Problem z parowaniem urządzeń Zigbee przez Zigbee2MQTT

Hejka, ostatnio miąłem problem z połączniem urządzenia TS004F (Przełącznik 4 przyciskowy Tuya) przez Zigbee2MQTT. Poradzono mi go zaktualizować do nowszej wersji, tyle że kompletnie się zamotałem i zainstalowałem dwie wersje na raz, potem na nowej wersji nie miałem żadnych urządzeń, na starej również, i teraz borykam się z głównym problemem…

Nie jestem w stanie sparować żadnego urządzenia z Zigbee2mqtt.

Wyłapuje tylko przycisk xiaomi ale w formie unsupported bo nie przeszło “Interview”, wyświetlane jest kompletnie bez nazwy i danych.

Dodam tylko że wcześniej wszystko śmigało bez problemu, każdorazowe klikniecie parowania na urządzeniu, permit_join, kilka sekund i było sparowane, teraz za przeproszeniem - dupa.

Z desperacji wykonałem czystą instalację Home Assistanta, bo uważałem, że może gdzieś się nałożyły sparowane urządzenia, dopiero potem się dowiedziałem, że w konfiguracji Z2M wystarczyło zmienić network_key żeby się wszystkie rozparowały, to też uczyniłem na świeżej kopii, tyle że bez rezultatu.

Próbowałem też przepiąć bramkę do innego portu na RPi4, nic…

Wiem, że CC2531 jest ogólnie mocno hejtowane, ale mnie na początek przygody wystarcza(ło) przy małej liczbie urządzeń, dodam że wszystko działało do momentu aż chciałem zmienić wersję Z2M.
Czy ktoś jest w stanie poradzić co w tej sytuacji zrobić?
Jeśli chodzi o logi, nic szczególnego się nie dzieję.

Proszę o pomoc, już nie wiem co mam robić, a kurczę mocno daje się we znaki brak smarthome po długim czasie jego użytkowania. :disappointed_relieved:

Nie mogłem dodać czujnika światła , no Zigbe2Mqqt się zaparło i nie parowało.
Spróbuj integracji ZHA ( Zigbee2MQTT musisz albo wyłączyć albo odinstalować i usuń poprzez SAMBĘ katalog Zigbee plus pod katalogi czyli jego pozostałości), działa zupełnie inaczej ale paruje praktycznie od strzała.
Nie ma tej samej funkcjonalności co Zigbee2MQTT i trzeba się przyzwyczaić że jest to inaczej rozwiązane i nie wszystkie urządzenia na ZHA działają i że jest to integracja samego HA.
Ja użyłem bo mi zabrakło pomysłów aby dodać JEDEN czujnik światła.

Właśnie myślałem nad ZHA, ale kurczę, nie obsługuje chyba wiele urządzeń które mam a wiem, że Z2M obsługuje bardzo dobrze.
Zrobiłem świeżą instalację HA, nie konfigurowałem nic poza MQTT i Z2M. Ciągle to samo.
Sprawdziłem port, zmieniałem USB, próbuję teraz na przedłużce USB, nic…
Podczas próby łączenia urządzeń, udaje mi się tylko nawiązać cud komunikację z przyciskiem od Xiaomi a tak to nic. Log z Z2M:

[s6-init] making user provided files available at /var/run/s6/etc...exited 0.
[s6-init] ensuring user provided files have correct perms...exited 0.
[fix-attrs.d] applying ownership & permissions fixes...
[fix-attrs.d] done.
[cont-init.d] executing container initialization scripts...
[cont-init.d] socat.sh: executing... 
[09:54:24] INFO: Socat not enabled, marking service as down
[cont-init.d] socat.sh: exited 0.
[cont-init.d] zigbee2mqtt.sh: executing... 
[09:54:25] INFO: MQTT available, fetching server detail ...
[09:54:25] INFO: Previous config file found, checking backup
[09:54:25] INFO: Creating backup config in '/config/zigbee2mqtt/.configuration.yaml.bk'
[09:54:25] INFO: Adjusting Zigbee2mqtt core yaml config with add-on quirks ...
[cont-init.d] zigbee2mqtt.sh: exited 0.
[cont-init.d] done.
[services.d] starting services
[services.d] done.
[09:54:27] INFO: Handing over control to Zigbee2mqtt Core ...
> zigbee2mqtt@1.21.0 start
> node index.js
Zigbee2MQTT:warn  2021-08-07 09:54:35: `permit_join` set to  `true` in configuration.yaml.
Zigbee2MQTT:warn  2021-08-07 09:54:35: Allowing new devices to join.
Zigbee2MQTT:warn  2021-08-07 09:54:35: Set `permit_join` to `false` once you joined all devices.
Zigbee2MQTT:error 2021-08-07 10:00:56: Failed to interview '0x00158d000301b617', device has not successfully been paired

Tutaj config od MQTT:

data_path: /config/zigbee2mqtt
external_converters: []
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: true
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  server: mqtt://core-mosquitto
  user: homeassistant
  password: xx
serial:
  port: /dev/ttyACM0
advanced:
  log_level: warn
  pan_id: 6754
  channel: 11
  network_key: x x x
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental: {}
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: '-d -d'
  log: false

Działać chyba CC2531 działa bo coś wykrywa, ale pokracznie. Momentami gaśnie zielony LED na nim, ale to chyba z bezczynności.

Jakieś pomysły? Wolałbym jeszcze się wstrzymać z kupnem np. Conbee II.

Konfig masz Ok bo sobie porównałem
Spróbuj ze zmianą kanału na 25 i jeśli masz blisko router wifi to odsuń go na 15 m od malinki.

1 polubienie

O kurde.
Kanał 25 zadziałał chyba. Przycisk który nie mogłem dodać nagle się dodał.

EDIT: Wszystko działa poprawnie, wszystko nagle się dodaje. Ślicznie dziękuję! :heart_eyes:

paruj dalej :slight_smile: kanał 11 jest często zakłócany. Wyeksponuj antenę od dongla.
EDIT: Nie ma sprawy :slight_smile:

1 polubienie

Hej.

Ja mam jakiś dziwny problem z CC2531… Wykryło mi 20 urządzeń i więcej przyjąć nie chce, po czym jak usunąłem jedno, które było dodane wcześniej już go dodać nie mogę ani żadnego innego…Próbowałem zmienić kanał z 11 na 25 ale wtedy mi bad gateway wywalało cały czas:/

Log poniżej.

HELP!!:((

data_path: /config/zigbee2mqtt
external_converters: []
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  user: xxx
  password: xxx
serial:
  port: /dev/ttyACM0
advanced:
  log_level: warn
  pan_id: 6754
  channel: 11
  network_key: xxx
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental: {}
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: '-d -d'
  log: false

A chociaż część z tych urządzeń to routery Zigbee?
bo jeśli masz 20 czujników bateryjnych to na firmware 1.2 pojemność sieci w takim wypadku wyniesie 20 ZED.

Sieć Zigbee staram się w miarę inteligentnie rozwijać. Przynajmniej w jednym pomieszczeniu chcę aby był minimum 1 router. Rozwiązałem sprawę - wystaczyło wyjąć stick usb na minutę. Nic innego niestety nie pomagało

Czy komuś z Was działa poprawnie TS004F po sparowaniu z HA i [CC2531] ?? Walcze i w dalszym ciagu działa wyłacznie jeden klawisz…

Który do dokładnie przycisk?

Mam dwa takie przełączniki/piloty (biały i czarny) ale w Z2M identyfikują się jako TS0044:

Sprawdź jaki model widnieje na “spodzie” przycisku - u mnie to: ESW-0ZAA-EU

U mnie dokładnie ten sam, ESW-0ZAA-EU, ale z tego co czytałem modele zigbee zostały zamienione na nowy ts004F.

Pojawia Ci się coś w logach Z2M przy naciśnięciu pozostałych przycisków?

Tak, zrzut przycisków które nie działają funkcjonalnie:

Powinno być tak jak poniżej:

Info MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Ewelka', payload '{"action":"1_single","battery":100,"elapsed":303,"last_seen":"2021-10-13T20:40:56+02:00","linkquality":255}'
Info MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Ewelka', payload '{"action":"","battery":100,"last_seen":"2021-10-13T20:40:56+02:00","linkquality":255}'
Info MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/Ewelka/action', payload '1_single'

Daleko masz od koordynatora ten przycisk?

linkquality: 10

Spróbuj usunąć ten przycisk i dodać ponownie.

TO nie w tym rzecz. tu poterzebna dodatkowa konfiguracja pliku .js.

Jeśli to nie jest jakaś podróbka to powinien działać bez ingerencji w pliki.
Dla testu dodalem do swojej instalacji kolejny który miałem nie podłączony i pojawił się jako: TS0044.

Pytanie czy ktos z Państwa wdrazał takie zmiany?