Procesy z życia wzięte - Ogrzewanie

dzięki dałem radę -

Ja bym raczej zrobił tak, żeby z trigera wchodziło do czujników temperatury (tak żeby sprawdziło temperaturę i dzięki temu unikniesz niepotrzebnego rozkręcania głowic) i jeśli jest poniżej to włączy głowice, później dałbym z głowic które są odkręcone połączenie z nodem, który sprawdzi czy jest włączony piec, jeśli piec jest “off” połączenie z nodem włączenie pieca (jeśli jakakolwiek głowica będzie otwarta to będzie wiedział, że ma włączyć piec w przeciwnym przypadku nie uruchomi pieca) za tym Delay na 15 min i wyłączenie pieca.

Jak coś to pisz, jakby był problem

pytanie czy rano będzie w domu ciepło ? bo jak nie to walizki na progu :slight_smile:

Powinno Ci działać bez problemu.
W Twoim flow jest tak że otworzy wszystkie głowice i włączy piec, jeśli czujniki temperatury szybko raportują to przy podniesieniu się o niewielką temperaturę są w stanie wyłączyć, jeśli jednak czujniki temperatury nie reagują jakoś szybko to może dobrze nagrzać przez te 15 minut (szkoda prądu).

Zaproponowałem Ci rozwiązanie takie na szybko, natomiast możesz też wykorzystać flow Artura, tam ma bardziej zaawansowane bo temperatura uruchamia piec.

czujniki mam na 1 min ustawione, włączanie pieca co godzinę podoba mi się bo grzejniki są lekko ciepłe w pokojach dogrzanych, powoduje to liniowość grzania - temat rozwojowy

Hej,

czy możecie podrzucić mi pomysł jak rozwiązać sterowanie strefowe?

Rozwiązanie mam takie, każdy pokój sterowany oddzielnym zaworem + czujnik temp.

  1. Zamysł jest taki aby móc nastawiać temperaturę oddzielnie na każdy pokój w trybie “manualnym”,

  2. nastawa temperatury w podziale na parter/piętro - wszystkich pokoi - nadpisująca “manualną” na każdy pokój,

  3. tryb “automatycznym” w którym temperatury (na pokój) byłyby zdefiniowane w harmonogramie dnia/tygodnia.

Pięknie by było gdyby gdyby zmian globalna temp na parter / piętro nie wyłączała trybu “automatycznego” np. na dół globalnie nastawiam na x stopni to na piętrze leci dalej trybem “automatycznym”. Dodatkowo w określonych porach dnia, chciałbym, aby proces wymuszał przełączenie w tryb “automatyczny” zgodnie z harmonogramem w nim zawartym.

Oczywiście chciałbym uwzględnić dodatkowe tryby - np. wakacje, poza domem. lato itp. (ale to już pikuś - chyba :slight_smile: )

To tak przydługim wstępem, opis co chciałbym osiągnąć. Przepraszam.

Moja prośba o naprowadzenie jak najbardziej efektywnie można to wg Was osiągnąć? Prośba o wskazówki nody, rozwiązania w samym HA.

Dzięki

update 11/2 - znalazłem w node red noda - ui_heater_controller, dodaje panel do UI dashboarda node reda.
Jest to termostat ma histerezę, temperaturę, nastawę, status pieca itp. check it out. Zawiera również harmonogram 24/7, można nim sterować poprzez przesyłanie odpowiednich wiadomości, sam też wypluwa ciekawe info z mojego punktu widzenia. Niestety interfejs NR jakoś do mnie nie przemawia i walczę ze sobą… musze się zapoznać jak przenieść info z NR do dashboardu HA :slight_smile:

Mógłbys pokazać jak to wygląda u Ciebie?

Na razie dobieram nody i sprawdzam jak można dashboard w łatwy sposób skonfigurować.

Mam dużo pomysłów, mało czasu i jeszcze mniej cierpliwości :slight_smile: pokazuje 1% postępu …

Zainstalowałeś noda i pojawiła sie karta w edycji dasboard? Pytam bo u mnie nic sie nie pojawilo ;/

tak pojawiłą się karta w samym dashbordzie, zawsze się pojawia jeśli dodajesz noda dashboardu.

Zapytam, adres dashboardu RD jest Ci znany? http://(twoje IP HA):1880/endpoint/ui/

Sorka, że pytam ale może źle szukasz.

Poproszę jaśniej ;p nie mam zadnej nowej karty

Oczywiście chodziło mi o dashboard Node Reda nie wiem skąd mi się wzięło RD :).

Jeśli umieścisz node z palety nodów np. node-red-dashboard we flow i zrobisz deploy, dany node (a raczej jego graficzna reprezentacja) pojawi się w dashbordzie Node Reda.

W swojej sieci domowej, dostaniesz się do dashboardu Node Reda pod adresem wpisanym w mojej poprzedniej odpowiedzi, podstawiając jedynie nr IP serwera HA.

Nie do końca rozumiem, zrobiłem tak jak mówisz na filmie, ale status mam “unknow” Co zmienić?

@emanuel a co chcesz uzyskać?

A no chciałbym mieć np. tryb nocny-dzienny zima-lato

To musisz zasilić encję jakaś wartością w nodzie call_service

Panowanie, ja mam taki temat, nie umiem pisać funkcji więc prośba do Was:
2 czujniki temperatury a i b
potrzebuje funkcję, która będzie liczyć różnice pomiędzy nimi:

a-b=x i x>10°C to ma iść na ON

chodzi mi o to że jak bojler mam nagrzany na 40°C, a piec jest 35°C, to żeby mi go niepotrzebnie schładzało, bo inna automatyzacja każe przełączyć grzanie ma bojler

Hejka ja to mam tak rozwiązane zanim poznałem NR .

  • platform: template

    sensors:

    cwu_delta:
    
      friendly_name: "Różnica temp bojler-piec"
    
      unit_of_measurement: '°C'
    
      value_template: "{{ states.sensor.temp_bojler.state|int - states.sensor.temp_piec.state|int}}"
    

i do tego

climate:

  • platform: generic_thermostat

    name: silownik_bojler

    heater: switch.silownik_bojler

    target_sensor: sensor.cwu_delta

    max_temp: 15

    min_temp: -15

    target_temp: -5

    cold_tolerance: 2

    hot_tolerance: 3

@artur , Twoje flow ogrzewania nie działa prawidłowo, przynajmniej u mnie a wiele w nim nie zmieniałem. Odczyt temperatury czy ciepłe czy zimne pokoje reaguje tylko na pierwszą z góry encję czujnika temperatury z podprocesu wyliczania temperatury i tak dalej podaje, pomimo że kolejne pokoje mieszczą się w zakresie, dopiero jak ta pierwsza wejdzie w zakres, to oblicza status ile jest ciepłych pokoi. Czy możesz to zweryfikować?

w czym może być błąd?

@luki25 na szybko zmieniłem sposób. zobacz czy taki będzie działał u Ciebie
wyliczanie temp.json (7,7 KB)