Pompa Ciepła Elfin-EW11 proszę o pomoc w podpięciu do HA

Ta różnica to tylko protokół. Oni mają None a u mnie jest Modbus

@eWuPi Z tego co napisałeś i co zataiłeś :wink: wnioskuje, że aplikacja łączy się bezpośrednio ze sterownikiem a nie poprzez chmurę?
W NR możesz sobie zrobić “bramkę” za pomocą węzłow TCPinput TCPoutput TCPreq- przekierować aplkację na NR odczytać dane i przesłać dane do sterownika.
W ten sposób robiłem odczyt danych ze stacji pogodowej, która wysyłała tylko na serwer WeatherUndergroud.

1 polubienie

@RobinI30
Nie wiem, czy zataiłem, ale fakt, że łączy się bezpośrednio z pompa ciepła.
Do tego mam też zamontowany licznik energii Socomec na adresie 2 i z tego samego EW11 poprzez Modbus TCP pobieram dane.
Dla testów dziś przełączyłem znów protokół z Modbus na None w konfiguracji portu RS485 i MQTT przestał przesyłać dane z bufora.
Twoją propozycję z “bramką” sprawdzę.
Cmura to TCP-CLIENT
image
image

@eWuPi Trochę się tych bytów namnożyło :wink:

Chmura to serwer - to ty jesteś klientem. Sterownik wysyła cyklicznie na m2m.sprsun.com, do której łączy się również apka na smartfonie. Chmura prawdopodobnie zwrotnie zwraca wybrane nastawy.
Można to podejrzeć w proponowany przeze mnie sposób. Wystarczy zmienić m2m.sprsun.com na IP NR i powinneś przechwycić to co wysyła sterownik (na początek) i może to nie mieć nic wspólnego z modbusem.

W tym przypadku psujesz transmisję - nie ma zapytań to nie ma odpowiedzi. Ponieważ HA używa Modbus TCP i EW11 nie wie, że ma to konwertować Modbus RTU i przekazuje po RS do sterownika błędną ramkę. RTU i TCP trochę się różni.

Tak to wygląda, żeby uporządkować:


Edit:
Komunikacja HART Chmura jest szyfrowana, pozostałe nie są.

Doskonała robota :+1: :slight_smile:
Aplikacja HART lokalnie łączy się przez serwer (2)? - innej możliwości nie widzę.
To jest potencjalny kanał gdzie można by podejrzeć komunikację ponieważ jest to czysty modbus i format jest ogólnie znany. Do chmury dane mogą być szyfrowane. Spekulacje - póki nie zobaczysz.
Nie ma jednoznacznej uniwersalnej recepty, ale temat ciekawy.
Serwery (3) i (4) niewiele noszą ponieważ pompa to modbus slave - nie pytana nie odpowiada.

Aplikacja ma możliwość rejestracji lokalnej, ale tego nie próbowałem.
Jak będę na obiekcie to sprawdzę, bo teraz wszystko zdalnie :wink:
serwer 4 Mqtt przesyła pakiety gdy uruchomię serwer 2 z protokołem modbus, gdy protokół zostawię None to nic nie wysyła pomimo komunikacji z aplikacją.
Jak wysłać “czyste” zapytanie pakietem poprzez TCPoutput?

Żeby otrzymać zwrotnie odpowiedź to przez TCPreqest. Musisz stworzyć payload typu buffer z prawidłową ramką modbusTCP About Modbus TCP | Simply Modbus Software
Jest do tego też gotowiec node-red-contrib-modbus (node) - Node-RED.

To MQTT w EW11 to działa trochę inaczej niż wszyscy się przyzwyczaili np. z tasmoty.
Konwerter nie parsuje danych i odczytanych parametrów nie publikuje w tematach.
Dane z(do) RS publikuje w całości jako bufor danych i użytkownik musi to obrobić w własnym zakresie, co widać u Ciebie. Widziałem również, że można napisać jakiś scrypt w EW11 i zrobi to za nas …ale jakoś specjalnie tego nie rozkminiałem.

Mam też urządzenie SUN od firmy Hartmann
Zrobiłem wedle instrukcji pokazuje


Nadal nie widze w HA

Edit:

Edit:
Niby w HA niedostępne jednak coś czyta

image

odczyty pojawiają się teraz i znikają
może tu coś mam zrobić

Mam takie błędy

i pytanie wartość adress: 202; 205 do innych czujników z skąd brać na printskrin jest więcej czujników jak w configuration

@wojciech1039 edytuj Swoje posty - nie pisz jednego pod drugim

ja wywaliłem konfigurację netp (do chmury) i zdecydowanie lepiej działa
zapisz sobie tylko wcześniej gdzieś te parametry.

Czy ktoś z Was powie czy czy można zintegrować pompę ciepła firmy Atlantic Extensa AI Duo R32 z HA? Zdjęcia panelu sterowania w pompie:


z pewnością tak poszukaj gdzie wpiąć komunikację ModBus by podpiąć Elfin np EW 11

Problem w tym, że nie ma żadnej instrukcji dostępnej. Atlantic opiera się na swoim programatorze “cozytouch”.

Myślę, wiesz gdzie podpiąć? komunikację? Kody mam co prawda do innej Pompy Ciepła lecz też przeszły przez Chińskie rączki. Esp obsługuje modbus więc Modbus Controller — ESPHome wię wszystko się da. P.S. Już mam odczyty i sterowanie :wink: po elfin ew11. Mam też aplikację do pompy, (odłączyłem po co sterować mam przez Chiny). Podepniesz pierw odczyty, zobaczysz czy zgadzają się kody

@wojciech1039 Mam taką PC jak twoja 3f 12kw , proszę o opis jak połączyć sterować z HA.

OK więc podłączyłeś do Pompy Ciepła urządzenie? i do lokalnego WiFi?
Podaj e-mail wyślę ModBus Adresy tutaj nie przechodzi

Edit:

Powiedz na jakim etapie jesteś, wszystko śmiga do tego stopnia że mam wszystkie odczyty i steruje tak jak mi się podoba wszystko z HA

Edit 02.08.2022

220224 ModBus Adresy Carel.zip (65,6 KB)

Na samym dole plik zip

Witam, jestem posiadaczem bazowej wersji tej pompy czyli SPRSUN 9,5kW. CGK-030V2
Podjąłem próbę integracji z HA jednak z miernym skutkiem. Odczytanie parametrów następuję jedynie w przypadku zmiany ustawień “serial port settings” → protocol na modbus.

Chciałby aby przynajmniej w pierwszym etapie integracji działała również firmowa aplikacja co niestety nie jest możliwe przy powyższych parametrach ustawień portu. Przy opisywanym we wcześniejszych postach ustawieniu typu TCP nie udało się uzyskać komunikacji HA – EW11

Czy przy użyciu EW11 można zrealizować tak połączenie aby jednocześnie była komunikacja pompy z HA i firmową aplikacją?
Czy może warto zestawić dodatkowe połączenie z użyciem ESP 8266 wraz z konwerterem TTL/RS486?
Czy któryś ze szczęśliwych posiadaczy zintegrowanej z HA pompy mógłby podzielić się dokładniejszą instrukcją jak tego dokonać?

Wszelka pomoc bardzo wskazana.

ja ma wpięty EFIN i pobieranie danych to działa, gdzieś powyżej była konfiguracja.

jeśli ustawię “Modbus” w ew11 serial port settings to nie działa aplikacja a odczyty w HA są losowe :frowning:

Tak, musisz usunąć połączenie do aplikacji, działa albo jedno albo drugie, tez tak miałem, że się wieszało,
i tak jak tutaj napisałem wcześniej, zapisz sobie oryginalną konfigurację, ponieważ możliwe, że będzie opcja działających obu systemów.