Pomocnik Harmonogram + gniazdka ZigBee

Jak już pisałem w innym wątku zaczynam zabawę z HA i ZigBee. Chcę zrobić proste sterowanie grzałki grzejnika łazienkowego w zależności od harmonogramu (różne godziny w różnych dniach tygodnia). W niedawnej wersji HA pojawił się pomocnik harmonogramu. Czy i jeśli tak to jak to się da ożenić z gniazdkiem zigbee?

Nie ma tu znaczenia jakie gniazdko, urządzenie czy cokolwiek, jeżeli jest jako encja w HA to można tym sterować. Na początek proponuję zacząć od czegoś łatwiejszego i gotowego - Harmonogramy automatyzacji.

Hmm, myślałem, że jeśli mam zdefiniowany harmonogram za pomocą tego “pomocnika” to będę go widział w wyzwalaczach automatyzacji a tu qpa…

Źle to robisz, poczytaj Question: How to Use the Scheduler / Helper Function in the 2022.9 Release - Configuration - Home Assistant Community

Dzięki wielkie za nakierowanie. Teraz już wiem jak to stosować.

I to się ceni, wystarczy nakierowanie aby samodzielnie rozwiązać problem :slight_smile:.

A podzielisz się tą wiedzą?
Zaczynam dopiero z HA i potrzebuję utworzyć harmogram dla gniazdka zigbee w kotłowni, aby pompka obiegowa CW włączała się rano od 6.00 do 8.00 i wieczorem od 18.00 do 22.00 i nie mogę sobie z tym poradzić :frowning:

To zacznij od tego Harmonogramy automatyzacji, testowanie u mnie:

1 polubienie

No, to żeś pomógł :frowning:
Piszę, że dopiero zaczynam, Ty mi od razu proponujesz HACK
a ja chciałem coś prostego zrobić z pomocnika Harmonogram + automatyzacja.
Coś w tym stylu:

alias: Harmonogram_CW
trigger:
  - platform: state
    entity_id: schedule.cw
condition:
  - condition: template
    value_template: "{{ trigger.to_state.state in ['on', 'off'] }}"
action:
  - type: toggle
    device_id: a65df63db1b0f80fe97c9e37cdd4e61c
    entity_id: 7304e8411ab593460188811a395c1fcd
    domain: switch

Ale to mi chyba tylko przełącza stan gniazdka według harmonogramu, a nie włącza i wyłącza zgodnie z harmonogramem.

Bo tak sobie to zrobiłeś

musisz zrobić osobno włączanie i osobno wyłączanie ( turn_on turn_off)

Nie musisz korzystać z HACS, możesz zainstalowac ręcznie (musisz mieć np. dodatek “Samba share”).

Coś takiego?

alias: Harmonogram_CW
trigger:
  - platform: state
    entity_id: schedule.cw
condition:
  - condition: template
    value_template: "{{ trigger.to_state.state in ['on', 'off'] }}"
action:
  - if:
      - condition: state
        entity_id: schedule.cw
        state: "on"
    then:
      - type: turn_on
        device_id: a65df63db1b0f80fe97c9e37cdd4e61c
        entity_id: 7304e8411ab593460188811a395c1fcd
        domain: switch

    else:
      - type: turn_off
        device_id: a65df63db1b0f80fe97c9e37cdd4e61c
        entity_id: 7304e8411ab593460188811a395c1fcd
        domain: switch

Jeżeli to działa jak należy, to nie widzę przeciwwskazań, nie uwzględniasz wprawdzie niedostępności w sposób jawny, ale wyłączenie w takim wypadku brzmi rozsądnie.

No, początkującemu to bym jednak zdecydowanie odradzał instalacje ręczne komponentów niestandardowych, bo HACS jednak jest sporym ułatwiaczem życia (a chyba nie znam nikogo, kto by dłużej wytrzymał bez komponentów niestandardowych).

@Jack80
Jakkolwiek komponent zaproponowany wyżej przez @macek jest dość dobry (jest “znany i lubiany”), więc nie rozumiem, czemu nie chcesz z niego skorzystać.