Problem z zawieszającym się CC2531

Mam problem z moim koordynatorem CC2531 wersja z anteną. Mianowicie koordynator zawiesza się i muszę go odłączyć i podłączyć ponownie do USB. Mam dodane 14 urządzeń i po podłączeniu jakiś czas chodzi wszystko pięknie. Problem występuje około 2 razy na dobę. Czy wie ktoś co może być przyczyną? Z góry wielkie dzięki.

Cytat

Zigbee2MQTT:error 2021-06-02 07:25:19: Publish ‘set’ ‘state’ to ‘Przedpokój LED’ failed: ‘Error: Command 0x842e14fffe13f460/1 genOnOff.off({}, {“timeout”:10000,“disableResponse”:false,“disableRecovery”:false,“disableDefaultResponse”:false,“direction”:0,“srcEndpoint”:null,“reservedBits”:0,“manufacturerCode”:null,“transactionSequenceNumber”:null,“writeUndiv”:false}) failed (SRSP - AF - dataRequest after 6000ms)’
Zigbee2MQTT:error 2021-06-02 07:56:19: Publish ‘set’ ‘state’ to ‘Salon 1-2’ failed: ‘Error: Command 0x60a423fffeb388bf/2 genOnOff.on({}, {“timeout”:10000,“disableResponse”:false,“disableRecovery”:false,“disableDefaultResponse”:false,“direction”:0,“srcEndpoint”:null,“reservedBits”:0,“manufacturerCode”:null,“transactionSequenceNumber”:null,“writeUndiv”:false}) failed (SRSP - AF - dataRequest after 6000ms)’
Zigbee2MQTT:error 2021-06-02 07:56:25: Publish ‘set’ ‘state’ to ‘Salon 1-2’ failed: ‘Error: Command 0x60a423fffeb388bf/2 genOnOff.on({}, {“timeout”:10000,“disableResponse”:false,“disableRecovery”:false,“disableDefaultResponse”:false,“direction”:0,“srcEndpoint”:null,“reservedBits”:0,“manufacturerCode”:null,“transactionSequenceNumber”:null,“writeUndiv”:false}) failed (SRSP - AF - dataRequest after 6000ms)’
Zigbee2MQTT:error 2021-06-02 07:56:31: Publish ‘set’ ‘state’ to ‘Salon 1-2’ failed: ‘Error: Command 0x60a423fffeb388bf/2 genOnOff.on({}, {“timeout”:10000,“disableResponse”:false,“disableRecovery”:false,“disableDefaultResponse”:false,“direction”:0,“srcEndpoint”:null,“reservedBits”:0,“manufacturerCode”:null,“transactionSequenceNumber”:null,“writeUndiv”:false}) failed (SRSP - AF - dataRequest after 6000ms)’

Cytat

Skontaktuj się ze sprzedawcą niech Ci wymieni na inny egzemplarz lub jeśli masz programator to wgraj ponownie oprogramowanie do niego. Ogólnie w większości przypadków te typ tak ma.

Czyli najlepszym rozwiązaniem jest conbee… ? Myślałem że uda mi się zaoszczędzić parę groszy… Napiszę do sprzedawcy

Conbee jest jedną z możliwości, przeczytaj ten temat na forum

Czytałem ale nie czuję się na siłach żeby programować innego sticka samodzielnie , rozumiem ze conbee jest już zaprogramowany i można go po prostu podłączyć i skonfigurować podobnie jak CC2531

Nic nie musisz programować, konfigurację znajdziesz na forum. Możesz również wybrać CC2652P. Mam obydwa koordynatory i polecam.

A według Ciebie który jest lepszy conbee czy cc2652p? Myślę nad zmianą z mojego cc2531

Osoby z Wrocławia i okolicy (koszt ewentualnej przesyłki sprzętu w obie strony przekracza znacznie jego wartość, więc raczej dla osób z daleka to może nie mieć sensu…) mogę poratować flashowaniem CC2531 - mam nawet odpowiedni kabelek umożliwiający podpięcie tego złącza w mysim rozmiarze, a jakieś RPi zawsze się znajdzie. Opis jak to ogarnąć np. do znalezienia tam:
http://forum.jdtech.pl/Watek-cc2531-flashowanie-i-wspolpraca-z-ha

Jakkolwiek generalnie to sprzedawca powinien świadczyć pomoc techniczną w tym względzie…

PS W kwestii wyboru - praktycznie każdy koordynator w postaci dongla dostępny na rynku jest w tej chwili nowocześniejszy od CC2531, trzeba tylko sprawdzić czy jest wspierany w HA.

@Widmotm osobiście nie zauważyłem różnic które mogłyby dać podstawę do stwierdzenia, że jeden z nich jest lepszy drugi “gorszy”. Conbee zamówisz przez w amazonie a cc jest dostępny w Polsce np. od osoby która jest wspominana w przytoczonym przez mnie temacie.

Witam, mam problem z moim CC2531. Kilka dni temu zmieniłem kanał z domyślnego 11 na 20. Dodałem ponownie wszystkie urządzenia było wszystko w najlepszym porządku do dziś po restarcie HA wszystkie urządzenia zniknęły kanał ustawił się ponownie na 11. Po zmianie na 20 i restarcie Z2M nie widać dalej urządzeń a kanał znów ustawił się na 11. Zmiany kanału dokonuję w ustawienia Z2M. Pomoc potrzebna na zaraz :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Na tę chwilę sparowałem wszystkie urządzenia ponownie na kanale 11.

1 polubienie

Zmiany zrobiłeś w pliku konfiguracyjnym czy z poziomu GUI w Z2M?

@macek zpoziomu GUI inne ustawienia też nie są zapisywane

Dlatego wszelkie zmiany lepiej robić w pliku konfiguracyjnym wtedy masz gwarancję zmian jakie wprowadzasz.

Hej tez miałem takie różne dziwne rzeczy i jak chcesz się bawić i dłubać i myśleć co niedziela to cc2531
jeśli chcesz dodać koordynator i zapomnieć Conbee 2 (lepszy zasięg więcej urządzeń) brak praktycznie problemów.

Problemem nie jest dongiel ( bo dostałem takie same objawy , gdzie on od początku działał ).
Problemem jest PRAWDOPODOBNIE tryb Suspend złącz USB - należy to w BIOS-ie wyłączyć.
Objawem jest gaśniecie led-a na sticku i wtedy HA głupieje i nie mamy sterowania po Zigbee.

Użyłem słowa “PRAWDOPODOBNIE” gdyż kiedy diagnozowałem czemu mi się wysypał przeprowadziłem 3 różne czynności :

  • zmiana ustawień w BIOS-ie tj, wyłącznie tryby energooszczędnego,
  • zmiana portu USB na inny więc i zmiana w PROXMOXIE,
  • zmiana wersji Zigbee z wersji Edge na normalną ( z zachowaniem konfiguracji lecz ponowne logowanie urządzeń do sieci ).

Najlepiej “zwalić” wszystko na biedne CC2531, na coś trzeba, większość problemów to software a nie hardware.
Pozdrawiam
użytkownik CC2531, który “zapomniał, że ma CC2531 od kilkunastu miesięcy” :grin:

Tak dla potomnych: można programowo wyłączyć tę diodę LED na CC2531, u mnie jak zgaśnie po restarcie bramki z HA to mam pewność, że stick i Z2M uruchomiły się poprawnie.

1 polubienie

Ok ja nie szukam tutaj kłótni i mowie o swoich “odkryciach” cc2531 mi na początku działało i bez zarzutu jak pojawiła się większą ilość urządzeń zaczęły się problemy miesiąc szukałem przyczyny dłubałem czytałem posty na forum. Zmieniłem stick na conbee 2 i praktycznie nic nie robiąc wszędzie skoczył mi zasięg oraz mam teraz ±100 urządzeń i wszystko działa. Na stronie Zigbee2mqtt opisują ze jeden stick cc2531 liczą na 25 urządzeń.

Nie, to działa inaczej w sieci Zigbee, strasznie podnoszą mi ciśnienie takie “powtarzane regułki” :frowning:, lepiej doczytać dokładnie I read that Zigbee2MQTT has a limit of 20 devices (when using a CC2531), is this true? , diabeł tkwi w szczegółach.

Tak ale musisz mieć coordynatory i tak jak pisałem niech kazdy uzywa co chce. Kiedy miałem cc2531 miałem 30 urządzeń i nie miałem coordynatorow teraz mam urządzeń zigbee znacznie wiecej. Wiec powiedzialem na postawie wlasnych nie wyczytanych doświadczeń zmieniłem coordinator i duzo problemow mi odeszło które na cc miałem nie wiem dlaczego. Przy takim podejściu i “ciśnieniu” to nie będzie sie chciało pisać bo u mnie działa i nie mam problemów wiec co mi za różnica czego ktoś inny używa nie jestem sprzedawca wiec mi wszystko jedno kto co kupi. Mam teraz kolo 300-400 wszystkich enci z sensorami wiec na podstawie swoich doświadczeń czasami mi bylo lepiej pozbyc sie jakiegos sprzetu kupic podobny innej firmy bo po prostu dziala z miejsza iloscia problemow np termostaty jakie mialem zmienilem na innej firmy i jakies bolaczki poprostu zniknely.

Musisz mieć routery Zigbee, a w danej sieci, na jednym kanale, może być tylko jeden koordynator Zigbee.