Problemy ze startem Proxmoxa po braku zasilania - ciemnośc widzę ... ;(

Udało mi sie pogrzebać w BIOSie, uruchomiłem Ubuntu i postąpiłem zgodnie z punktem :

TO INSTALL HAOS VIA UBUNTU FROM A USB FLASH DRIVE z Generic x86-64
wszystko przeszło dosyć sprawnie, niestety nie bootuje się HA pewnie przez to, że też mam Fujitsu S920 i musze teraz podziałać prawdopodobnie z refind

@szopen miałeś racje, że trzeba postępować zgodnie z tym Generic`iem bo jest aktualizowany na bieżąco. Działam na całkowicie nowym dysku MSATA

@artpc tu masz racje czeka mnie jeszcze refind…

pogrzebię jeszcze w BIOSIE

refind zrobiony w terminalu ubuntu - 3 linijki kodu ale niestety nie pojawia się w BIOSIE … co mam zrobić?
oczywiście BIOS przestawiony wg wskazówek


Zrób sobie bootującego pendrive z rEFInd (może być dowolnie małej pojemności, więc wybierz najmniejszy jaki masz), jeśli się nie uda instalacja w boosektorze możesz z niego bootować i przekazywać bootowanie z jego poziomu na dysk

nie wiem gdzie byś chciał go widzieć w BIOSie - on z założenie jest “oszustwem” między biosem a systemem operacyjnym (to pośredni bootloader)

możesz poeksperymentować z ustawieniami bootowania np. wyłączyć UEFI a włączyć CSM by rEFInd w pełni emulował UEFI (bo ten BIOS chyba ma obsługę UEFI, tyle że zwaloną)

w ogóle szukałeś innych wersji BIOSa dla tej płyty głównej?

na tym ekranie BIOSa, który widać powinieneś wyłączyć blokadę antywirusową (ona blokuje zapisy w bootsektorze, więc nie jestem przekonany czy faktycznie gdziekolwiek zainstalowałeś refind)

nie ma BIOS świeższego niż mam, nawet autoupdate z Biosa nie znajduje

przesyłam zrzuty z BIOSA - nie było widać że blokada antywirusowa jest wyłączona




dodam że w tym linku na tej samej maszynie było pole wyboru refinda

me warto jeszcze raz z poziomu terminala Ubuntu wpisać
$ sudo apt-add-repository ppa:rodsmith/refind
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install refind

Autoupdate nigdy nie znajduje, bo nie masz w domu serwera z aktualizacjami.

w dodatku nie widać jaką masz wersję BIOSa, bo nie widać nigdzie, a wszystkie wersje mają ten sam core…

Wyłącz bootowanie z sieci (masz włączone wyłącznie bootowanie z sieci, a nigdzie nie widzę z dysku, to jak chciałbyś zobaczyć refind czy cokolwiek innego)
widzę, że nieaktualne bo jednak znalazłeś, a nie to cudzy skrinszot…

jak będę miał trochę czasu to zasugeruję jakieś ustawienia

zrobiona drugi raz instalacja refind i znow nic a wszystko przebiegło dobrze

Nie chodzi o to by zainstalować w Ubuntu tylko uruchomić, przygotuj sobie pendrive z samym refind.

niestety nie poradziłem sobie z terminalem Fujitsu S920 wiec kupiłem inny Dell Wyse 5070 który już ma UEFI ( stary pewnie sprzedam). Niestety na nowym był zainstalowany PROXMOX, staram się wyczyścić dysk ale nie mogę usunąć partycji lvm, jak to zrobić?

gparted użyj, a nie disks

dla potomności można wykasować lmv GPARTED z USB

W tym Ubuntu live (i w wielu innych dystrybucjach w ich zwyczajnych obrazach instalacyjnych live) masz gparted na pokładzie, wystarczy go uruchomić (oczywiście z prawami roota), nie trzeba nawet pobierać specjalizowanej dystrybucji gparted live.

Swoją drogą można to też zrobić na wiele innych sposobów - choćby z konsoli za pomocą parted, a nawet używając dd (choć to może metoda nie dla początkujących).