Problem z odczytem wskazań Shelly 3em

Witam to jest mój pierwszy post na forum.
Od niedawna zacząłem przygodę z HA.
Zakupiłem i zintegrowałem licznik energii Shelly 3em.
Wszystko działa prawidłowo do momentu jego restartu (np. po aktualizacji oprogramowania)
Statystyki w panelu Energia w HA w godzinie restartu wskazują dane “z kosmosu”. Pobór energii wzrasta do kilkunastu kwh pojawia się również jej produkcja (restarty w godzinach nocnych).
Czy ktoś z Was miał już podobny problem z tym urządzeniem?

czy udało CI się naprawić te wskazania? mój 3em pracował poprawnie przez 2 tygodnie a potem coś mu odwaliło pokazuje megawaty. Co ciekawe w encjach wszytko jest w porządku. Próbowałem usuwać bazę danych, resetować liczniki, shelly, integrację ale wszystko bezskutecznie …

Czyli gdzie jest źle w Shelly czy w HA?

W zasadzie to HA pokazuje prawdę np dla fazy 1 całkowity pobór od dzisiaj rano to 3,3 kWh ale ten sam pobór wrzucony na dashboard pokazuje już 705 970,83 kWh !!! z innymi fazami jest tak samo. Patrzyłem na oficjalne forum to ludzie też piszą że mają takie dziwne błędy ale bez jakiegoś rozwiązania które by się sprawdziło u mnie. Oglądałem tabele przechowujące te wyniki i wygląda mi to tak jakby ten total dla każdej fazy był przeliczany i wpisywany wprost do tableli, u mnie po każdym wywaleniu tych wyników z tabeli i resecie shelly pomiary zaczynają się znów od ponad 700 000

W czym to wyświetlasz jakis kod ?

do czego wyświetlam kod? SQL?

Dane pobierasz z encji shelly i wyświetlasz na dashboard w jakiejś karcie ?

dokładnie tak - zaglądam do integracji i widze to 3.3kWh. Ta sama encja wrzucona do Użycie energii pokazuje 700 000 kWh. Te 700 000 widzę też w tabeli więc stamtąd się biorą

Pokaż wykres z historii dla tego sensora.

PS: nie wiem co to sa te szpilki do 0.04 kWh, byc może to one wprowadzają jakieś problemy we wyliczeniach

Tak, każda szpilka podwaja te drugi licznik (dolicza wysokość szpilki). Nałóż te dwa wykresy na siebie to zobaczysz - masz problem z połączeniem do licznika. Wrzuć jeszcze konfigurację utility_meter.

Firmware Current version: 20221027-110030/v1.12.1-ga9117d3
Masz dziwne skoki, jakby sąsiad się podłaczył

Hm, nie rozumiem dla czego słupki z Użycie Energii ma być czymś innym niż encja Total Energy pod daną fazą ???
Ale na jeśli nawet postawie każdą cześć przed szpilką i po niej jedna na drugą to nie wyjdzie więcej niż 10, no chyba że to jest mnożenie??? nie kumam tego…

Ponieważ utility porównuje poprzedni pomiar z obecnym i dodaje tylko różnice na plus. W przypadku gdy masz serią np. 3 kWh, 3kWh, 3kWh różnica wynosi 0 i nie rejestruje zużycia.
W przypadku gdy masz błąd np. 3 kWh, 0kWh, 3kWh przy rzeczywistym zużycu 0 zarajestruje +3kWh.
Pojął ? :slight_smile: … tak po prostu jest i nie pytaj. Licznik zużycia cały czas rośnie i nikt nie przewidział że może być inaczej.

ok, ale lubię zrozumieć dokumentnie wiec pytam :slight_smile: - dla czego licznik encji liczy poprawnie pomimo przerw, dropów transmisyjnych itd a licznik zużycia już liczy po swojemu?

Bo przepisuje wartości 1:1 bez arytmetyki i wcale nie poprawnie. Widziałeś licznik “energetyki”, który tak by działał? Jak często go odpytujesz?

chyba z przerwami w transmisji to fakt - widac na 3 fazach razem. A z tym podłączeniem to też tak uważam 6 MWh rocznie to nie może być inaczej!!! A tak na serio to raczej w moim bloku nie jest możliwe żeby podłączyć sie do sąsiada . Ale śledztwo z poborem prądu przez użytkowników robię!

@RobinI30 Zaraz - czegoś tutaj nie rozumiem: słupek w wykresie Użycie energii dla fazy A jest tą samą wartością która jest w encji total energy dla fazy A. i ta encja przez cały czas pokazuje - zakładam że prawdziwy wynik dajmy na to to 3.4kWh. Dlaczego słupek nagle robi skok na 700 000 kWh a na encji niczego takiego nie widać???
Nie wiem jak często odpytuję ten licznik - standardowe ustawienie, jest jeszcze eco ale nie korzystam.

Poddaje się :wink: … nie pokazałeś całej konfiguracji i na koniec wyciągniesz królika z kapelusza.

Mam taki sam licznik jak Ty.
Pobieram dane z integracji Shelly i zliczam pojedyńcze fazy

meter_pob_faza1_dzien:
  source: sensor.faza_1_energy
  cycle: daily

Następnie sumuję utility_meter dla każdego z cykli ( dzień, tydzień…)

    dzien_import:
      friendly_name: "Dzienny import energii"
      value_template: >- 
          {% set f1 = states('sensor.meter_pob_faza1_dzien') | float %} 
          {% set f2 = states('sensor.meter_pob_faza2_dzien') | float %} 
          {% set f3 = states('sensor.meter_pob_faza3_dzien') | float %}
          {% set k180 = states('sensor.korekta_licznika_pge_180') | float %}  
          {{ ((f1+f2+f3)/k180) | round(2) }}
      unit_of_measurement: 'kWh'
      device_class: energy
      icon_template: mdi:home-lightning-bolt-outline

i mam dzienne, tygodniowe itp. zużycie energii
image
Natomiast w panelu energia dodaję sensory z integracji shelly

Zgadza się energia wysłana i pobrana.
Ze względu na niewielkie różnicę w pomiarze pobranej i wysłanej energii zastosowałem współczynniki korekcyjne

  • sensor.korekta_licznika_pge_180 około 5%
  • sensor.korekta_licznika_pge_280 około 3,8%
    Przez okres 1,5 roku różnice wskazań wynoszą około 7 kWh za cały okres :slight_smile:

Jeżeli mówimy o eco w shely to nie ma to żadnego wpływu na pomiary zużycia energii
ECO obniżenie prędkości procesora, niższa moc dla radia WiFi. Skutek uboczny minimalne opóźnienia.