Potrzebuje doradztwa sprzętu do HA

First of all, as you are using a B593, I guess you have a Mobile internet, by the size of house, I guess you have two children. And I guess, as you are using mobile internet, that you don’t have access to fiber optic, or any wired internet connection.

Depending on where you live and how well maintained the mobile base stations, you might get periods of slowed down speed, or full connection dropouts.

The B593 is not a race horse regarding 4G/LTE connection, but not the worst one either. I used for a while 4G network and I am talking from experience. In areas where you don’t have fiber optic or cabled internet connection the 4G can be over saturated. If you have possibility to use 5G, then it makes things better, as people not necessarily has the right equipment to utilise that and it might be less congested.

Huawei has the B818 -263 which is decent 4G modem/router which can aggregate many 4G bands for high bandwidth. (I used one of these for a while, and after a Huawei E5186 it was like a revelation.)

https://allegro.pl/oferta/huawei-router-b818-263-1600mbps-4g-lte-usb-ultra-10690012242

Huawei has 5G models as well for a few years now, like the H122-373

https://allegro.pl/oferta/huawei-cpe-pro-5g-access-point-modem-router-h122-373-802-11ax-wi-fi-6-16515294427

Regarding the setup, I would set the LTE modem/router to passthrough mode (or modem mode, whatever it is called), have an Ubiquiti router (usually one without AP) and 2 or 3 APs connected to the router as wired in, it is expensive of course, but if you look over the internet like to Lawrence Systems (https://lawrencesystems.com/) they do deploy a lot of Ubiquiti stuff and have almost zero complaint about them. Continuous development goes on as well on the Ubiquiti side. Lawrence Systems also have a lot of videos regarding how to configure things.

But it is all depends on your budget. Ubiquiti has home use Mesh networks on their AmpliFi product line. If you want to spend less, then there are other options, including Google’s Mesh nodes, Tp-Link Deco line, etc. But I cannot really comment on those. I can only advise against the Linksys Velop line, as they are not receiving regularly firmware updates, some still top of the line products have firmware updates from 2 years ago. (And who can believe that they were not effected by any RCE during that period…)

Nie pisałem tego ze względu na oblegany temat na forum, stwierdziłem że każdy się domyśli. Więc tak jak już wyżej napisałeś, mam niestety słabe możliwości obecnie co do internetu i światłowód pojawi się w najbliższym roku bądź max 2, mam nadzieję że będzie to jak najszybciej bo nie wyobrażam sobie słabego internetu w domu, gdzie większość czasu nawet pracując go bardzo potrzebuje.

Żeby było śmieszniej… zgadza sie, w mojej miejscowości bez problemu sąsiednie mieszkania mają możliwość korzystania z sieci 5G ale jak zwykle mam takie szczęście że na mapie akurat idealnie w miejscu gdzie mam postawiony dom, mam plamę która oznacza że w tym miejscu nie działa 5G, więc zostaje tylko 4G :heart_eyes::joy:
Wyjdę tylko 50 m od mieszkania i internet działa jak trzeba, a tam gdzie mam mieszkanie łapie ledwie 10 mb/s… coś z tym zrobię, muszę napewno zainwestować w jakąś antenę, ale na obecną chwilę póki jeszcze nie mieszkam, narazie zostanie taki jaki jest, mam nadzieję że już wkrótce ten światłowód się pojawił, ponieważ już wszędzie w okolicy jest ale ze względu na to że u mnie brakuje 3 słupów, niestety moi sąsiedzi i ja nie możemy z tego powodu skorzystać z przyłącza światłowodowego…

Zaraz poczytam o tych routerach, zobaczę co konkretnie zastosować, wezmę pod uwagę to co polecasz, bo wolałbym mieć szeroką sieć wifi, ze względu na taras, ogród i garaż, więc wole coś co będzie naprawdę bardzo dobrze funkcjonowało a zarazem bez problemu działało z HA.

Czy pentium n6005 będzie lepszy od tego N5105 ? Bo patrząc na Dane techniczne oraz testy, wychodzi ze lepszy jest n6005.
Dokupiłbym tylko dysk 128 bądź 256 nvme

https://allegro.pl/oferta/dell-optiplex-3000-thin-client-intel-pentium-n6005-16gb-pc4-32gb-usb-c-wi-f-15154739144

bądź wersja 128gb z 8gb ram

https://allegro.pl/oferta/dell-optiplex-3000-tc-pentium-n6005-8gb-pc4-128gb-nvme-proxmox-ha-usb-c-wi-15288526894

Edit:
Zauważyłem ze N5105 kupi się teoretycznie powystawowego a n6005 używany, więc chyba lepsza wersja powystawowa jednak.

Czy do zwykłej wersji DELL optiplex 3000 z wbudowana pamięcią emmc 32gb można dołożyć bez problemu dysk nvme ? czy jest tam miejsce na nie czy trzeba coś kombinować ?

Let me answer with this video from Tata.Geek:

https://www.youtube.com/watch?v=BlwX8rmf7Jg&ab_channel=tata.geek.

At about 5:00 starts the inside part section of the video, so you can clearly see the internal ports.

Basically the 32GByte eMMC occupies the slot for a normal NVMe drive in the M.2 slot. You would very likely want to have more that 32GByte diskspace, and it is eMMC, so you would likely change it as the first step.

I would definitely go for the 8GB RAM option, especially if it is a single DIMM, because you can add another 8GB if the original is not enough. But why wouldn’t be enough.

If you plan to add a Coral M.2 card instead the Wifi for Frigate or Speech-to-text, then do a bit a more research.

This suggests that it is doable, but I have no experience with that:

Using a decent modem, and putting up high enough changes many things. First I though the antenna would help with the E5186, but really changing it to a B818 did a big difference. Also, it depends who is your provider and where are the base stations. And of course, it sets your monthly payment as well, depending on your usage.

Some places around Poland has AirMax or something similar, which is like a Wifi/Radio based internet connection. AirMax is likely the worst of all of those, but you might have a local provider, who actually provides a decent service, maybe better than 10Mb/s.

There are some CPE options from some of the mobile provider (4G/5G) where you can actually install the antenna part outside the house and the router/model inside.

Takie lużne myśli, bo w tym wątku to się naprawdę dzieje wiele.

Po pierwsze B593 ani żaden inny Huawei GSM jaki widziałem w wydaniu operatorskim nie nadaje się na główny router dla instalacji ID - brandowane firmware+frontend ma zazwyczaj poukrywane lub wyłączone kluczowe opcje zarządzania siecią LAN…
Więc jako źródło internetu LTE jest OK, ale do innych celów raczej nie (nawet w bridge go prawdopodobnie nie przestawisz, chociaż to nie jest kluczowe, bo w przypadku internetu GSM przeważnie i tak już jesteś zarówno za NATem operatora ja i za jego firewallem, więc trzeba korzystać z tuneli stawianych w kierunku internetu a nie odwrotnie).

Nie widzę powodu do wyrzucania grubej kasy w najnowsze generacje sprzętu jeśli nie masz pewności, że stacja bazowa do której będziesz się łączył nie jest już “zapchana po brzegi”, swoją drogą sytuacja pod względem zasięgu i osiągalnych prędkości jest dynamicznie zmienna i zależy w zasadzie od 2 czynników - od tego czy operatorzy widzą potencjalny zysk w rozwoju sieci w danym miejscu oraz od tego czy zaludnienie w danym miejscu wzrasta czy maleje.

Praktykę w walce z GSM mam kilkunastoletnią, bo światłowodów dorobiłem się niedawno, a pamiętam czasy, gdy zadzwonić chodziło się na górkę - to przykład tylko z jednej wiejskiej lokalizacji - i był tam zasięg tylko operatora X, gdy w okolicy pojawił się operator Y magicznie wzrósł zasięg operatora X i to na tyle, że możliwe było używanie internetu, nie ma też reguły, że nowsze generacje dają jakąkolwiek pewność - przez lata tam lepszym rozwiązaniem był dobry modem 3G HSDPA (czasem zwane 3.5G) niż… LTE, jeśli są tu znawcy tematu to pewnie zgadną czyja to była sieć, a później zbudowano stację bazową operatora V i… prędkości osiągane na LTE u operatora V były zbliżone do granic możliwości technologii, no przez jakieś 3 miesiące póki się wszyscy spragnieni szybkiego internetu nie dowiedzieli pocztą pantoflową, że warto mieć operatora V i to wyrównało prędkości w dół do wartości osiąganych w konkurencyjnych sieciach ;D

Chociaż co kto woli - w innej lokalizacji u mnie B525 (LTE z jakąś podstawową agregacją, ale z pewnością nowszy generacyjnie niż B593) służył jakieś 6 lat, i jednym z plusów tego modelu były gniazda antenowe.


Jako główny router należy wybrać coś co jest elastyczne w konfiguracji (dlatego odradzam Huawei) - sam do tego celu używam dowolne sprzętowo routery na których da się odpalić openwrt, ale wybierz coś co nie będzie strzałem w kolano (u mnie w tym celu służy tplink Archer C7v2, ale tu uwaga - z alternatywnym firmware nie na sofcie producenta, już jakieś 12 a może i 15 lat i nie chce skończyć żywota - takiego oczywiście nie kupuj, bo jest technicznie przestarzały, chociaż wkrótce będę dostawiał mu nowy AP i wyłączę radio, ale nadal przynajmniej przez jakiś czas pozostanie głównym routerem, w innej lokalizacji mam taką egzotykę jak D-Team Newifi D2 - to routery, które były operatorskimi w China Telecom parę lat temu w dostępach ETTH, oczywiście też openwrt, generalnie nie brzydzę się tanim sprzętem jeśli oferuje doskonały stosunek ceny do możliwości).
Ale rozwiązanie może być dowolne również z zamkniętym softem bylebyś umiał go wykorzystać i by nie był pozbawiony ważnych opcji (przewaga otwartego softu jest prosta - kluczowa konfiguracja sieci daje się przenieść na dowolny inny sprzęt na takim samym lub podobnym otwartym sofcie).


Jeśli chodzi o AP Unifi to kontroler sieci możesz uruchomić jako Dodatek do HA (więc nie musisz się uzależniać od jednego producenta sprzętu - router możesz mieć dowolnego innego producenta).

Jeśli zjadłeś zęby na UBNT to czemu nie, ale generalnie wybierz sobie sprzęt który będziesz umiał konfigurować…


Jeśli w garażu planujesz męską jaskinię, to warto mieć tam pociągnięty kabelek.
Można szyć na bazie rozwiązań bezprzewodowych, ale WiFi w meshu to jest “całe zło” tej technologii.

W ogóle skoro jeszcze nie masz AP to nie ma co gdybać, nawet nie wiadomo gdzie ten garaż, ale w sprzyjających okolicznościach może być sens powieszenia w domu 2 lub więcej AP zamiast jednego w centralnym miejscu.
No trzeba sobie wyobrazić którędy fale radiowe dobrze propagują, a którędy nie i jakie materiały tłumią mocno, a jakie słabo - jeśli sygnał ma przechodzić przez grubą ścianę, to najlepiej by przechodził prostopadle, przez cienkie może być po skosie, jeśli masz duże oszklone powierzchnie to one tłumią słabo, ale metal jest nieprzenikliwy (żelbet, duże AGD, tynk na siatce metalowej, blaszany dach, szachty z rurami itd.).
Jest też kwestia priorytetów gdzie zasięg ma być znakomity (to szczególnie istotne z punktu widzenia używania AP z pasmem 5GHz, bo im wyższa częstotliwość tym tym większa przepustowość sieci, ale równocześnie gorsza propagacja).

Na początek kup jeden i przetestuj eksperymentalne miejsca instalacji.
edit - albo nawet nie kupuj na razie żadnego taki Huawei jaki masz może świetnie posłużyć za sprzęt do eksperymentu z zasięgiem WiFi (o ile tylko będziesz w stanie wstępnie pominąć kwestie fatalnego zasięgu GSM, prawdopodobnie krytycznie złego w centralnej części domu ale to żaden problem - egzemlazr z kartą SIM ostawisz tam gdzie zasięg jest najlepszy i wyłączysz w nim WiFi, a drugi w konfiguracji Ethernet WAN dopniesz długim kabelkiem i wybierzesz optymalny punkt by był dobry zasięg WIFi w miejscach zainteresowania.
Nie chce mi się bazgrać po tym planie, który wrzuciłeś wyżej, ale istotne miejsca to zazwyczaj: kanapa w salonie, stół gdzie się dużo dzieje, biurka, szafki nocne przy łóżkach i same łóżka, domowe biuro i… WC. Realne potrzeby musisz sam określić.
Wstępna lokalizacja na AP to sufit tego pomieszczenia technicznego lub korytarzyk za jego drzwiami (przy tej lokalizacji drugi AP może być na suficie nad jednym ze stołów w salonie co by załatwiało też przyzwoity zasięg na zewnątrz).


Kwestia anten LTE sam używałem takich
https://www.amazon.de/gp/product/*B01M09CV9B*/
polskim odpowiednikiem jest ATK LOG GSM i jej wariacje

ewentualnie wersja mimo (funkcjonalnie to są 2 anteny o przeciwnych polaryzacjach, ten sam efekt można osiągnąć montując 2 anteny jak powyżej)

ale jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie wieją naprawdę silne wiatry (zazwyczaj w górach i nad morzem, ale są i inne miejsca gdzie się to zdarza) zdecydowanie zalecam antenę w obudowie


Jeśli chodzi o dostęp GSM to w Polsce mamy 4 operatorów MNO (Orange, Play, Plus i T-mobile) i to oni zapewniają fizyczną warstwę łącza ostatniej mili - są to ich stacje bazowe (wprawdzie niektóre stacje są współdzielone w pewnym zakresie, ale uznajmy to za nieistotne), wszystkie inne marki to albo tanie brandy tej Wielkiej Czwórki albo MVNO nie posiadający własnej sieci (korzystają z W4), pomijam tu inicjatywy ściśle lokalne które chyba głównie ograniczały się do wyciągania kasy z funduszy unijnych).

Więc sugeruję zakup/uzyskanie kart SIM każdego z głównych operatorów (w taryfach internetowych, jako prepaid lub karty w ofercie testowej) i przetestowanie który z nich się sprawdzi najlepiej w tym momencie (akurat B593 jest starawy na takie testy, ale można użyć telefonu, w którym da się ręcznie przełączać technologie połączenia - to daje też świetny obraz czy sprzęt 5G ma w danej lokalizacji jakikolwiek sens).

1 polubienie

W podstawowej funkcjonalnosci nawet nie trzeba uruchamiać kontrolera, całego APka Unifi można skonfigurować za pomocą aplikacji na telefon, pracowałem tak przez bardzo długie lata na
Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR, jeden AP w środku mieszkania (leżał na szafie, do góry nogami) ogarniał wszystko :grin:.

1 polubienie

W tej chwili @szopen rozjaśniłeś mi już chyba na maxa wszystko. Ogólnie rzecz biorąc u mnie najlepiej działa Play oraz na drugim miejscu Plus patrząc po testach z telefonu. Anten w oddali około 2km od mojego domu jest chyba z 3-4 od play, a plusa jest 2 bardzo daleko. Normalnie by to funkcjonowało, bo jak wspomniałem wyżej, wyjdę 50-100 m od domu na drogę i jest bez problemu 5G :smiley: ale nad moim domem w mapach zasięgu 5g ma plamę nad moim domem…

Co do zasięgu to wygląda to tak że próbowałem użyć anteny Signaflex, ale za dużej różnicy to nie robiło, a wyrzuciłem po prostu router za okno i miałem większą prędkość nawet sięgającą pod 20 Mb/s niż z tej anten.
Więc albo iść w play, mają coś takiego jak internet z anteną poza miastem, albo kombinować po swojemu na swoich podzespołach, ale już myślałem o tym aby wziąć na testy ten internet i zobaczyć jaką prędkość uda się osiągnąć, przyjeżdżają i montują.

Co do maszyny to zamówiłem już della, polecany również koordynator i teraz została kwestia WiFi, także muszę poczytać o tym co wspomniałeś wyżej i zadecydować co będzie najlepszym dobrem w moim przypadku. Przed zamówieniem jeszcze napiszę czy warto brać pod uwagę owe sprzęty. :wink:

I know it is max speed, but generally the B583 is an older, currently low end, model. It is likely support 2 band aggregation only, meanwhile the B818 support 3 or 4 as I remember. (It was a long time ago, when I looked at all of these details, but definitely has made a huge difference.)

The Huawei B593 4G LTE CPE is the world’s first LTE TDD/FDD wireless broadband router. It supports LTE TDD/FDD 800/1800/2300/2600 MHz and a download speed of up to 100 Mbit/s. It can connect to 32 Wi-Fi devices and become an ideal home entertainment device, it supports simultaneous high-speed access on multiple devices, with global connectivity options, and is ideal for SOHOs and small businesses.

https://forum.huawei.com/enterprise/en/huawei-b593-4g-lte-cpe-industrial-wi-fi-router/thread/621166-100305

  • LTE Category 19 with 256QAM;

  • LTE Download Speed to 1.6Gbit/s and upload speed to 150Mbps;

  • Up to 64 WiFi users supported;

  • WLAN: 802.11a/b/g/n/ac, dual-band 2.4GHz and 5GHz;

https://forum.huawei.com/enterprise/en/huawei-b818-263-an-informative-product-review/thread/667262388249968640-667213871523442688

If you have a Polsat subscription, it worth to try Plus as a prepaid first. Polsat offers Plus’ network for internet and you can get a cheaper deal if you bundle it.

The network map of those providers not necessary accurate, and if you put the antenna outside, or you just put the router in the attic it can make more than behind a steel reinforced wall inside the house.

But I fully agree with @szopen, it is the best to try all the operators with PrePaid cards and make decision with that. Sometimes the prepaid is even better than the monthly fee.

Dość naturalne zjawisko, antena na dachu to koncentryk do routera, na tym przewodzie powstają straty.
Możesz zamontować router zewnętrzny z włożoną kartą i skrętką połączyć go z drugim w domu. Przykład Nokia 4G LTE ODU-IDU + Telefonica 4G05-b - Router - Morele.net
Zamontowałem taki na wsi pod Wrocławiem ( lasy, lasy i jeszcze raz lasy), to co udało się na tym uzyskać to 40 / 21Mb.s. Przy próbach z routerem za oknem piętro niżej max to 8 / 3 Mb/s.

1 polubienie

To jest nieco bardziej skomplikowana sytuacja - nawet jeśli tłumieniem zbyt długiego kabla “zjemy” sobie cały dodatkowy zysk prawidłowo zamontowanej anteny kierunkowej i uzyskamy identyczną siłę sygnału, co bez stosowania anteny, to pozostałe parametry sygnału i tak będą lepsze, w tym stosunek sygnału do szumu kluczowy dla uzyskania przyzwoitych prędkości i stabilności łącza (i wynika to wyłącznie z kierunkowej charakterystyki anten, które pokazałem wyżej).

Rozwiązania IDU-ODU bywają dziwaczne - sztandarowy przykład to polsatowski zestaw sprzed paru lat, gdzie w ODU-100 zamontowano antenę dookólną, modem oraz transceiver przesyłający sygnał typowym kablem antenowym satelitarnym (bo na tym samym kablu można mieć instalację satelitarną) nowszych modeli nie widziałem w środku, ale stawiam na antenę dookólną, jednak w końcu ktoś pomyślał o gniazdach anten zewnętrzych (w ODU-IDU 300).

Oczywiście anteny GSM, ODU czy też ODU+anteny montujemy możliwie wysoko (no to też zależy od okolicy, bo bywają miejsca gdzie to nie jest konieczne), trzeba mieć w głowie, że woda dobrze tłumi fale radiowe w tych zakresach częstotliwości które są używane w GSM, więc las jest przeszkodą “nie do przebicia”, bo drzewa w dostatecznie dużym stopniu składają się z wody.

This used to be a big hit when it came out, but there was none without a SIMLOCK available on the market, only new ones locked to operators.

https://allegro.pl/oferta/huawei-b2368-66-4g-lte-cpe-b2368-router-nowy-zestaw-14742913427

An independent firmware made things far more better usually, or a firmware from the UK vendor, where all the options were available and accessible. Hence if you read the review under the product, someone down-rated the device.

Obecnie walczę z routerami, czytam, patrzę który będzie najlepszym wyborem. Musicie mi doradzić, znalazłem coś takiego:

tp-Link Archer AX20
Asus RT-AX53U
D-Link Dir-X1860
Totolink A7000R
Linksys E7350
TP-Link Archer AX23
Xiaomi AX3200

Co wybrać bądź może macie lepsze modele na myśli ? Ja będę jeszcze szukał. Chodzi o główny router który będzie w domu. Ten drugi będzie zbierał sygnał, natomiast muszę jeszcze poszukać jaki i co będzie najlepsze.

Natomiast co do sprzętu, to już go mam:
DELL optiolex 3000 TC, N5105, 16 GB RAM, ssd m2 256gb.
Koordynator: SLZB-06p7
W końcu zainstalowałem jednak narazie system na proxmox, ponieważ do czegoś jeszcze może to wykorzystam, tym bardziej że narazie jestem zielony z tym, ale na spokojnie z waszą pomoc zapewne uda się wszystko ogarnąć. :star_struck::laughing:
Więc maszyna stoi, zainstalowane jest i teraz muszę wybrać router jednej i drugi.

Najlepszy to ten bez Wi-Fi :wink: bo do Wi-Fi służą access pointy, rozdzielenie tych dwóch rzeczy przynosi najlepsze efekty.

Gorąca prośba aby nie poruszać wszystkiego w jednym watku, zaraz z forum zrobi się śmietnik a tego nie chcemy, proszę przeszukaj forum np. po "mobilus ". W razie czego bedę usuwał nieodpowiednie pytania w imię wyższych celów :grin:.

3 polubienia

Rozumiem, w takim razie zwykły router z możliwością openWRT wystarczy i do tego 2-3 urządzenia mesh.
Zastanawiam się tylko jeszcze czy jednak jest sens u mnie montować mesh, jedynie co to pewnie na tarasie będę miał słabszy zasięg ale czy nie mogę użyć routera z WiFi 6 i do tego 1 mesh gdyby jednak router z WiFi 6 nie wystarczyłby u mnie z zasięgiem na taras ?
Ponieważ zrobiłem test i umieściłem router w kuchni za oknem bo tam jest najlepszy zasięg lte jeżeli chodzi o miejsce w domu i zasięg WiFi był na całym domu a przypomnę że jest to stary router od huawie, więc myślę że gdybym wyszedł z pomieszczenia technicznego routerem na ścianę w korytarzu bo będzie tam szafa, to uzyskam dobry zasięg (tylko to też będzie zależało czy jak go w szafie schowam to odrazu nie utracę dobrego połączenia… )

Dziękuję za zwrócenie uwagi i przepraszam za zaśmiecanie… już następnym razem się do tego dostosuje, bo faktycznie za dużo rzeczy na jeden wątek. Usunąłem i rozpocznę ten temat w innym wątku.

@Prezesx Zwykły router wystarczy a dobry AP (np. Ubiquiti bo tego używałem) będzie miał lepszy zasięg Wi-Fi niż router “jeżyk” (z 6 antenami). Oczywiście połączenie wszystkich APków z routerem po sieci ethernet i żadnych repeaterów/wzmacniaczy sieci Wi-Fi bo to gów…, chwyt marketingowy.

1 polubienie

O tym mówisz i będzie lux ?

Do tego router, więc celować w obojętnie jaki, tylko aby posiadał pełne wsparcie openwrt oraz USB 3.0 ?

Przypomnę że chciałbym mieć dostęp do HA poza domem :slight_smile:

Jeżeli chcesz mieć tylko jednego APka to proponuję poszukać wersji LR (long range), używałem Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR ale kupiłem go bardzo dawno temu.

W tym temacie się nie wypowiem, nie używam OpenWRT, aktualnie ma MikroTika hEX S (RB760IGS), Mikrotik ma duże możliwości konfiguracyjne ale trzeba trochę wiedzy, żeby go skonfigurować, tam samo nic się nie zrobi, trzeba wszystko dobrze wyklikać.

W Openwrt też się nic samo nie robi, trzeba mieć jakąś podstawową wiedzę…
Natomiast jeśli można router z WiFi zamontować w miejscu optymalnym dla AP (i będzie możliwość okablowania go w pełni), to nie widzę przeszkód.

Jeśli się nastawiłeś na Openwrt to tak, szukaj sprzętu na którym Openwrt jest dobrze wspierane.
Dostęp z zewnątrz w zasadzie nie ma nic wspólnego z routerem (bo w zasadzie wszystkie bezpieczne rozwiązania opierają się na tunelach stawianych z wewnątrz sieci w kierunku internetu i zazwyczaj radzą sobie bezproblemowo zarówno z NAT jak i z firewallami). Są od tego wyjątki, ale na internecie GSM nie będziesz otwierał swojej sieci na połączenia przychodzące (a gdy zmigrujesz na światłowód też nie będziesz musiał tego robić).

Rozumiem, że ta lista

to już routery które wstępnie zweryfikowałeś pod kątem openwrt (czy nie?),
jeśli nie to należy to zrobić tam
https://openwrt.org/toh/start
warto wybrać model, który ma 16MB lub więcej niż flasha (minimum na dziś to 8MB) oraz więcej niż 128MB RAMu, czterordzeniowy procek jest dodatkowym plusem, ale tak naprawdę jest istotne jaki ma SoC (i chipsety WiFi)

i czytać…
przykładowo tu masz ostrzeżenia (powszechna praktyka w ChRL to sprzedaż różnego sprzętu pod łudząco podobnymi oznaczeniami modelu lub wręcz takimi samymi!)
https://openwrt.org/toh/asus/rt-ax53u
również zastanów się czy droga pierwszej instalacji jest wystarczająco łatwa (w tej chwili jedynym mi znanym producentem który jako-tako wspiera użytkowników przy przejściu z OFW na otwarty soft jest Cudy (no może poza kilku niszowymi producentami od razu sprzedającymi sprzęt z niemodyfikowanym openwrt).
Jakkolwiek to co Cudy ma w ofercie to zwykle modele oparte na budżetowym sprzęcie (więc musisz się zastanowić czy faktycznie Ci by to wystarczyło, plus jest taki , że np. WR3000 czy X6 są w granicach 200zł, minusy jak każdy widzi, WR3000 tylko 3 porty Ethernet (więc w typowej konfiguracji 1xWAN + 3xLAN) możliwość montażu tylko w pozycjach leżącej biurkowo lub podwieszenie do powierzchni płaskiej jak sufit, X6 w obecnej chwili jest sprzedawany tylko w okrojonej wersji v2, oba bez USB.

Jeśli mówisz o MESHu WiFi to jest najgorsze co możesz zrobić, rozprowadź sobie skrętki do potencjalnych miejśc montażu AP i innych miejsc gdzie się przydadzą póki możesz (bo po wykończeniu chaty będzie o wiele trudniej).

A tak w ogóle to ten wątek można by pociąć na kilka osobnych wątków na osobne tematy, ale nie wiem czy mam tyle siły by coś wykrzesać z tego mydła i powidła…
(jeśli będziesz współpracował to może się uda…)

Znalazłem również dużo opini na temat MC889 i router w zestawie T5400, czy ktoś korzysta z tego i może zdać relację ? Przeważnie chodzi o router MC889 który prawdopodobnie dobrze funkcjonuje.
Na mapach play 5G wychodzi u mnie ze prawdopodobnie powinno to działać. Więc może jak zastosuje taki bądź podobny sprzęt to w końcu uda się złapać solidną sieć. Są również takie routery tylko na 4g lte ale jak wyżej pisaliście że może być bardzo przeciążona i wolałbym już zastosować 5G jeżeli rzeczywiście cokolwiek złapie. Bądź zabiorę telefon na sam szczyt i zobaczę czy cokolwiek łapie.

Żeby się połączyć zdalnie to zrobię to przez jakąś domenę i Cloudflare, czy ktoś w taki sposób działa ?

Powiedz co mam zrobić a w wolnej chwili możemy podzieli te wątki, bo jednak trochę namieszałem pytając o tak wiele rzeczy.

Lista routerów które wspierają OpenWRT, co wy byście wybrali ? :smiley:

  1. Linksys E8450
  • Procesor: 4-rdzeniowy ARM Cortex-A53, 1.35 GHz
  • RAM: 512 MB
  • Pamięć Flash: 128 MB
  • USB: 1x USB 3.0
  • WiFi: WiFi 6 (802.11ax)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, w pełni wspierany przez OpenWRT
  • Cena: Około 450-500 zł
  • Uwagi: Popularny model z pełnym wsparciem OpenWRT, dobry stosunek jakości do ceny.
  1. Belkin RT3200
  • Procesor: 4-rdzeniowy ARM Cortex-A53, 1.35 GHz
  • RAM: 512 MB
  • Pamięć Flash: 128 MB
  • USB: 1x USB 3.0
  • WiFi: WiFi 6 (802.11ax)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, w pełni wspierany przez OpenWRT
  • Cena: Około 400-500 zł
  • Uwagi: Bliźniaczy model do Linksys E8450, oferuje tę samą specyfikację za nieco niższą cenę.
  1. Xiaomi Redmi AX6S
  • Procesor: MediaTek MT7622B, 4-rdzeniowy ARM Cortex-A53, 1.35 GHz
  • RAM: 256 MB
  • Pamięć Flash: 128 MB
  • USB: Brak USB
  • WiFi: WiFi 6 (802.11ax)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, w pełni wspierany przez OpenWRT
  • Cena: Około 300-400 zł
  • Uwagi: Mocny router z WiFi 6 i pełnym wsparciem OpenWRT, ale bez portu USB.
  1. Netgear Nighthawk RAX120
  • Procesor: 4-rdzeniowy Qualcomm IPQ8074, 2.2 GHz
  • RAM: 512 MB
  • Pamięć Flash: 128 MB
  • USB: 1x USB 3.0
  • WiFi: WiFi 6 (802.11ax)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, wspierany przez OpenWRT (nieoficjalnie, wsparcie może wymagać dodatkowych konfiguracji)
  • Cena: Około 500-600 zł
  • Uwagi: Bardzo wydajny router, z mocnym procesorem i USB 3.0. Możliwość instalacji OpenWRT, ale wymaga większej uwagi przy konfiguracji.
  1. Zyxel Armor G5 (NBG7815)
  • Procesor: 4-rdzeniowy ARM Cortex-A53
  • RAM: 1 GB
  • Pamięć Flash: 128 MB
  • USB: 1x USB 3.0
  • WiFi: WiFi 6 (802.11ax)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, wspierany przez OpenWRT (wsparcie może wymagać dodatkowych kroków)
  • Cena: Około 450-500 zł
  • Uwagi: Wydajny router z dużą ilością RAM i USB 3.0, ale bardziej zaawansowany w konfiguracji OpenWRT.
  1. GL.iNet GL-MT1300 (Beryl)
  • Procesor: 4-rdzeniowy MediaTek MT7621, 880 MHz
  • RAM: 256 MB
  • Pamięć Flash: 32 MB
  • USB: 1x USB 3.0
  • WiFi: WiFi 5 (802.11ac, brak WiFi 6)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, fabrycznie działa na OpenWRT
  • Cena: Około 250-300 zł
  • Uwagi: Kompaktowy router podróżny, pełne wsparcie dla OpenWRT, ale bez WiFi 6.
  1. GL.iNet GL-MT300N-V2 (Mango)
  • Procesor: MediaTek MT7628NN, 580 MHz
  • RAM: 128 MB
  • Pamięć Flash: 16 MB
  • USB: 1x USB 2.0
  • WiFi: WiFi 4 (802.11n, brak WiFi 6)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, fabrycznie działa na OpenWRT
  • Cena: Około 100-150 zł
  • Uwagi: Mały, tani router podróżny z pełnym wsparciem OpenWRT, ale z ograniczoną mocą obliczeniową i bez WiFi 6.
  1. GL.iNet GL-AR750S (Slate)
  • Procesor: Qualcomm QCA9563, 775 MHz
  • RAM: 128 MB
  • Pamięć Flash: 16 MB
  • USB: 1x USB 2.0
  • WiFi: WiFi 5 (802.11ac, brak WiFi 6)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, fabrycznie działa na OpenWRT
  • Cena: Około 250-300 zł
  • Uwagi: Dobry, kompaktowy router podróżny z pełnym wsparciem OpenWRT, ale brak WiFi 6.
  1. TP-Link TL-WR902AC
  • Procesor: MediaTek MT7628, 580 MHz
  • RAM: 64 MB
  • Pamięć Flash: 8 MB
  • USB: 1x USB 2.0
  • WiFi: WiFi 5 (802.11ac, brak WiFi 6)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, wspierany przez OpenWRT
  • Cena: Około 150-200 zł
  • Uwagi: Mały router podróżny z pełnym wsparciem OpenWRT, ale ograniczona ilość RAM i brak WiFi 6.
  1. Zyxel NBG6616
  • Procesor: Qualcomm Atheros QCA9563, 750 MHz
  • RAM: 128 MB
  • Pamięć Flash: 16 MB
  • USB: 1x USB 3.0
  • WiFi: WiFi 5 (802.11ac, brak WiFi 6)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, wspierany przez OpenWRT
  • Cena: Około 200-250 zł
  • Uwagi: Solidny router z pełnym wsparciem OpenWRT, ale bez WiFi 6.

Trochę słabsze:

  1. Netgear R7800 (Nighthawk X4S)
  • Procesor: 2-rdzeniowy Qualcomm IPQ8065, 1.7 GHz
  • RAM: 512 MB
  • Pamięć Flash: 128 MB
  • USB: 2x USB 3.0
  • WiFi: WiFi 5 (802.11ac, brak WiFi 6)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, w pełni wspierany
  • Cena: Około 450-600 zł
  • Uwagi: Chociaż nie ma WiFi 6, Netgear R7800 to jeden z najbardziej polecanych routerów z pełnym wsparciem OpenWRT. Bardzo stabilny i wydajny.
  1. TP-Link Archer C7 V5
  • Procesor: Qualcomm QCA9563, 750 MHz
  • RAM: 128 MB
  • Pamięć Flash: 16 MB
  • USB: 1x USB 2.0
  • WiFi: WiFi 5 (802.11ac, brak WiFi 6)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, w pełni wspierany
  • Cena: Około 250-300 zł
  • Uwagi: Popularny router, w pełni wspierany przez OpenWRT, choć ma nieco starsze specyfikacje, nie ma WiFi 6 ani USB 3.0.
  1. Asus RT-AC86U
  • Procesor: 2-rdzeniowy Broadcom BCM4906, 1.8 GHz
  • RAM: 512 MB
  • Pamięć Flash: 256 MB
  • USB: 1x USB 3.0, 1x USB 2.0
  • WiFi: WiFi 5 (802.11ac, brak WiFi 6)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, choć wsparcie OpenWRT nie jest idealne, działa stabilnie
  • Cena: Około 500-600 zł
  • Uwagi: Bardzo dobry router z mocnym procesorem i dużą ilością pamięci. Choć brak WiFi 6, jego wydajność nadal jest bardzo dobra.
  1. D-Link DIR-882
  • Procesor: MediaTek MT7621A, 880 MHz
  • RAM: 128 MB
  • Pamięć Flash: 16 MB
  • USB: 1x USB 3.0, 1x USB 2.0
  • WiFi: WiFi 5 (802.11ac, brak WiFi 6)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, w pełni wspierany
  • Cena: Około 300-400 zł
  • Uwagi: Router z pełnym wsparciem OpenWRT i dobrą wydajnością, chociaż nie obsługuje WiFi 6.
  1. Netgear R6220
  • Procesor: MediaTek MT7621AT, 880 MHz
  • RAM: 128 MB
  • Pamięć Flash: 128 MB
  • USB: 1x USB 2.0
  • WiFi: WiFi 5 (802.11ac, brak WiFi 6)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, w pełni wspierany
  • Cena: Około 200-250 zł
  • Uwagi: Tani router z pełnym wsparciem OpenWRT, chociaż nie ma USB 3.0 i WiFi 6.
  1. GL.iNet GL-B1300
  • Procesor: Qualcomm IPQ4019, 717 MHz
  • RAM: 256 MB
  • Pamięć Flash: 32 MB
  • USB: 1x USB 3.0
  • WiFi: WiFi 5 (802.11ac, brak WiFi 6)
  • Pełne wsparcie OpenWRT: Tak, fabrycznie działa na OpenWRT
  • Cena: Około 400-500 zł
  • Uwagi: Router idealny dla tych, którzy szukają urządzenia z fabrycznym OpenWRT, choć z WiFi 5.