Projekt GoHeishaMon Pompa Ciepła Panasonic

Tak, zgodnie z instrukcją i pliki konfiguracyjne są ok. Dalsza analiza sysloga z LuCi doprowadziła mnie do podejrzenia, że brakuje urządzenia /dev/ttyUSB0 i stąd crash. Zmieniłem w konfigu Device na istniejący /dev/ttyS0 i crasha już nie ma, ale niestety danych z pompy też nie, bo nie jest ona fizycznie podpięta do tego portu szeregowego. Pewnie jakaś zmiana w hardware CZ_TAW1 :frowning:

Czy ktoś może potwierdzić, czy po zalogowaniu się do LuCi na CZ_TAW1 ma w logach kernela informację o utworzeniu urządzenia /dev/ttyUSB0?

Edit:

No to wszystko już jasne, na płytce jest nowszy chip USB-serial z PID 23a3. Niestety nie wystarczy wymusić wsparcia dla tego chipu w module kernela pl2303, gdyż do obsługi tej serii w module są zmiany w kodzie.

Aż sie dziwie, że Panas zdecydował się zmienić moduł, który jest już przeżytkiem tak naprawdę. Zostaje w takim razie kupno starzej wersji a sprzedaż nowszej modułu bądź kupno czegoś takiego:

Ktoś to kupował z forum w ostatnim sezonie i sobie to chwalił pytanie czy z tego forum uhmm.

Pewnie nie mieli wyboru, producenci chipów też nie chcą wiecznie tłuc staroci :slight_smile: Co do sugestii to nie wiem czy jak kupię inny TAW to znów nie trafię na taki sam jaki mam. Na razie walczę dalej z update-em modułu pl2303 lub całego kernela.

Wszystkie parametry (encje w HA) możesz wyciągnąć wg tego opisu.
HeishaMon/MQTT-Topics.md at master · Egyras/HeishaMon (github.com)
Generalnie, aby te encje się pojawiły w HA to musisz najpierw mieć je w pliku
heishamon.yaml
Mój plik podpinam z tym, że zwróć uwagę na sensory ja mam dwa obiegi dlatego dodałem tam sensory do dwóch obiegów itd. W razie koniecznośći zmodyfikuj wg wcześniej podanego linka. Ten plik, który Ci podrzucam jest już dla najnowszej wersji HA w sensie, że sensory i binary sensor są deklarowane po nowemu.
heishamon.yaml (21,4 KB)

Ten post dla meszticaMICHAŁ MACIOŁEK
pomyłkowo odpowiedzialem tutaj na prywatną wiadomość.

Jeśli nie ujawniasz supertajnych prywatnych danych to tym bardziej tu powinien zostać - forum nie jest po to by ukrywać rozwiązania - “ludzkość traci” przez ogarnianie tematów na PW.

Dzięki za odpowiedź, ale pytałem o konfigurację Dashboarda w HA :slight_smile: Spodobało mi się że masz wszystko tak ładnie poukładane, pogrupowane i opisane a to trzeba jednak ręcznie wygrzebać. Tak czy siak już to jakoś wstępnie ogarnąłem i z biegiem czasu pewnie jeszcze będę dopracowywał.
A HeishaMon polecam - kupiłem gotową płytkę za 25USD i przyszła dzisiaj, uruchomienie i integracja z HA to jakieś 15 minut a potem trzeba ino wyklikać sobie daszbord - o na przykład taki:

1 polubienie

A tak z ciekawości jak to zamawiałes? Właśnie o tym wspominałem użytkownikowi burt2902 ale że to za tak niewielkie pieniadze to fajna sprawa.

Na tej stronie:
https://www.tindie.com/products/thehognl/heishamon-communication-pcb/

Dostawa w tydzień.

Dziękuję za namiary na stronę, ciekawa opcja w przystępnej cenie. No i jeszcze ta możliwość podłączenia dodatkowych czujników temperatury po 1wire…

Witam. Mam pytanie. Czy muszę też zamówić kabelek ? czy da sie wpiąć ten modół przy pomocy tego z pompy?

Witam
Czy da się ogarnąć tak aby oryginalny moduł wifi działa równolegle z modułem HeishaMon ?

Nic mi na ten temat nie wiadomo, ale jak się przesiadziesz to o oryginale nawet nie pomyślisz.

Do tej pompki cyrkulacyjnej CWU to trzeba mieć dodatkową płytę rozszerzeń zgadza się?

ale płytę rozszerzeń do czego? do pompy czy goheisha? wg mnie w obu przypadkach nie. Sterowanie pompką cyrkulacyjną powinno być oparte na czujnikach zewnętrznych, np czujnikach obecności. Ja steruję pompką przez Home Assistant w bardzo prosty sposób wykorzystując akcje załączenia świateł w domu - póki co działa i mam ciepłą wodę z kranu a pompka chodzi w sumie max godzinę dziennie :slight_smile:

Chodzi mi o zasialnie. Bierzesz je z płyty pompy Ciepła czy masz osobne zasilanie ze sterownikiem.

Witam
Zainteresowanych równoległą pracą CZ-TAW z serwerem MQTT i HomeAssistant zapraszam na moją stronę

https://github.com/salakrzy/HeishaMonBoth

Jest tam przepisana na ESP32 wersja 1.9 HeishaMon z projektem płytki PCB pod lutowany moduł ESP32. Można oczywiście zastosować dowolny dev kit ESP32 ale trzeba zmienić piny GPIO w setupSerial().

Pozdrawiam

Krzysztof

Słuchajcie mam problem z konfiguracja, jestem dwudniowym początkującym, wgrałem GoHeishaMon do CZ-TAW1, po resecie, dioda Power swieci na zielono, Status na biało, Link mruga powoli na zielono. Komunikat z loga z mqtt w screenie na dole, połączenie jest. Jak teraz mam odczytać te dane z pompy ciepla? Powinno się pojawić nowe urządzenie w “Urządzenia i usługi” Jak to nasłuchać przez mqtt ? Dzięki

Nie wiem, z którego projektu korzystaleś ale w HA powinny pojawić się encje zgodnie z plikiem heishamon.yaml

W jaki sposób ogarnąłeś zliczanie kWh Dzisiaj , wczoraj , miesiąc?

Za pomocą integracji Utility Meter - Home Assistant.