Procesy z życia wzięte - Ogrzewanie

:grin: wygląda dobrze… kiedy ja będę miał taki łeb…

jak by kogoś interesowało, to udało mi się napisać funkcje obliczjącą różnicę temperatur pomiędzy dwoma czujnikami :grimacing:
wyliczanie temp.json (7,7 KB)

@luki25 no widzisz już szalejesz, a Ty się o łeb martwisz :grinning:

Świetny pomysł podałeś szkoda że teraz to widzę.Wyśmienicie działa w moim przypadku,sterowanie centralne z pomiarem temperatury(TH10+czujnik temp)Instalacja jest prostsza od druta :).Ustawianie temperatury w każdy dzień tygodnia. Niżej wrzucam plik json z przestawionym czasem na pl i tłumaczeniem w 99% na polski :). Jedyne co trzeba podmienic to encje(od termostatu ,włącznika i encji odpowiedzialnej za tryb “w domu” czy poza domem w miejsca gdzie są oznaczone nody "set this ". W razie pytań pytaj. Wchodzimy do node reda , w prawym górnym rogu masz trzy kreski ,wybierasz “import” i wskazujesz ten plik co podaje niżej . Podmieniasz encje na swoje w miejscach gdzie masz zaznaczone “set this”. Zatwierdzasz “deploy”. Później robisz nową kartę na dashboad ,wybierasz karte “strona web”. W ustawieniach karty wpisujesz adres sieciowy Twojego nodka czyli jak podał kolega wyżej “http://(twoje IP HA):1880/endpoint/ui/” , w przypadku ssl “https://(twoje IP HA):1880/endpoint/ui/” . Wszystko ładnie opisane na https://github.com/giuseppeg88/node-red-contrib-thermostat-scheduler

Plik json flows (3).json (72,7 KB)

1
2

2 polubienia

Dzięki wielkie za podejście do tematu. Po Twoich sugestiach coś drgnęło jednak nie do końca działa.
Po pierwsze chyba mam trochę inną sytuację ponieważ dysponuje głowicami MOES (5 szt.). Nie mam pieca tylko ogrzewanie miejskie. Co w takim razie będzie u mnie włącznikiem a co termostatem ?
Jak udało Ci się zrobić ciemny motyw ?
Nie wpadł bym na to aby zrobić kartę z adresem “http://(twoje IP HA):1880/endpoint/ui/”. Czy w takim razie adres ten jest dostępny dla każdego z zewnątrz ?
Dziwnie jakoś u mnie ta karta wygląda. Jakby czegoś na niej brakowało. Ca tu powinno być ?

1 polubienie

Niestety nie posiadam moes i zbytnio nie pomoge ale napewno jest wyjscie. Głowica ma sensor temperatury a wyłacznikiem moze być stworzona przez Ciebie encja która np skręca zawór do zera.Można też wkleić część rozwiązań Artura a jeśli chodzi np o średnią temperatury z głowic to kolega luki pare postów wyżej podał rozwiązanie.Bawie się HA bodajże 2-3 miesiąc i nauczyłem się jednego. Praktycznie dla HA brak jest granic. Kwestia kombinowania ,czasami pod wiatr ale z reguły się udaje choć jeśli chodzi o pewne sprawy to w intenecie informacje są szczątkowe :).Jeśli chodzi o dostęp z zewnątrz to po resecie HA karta pyta o hasło logowania do node reda więc nie jest tak że każdy ma dostęp-wręcz przeciwnie. Gdy loguje się z tableta też mam prośbe o hasło gdy karta startuje.Jeśli chodzi o sam wygląd i brakujące rzeczy to raczej na 100% jest to spowodowane właśnie trybem jasnym co jest też opisane na githubie a z resztą też tak miałem.Tryb ciemny robisz tak:
-wbijasz na node red
-prawy górny róg strzałka w dół (pod 3 kreseczkami) :slight_smile:
-rozwijasz menu i klikasz “dashboard”
-później zakładka “theme” i w style wybierzasz dark .7

W trybie ręcznym temperature możesz też przestawic poprzez kliknięcie i przytrzymanie na środku termostatu a jak się podświetli licznik wtedy w górę lub dół zależnie czy temp w góre czy w dół :slight_smile:

Link bardziej spolszczony :slight_smile: flows (6).json (72,7 KB)

Dzięki. W kolorze ciemnym dużo lepiej wszystko jest widoczne. Poszedłem o krok dalej. Tylko w moim przypadku (mam 6 głowic) muszę chyba 6 takich termostatów dodać ? Nie wiem tylko, którym nodom musze zmienić nazwy by nie krzyczał że już istnieją.
Tak dla pełnej jasności - co tutaj dokładnie podstawiłeś:

Climate - ?
Away from Alarm - ?
svc: climate:set_temperature - ?
svc: climate:turn_off - zastanawia mnie to pole data {“entity_id”: “climate.ogrzewanie”} ?
svc: climate:turn_on - tu podobnie {“entity_id”: “climate.ogrzewanie”}

Sorki za może głupie pytania ale jakieś to dla mnie nieintuicyjne jest.

Ja bym zostawil jeden termostat ale wziął średnią z wszystkich głowic bo inaczej to dla każdego termostatu bedziesz musiał osobno wszystko ustawiać.Climate.ogrzewanie to po prostu encja mojego termostatu stworzonego recznie,away from alarm to tryb poza domem. Możesz miec w tym miejscu encje odpowiedzialna za tryb poza domem. Na przykład gdy alarm uzbrojony wtedy włącza sie lub gdy nikogo nie ma w domu na podstawie nawigacji lub po prostu zwykły przełącznik w domu/ poza domem wtedy encja przyjmuje stan off on.Proponuje Ci ustawić tymczasowo na jedną głowice w celach testowych. Jak sie uda to reszte sobie rozbudujesz.

Miałem problem z odczytem zimnych i ciepłych pokoi ale poprawiłem trochę subflows i działa jak należy. :slight_smile: Artur może zmienisz to w pierwszym poście bo pewnie nie tylko ja miałem problem.

flows.json (4,4 KB)

1 polubienie

Podmienię jutro ale jak coś to tam kilka posuwów wcześniej dawałem też poprawkę na to wyliczanie

A rzeczywiście jest wyżej poprawka :slight_smile: pewnie Twoja jest lepsza bo moja to na szybko :smiley: ale działa.

Moja też na szybko i prosto ale też działa :grinning:

moja poprawka jest taka… miałem podwójne wiadomości.
zimne, cieple.json (9,5 KB)

Pytanko, jak ogarnąć aby pokazywało jak na godziny przystało czyli do 0.60 i wtedy 1.0, a nie że pokazuje do 100 po przecinku?

image

@Grzesio podaj jak masz skonfigurowane

- platform: history_stats

dla tego pieca, tzn. jak nazwałeś powstałą encję.
Dla przykładu podam Ci jak to wygląda u mnie dla tv.
Tv sypialnia
Jak widać stan encji to jest 0.66, natomiast wartość minutowa/godzinna jest w atrybucie value.
Jeśli chcesz aby wartość była w minutach/godzinach musisz wpisać to w takiej formie:

{{state_attr('sensor.tv_w_sypialni_dzis','value') }}

Oczywiście nazwę encji podajesz Swoją.

Dzięki Ci wielkie Mistrzu!!!

image

Mam zliczanie pracy kotła gazowego:

- platform: history_stats
    name: Dzienna praca kotła CO
    entity_id: binary_sensor.slave_ch_active_boiler_opentherm_gateway
    state: 'on'
    type: time
    start: '{{ now().replace(hour=0, minute=0, second=0) }}'
    end: '{{ now() }}'

Jak to zaprezentować w karcie Wskaźnik żeby pokazywało “po ludzku”, np. 1 h 15 m, a nie jak poniżej:

obraz

Powyższym wpisem utworzyłeś encję:

sensor.dzienna_praca_kotla_co

w jej atrybutach masz wartość:

value

i to jest to czego szukasz

1 polubienie

Jakieś zaćmienie chyba mnie dopadło :slight_smile: Podpowiedzcie jak w nodzie ‘state node’ pobrać atrybut encji? To znaczy, za pomocą tego noda chciałbym czytać ten atrybut (temperatura) i później wstawić wartość jako temperatura dla głowic termostatycznych.
Artur bierze wartość z pomocnika input_number.ogrzewanie_temperatura, a ja chciałbym z bramki OTGW.

Nikt, nic? :slight_smile:

A ja mam taki problem, skąd pomocnik temperatura pobiera sobie aktualną temperaturę? - jak na filmie Artura