Problem po zmianie na inne ConBee 2

Witam mam problem z ConBee 2 Zmieniłem dongla na innego i mam teraz problem

Logger: homeassistant.config_entries
Source: components/zha/core/gateway.py:172
First occurred: 17:21:05 (1 occurrences)
Last logged: 17:21:05

Error setting up entry ConBee II for zha
Traceback (most recent call last):
File “/usr/local/lib/python3.10/site-packages/zigpy_deconz/zigbee/application.py”, line 136, in change_loop
await asyncio.sleep(CHANGE_NETWORK_WAIT)
File “/usr/local/lib/python3.10/asyncio/tasks.py”, line 605, in sleep
return await future
asyncio.exceptions.CancelledError

During handling of the above exception, another exception occurred:

Traceback (most recent call last):
File “/usr/local/lib/python3.10/asyncio/tasks.py”, line 456, in wait_for
return fut.result()
asyncio.exceptions.CancelledError

The above exception was the direct cause of the following exception:

Traceback (most recent call last):
File “/usr/local/lib/python3.10/site-packages/zigpy_deconz/zigbee/application.py”, line 110, in start_network
await self._change_network_state(NetworkState.CONNECTED)
File “/usr/local/lib/python3.10/site-packages/zigpy_deconz/zigbee/application.py”, line 139, in _change_network_state
await asyncio.wait_for(change_loop(), timeout=timeout)
File “/usr/local/lib/python3.10/asyncio/tasks.py”, line 458, in wait_for
raise exceptions.TimeoutError() from exc
asyncio.exceptions.TimeoutError

The above exception was the direct cause of the following exception:

Traceback (most recent call last):
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/config_entries.py”, line 357, in async_setup
result = await component.async_setup_entry(hass, self)
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/init.py”, line 112, in async_setup_entry
await zha_gateway.async_initialize()
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/core/gateway.py”, line 185, in async_initialize
raise exc
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/zha/core/gateway.py”, line 172, in async_initialize
self.application_controller = await app_controller_cls.new(
File “/usr/local/lib/python3.10/site-packages/zigpy/application.py”, line 126, in new
await app.startup(auto_form=auto_form)
File “/usr/local/lib/python3.10/site-packages/zigpy/application.py”, line 107, in startup
await self.initialize(auto_form=auto_form)
File “/usr/local/lib/python3.10/site-packages/zigpy/application.py”, line 89, in initialize
await self.start_network()
File “/usr/local/lib/python3.10/site-packages/zigpy_deconz/zigbee/application.py”, line 112, in start_network
raise FormationFailure() from e
zigpy.exceptions.FormationFailure

Problem rozwiązany i podaję rozwiązanie w moim przypadku Musiałem dokładnie sformatować dysk programem Gparted Program uruchomiłem na Ubuntu podpiołem ponownie dysk ssd do RP4 postawiłem na nowo HA uruchomiłem Conbee2 pododawałem sprzęty i wgrałem Kopie Zapasową z wcześniejszego HA
ps. Wcześniej musiałem strasznie coś nakopać bo dałem dostęp zdalnym paru osobą które chciały pomóc ale niestety się nie udało
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc

Zmieniłeś co z czym ? Masz to na ZHA czy Z2M ?

mam teraz Zigbee2MQTT skonfigurowane poprawnie lecz nie jestem w stanie dodać żadnego urządzenia jak próbuje dodać przez integracje w HA zigbee też mam ten problem tak jak by cobee było w trybie offline sprawdzałem na komputerze i conbee działa i można dodawać urządzenia

Edit:
@artpc próbowałem i z HA i z Z2M.

Nie masz przypadkiem uruchomionych dwóch dodatków naraz tj. Z2M i ZHA?
Wklej konfigurację Z2M.

Na jakiego?
Należy uzupełnić odpowiednio konfigurację Z2M.

zgadza się dokładnie mam taki wpis

@rafkan

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: false
mqtt: {}
serial:
  port: /dev/ttyACM0

obraz_2022-09-09_195916923

Piszesz, że masz wpis definiujący conbee a w konfiguracji którą wkleiłeś nie ma tego zapisu. Jeśli jesteś pewien, że port jest właściwy to wpis powinien wyglądać tak:

serial:
  port: /dev/ttyACM0
  adapter: deconz

Po drugie wyłącz/ignoruj poniższą integrację:

obraz_2022-09-09_195916923

dałem ignoruj integracje i dopisałem w konfiguracji adapter: deconz wcześniej miałem ten wpis w
/config/zigbee2mqtt/configuration.yaml lecz nic to nie dało

Brokera i mqtt masz zainstalowane i skonfigurowane?

Edit:

Sprawdź czy masz skonfigurowane wszystko jak w poniższym filmie. Do przedstawionej tam konfiguracji dopisz tylko (w odpowiednim miejscu):

adapter: deconz

co bym nie zmienił w konfiguracji z2M wyskakuje mi 502: Bad Gateway

1 polubienie
  1. Jakieś błędy w Dodatki > Zigbee2MQTT > Logi
  2. Restart HA lub Z2M, Mosquitto broker
  3. Moja konfiguracja:


https://forum.arturhome.pl/tag/error-502

Wszystko zrobione poprawnie próbuję dodać sprzęt lecz nic się nie pokazuje ani żadne gniazdko ani przycisk

Działa ci Z2M ? możesz wejść do Z2M ?


Masz najnowsze firmware ConBee2 ?

Tak mogę wejść do Z2M ale jak cokolwiek tam zmienię to wyskakuje mi błąd 502: Bad Gateway i mam zaktualizowane conbee

A nie wypadł ci z konfiguracji samego Linuxa ?
To jest nowe urządzenie, więc trzeba je dodać

Nie stawiałem linuxa na Raspberry tylko z Raspberry Pi Imager wgrywałem bezpośrednio na dysk ssd z putty na komputerze nie mogę się dostać chyba że da się to zrobić bezpośrednio z HA

Sprawdź, czy masz to Conbee w Ustawienia → System → Sprzęt … cały sprzęt

tak tak oczywiście tutaj go widzę
/dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2291385-if00

Problem zaczął się po wymianie conbee miałem od kolegi sprawdziłem działało ładnie zamówiłem swojego i zaczęły się szopki i tak jak pisałem pod komputerem działa poprawnie i widzi urządzenia

Używasz skrótów myślowych, które tylko ty rozumiesz. Bez konkretnych informacji nie ma jak udzielić konkretnej rady.
Co to znaczy “pod komputerem” ? Na jakim oprogramowaniu? Jakie kroki wykonałeś?
Opisuj wszystko po kolei w punktach co i jak robisz. Najlepiej ze zrzutami ekranu i logami. Problem tkwi w szczegółach, a my ich nie widzimy.