeszcze wtedy) FreeNas, nie zamykał się, ale trochę doczytałem, zmieniłem ustawienia VM i już Proxmox potrafi poprawnie zamknąć VM z TrueNas.
Wersja 1500VA 900W działa, akurat mam taką u siebie.

Cześć, na początek dzięki za świetny tutorial :+1:
Może się to komuś przyda: integrowałem właśnie UPSa GreenCell 1000VA/900W (online) i wskazówki bardzo pomogły. Z jedną różnicą - po wielu próbach udało mi się ostatecznie skonfigurować go z użyciem drivera blazer_ser… Niby lista obsługiwanych urządzeń mówi o blazer_usb dla urządzeń z oprogramowaniem “UPSilon 2000 software”, ale jak widać nie w każdym przypadku.
Pozdrawiam

Witam serdecznie. Mam pytanie. Mam skonfigurowany proxmox z ups. Zamyka HA. Wszystko jest ok, ale doszedł mi jeszcze jeden komp z proxmox i WM Compreface. Czy mozna jakos to skonfigurować zeby zamknąć dwa komputery? UPS PowerWalker 2000

Zainstaluj Nut i ustaw jako klienta, tak samo jak dla HA w instrukcji.

Dziękuję i pozdrawiam Ale jeszcze zapytam żeby nie popełniać błędów. Czyli robię wszystko tak według instrukcji jak robiłem na proxmixie z HA tylko zamiast Master wpisuję klienta ? A konfigurację NUT robię tak samo. A czy przy instalacji i konfiguracji tego drugiego proxmoxa muszę podłączać do niego fizycznie ups ?

Dobry. Czy nie da rady zrobić jakiegoś noda w Node-Red na HA żeby wysyłał do proxmoxa info o zamknięciu systemu (zamknięciu proxmox i jego pochodnych) ?
Mam NUTa zainstalowanego w HA dla APC i dane odczytuje, powiadomienia umiem robić, zapewne shutdown HA też ale to bez sensu jak dalej będzie działał system macierzysty. Czy jedynym rozwiązaniem jest zainstalowanie NUTa w proxmox ?

Poszukiwania zacznij od sprawdzenia czy proxmox obsługuje zdalne komendy i jak, wtedy można ogarniać NR