Problem z parowaniem urządzeń Zigbee przez Zigbee2MQTT

Co może być przyczyną że sensor PIR (ewelink) około raz na tydzień wpada w pętle wykrycia która trwa parę godzin . Umiejscowiony jest w prawie pustym garażu . Dostałem go jeszcze raz do Z2M , problem się powtarza

Może sąsiad ci myszkuje, katalizator jeszcze masz ?
Jakieś lusterka, odblaski, coś ciepłego, zwierzę.
Kiedyś w łazience co jaki czas zapalało mi się światło ponieważ osoba przechodząca korytarzem przy zapalonym świetle odbijała się w lustrze które było na wysokości Okienka w drzwiach łazienki a czujnik wisiał z drugiej strony ściany.

1 polubienie

PIR w zamkniętym garaż. A dziś zauważyłem że następny (rezerwowy) sonoff który jest w szafce wykazuje podobny problem .
Dwa tej samej firmy - wykrywają duchy :thinking:

Może baterie są jedną nogą w elektro-śmieciach

Mam ten model przycisku praktycznie od momentu jego premiery. TS004F to niestety nie to samo co TS0044, a przynajmniej dla HA. Jego funkcjonalność znacząco się różni od wcześniejszego modelu. Jako jeden z pierwszych sygnalizowałem jego istnienie na Home Assistant Community, kiedy jeszcze w ogóle nie był rozpoznawany przez Z2M. Początkowo jego działanie było realizowane nieco inaczej w HA, ale wraz z pojawieniem się oficjalnego wsparcia wygląda to dokładnie jak u Ciebie.
Tak czy inaczej da się go używać, ja wykorzystuję go jako pilot do listwy zasilającej, każdy z przycisków włącza lub wyłącza inne gniazdko z czterech dostępnych na listwie, oraz dodatkowo przytrzymanie jednego z przycisków pilota załącza gniazda USB na listwie.

Mariusz, bardzo dziękuje za odpowiedz!
Walczyłem żeby sterować oświetleniem przy pomocy tego przycisku odpowiednio programując wartości on,off, up i down, ale niestety nie działa to tak jakbym chciał. Czy możesz mi podesłać przykładową funkcjonalność przycisku do sterowania oświetleniem przy pomocy Node-RED?

Jasne nie ma problemu.
U mnie wygląda to tak:

Bez tytułu

i flow Node-RED
flows.json (3,2 KB)

Obłożenie klawiszy na pilocie jak poniżej:
TS004F

Ostatnie wyjście ze switcha (Listwa gniazdka USB) to dłuższe przytrzymanie przycisku nr 4, aż do momentu zgaśnięcia diody.

1 polubienie

kurczę rzeczywiście można to przez switcha zrobić… a ja kombinowałem bez sensu.
Wielkie dzięki!!

Cześć wszystkim. Potrzebuje pomocy w dodaniu przycisku do zigbee2mqtt. Mam przycisk który zigbee2mqtt wykrywa jako TS004F, ale widnieje info “Unsupported”. Z tyłu przycisku widnieje model: ESW-0ZAA-EU. Jak to ustrojstwo połączyć?!?

Usuń przycisk z Z2M i dodaj ponownie, czasami pomaga. Podobny problem wystąpił także u mnie na wspieranych urządzeniach przez Z2M, w końcu dodały się poprawnie.

Jeżeli Unsupported to raczej tego nie podłączysz, chociaż niektóre parametry można odczytać.
Nie obsługiwane urządzenie można zgłosić na stronie integracji.
Z mojego doświadczenia urządzenie które nie były obsługiwane Z2M działają pod ConBee2.

To ten sam o którym pisze @rafkan:
Sprawdź jaki model widnieje na “spodzie” przycisku - u mnie to: ESW-0ZAA-EU

A na przyszłość prośba o skorzystanie z funkcji Szukaj na forum, wszystko co opisałem powyżej opiera się na dostępnych informacjach na tym forum, wystarczyło poszukać po kilku słowa: TS004F, ESW-0ZAA-EU.

Na przykładach powyżej przycisk jest wspierany.

Czasami jak połączy się przez router a nie do koordynatora to może być informacja ze nie jest wspierany.

Zgadza się ale zakładam, że zanim “ktoś coś chce zrobić” to przynajmniej czyta podstawowe informacji o tym :slightly_smiling_face: i wie jakie są zasady parowania urządzeń - Why does my device not or fail to pair?. Jak już nic z tego nie pomaga to szuka pomocy na forum bo nie wszystkie przypadki są zawarte w dokumentacji, doświadczenie pokazuje czasem co innego.

Koniec burzy powyżej. :wink: Oczywiście wpisałem to hasło i przeszukałem forum. I trafiłem na ten post. Czytałem również czy da się sparować urządzenie. W postach się dało. U mnie nie- ale już rozgryzłem dlaczego- nie miałem najnowszego zigbee2mqtt. Nie pobierała mi się najnowsza aktualizacja- dla tych którzy mają ten sam problem załączam link jak to naprawić: https://github.com/zigbee2mqtt/hassio-zigbee2mqtt/issues/154
Dziękuję wszystkim za pomoc. Pozdrawiam.

I to jest nie do końca prawda bo technicznie urządzenie przecież sparowaleś (dodało się i zostało zidentyfikowane jako TS004F) ale nie było obsługiwane (Unsupported), kolega @szopen już to wyjaśniał ogólnie tak: teoretycznie każde urządzenie Zigbee sparujesz z koordynatorem ale nie zawsze będzie ono obslugiwane.

Na to nie wpadłem :grin: bo używam starej wersji Z2M, która wspiera wszystkie moje urządzenia a update robię tylko wtedy kiedy jest to uzasadnione. W przypadku nowego zakupionego urządzenia można na stronie projektu https://github.com/Koenkk/zigbee2mqtt/releases sprawdzić historię wsparcia dla tego urządzenia, pierwsze (podstawowe) wsparcie dla tego przycisku jest w wersji https://github.com/Koenkk/zigbee2mqtt/releases/tag/1.19.0.

Uzywam od 2 tygodni wersji 1.21.2-1 Z2M, adapter Conbee II przeszedlem z nie wspieranej juz 1.18.1 i musze powiedziec ze jestem zalamany stabilnoscia tego dodatku.
Dzieja sie bardzo dziwne np. urzadzenia same znikaja z listy , czasami ikony potrafia sie zamienic na ikony z urzadzen nie wspieranych, o parowaniu nie wspomne(masakra). Dodam jeszcze ze po aktualizacji OTA przycisku IKEA E1812 sparowanie graniczy z cudem a jesli juz sie uda to pokazuje tylko LQI i nic nie dziala. Zamienialem Conbee na Elektrolame CC2652R i jest podobnie.
Konfiguracje mam jak ponizej, zadnych bledow w logach.

data_path: /config/zigbee2mqtt
external_converters: []
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
serial:
  port: /dev/ttyACM0
  adapter: deconz
advanced:
  log_level: info
  pan_id: 6758
  channel: 15
  network_key:
    - 1
    - 7
    - 5
    - 3
    - 9
    - 11
    - 13
    - 15
    - 0
    - 2
    - 6
    - 4
    - 8
    - 10
    - 12
    - 13
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
  last_seen: epoch
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental: {}
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: '-d -d'
  log: false

Moze ktos z forumowiczow ma podobne problemy i chcalby sie podzielic spostrzezeniami.
Zaczyna sie zastanawiac nad ZHA. (Przycisk IKEA po aktualizacji OTA w Z2M dziala bez problemu.)
Przepraszam za polskie znaki.
Pozdrawiam.

Mam tą samą wersję (od 24 października) tylko używam CC2531 i zero problemów. Sprawdź konfigurację Wi-Fi u siebie, na jakim kanale działa, może zakłóca Zigbee.

Moje WIFI to channel 11

20Mhz czy 40MHz (jeśli to drugie to bonded channel masz powyżej czy poniżej? generalnie z AP ustawionym na Europę nie powinno się dać dokleić powyżej do żadnego kanału powyżej 9, ale “chińczyki” czasem pozwalają na niedozwolone ustawienia).