Problem z odświeżaniem wyników pomiarów w Grafana

Witam
mam problem jak na załączonym skanie,
że pomiary jakby się nie odświeżają tak jak w tym przypadku, czyli się nie zerują, jeśli jest obciążenie to wszystko jest ok ale jeśli obciążenie się zakończy to w tym przypadku na L2 i L3 wartości nie zmieniają się na zero tylko jakby pamiętają ostatnią wartość i na niej wiszą pomimo że obciążenia już nie ma,
co ciekawe te wykresy odczytów robiłem jako duplikat wykresu L1 zmieniając tylko na pomiar z właściwej fazy więc wszystkie ustawienia samych wykresów są identyczne, jest to tym bardziej dziwne bo jakby L1 działa prawidłowo a te kolejne już nie,
co jeszcze ciekawe czasem się zerują i jest jakby ok ale w większości są jednak podawane jakieś wartości zamiast zera
W tym przypadku jak na skanie nie ma już obciążenia na wszystkich fazach a wskazania są takie jak widać


może ktoś podpowiedzieć gdzie może być problem i jak sobie z tym poradzić ?

Jest jeszcze jeden problem że generalnie odczyty nie pokazują się natychmiast tylko zawsze z opóźnieniem w stosunku do tego jak się pojawiają w HA, jak sobie i z tym problemem poradzić ?

OFF TOPIC
Ale odpowiedź na moje pytanie jest ważna ze względu na planowaną przebudowę działów forum:
Dlaczego pytanie dotyczące swojego nierozwiązywalnego problemu umieściłeś w dziale “Szybkie porady”, skoro nie wiesz czy porada będzie szybka, ani czy w ogóle problem jest rozwiązywalny?


PS
Nie dostarczasz żadnych danych diagnostycznych, ani nawet informacji co to za integracja i jaki sprzęt, więc nie sądzisz chyba, że ktokolwiek, kto mógłby pomóc odpali szklaną kulę i będzie wiedział…

a w jakim dziale miałem umieścić ?
skąd mogę wiedzieć czy porada będzie szybka czy nie

HA na RPI 4 wykresy na Grafanie z bazy Influx

jak coś jeszcze może byc pomocne to podam

i dlaczego od razu zakładasz że mój problem jest nierozwiązywalny ?

Dużo rzeczy może być pomocnych, ale przede wszystkim logi i informacja o integracji źródłowej = skąd wyczesałeś te sensory. Bo co nas ta grafana obchodzi czy influx, skoro pytasz w dziale związanym z HA…

no toś pomógł :kissing:

no bo generalnie HA zbiera dane, dane sa z liczników Sinotimer zbierane poprzez Modbus więc wyświetlane sa w HA lub poprzez bazę influx w grafanie

a grafana może obchodzić chociażby dlatego że jak w HA dane się pojawiaja od razu do w grafanie wykres jest dopiero po minucia lub nawet czterech (drugie pytanie)

ale generalnie chodzi o to dlaczego sie nie zerują jak obciążenie sie zakończy tylko jakby pamiętaja ostatnią wartośc i na niej wiszą, tak jak to pokazałem

To może spytam inaczej - czy natywne wykresy w HA też mają takie braki jak w zewnętrznym serwerze grafana

ciąg dalszy - czy jesteś w stanie zweryfikować, że masz poprawne dane w bazie

jakie masz dane wyjściowe z integracji
wciąż nie wiemy jakiej, choć już wiemy jakim protokołem się łączysz z licznikiem Sinometer o nieznanym modelu

W takim, który najbardziej pasuje.

Na tym etapie widzę, że NIE będzie szybka.
A ten dział ma nieco nietrafiony tytuł powinno być coś w guście
“mam dla Was czytelników szybka poradę”, a nie w guście “Chcę otrzymać szybką pomoc”…

Wcale tak nie zakładam, sam go z pewnością nie rozwiążę, ale szykuję tu “podkład” dla kogoś, kto może pomoże jeśli będzie miał minimalną porcję danych potrzebnych do diagnostyki.

no to sory, nie wiedziałem gdzie taki temat wstawić, jak możesz to zmień

ale na tym etapie to ja nie wiem gdzie masz problem

  • czy licznik nie publikuje poprawnych danych
  • czy problemem jest jakaś integracja (jaka) która łączy się przez modbus z tym licznikiem
  • czy dane w HA z integracji są dostarczane poprawnie
  • a tu już można myśleć czy nadal są poprawne po dostarczeniu do bazy influx
  • i ostatecznie czy to problem z influx czy grafaną

Masz całe stado kroków pośrednich, gdzie dane przechodzą przez kilka niezależnych serwerów, więc najpierw sprawdza się u źródła, a potem idzie dalszymi krokami podążając ścieżką danych…

bardzo to skomplikowałeś

  • same liczniki publikują porawne dane
  • dane są poprawne, bo HA czyta je jak należy, prezentowane w grafanie też sa poprawnie, jedynie jak pomiar sie zakończy to sie nie zerują (dlaczego L1 sie zeruje a pozostałe nie skoro zostały utworzone jako duplikacja z L1 ?)
  • wszystko dzieje się pomiędzy licznikiem a raspberry na którym jest HA więc żadne inne serwery nie wchodzą w grę

dla przykładu pokazuję jak jest wtedy jak jest obciążenie - tu pomiary są prawidłowe


po zakończeniu obciążenia na fazach L2 i L3 jak pokazałem na wstępnie nadal pokazuje pomiar choć to nie jest prawdą powinny być zera

Pokaż chociaż wykresy z HA, wtedy może się da zweryfikować na jakim etapie giną dane - te wskaźniki to rozumiem natywne w HA więc zupełnie na razie zapomnij o grafanie.
Pokaż konfigurację integracji itd.
W integracji (nie wiemy jakiej) włącz wyższy poziom logowania, to będą logi i się dowiemy czy z liczników rzeczywiście otrzymujesz poprawne dane przy zaniku obciążenia…

logger:
  default: warning
  logs:
    homeassistant.components.nie_zgadlem_jaka_to_integracja: debug
# albo dla komponentu niestandardowego
    custom_components.kij_wie_jak_to_zintegrowales: debug

Może po prostu zacznij czytać to co napisałeś i wczuj się w kogoś kto ma dostępne dane tylko z wątku, a nie siedzi w twojej głowie…

Skąd wiesz, skoro już w HA masz dane niepoprawne…

Podejrzewam, że nie są skoro wskaźniki z pierwszego posta (natywne w HA??) pokazują niepoprawne wartości

1 polubienie

w międzyczasie zauważyłem coś dziwnego,
jak zmieniam czas za jaki wykresy się rysują to zmieniają mi się też te dane na tych licznikach (a nie powinny) :

to jest dziwne bo to powinny być pomiary i wskazania aktualnego obciążenia i zmiana okresu za jaki maja być wyświetlane nie powinna mieć żadnego wpływu,
zrzuty sa zrobione przy stanie bez żadnego obciążenia na żadnej fazie

Co to za wskaźniki? generujesz je w grafanie?

nie rozumiem o czym mówisz

tak,
oprócz tych wskażników mam wykresy więc zmieniam zakres prezentacji dla całego dashbordu

Czyli na to lejemy sikiem prostym, pokaż dane natywne w HA

chyba nie rozumiesz słowa serwer…

  1. pierwszym serwerem jest jakaś integracja (nadal tajemnicza), być może to jakaś natywna integracja w HA, ale o tym słowa nie wspomniałeś

  2. drugi serwer to influxdb do którego lądują dane przekazane z HA jak rozumiem (HA ma osobną bazę?)

  3. trzeci to grafana która operuje na danych dostarczanych przez serwer z punktu 2.

być może serwerów po drodze jest więcej (czasem integracja używa kilku).

to co te pokazane wskaźniki prezentują ma ścisły związek z tym jaki okres wybiorę tu:
image

Czyli to jest jakieś uśrednianie lub cokolwiek innego (operacja na zbiorze danych z danego okresu).
więc zakwalifikowałem wątek - masz zwalone coś w grafanie.
Przenieś tam gdzie już kiedyś dyskutowałeś o grafanie (to Dodatek? więc do Dodatków).
Wierzę na słowo, że dane w HA masz OK, bo to zlałeś po całości.

na Twoje poprzednie pytania:

cyt:
1. pierwszym serwerem jest jakaś integracja (nadal tajemnicza), być może to jakaś natywna integracja w HA, ale o tym słowa nie wspomniałeś
2. drugi serwer to influxdb do którego lądują dane przekazane z HA jak rozumiem (HA ma osobną bazę?)
3. trzeci to grafana która operuje na danych dostarczanych przez serwer z punktu 2.

1 - nie wiem - dane z liczników czyta HA po RS 485 Modbus z konkretnymi komendami w configuration.yaml
2 - tak, utworzyłem bazę Influx, żadnej bazy dla HA nie tworzyłem tam wpadaja z automatu wskazane w configuration.yaml
3 - tak

Które poprzednie, cytuj wybiórczo, bo wkraczamy w chaos

logger:
  default: warning
  logs:
    homeassistant.components.modbus: debug

a jakiś wykresik natywny w HA?

na razie nie mogę bo sobie nie utworzyłem akurat dla tego jednego miernika :astonished:
muszę je utworzyć i wrócę do tematu

Nic nie musisz tworzyć, wystarczy odszukać w “historia” tam są gotowe wykresy dla sensorów z HA, wybietasz tylko zakres dat.