Problem po zmianie routera

Hej,
dokupiłem nowy router, bo dziadowski router Netii jest pozbawiony wielu funkcji. Niestety muszę mieć obecnie oba, bo nie da się zastąpić routera operatora. No i zrobiła się rewolucja w mojej sieci domowej. Ponieważ router Netii jest wykastrowany z funkcji rezerwacji adresów IP, korzystałem z addona DHCP server na HA. Teraz na nowym routerze zrobiłem rezerwację, addon wyłączyłem, ale wiele urządzeń przestało być widzianymi przez Home Assistanta. Nie są widziane wszystkie z rodziny MiHome, nie działa Broadlink, Chromecast, MiBox. Adresy IP w konfiguracji HA oczywiście pozmieniałem na aktualne. Czy wiecie co może być przyczyną, że wszystko unavailable? Czy jeszcze gdzieś wisi dzierżawa poprzednich adresów, która gryzie się z obecną? Wszystkie te urządzenia działają właściwie za pośrednictwem swoich natywnych aplikacji.

Da się to obejść i mieć nad wszystkim pełną kontrolę, docelowo powinno wyglądać to tak:
ISP → port WAN routera Netii, port LAN → port WAN nowego routera, port LAN → siec lokalna
Nie wiem jakie są ograniczenia w konfiguracji routera Netii ale Twoja obecna lokalna adresacja IP może być “przeniesiona” na LAN nowego routera, między routerem Netii a nowym routerem powinna powstac techniczna siec połaczeniowa. Takie rozwiązanie gwarantuje niezależność od łaczą i urządzenia dostawcy, dla pewności adresacja lokalna nie powinna być z zakresu 192.168.0.0. i 192.168.1.0 bo tego najcześciej używają dostawcy na swoich urządzeniach. U siebie takie coś zrobiłem kilka lat temu, przy okazji zmieniając dostawcę ISP, router dostawcy na terminal kliencki GPON ONT, itp. a po stronie LAN bez zmian :grin:

Ale Ty piszesz pewnie o trybie bridge, natomiast u mnie sprawa już pogrzebana, bo tylko wifi przepiąłem na nowy router, terminal z HA jest nadal na kablu na starym routerze. Nie przywrócę już poprzedniego stanu. Pytanie dlaczego część urządzeń nie jest widoczna, a np. wszystkie sonoffy działają jak trzeba?
No i oczywiście mam adresację 192.168.0.0. i 192.168.1.0 :frowning:

Czyli nowy router ma adresację 192.168.1.0 a Netii 192.168.0.0? Jak spiąłeś routery? Jak podłączyłeś urządzenia? - kablowe do urządzenia Netii, a sprzęt z wifi przez nowy?

Pisze o uniwersalnym rozwiazaniu, w którym urządzenie operatora może być routerem, bridge, czym chcesz.

Oczywiście, że nie musisz, możesz zostać przy starej, wystarczy inaczej podłączyć router do istniejącej sieci, skonfigurować routing, ustawić DHCP.

Nie chcesz zaproponowanego przeze mnie rozwiązania (bo np. nie czujesz się z tym dobrze), no problem, tylko nie komplikuj sobie sieci lokalnej dodatkową adresacją jak nie jest Ci do niczego potrzebna w stylu VLAN, separacja sieci WiFi od sieci IoT.

Możliwości jest kilka, każda ma swoje plusy i minusy, kilka lat pracowałem jako administrator sieci LAN, WAN, serwerów DNS, DHCP, itd, wiem co piszę.

Dla ścisłości masz:

Router ISP do którego po kablu (LAN) masz podpięty komp z HA, część urządzeń, które widzi HA, po kablu czy wifi podpięte/sparowane z WiFi routera ISP, do routera ISP masz po kablu podpięty swój router do gniazda wan i do niego masz podpięte/sparowane przez WiFi część IoT?

Jeśli tak to jeśli na swoim routerze masz uruchomiony NAT to on blokuje połączenia urządzeń IoT z HA podpiętym za portem WAN z routerem ISP.

Jeśli twoim zamiarem była separacja IoT od sieci WiFi domowej to musisz zmienić organizacje.

Jedną z kolejnych możliwości, jeżeli nie chcemy/nie możemy pozbyć sie routera dostawcy (router1, 192.168.0.1) jest podłączenie nowego routera (router2) bezpośrednio do naszej istniejącej sieci lokalnej, wpinamy wtedy kabel ethernetowy do portu LAN routera2 (port WAN pozostaje pusty) i przydzielamy mu kolejny wolny adres IP z naszej sieci np. 192.168.0.2, konfiguracja portu LAN routera2 wygląda wtedy:
adres IP: 192.168.0.2
maska sieci: bez zmian, domyślna to 255.255.255.0
brama = 192.168.0.1 - ponieważ do routera1 jest podłączone łącze do internetu.
Warto sprawdzić pingiem na routerze2 czy pakiety dochodzą do routera1 (ping 192.168.0.1) i dalej do interneru (ping 212.77.98.9).
Nastepnie należy wyłączyć niepotrzebne usługi na routerze1 lub na innym serwerze (np. DHCP na HA) i uruchomić je na nowym routerze2, np DHCP. W konfiguracji DHCP należy jako rozgłaszaną bramę domyślną podać oczywiście adres routera1 (192.168.0.1) bo ten ma łącze do internetu.
W ten sposób mamy nowy router2 (a właściwie serwer) w naszej sieci lokalnej bez zmiany adresacji i dodatkowych kolejnych adresacji, dla wszystkich urządzeń w sieci ta zmiana jest przezroczysta. Warto je mimo wszystko zrestartować aby szybciej odświeżyły sobie nowe adresy IP i rezerwacje IP.

@macek W żaden sposób nie miałem zamiaru podważać Twoich kompetencji. Pisząc “oczywiście” miałem na myśli, że jak można coś spieprzyć, to oczywiście spieprzę. Jestem totalnym ignorantem i powinna być jakaś ustawa zabraniająca sprzedaży sprzętu sieciowego takim osobom, jak ja. Zadzwoniłem do kolegi i ten mi pomógł zalecając właśnie takie rozwiązanie, jak Twoje, czyli połączenie routerów LAN -> LAN i przypisanie adresu 0.2 nowemu routerowi. Wcześniej miałem adresację 0.xxx (gdzie był HA) i 1.xxx (gdzie były sprzęty wifi), dowiedziałem się, że te klasy nie mogą się widzieć. Teraz już jest prawie ok, tylko jeszcze dwóch lamp Yeelight HA nie widzi, ale myślę, że jakoś z tym sobie poradzę, poza tym nie wiem, czy 0.115 nie powodował jakichś problemów z integracją Yeelight. Poczytam. W każdym razie dziękuję bardzo @macek @Marcin_Domański @wileu za pomoc, cieszę się, że mamy to forum i chętnych do dzielenia się wiedzą nawet z ignorantami, jak ja :slight_smile:

@Piotr_K spoko, nawet tego nie zauważyłem, każdy mądry w swoim fachu, najważniejsze, że nie skomplikowaleś sobie sieci lokalnej :slight_smile: