Potrzebuje doradztwa sprzętu do HA

Witam wszystkich !

Szukam sprzętu na którym chciałbym postawić HA na Proxmox lub Unraid tak do około 800 zł.
Mam do podłączenia, włączniki żaluzji 10x, włączniki z ledami, jest ich około 20, czujniki temperatury, rekuperator, klimatyzacja, pompa ciepła, wideofon, czujniki otwarcia zamknięcia okien, światło ogród przód tył, sterowanie nawadnianiem, głośniki 2-3x, brama garażowa, brama wjazdowa, oświetlenie mieszkania 4x, i zapewne coś tam jeszcze z pierdół.
Szukałem sprzętu ale nie wiem co kupić, co w tej chwili jest przyzwoitego wartego polecenia ? Tak żeby chulało przez jakiś czas. Mam jeszcze zamiar montować kamery ale to po prostu już chyba osobny sprzęt dedykowany do tego zakupie. Pewnie będę chciał jakieś automatyzacje zrobić, konkretnie nie wiem co dokładnie, ponieważ się nad tym nie zastanawiałem, ale podłączając te bajery to coś pewnie będę kombinował.
Czego używacie do tej pory i co bez problemu daje radę bez wywalania dużej kasy :slight_smile:
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Pozdrawiam

A co masz obecnie? bo użytkownikiem forum jesteś nie od dziś.

Unraid to raczej wyrzucanie kasy w błoto (chyba, że masz już jakąś starą licencję).

Jeśli jesteś pewien, że chcesz wykorzystać wirtualizację w proxmox to moim zdaniem jakieś sensowne minimum to 4-rdzeniowy procek + 8 GB RAM + reszta w/g potrzeb i uznania.

Osobiście jestem zwolennikiem HAOS-generic (tu jako rozsądne minimum uważam 2-rdzeniowy procek + 4GB RAM + reszta w/g uznania).

Oczywiście jeśli chodzi o te procesory to nie jakieś totalne zabytki (więc jeśli kupisz coś w miarę współczesnego i nie z najniższej półki to prawdopodobnie wystarczy na lata).

Proponuję przejrzeć długie wątki otagowane host

Jeśli myślisz o zaawansowanym monitoringu to zajrzyj w tamtego posta

Zgadza sie, długi czas już śledzę, czytam i się doszkalam w tym temacie bo bardzo mnie zainteresował i widzę że na Cb I parę innych osób można liczyć na fachową i natychmiastową odpowiedź w każdym temacie.
Mianowicie mam parę urządzeń, jak włączniki rolet z zigbee, światła i narazie nic więcej, chciałbym w tym tygodniu już zacząć zamawiać to wszystko, bo niedługo czeka mnie przeprowadzka a ja jeszcze jestem w proszku.

Zauważyłem już w nie jednym z Twoich postów, że jesteś zwolennikiem HAOS, powiedz mi proszę dlaczego, jaka jest główna różnica do Proxmoxa?
Gdzie nie czytam to każdy poleca tylko i wyłącznie Proxmox, żaden inny, więc jeżeli bez problemu mogę to ogarnąć, to tak zdecydowałem.

Czytałem i przejrzałem już wiele postów na temat Fridge, myślałem o tym, ale dalej nie wiem czy jest to mi przydatne, muszę dowiedzieć się co konkretnie może mnie zainteresować z tego i czy rzeczywiście jest to mi potrzebne. Przy Fridge już trzeba mieć chyba lepszy sprzęt z tego co wyczytałem.

Taka, że nie pracuję w IT i nie znam wystarczająco dogłębnie linuxa, proxmoxa itd. a rozwiązanie generic jest łatwiejsze i bardziej bezobsługowe (wszelkie aktualizacje to jedno kliknięcie, a ewentualny downgrade to proste polecenie w terminalu) - całą zaawansowaną pracę zwalam na deweloperów HA/HAOS, a sprzęt na HA mam dedykowany dla HA (tym samym grzebiąc w czymś innym nie ryzykuję utraty działania HA), być może gdybym przestał zajmować się forum znalazłbym czas na dokształcenie się w innych zagadnieniach, a używając generic nie muszę…
W razie draki jest w stanie mnie zastąpić na stanowisku administratora również ktoś niezdoktoryzowany w IT :smiley:
Dodatkowo generic ma mniejsze wymagania sprzętowe (bo wirtualizator taki jak proxmox też wymaga zasobów).

No i muszę muszę powiedzieć, że jestem wyznawcą “kościoła generic” (był czas gdy próbowałem różnych rozwiązań, wciąż mi się zdarza, ale idea systemu który działa plug and play po prostu bardzo mi się podoba - może tu warto wspomnieć, że HA parę dni temu obchodził 11-lecie, a HAOS-generic ma zaledwie kilka lat no powiedzmy jakieś 6 edit poniosło mnie to HAOS-ova ma 6 lat - pojawił się pierwszy raz jako Hassio OS 0.1 w kwietniu 2018, a protoplasta generica pojawił się jako HassOS 2.6 dla intel NUC w styczniu 2019 czyli trochę później, ale od kilku lat obserwuję jego rosnącą popularność mimo, że do dziś nie ma dla niego gotowego instalatora).

I łyżka dziegciu - generic nie działa na każdym sprzęcie - musi być on dostatecznie zbliżony do typowych konstrukcji intela z linii NUC (czyli to musi być dość mocno standardowy pecet, udziwnione konstrukcje zwykle się nie nadają). Chociaż deweloperzy czasem dokładają sterowniki na prośbę użytkowników, to jednak nie zawsze jest to możliwe.


W proxmoxie masz sporo większe możliwości, ale…

  1. zauważyłem, że większość użytkowników używa go by mieć w środku JEDNĄ maszynę wirtualną na której siedzi HAOS-ova (czyli taki generic, ale dostosowany do pracy w VM), a tym samym dodatkowe piętro wirtualizacji jest traceniem zasobów
  2. możliwości to są, ale trzeba mieć wiedzę lub dostatecznie dużo czasu na naukę by z nich korzystać
  3. w przypadku słabego sprzętu zasoby zużywane przez wirtualizatora są na tyle znaczne że różnica wydajnościowa uruchomionego na tym samym sprzęcie generic jest bezpośrednio zauważalna

Więc powinieneś postawić sobie pytanie iluletnie masz doświadczenie z unraid czy proxmoxem, bo bez praktyki to skok na głęboką wodę… (o ile samo uruchomienie może nie jest wielką filozofią, bo jest mnóstwo dobrych tutoriali, to jednak trzeba jakoś sobie radzić z problemami).

Oczywiście każdy powinien sobie dobrać sposób instalacji do swoich potrzeb, preferencji i przede wszystkim umiejętności.

2 polubienia

Podzielam opinię @szopen, od ponad 3 lat używam HAOS i zero problemów, życie należy sobie ułatwiać a nie utrudniać, od 20 lat pracuje w IT i już dawno znudziło mi się “grzebanie” (dla mnie to strata czasu), chcę po prostu być użytkownikiem HA.

1 polubienie

Tak rozwinąłeś temat że ktoś kto będzie miał równoznaczny problem jak mój, będzie miał odpowiedź po przeczytaniu powyższego posta a nie potrzebował dni na zdecydowanie na czym postawić HA… nigdzie nie znalazłem tak jasnej i wręcz grubo pomocnej odpowiedzi jak Twoja. Różnica w tym że w Proxmox jest więcej możliwości to owszem, dowiedziałem sie, tylko zastanawiałem się czy potrzebuje tego jeżeli będę używał podstawowych integracji, jakieś lekkie automatyzacje itp.

Dzięki wam już chyba wybrałem i zostanę przy HAOS, też potrzebuje systemu żeby działał a nie drugiej pracy. Poczytam jeszcze o tym.

A jaki sprzęt do tego na tyle urządzeń wystarczy ?
Raczej z Frigate obecnie zrezygnuje ale będę śledził temat, więc chciałbym żeby w razie co, nie było problemu z jego uruchomieniem.
Sprzęt jaki patrzyłem to albo coś z n100 lub dell optiplex 3000, znalazłem również jeszcze Fujitsu Q556 I5 6GEN 16GB DDR4, i są jeszcze inne jak T630, nuc8i3, Dell wyse 5070. Są to same modele, ale przeważnie chciałbym żeby było 8-16gb RAM ddr4, procesor postaram się znaleźć jak najmłodszy i3 bądź i5,
Więc co tu najlepiej wybrac ?

U mnie HAOS na n100 ( LarkBox X Intel Alder Lake-N100 12+512G). Udało mi się kupić kiedyś tam w dobrej cenie. Zero problemów. Mam podłączone do tego Coral USB (korzystam z Frigate) a do Zigbee SLZB-06P7. Wszystko “gra i buczy”.

1 polubienie

Ktoś ma Firebat T8 Pro plus n100 16gb ram 512gb ssd,
Czy takie coś będzie lux ?

Mam ale do testów z windowsem. Wg mnie będzie naprawdę lux.

Mam go jako biurowy i moim zdaniem mało miejsca w środku (brak możliwości dołożenia drugiego dysku 2,5"). Wersje z DDR5 są z pamięcią w postaci kości lutowanych na płycie głównej. Przy trochę większym obciążeniu wentylator wyraźnie słyszalny. Dla potrzeb samego HAOS to aż nadto, wystarczy wersja 8GB RAM i dysk 256GB.
Niedawno w najlepszej cenie był ten komputerek z Ali. Wersja 8/256GB wychodziła za ok. 370zł.
Tu jego pełna prezentacja:
GMKtec NucBox G3 - tanie N100 na biurko (youtube.com)
Polecam ten kanał YT, masz na nim przetestowana dużą liczbę komputerków obecnych ba rynku polisingowym jak i nowsze propozycje z Intel N100.

1 polubienie

Zamawiam tego GMKtec z Ali, 1 października była promocja kurczę, no ale cóż, muszę już coś kupić bo czas goni.

Z innej beczki teraz, ale dalsza część doboru sprzętu.
Jaki do tego router zaproponujecie oraz polecane bramki. Dom 170 m2 parter, 14m x 17m, pomieszczenie techniczne na środku domu. Tak zeby to ze soba współpracowało, czy będę potrzebował jakieś AP ?

Użytkowo mam same NUCe (te intelowskie produkowane de facto przez Pegatron i nieco starsze bodajże przez ECS) to daje pewność standardowych komponentów no i szczerze liczę na przynajmniej 10-letnią pracę 24/7 (2 egzemplarze mają już nalatane po ponad 5 lat i nie widać efektów starzenia).
ALE Celeronek J3455 przestał mi wystarczać ze względu na częste kompilacje w ESPHome, więc na podmianę czeka już drugi rok i-3 10gen (tzn. pracuje jako testowa instalacja również 24/7), ale że przy okazji migracji mam w planach pewne inne przebudowy to czeka i czeka (model z i3 ma potencjalną możliwość wrzucenia hdd lub ssd sata 2.5’ oprócz nvme, a stare modele mają tylko zatokę 2,5’ sata)
Podejrzewam, że i3 będzie za cienki na bardziej zaawansowany monitoring, ale opcja jest.

Odnośnie chińczyków zwracaj uwagę na kartę sieciową żeby nie była jakąś egzotyką (bo bez znanej i lubianej karty o HAOS-generic nie ma mowy).

To zależy od budowy domu i tego jak planujesz wykorzystanie WiFi (w domu wolnostojącym zwykle jest łatwiej).
Znajomy niedawno się pobudował i zamontował router WiFi w miejscu, które odradzałem (pomieszczenie na strychu powyżej pomieszczenia technicznego na krótszej ścianie) po zamontowaniu hydroforu skończył mu się zasięg WiFi, właśnie dokłada AP w centralnym miejscu ale jeszcze nie byłem na wizji lokalnej.

Tata.geek is a good one!

I would advise these from the Polish market:

https://allegro.pl/oferta/terminal-hp-t640-thin-client-amd-ryzen-2x2-4ghz-8gb-ddr4-16268030973

(Damn these are getting really cheap…)

or

https://allegro.pl/oferta/mini-pc-dell-optiplex-3000-thin-client-quad-core-8gb-ddr4-2021-15141842930

Both of them passive cooled, so no noise at all, low power consumption, and NVMe SSD support. If you find the right one, then those come with a Wifi/Bluetooth card as well. I cannot remember that do they support Coral through that slot. Might be…

Second hand, but at least not going to e-waste, and you can have it tomorrow from Allegro.

I would NOT recommend the Linksys Velop ones. Linksys is not really publishing updates for them, and just quitely abandons further support.

If I would redo my WiFi network, I would go with Ubiquiti and would build a wired mesh. I would put 3 units for adequate coverage, one somewhere between 7 and 8, just outside of the doors, or in the corner close to that wall where you want to put your HA server, one above the sofa of 10, and one in the middle of the big living room. I am assuming that you would have plasterboard ceiling and cables can be run above that. And the APs can be installed on the ceiling. It all depends on the WAF!

Świetnie, dziękuję wam za porady bo dzięki jeszcze innej opini o tej samej myśli poprawia mi humor (bo nie muszę poświęcać tyle czasu na czytanie kolejnych opini użytkowników) i pewność ze będzie to odpowiednia decyzja.

Myślę jeszcze nad tym PC, szukałem coś z allegro aby było szybciej w moich rękach i propozycje od @GSzabados mam już w koszyku od większego czasu. Czy na tych sprzętach pójdzie Frigate? Wydaje mi się że ten Dell na spokojnie by wystarczył narazie.

Znalazłem testy wydajności procesora n100 vs N5105 i w zasadzie teoretycznie n100 jest lepszy ale w użytkowaniu z opinii innych osób które bardzo wymagająco jak na taki sprzęt testowali te maszyny to wychodzi na to że niema kompletnie żadnej różnicy.

Czy do tego bramka Zigbee 3.0 wystarczy czy stosujecie coś innego ?

Check the tata.geek videos on YouTube, there is one of the Dell as well with a lot of comparison.

Moim zdaniem, Dell Optiplex 3000 będzie dobrym wyborem. Zyskujesz również rękojmię.
Koordynator Zigbee - moim zdaniem, obecnie dobrym wyborem może być SMLIGHT SLZB-06. Łączność po kablu LAN, możliwość zasilania POE. Co ważne dla laika, ma przyjazne oprogramowanie z UI dla konfiguracji i aktualizacji. Do kompletu bardzo dobra dokumentacja. Konfiguracja w Z2M jest banalna.

Polecam sprzęt. U mnie SLZB-06P7 zasilany przez POE.
Sprzęt sprawdza się świetnie.
Jest to o tyle dobre rozwiązanie że maszynę z HA mam w skrzynce w garażu a koordynator Zigbee sobie wisi przyklejony za szafką w salonie.

I do use/used to use USB connected coordinators, something modern definitely, but not a CC2531/CC2530 anymore. It is direct connected to the HA server, so if there is a network issue it does not loose connection to the Ethernet connected gateway.

It is also enough to keep the HA server on UPS power and the coordinator is still working, so battery powered devices still can report in.

I tried a Zigbee device with ser2net, but network dropouts during updates or restarts kill that completely and needs to be restarted.

What is your next question? Solar inverter and full backup battery solution? Or is it already part of the plans?

Szybko rozwiązujecie moje problemy :sunglasses:
Chętnie bym browarka postawił za Pomoc.

Posiadam obecnie 2x router B593, mój plan jest taki aby jeden zostawić na górze który będzie wytwarzał sieć bez WiFi i przekierowywał na dół. Narzuca mi się pytanie czy drugi router muszę mieć z Ubiquiti + AP Ubiquiti czy drugi router mogę wykorzystać również B593 bądź inny i do tego AP Ubiquiti ? Wyczytałem z forum że B593 jest ok do HA a jak się ma do tego Ubiquiti ?
Co najważniejsze musi posiadać router aby w pełni działał z HA z możliwością sterowania domu z daleka.

@angler Zastanawiając się nad sprzętem to jednak wybiorę DELL niż Chiński sprzęt. Wezmę opcje 16gb 128gb ssd, powinno być ok. Co do koordynatora to również pójdę w SMLIGHT SLZB-06 poczytałem
I stwierdzam że będzie lux :smiley:

Jaki sprzęt polecacie z klimatyzacji oraz rekuperatora ? Nad rekuperatorem myślałem i chyba wybiorę Thessla AirPack 4 400H a klimatyzator jeszcze nie wiem…

Jeżeli będę chciał wykorzystać dodatkowo sieć w garażu do sterowania nawodnieniem, a garaż będzie oddalony od domu ok. 10-15 m bez użycia skrętki, ponieważ już za późno, chyba że jak będzie trzeba to na chama zrobię sobie trochę roboty… to jest jakaś rozsądna opcja dla takiej sytuacji czy tylko skrętka i ap bądź drugi router w garażu ?

@GSzabados owszem chciałbym również dołożyć inwerter solarny ale chyba już zastosuje FV z magazynem energii co rozwiąże problem wszystkiego i nawet nie będę potrzebował UPS, chociaż tylko tak myśle, jeżeli się mylę to proszę mnie wyjaśniać :laughing:

It is not working like that.

When you have a full backup system with battery, the system first has to disconnect the house from the DSO’s network and then it can continue produce power for the house. Usually there is a transition time. Depending on the inverter that can range from few seconds to minutes. Even with the few seconds your computer would loose power.

So the battery on a PV installation is absolutely not equivalent to a UPS. But somebody will correct me if I am wrong.

Or let me put it this way (but it is an older article and things has changed a lot since):

Fronius Gen 24 changeover time
The Fronius BYD solution works in a blackout. Don’t take that for granted if you look at cheaper battery options. But in a blackout, we need to automatically disconnect your home from the grid. (You don’t want your battery to be powering all the homes in your neighbourhood. Nor do you want to fry the poor bloke who’s trying to fix the fallen power lines.)

Let’s compare Fronius with Sungrow. Sungrow has slightly different methods to ensure you don’t fry the linesman:

Sungrow has an inbuilt automatic switch (a contactor) to disconnect your home from the grid. This means your household backup circuits continually run through the Sungrow inverter. In a blackout, Sungrow’s internal contact opens to disconnect your backup circuits from the grid. As soon as it disconnects from the grid, the inverter will form its own grid (using your stored battery energy) and continue to operate. The changeover takes less than 20 milliseconds. That’s an unnoticeable power interruption for lights. However, that doesn’t mean you have an “uninterruptable power supply” or UPS for your home office. In our tests, the Sungrow 20ms changeover time is long enough to crash a computer.

Fronius relies on an external contractor to disconnect the home from the grid. The inverter needs to verify that the third-party contractor has safely operated. The Fronius spec sheet says that you’ll be without power for 90 seconds, but my tests show the changeover time only takes about 40 seconds. Are 40 seconds really that long to go without power? Keep in mind your computer will crash either way. Take your choice: batteryless backup (Fronius)- or a 20-millisecond changeover time (Sungrow).

Take your choice: Batteryless backup – or a 20 millisecond changeover time.

As for ease and cost of installation – if your inverter needs to be a long way from your switchboard- Fronius would be an easier and more cost-effective solution. If the inverter is right next to the switchboard – Sungow’s method would probably be easier, neater and cheaper.

Nowadays other brands are offering full backup as well, like Growatt and Huawei as well, but they might be only for selected devices and just a single phase.