Poziom wody w zbiorniku z wodą

Hej

Czy ktos robil, a moze jest gotowe rozwiazanie do zbiornika na wode? Mam taki 14m3 i do niego pompuje wode ze studni. Chodzi oczywiscie o to, aby pompa w studni wlaczala sie gdy poziom wody spadni do jakiegos poziomu a wylaczala gdy osiagnie zadany poziom.

Pozdrawiam

Moim zdaniem najlepiej zakupić włącznik/włączniki pływakowe w miarę dobrej firmy i nie szukać rozwiązań typu czujniki ultradźwiękowe itp. Do tego ewentualnie stycznik i będzie działać latami.

image

Pomiar poziomu dla wizualizacji w HA można realizować na różne sposoby.
Większość rozwiązań jest już opisana na forum:

Nie mniej jakbysc chcial sobie zrobic elektroniczna wersje opartan na esphome to tu jest gotowe info jak to zrobic > JSN-SR04T Waterproof Ultrasonic Range Finder — ESPHome :slight_smile:

Są też gotowe urządzenie, które możesz zintegrować za pomocą oprogramowania do odczytu radiowego

GitHub - merbanan/rtl_433: Program to decode radio transmissions from devices on the ISM bands (and other frequencies)

Na liście urządzeń jest np model:

TS-FT002

Na liście jest też taka pozycja:

[43]  Watchman Sonic / Apollo Ultrasonic / Beckett Rocket oil tank monitor

Ja mam co prawda deszczówkę czyli łagodniejszy klimat wewnątrz zbiornika niż Twoja “zupa”. Ja wykorzystuje przetwornik ciśnienia Mpx5050dp i esp32. W ten sposób mierze “wysokość słupa wody” co przelicza mi na procenty zajętości zbiornika. W przypadku zupy będzie podobnie no co prawda gęstość inna ale zasada działania tą sama. Ultradźwięki się u mnie nie spisały pomiar skakał bo ultradźwięki się odbijały i krople wody się osadzały na czujniku, stąd przeszedłem na pomiar ciśnienia. Jak będziesz zainteresowany to podeślę kilka rozwiązań.

Polecam rozwiązanie ESP8266 plus zanurzeniowy czujnik który opisałem w wątku:
Dokładny pomiar poziomu wody - #5 przez Artur_Poz

1 polubienie

mam cos dla zbiornika 10m3 , czujnik zbliżeniowy + wemos
image
w tym momencie zmiana softu wiec zdjecie bez danych

Polecam ten czujnik. Sam go używam do pomiaru ilości wody w zbiorniku na deszczówkę, tylko używam czujnika z sygnałem wyjściowym 0.5-4.5V. Zasilany jest też 5V, więc mogę wszystko ogarnąć z samego ESP (wraz z zasilaniem czujnika). A zakres 0.5-4.5V daje pole do weryfikacji błędu w łączności (np gdy napięcie będzie mniejsze niż 0.5V to wtedy wyrzuci “error”).

sam czujnik pancerny, obudowa z nierdzewki, czuć jakość. Od czujnika do samego ESP mam jakieś 30m. 20m kabla jest pod ziemią. Zero jakichkolwiek problemów :wink: