Pompa Ciepła Elfin-EW11 proszę o pomoc w podpięciu do HA

Witam mam Pompę Ciepła Chinczyk Sun

aplikacja na Android Heat Pump Pompa Ciepła łączy się przez WiFi konkretnie urządzeniem Elfin-EW11 ew11 Link do instrukcji PDF
https://shop.marcomweb.it/images/stories/virtuemart/product/Elfin-EW1X_User%20ManualV1.3(20200415).pdf dodaje zrzuty ekranu Wszelka pomoc bardzo wskazana już od 05 roku nie udało mi się wpiąć do Home Assistant

Jak nikt Ci nie pomoze, to jest nietypowe rozwiązanie. Moja pompa nie ma wogóle wyjścia na zewnatrz, więc wpiąlem się w jej Kable zasilające i steruję włącz wyłącz prądem, a jej aktualny stan odczytuje na podstawie poboru prądu, czyli wyłączam ją na hard jak wejdzie w stan niby uspienia żeby nie uszkodzić sprężarki jak osiągnie swoje parametry. A reszta to już cała automatyzacja jaka jest temp w domu czy na bojlerach to się załącza i wyłącza jak osiągnie zadane parametry na swoim sterowniku. Ma 2 fazy więc użyłem 2 sonoff pow r2 16A. Wytrzymuja spokojnie ciągła pracę 3500W a chwilowo jeden taki potrafi 6000W pociągnąć przez 15 minut (początkowo bylo na jednym)

A tak wogóle to mqtt widzę

U mnie jest zasilane 1 fazą a takiego poboru nie ma max 2800 W Hard nie wchodzi w grę nie uruchomi się tu jest skomplikowane sterowanie, rozbudowane ma nawet falownik i stopniowo wchodzi na obroty jest sporo możliwości do połączenia różnymi protokołami niestety po mqtt nie udało mi się nie wiem co robiłem nie tak.
Mogę kablem po RS482 jednak tak się łączy urządzenie wifi

Ja zaryzykowałem, moja też ma Falownik, na szczęscie jest tak że jak dostanie prąd, to sterownik pamięta ostatnie parametry i się ładnie wszystko uruchamia, od grudnia działa i nic się nie zepsuło. Ważne żeby agregat nie wyłączać podczas pełnego obciążenia a już na pewno nie włączac od razu. Dlatego monitoruje obciążenie jak jest poniżej 50W to wtedy ja wyłączam, tyle to ciągnie agregat na minimum pracy swobodnej a elektronika po 5W jednostka wew i zewnętrzna.

Na pewno masz złącze komunikacyjne i z pewnością moje urządzenie pasuje do twojej pompy ciepła coś mi się wydaje że mogę tobie pomóc podpiąć pod androida
Cytat z innego tematu użytkownika
Przy wyższych obciążeniach to chyba przekładniki prądowe > 120A i jakiś układ lub gotowy np. Shelly EM Pomiar zużycia prądu WiFi 2 Kanały 260 zeta

Pokazuje że połączyłem się przez MQTT lecz HA nie widzi nie dodało niczego dane wysłane i odebrane 0 ktoś wie co robie nie tak lub co trzeba dodać

Wpisz w Google “elfin ew11 mqtt”, jest kilka artykułów i filmów opisujących konfigurację modułu Elfin EW11.

Pobierz program podłącz do HA mqtt i zobacz czy jest cos publikowane, wtedy będziesz wiedział że faktycznie coś jest wysyłane
http://mqtt-explorer.com

Niestety nie widzę


Może problem jest tutaj, nie wiem co wpisać

Identyfikator klienta MQTT ma tak wyglądać ? Czy wkleiłeś go z tasmoty ?
Port lokalny ma być pusty ?
Czy subskrypcja tematu i publikacja też z tasmoty ?

Witaj,
właśnie uruchamiałem SUN Hartmann Proffssional, może nie tak profesionalnie jako integracja, ale działa ;-). Dopiero się uczę HA i testuję tą PC.

  1. Moje uruchomienie obecnie blokuje aplikację na telefon. Pomimo że ma modbus aplikacja hartmana wysyła zapytania chyba bezpośrednio pakietami, a nie jako Modbus.
    1a. W zakładce Serial port settings musisz ustawić Protocol Modbus

  2. Używam Modbus TCP. W zakładce Communications Settings konfigurujesz serwer TCP

  3. W HA w configuration dodaję czujniki

modbus:
  - name: "SunPC"
    delay: 5
    timeout: 5
    type: tcp
    host: <<adres IP modułu EW11>>
    port: 502
    sensors:
      - name: "SunPc tryb pracy"
        slave: 1
        address: 0
        count: 1
        input_type: holding
        scan_interval: 30


      - name: "SunPc ogrzewanie temperatura zadana"
        slave: 1
        address: 1
        count: 1
        input_type: holding
        scan_interval: 30
        #data_type: custom
#        max_temp: 65
#        min_temp: 15
#        offset: 0
        precision: 1
        scale: 0.1
        #structure: ">f"
#        target_temp_register: 2
#        temp_step: .5
#        temperature_unit: C
        unit_of_measurement: "°C"
        
      - name: "SunPc temperatura powrotu"
        slave: 1
        address: 188
        count: 1
        input_type: holding
        scan_interval: 30
        scale: 0.1
        precision: 1
        unit_of_measurement: "°C"

      - name: "SunPc temperatura zasilania"
        slave: 1
        address: 189
        count: 1
        input_type: holding
        scan_interval: 30
        scale: 0.1
        precision: 1
        unit_of_measurement: "°C"

      - name: "SunPc temperatura zewnętrzna"
        slave: 1
        address: 190
        count: 1
        input_type: holding
        scan_interval: 30
        scale: 0.1
        precision: 1
        unit_of_measurement: "°C"
        
      - name: "SunPc wymagana wydajność"
        slave: 1
        address: 203
        count: 1
        input_type: holding
        scan_interval: 30
#        scale: 1
#        precision: 0.1
#        unit_of_measurement: "°C"

      - name: "SunPc aktualna wydajność"
        slave: 1
        address: 204
        count: 1
        input_type: holding
        scan_interval: 30
#        scale: 1
#        precision: 0.1
#        unit_of_measurement: "°C"

      - name: "SunPc prędkość wentylatora 1"
        slave: 1
        address: 200
        count: 1
        input_type: holding
        scan_interval: 30

      - name: "SunPc prędkość wentylatora 2"
        slave: 1
        address: 202
        count: 1
        input_type: holding
        scan_interval: 30

      - name: "SunPc obroty sprężarki"
        slave: 1
        address: 205
        count: 1
        input_type: holding
        scan_interval: 30
  1. Na razie jeszcze nie steruję ustawieniami, tylko odczytuję
  2. Sama firma jest bardzo zainteresowana pełną integracją z HA

Nie tak do tego trzeba podejść.
@wojciech1039 zestaw ponownie połączenie tak aby działała aplikacja i zrób zrzuty ustawień EW11 (szczególnie karty serial). To nam powie jaki protokół od strony RS485 jest używany.
Jak dobrze widzę na jednym z obrazków sterownik pracuje jako TCP Client?
Więc trzeba postawić własny serwer i zobaczyć co sterownik wysyła. Chyba że jest jakiś dokument opisujący API. Próby ustawienia tego jako TCP Serwer mogą być bezskuteczne.

Ustawiłem sobie MQTT dla testów i chyba dostaję zawartość bufora:

Tam jest oryginalnie “None”

Czyli ModbusRTU i dla tego działa Ci integracja modbus HA… ale pytałem autora :slight_smile:
Tu może być inaczej (raczej na pewno).

Wiem :wink:
W planach mam rozpoznać ten protokół co Chińczyki tam wysyłają.

Tylko po co?
Skoro wiesz, że to modbus i napisałeś integrację odczytu to rejestry swojej pompy znasz.

Żeby działała aplikacja od Hartmann

Nie powinno być z tym problemu, żeby działały równolegle. Musiałbym tylko zobaczyć fabryczne ustawienia dla Hartman