Problem z mesh'em. Da się tym jakoś sterować?

Witam, w sumie to dopiero zaczynam przygodę z zigbee, ha i całym tematem automatyki domowej, ale na starcie mam dość dziwnym problem z samym zigbee.
Najpierw sprzęt: HA 2021.12.0 zainstalowany wstępnie na RPi3 (taką mialem w szafie) + kontroler zigbee na CC2531.

Z sprzętów na zigbee zacząłem od głowicy termostatycznej, czujnika temperatury i gniazdka. Do momentu podpięcia gniazdka wszystko działało tip top. Głowicę założyłem na kaloryfer w tym samym pomieszczeniu gdzie Malinka. Po kilku dniach dotarło gniazdko, najpierw sparowałem sobie je na biurku, później wyniosłem do kuchni i tu powstał problem. Głowica przestała reagować na polecenia z HA, albo reaguje bardzo rzadko, tak jakby rwało jej zasięg. W z2m opcja MAP ryusuje mi głowicę która jest podłączona do routera (gniazdka),a nie do coordynatora który jest dwa metry od niej. W momencie jak wypnę smart pluga z kontaktu głowiczka wraca do coordynatora i wszystko działa tip top. Da się na niej jakoś wymusić do czego ma się łączyć?

zigbee


Jeśli klikniesz na zaznaczoną na czerwono strzałkę pojawi Ci się Twoje “gniazdko2” i do wyboru "Zezwól na dołączanie “gniazdko2” - klikasz na to i parowane urządzenia powinny Ci się dołączyć tylko do gniazdka.
Ale Ciebie interesuje odwrotna sytuacja - sieć zigbee tak ma, możesz Sobie po swojemu układać a ona i tak ułoży “pod siebie”.
Dodam tylko, zastanów się nad zmianą koordynatora na inny.

No właśnie tą opcję parowania tylko do routera tez juz znalazłem z tym, że tak jak napisałeś interesuje mnie dokładnie odwrotna sytuacja… Czy w meshu pracują wszytskie urządzenia zigbee bez znaczenia producenta czy np zabawki xiaomi nie współgrają z urządzeniami tuya itd?
Zmienić koordynator? Na coś takiego: https://allegro.pl/oferta/sonoff-zigbee-3-0-usb-cc2652-ebook-11517738807

Jest aż taka różnica w zasięgu czy z jakiś innych względów go wymienić?

W meshu pracują urządzenia wszystkich producentów - tego wymaga certyfikacja Zigbee, problemy mimo to istnieją. Teoretycznie w Zigbee wszystko powinno być kompatybilne, ale to nie jest niestety prawda, część problemów może rozwiązać update firmware (nie chciałbym tego pisać, ale niestety bywa, że aktualizacja wywołuje inne nowe problemy, mimo to aktualizacja tam gdzie możliwa jest zawsze wskazana).

Niestety faktycznie bywają problemy z kompatybilnością, więc jeśli gniazdko sprawia problemy, zamontuj je w zdecydowanie innym miejscu lub przestań używać (z moich doświadczeń wynika, że sprzęt niektórych producentów miewa problemy z routingiem, ale nie jestem w stanie jasno określić reguł - pozostaje droga eksperymentu co u kogo działa dobrze, a co nie, z moich doświadczeń wynika, że pod względem routingu u mnie dobrze działa sprzęt Philips/Signify i Ikea, ale akurat gniazdek z Ikei nie używałem, źle natomiast działa Osram, Xiaomi i Tuya), alternatywnie możesz spróbować zmienić koordynator (u mnie akurat CC2531 jak na razie działa pod pewnymi względami lepiej niż CC2652, ale nie jestem w stanie stworzyć idealnie identycznych warunków i żyć tylko testami, podstawową sieć Zigbee mam oparta na całkiem innym rozwiązaniu które Ciebie nie ratuje).
Po rozbudowaniu sieci o więcej routerów stworzą się alternatywne trasy i to powinno wystarczyć do samouleczenia sieci (jeśli nie wystarczy to i tak będziesz musiał się pozbyć urządzeń stwarzających problemy, jak np. to gniazdko).
Zmiana koordynatora na jakiś bardziej współczesny może pomóc, czy akurat ten wybór jest dobry nie wiem.

Kwestia różnic między CC2531 a CC2652 jest taka, że ten pierwszy to konstrukcja sprzed kilkunastu lat (na 100% >10), a ten drugi to stosunkowo nowy wypust - SoC to projekt z 2018 (to chyba mówi wszystko na temat), CC2531 jest już niewspierany przez swojego producenta, więc jeśli istnieją jakieś błędy w ostatniej wersji SDK to pozostaną już na zawsze i nie będzie w stanie wspierać nowszych wersji standardu, bo sprzętowo jest po prostu slaby (dlatego na niego zalecany stack to wersja 1.2).

Czyli podsumowując, nie jest to tak kolorowe jak w reklamie :wink: Faktycznie dopięcie innego routera w postaci gniazdka czy żarówki mogłoby pomóc, jeszcze gdybym faktycznie przymusił końcówki do parowania się z tylko konkretnymi routerami. Tylko w przypadku dynamicznego przemieszczania gniazdek znów mi się to posypie. W tej chwili w fazach testu dzisiaj ma gniazdko na lodówce,a jutro powędruje do lampek na choince i znów się to rozjedzie ;/
Zostaje mi chyba faktycznie tylko eksperymentowanie ze sprzętem aż dojdę to efektu który mnie zadowoli i pójdę w jedną konkretną markę.
Dzięki za odpowiedz :wink:

Nie używam jednej konkretnej marki - tak się nie da, chyba, że się zdecydujesz na jakiś zamknięty system, który spełni wszystkie twoje wymagania (IMHO póki co nie ma takich).

Nie wymusisz routingu, na tym polega możliwość samouleczenia sieci, że nie masz na to wpływu z definicji. Zaktualizuj firmware w problematycznym sprzęcie, poeksperymentuj z innymi koordynatorami.

Zigbee nie jest bardzo dobrze przystosowane do poruszania się urządzeń - jakkolwiek trasy są przebudowywane dynamicznie i na podstawową przebudowę sieci powinno wystarczyć klika-kilkanaście minut (nie dotyczy to urządzeń bateryjnych, które potrzebują się obudzić by nastąpiła jakakolwiek komunikacja, a niektórych dość szczególnie, bo budzą się bardzo rzadko - np. sensory kontaktronowe tzw. DWS).


Pośrednio dzięki korpo (Philips z otwartym API systemu Hue) mamy HA (podobna taka była geneza), więc można im podziękować kupując coś co będzie bezproblemowym routerem, natomiast w tym dziękowaniu polecam zachować zdrowy rozsądek :stuck_out_tongue: bo ceny są po prostu na granicy rozsądku.

Jeśli chodzi o koordynator/bramkę to poczytaj poniższy wątek:

U mnie masz misz masz - Aqara , Ledvance.
Działa i nie ruszam choć niektóre połączenia są dla mnie bez sensu odległościowo.
Sukcesywnie kupuj urządzenia które są routerami i problem Ci się sam rozwiąże.

@Krzyszof_K ale masz już fajnie rozbudowane. Ja co jakiś czas coś kupuję i pomału robi się coraz lepiej. Co ciekawe czujniki otwarcia okien (na razie 2) wiszą sobie jako jakieś satelity, niepołączone do niczego. Pewnie tylko przy aktywacji się łączą a tak to śpią :wink:

A to jest tylko 30 m2 mieszkania w bloku. Ale kupowałem stopniowo a nie od razu.

1 polubienie

Hehehe. Ja mam 48 :slight_smile: Ale stara zabudowa, wiec nie wszystko da sie u mnie zrobić. Blok z lat '60-tych. Bardzo stare instalacje. Jedna faza na całe mieszkanie :wink:

Dom, 3 półpiętra, póki co 25 urządzeń. Blitzwolf (TuYa) i Sonoff. Koordynator CC2652P.

Wszystko śmiga stabilnie. Jedyne urządzenie co mnie denerwuje (z for wynika że nie tylko mnie) to czujka ruchu: SONOFF SNZB-03.

Wersja Zigbee2MQTT

1.22.1 commit: unknown

Typ koordynatora: zStack3x0

Wersja oprogramowania koordynatora: 20210708

Wersja aplikacji interfejsu użytkownika: 0.6.46

stats


  1. total 25

  1. byType

EndDevice: 19

Router: 6


  1. byPowerSource

battery: 19

mains_single_phase: 6


  1. byVendor

eWeLink: 18

SONOFF: 3

_TZ3000_g5xawfcq: 3

_TZE200_ckud7u2l: 1


  1. byModel

TH01: 14

01MINIZB: 3

TS0121: 3

DS01: 2

TS0601: 1

MS01: 1

WB01: 1



No właśnie u mnie też był problem z tą czujką i dlatego dokupiłem gniazdko, żeby robiło za router dla niej, a ono finalnie rozwaliło komunikację z głowicą. No nic, zakupiłem 2652P, dodatkowo czekam na licznik elektryczny z Ali, który tez będzie routerem i mam nadzieję, że problem zniknie.

Ja nie mam dobrego zdania o czujniku SONOFF SNZB-03
Po około miesiącu zaczęła się zawieszać
Zigbee2MQTT + Conbee II
Wymieniłem na Aqara i od tego czasu spokój.
Czujnik był w środku mieszkania kilka metrów od koordynatora.

1 polubienie