Procesy z życia wzięte - Powiadomienie o skończeniu prania

Zapraszam do dyskusji w temacie:

1 polubienie

To jeszcze zmywarka i pobór tabletek :slight_smile:

Będzie też bo u siebie chcę zrobić. Czekam na gniazdko bo mi się skończyły :grinning:

Mam pytanie co do tej automatyzacji a raczej jej zakończenia.

Jestem w posiadaniu żarówki hue i mostka, chciałbym zrobić automatyzację która po skończeniu prania właśnie mrugnie kilka razy żarówką na zielono i czerwono (to udało mi się samemu zrobić) i wróci do poprzedniego stanu sprzed automatyzacji. Jedyne co mi się udało wymyślić to że trzeba skorzystać z noda current state i potrzymać jakoś jego ustawienia a potem podać do call service do żarówki hue no ale nie potrafię tego zrobić. Spędziłem nad tym 2 dni i tyle co dałen debug nodów to głowa mała no ale bez rezultatów

@ozzi91 Niech dobrze zrozumiem. Chcesz przywrócić ustawienia oświetlenia z przed migania żarówki?

@artur wydaje mi się, że określanie końca prania, gdy pobór mocy spadnie do 0 może dawać fałszywe komunikaty. Większość pralek po skończeniu prania nadal ma włączone zasilanie, świecą jakieś kontrolki, wyświetlacz itp.
Ja np. przy mojej kilkuletniej pralce, sprawdzam czy pobór mocy jest mniejszy od 2 W przez 5 minut.

@Marek zgadzam się dlatego w filmie mówię, że trzeba sprawdzić działanie swojej pralki. Moja idealnie spada do 0 i proces działa u mnie od roku i ani razu nie miałem fałszywego komunikatu . :grinning: Ale najpierw obserwowałem ją przez 2-3 dni jak się zachowuje i zbierałem informacje.

Moja pralka po skończonym praniu pobiera 3.4 a gdy jest uruchomiona nigdy nie spada poniżej 10w, co ciekawe okazało się że gdy jest wyłączona to i tak pobiera 0,5w

@sziomal co sprzęt to inne rozwiązanie. Dlatego trzeba dostosować proces do siebie.

Dokładnie tak.

Załóżmy sytuację, że żarówka świeci na niebiesko. Alarm świetlny się uruchamia ale żarówka nie wraca do swojego pierwotnego koloru niebieskiego.

@ozzi91 No to prosto :grinning: Przed zmianą oświetlenia robisz current_state i te parametry które Ciebie interesują zapisujesz “na boku” np msg.data.attributes.color (piszę ścieżkę z pamięci więc musisz zweryfikować) zapisujesz w msg.kolor. tak robisz z każdym parametrem jaki chcesz później przywrócić. Następnie zmieniasz tak jak tam chcesz to oświetlenie. Na koniec przed call_service dajesz nod funkcji i ustawiasz te wszystkie zapisane parametry jako część sekcji data. Wtedy call service wywoła oświetlenie z podanymi w funkcji parametrami, które będą tymi z przed zmiany.
Poszukaj na forum przywrócenia odtwarzania po powiadomieniu. To jest podobna sytuacja tylko z oświetleniem

Nie da się w jakiś prostszy sposób przekazać wszystkich pobranych ustawień? Nie potrafię tego zrobić. Nody funkcji, zmiany są chyba dla mnie za trudne. Ja wiedząc ile trwa zmiana koloru żarówki podczas alarmu powiedzmy 3 sekundy potrzebuję prostego rozwiązania które po 3s przywróci stary stan czyli mamy tak:

  1. Current state
  2. Delay
  3. Call service ze wszystkimi paramterami z Current State

@ozzi91 no prawdę mówiąc nie zastanawiałem się jeszcze nad prostszym rozwiązaniem bo to wydało mi się proste. Pamiętaj, że zmieniasz parametry oświetlenia więc te poprzednie musisz gdzieś zapisać.

Możesz zrobić jeszcze tak. W HA zrób sobie scenę na ustawienia standardowe i po zmianie oświetlenia wywołaj scenę.
Tylko że tak zawsze wrócisz do tego samego stanu, a nie poprzedniego.

Jak chcesz zawsze do poprzedniego bez względu na to jaki on był to musisz go zapisać gdzieś na boku zanim go zmienisz. To natomiast możesz zrobić albo nodem funkcji albo nodem change.

Kolega utknoł w punkcie z którym sam kiedyś miałem problem. Jeśli masz innego noda dla tej żarówki który zmienia Ci jej stan (a takimi na pewno są mrugnięcia) to zwróć uwagę na dane jakie temu nodu przekazujesz i ich format.
U mnie konflikt tworzyły dane gdy jednocześnie chciałem ustawić biały kolor żarówki nadając jej jednocześnie odpowiedni poziom jasności.
Test. Jak nie działa to zabierz jeden z parametrów (np. barwa bieli). Test działa - to sprawdź, czy efekt jest zamierzony - jeśli nie przywróć usunięty parametr i szukaj kolejnego konfliktu… do skutku.
Nie mam Twojego modelu żarówki dlatego piszę tak ogólnikowo.
O ile pamięć mnie nie myli to włączony debug w call serwis dawał informacje który parametr generował konflikt.

@artur Jakich używasz gniazdek bo zaczynam zabawę z HA.

Gniazdka jako gniazdka w ścianie to tradycyjne. W niektórych miejscach (tam gdzie mam sprzęt) można je włączać wyłączać przez shelly ukryte w ścianie. natomiast jako inteligentne gniazdko takie wtykane w tradycyjne to shelly s (takie np używam przy pralce)

:grin: Zgadza się gniazdko w ścianie to gniazdko w ścianie nie sprecyzowałem że chodzi o plug. Poprawie się na przyszłość. :slight_smile:

@Mariusz_Kuciński nie musisz :slight_smile: nic nie szkodzi. odpowiedziałem najlepiej jak umiałem :slight_smile: natomiast shelly s naprawdę polecam. trochę droższe od innych ale estetyka, jakość, dokładność pomiarów, niezawodność i prostota integracji z HA są tego warte.

2 polubienia

@artur właśnie na tych parametrach które podałeś właśnie mi zależy. Nie chcę mieć sprzętu taniego i się z nim męczyć ale wiadomo wszystko w granicach rozsądku cena za shelly s jest rozsądna :slight_smile:
Pozdrawiam
Mariusz

@Mariusz_Kuciński weź tylko pod uwagę, że plug s “wytrzymuje” obciążenie do 2500 W. Zmierz wcześniej czy Twoja pralka w trakcie programu (choćby chwilę) nie ma większego obciążenia. Jeśli tak kup model shelly plug

2 polubienia