Pompa IBO AMG PWM

Witam

Ostatnio kupiłem pompę obiegową IBO AMG 25/60/180 PWM.
image

Jak już sama nazwa tej pompy wskazuje można nią sterować poprzez sygnał PWM.
Pompa służy mi w filtracji akwarium, gdzie wykorzystałem w pełni jej możliwości.

Pompę obsługuję poprzez esphome w HA. Publikuje swoje wypociny może komuś się przyda.
Do sterowania użyłem ESP32 oraz konwertera stanów logicznych ponieważ wg instrukcji potrzebny jest sygnał PWM o amplitudzie 4,0 - 5,5 V. Pompa posiada też wyjście PWM gdzie możemy odczytać pewne informacje o pracy w tym pobieraną energię.
W moim przypadku przewód sterujący ma 3 żyły czerwona, czarna, żółta.
Czerwona to wejście PWM (sterujemy pompą), czarna masa, żółta wyjście PWM (odczytujemy dane),
schemat wygląda następująco
image
Pompa sterowanie ma odseparowane transoptorami tak więc w 100% bezpiecznie jak dla ESP i pompy.
Producent w instrukcji opisał następujące tryby pracy:
sygnał wejściowy PWM
image
sygnał wyjściowy PWM
image

Na podstawie instrukcji jak i badania miernikiem oraz działania w praktyce, napisałem yamla do esphome. sterownik_pomp.zip (1,4 KB) .
Skrypt obsługuje 2 takie pompy (2 pompy pracują w filtracji akwarium). Nie ma tutaj obsługi wyłączenia pompy przez switch (taką mam realizowaną przez inne esp32, będzie to skonsolidowane w poźniejszym czasie).
Uwagę należy zwrócić, żeby odczyt z pompy (żółty przewód) był podłączony do pinów typu INPUT dla esp32 są to od 34 do 39 (nie wiedzieć dlaczego odczyt był przekłamywany dla pinów typu INPUT/OUTPUT).
Dodatkowo napotkałem na problem z obsługą fan w esphome, brakowało mi tutaj ewidentnie template dla tego typu urządzenia, w związku z czym użyłem pośrednika template typu float.
Generalnie nie mi nic skomplikowanego, pompa jest w pełni sterowalna.

Z poziomu HA prezentuje się następująco
image
Na dzień publikacji brak jest pompy 1 lecz w niedługim czasie zostanie zakupiona.
Jak widać mamy bieżący pobór energii z pompy, status zgodnie z tabelką producenta (dodatkowo prezentuje czy pompa pracuje w trybie Auto (PWM), Ręczny czyli nastawy na pompie).
Górny przełącznik to jest włączenie/wyłączenie pompy (na przekaźniku przez inne esp32, będzie to skonsolidowane), następnie możemy ustawić konkretne obroty pompy oraz włączyć/ wyłączyć tryb PWM.

W razie pytań w miarę wolnego czasu postaram się odpowiedzieć na pytania.
Pozdrawiam

2 Likes