Prośba o opisanie konfiguracji Zigbee2MQTT w/g stanu na połowę 2023

///mod-edit: wydzielono z wątku nie pasującego do treści pytań.

Witam

Słuchajcie mam ten sam problem, jestem początkującym i nie wiem ale nie potrafię skonfigurować zigbee2mqtt. Pewnie robie jakis blad i nie rozumiem wszyskiego. Czy ktos moglby opisac krok po kroku ale tlumaczac wszysko. Mam pytania odnosnie instalacji samego mqqt czy jrst konieczna, czy trzeba cos w nim ustawiac, np uzytkownika i haslo, czy potem to uzywam te hasla i uzytkownika w zigbee2mqtt. Naogladalem sie filmkow czytam fora,ale zycie zyciem i nie uruchamia mi sie tak latwo jak na filmikach. Nie umiem znalezc bledu walcze tydzien i nic rece mi juz opadaja. Czy jest ktos z kim ewentualnie mozna na zywo przedyskutowac , ta sprawe ewentualnie jakos udostepniac pulpit i wspolnie rozwiazac problem ?

Taki sposób rozwiązywania problemu jest sprzeczny z ideą istnienia forów, generalnie metoda “sobkowska” jest raczej niemile widziana, bo potem z tego praktycznie nigdy nie powstają informacje mogące służyć innym (jest to po prostu sprzeczne z naczelnymi ideami open-source i open-knowledge).

Może się zdarzy, że komuś się będzie chciało napisać świeży tutorial od zera, ale jest z tym na tyle dużo roboty, że ja bym na to nie liczył…

Generalnie, gdy masz problem - opisujesz co zrobiłeś i jak, ktoś być może znajduje błąd (często to się zdarza początkującym, ale nie ma w tym żadnego wstydu, stare tutoriale często są nieaktualne, a jeśli opiszesz swój błąd i go znajdziemy, to powstaje z tego świetny materiał dydaktyczny dla innych jeszcze nowszych użytkowników).

Pewnie sobie nie zdajesz sprawy z faktu, że instalację Z2M można wykonać na przynajmniej kilkanaście drastycznie różnych sposobów (i to zależy od tego w jaki sposób masz zainstalowane HA).

Jest też jeszcze jedna kwestia - tu podobnie jak w przypadku konfiguracji sieci TCP/IP występuje nieskończenie wiele poprawnych konfiguracji i równocześnie nieskończenie więcej od nich konfiguracji niepoprawnych…

PS Wątek zaklasyfikowałem wstępnie do kategorii Dodatki, ale nie dostarczyłeś żadnych istotnych informacji umożliwiających poprawną klasyfikację…

1 polubienie

Ok więc zacznę opisywać moja sytuacje, i zadawać może głupie i śmieszne pytania, ale dla mnie są na tyle istotne, aby rozumieć idee tworzenia inteligentnego domu.

Jestem na etapie działającej automatyzacji pracy rekuperatora zależne od czujników , otwarcia okna, czujnika temperatury i wilgotności i elementy wykonawcze przekaźniki beznapieciowe, które które włączają odpowienia prędkość pracy wentylatorów w rekuperatorze zależnie od wilgotności w łazience. To wszystko mam zrealizowane na sonofach z oryginalnym oprogramowaniem e-welink i wszystko działa w chmurze na e-welinku.

Ponieważ jeszcze przed zima chce dołożyć automatyzacje praca nagrzewnicy za rekuperatorem oraz grzejnikami w pokojach, postanowiłem jednak uniezaleznic się od chmury, aby miec pewność ze będzie dzialalo przy braku (awarii) internetu.

Wybrałem HA i wersje instalacji na virtualnej maszynie na virtualboxie.

Jestem nowicjuszem i stawiam pierwsze kroki ale co udało mi się na razie osiągnąć. Na razie wszystko działa w chmurze porzez bramke zigbee, taka skrzyneczke laczaca sie po wifi z moim routerem.
Zroobiłem integracje w HA z e-welinkiem i tam na dashborzie mialem juz mozliwoaci próbowac automatyzować. Okazało się ze ta integracja nie obsluguje jednego z moich najwazniejszych czujnikow temperatury i wilgotnosci z wyswietlaczem i nie moge zaczać kombinować , dlatego postanowilem wdrozyc zigbee2mqtt.

Dokupiłem dongla [SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle Plus - Bramka Zigbee ( po zajrzeniu do srodka jest to wersja E) aby moc obsłużyć ten czujnik i ewentualnie na przyszłość czujniki innych producentów po Zigbee.

I tu już mam pierwsze pytanie, czy i jak automatyzacje mogą pracować z HA w sieci LAN i w chmurze? czy trzeba się zdecydować na jedna drogę? ale mieć w chmurze np ewentualny backup gdyby HA lub sprzęt na którym jest HA się wysypał.

Czy działając na HA musze wylaczyć sceny w ewelinku w chmurze czy korzystajac z dongla zigbee2mqtt musze wylaczyc bramke zigbee? Instalowałem mqtt, i HA wykrywa dongla i widzialem zigbee ZHA. kolwjnw pytanie czy konfigurujac mqtt podaje jakies dane nazwe uzytkownika i password? czy zostawiam ktore one sam sobie tam wstawi? I nastepnie gdzie te dane potrzebuje wykorzystac czy poterzebne sa do konfiguracji zegbee2mqtt? Jak ze sona wspolpracuje mqtt i zegbee2mqtt czego potrzebuje do wspolpracy. Nastepnie zainstalowalem zigbee2qmtt ale nie rusza pokazuje blad 502 bad geteway a logi to : 17:12:35] INFO: Preparing to start…

[17:12:36] INFO: Socat not enabled
[17:12:37] INFO: Starting Zigbee2MQTT...
Zigbee2MQTT:info  2023-08-22 17:12:41: Logging to console and directory: '/config/zigbee2mqtt/log/2023-08-22.17-12-41' filename: log.txt
Zigbee2MQTT:info  2023-08-22 17:12:41: Starting Zigbee2MQTT version 1.32.2 (commit #unknown)
Zigbee2MQTT:info  2023-08-22 17:12:41: Starting zigbee-herdsman (0.17.2)
Zigbee2MQTT:error 2023-08-22 17:13:01: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2023-08-22 17:13:01: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2023-08-22 17:13:01: Check https://www.zigbee2mqtt.io/guide/installation/20_zigbee2mqtt-fails-to-start.html for possible solutions
Zigbee2MQTT:error 2023-08-22 17:13:01: Exiting...
Zigbee2MQTT:error 2023-08-22 17:13:01: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
    at ZStackAdapter.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.ts:103:27)
    at Controller.start (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/controller/controller.ts:132:29)
    at Zigbee.start (/app/lib/zigbee.ts:59:27)
    at Controller.start (/app/lib/controller.ts:101:27)
    at start (/app/index.js:107:5)

Na filmikach w internecie wszystko ładnie się udawało, a tutaj nie, i teraz może robię jakiś oczywisty błąd którego nie jestem świadomym nie rozumiem jakichś idei, dlatego myślałem ze łatwiej by było jak bym się z kimś obeznanym połączył i na żywo krok po kroku przeszedł to wszystko, wówczas łatwiej by było komuś wyłapać błąd, ale skoro to niemożliwe trudno, ale chętnie będę drogą opisową z kimś współpracować, aby rozwiązać problem i faktycznie stworzyć dobry materiał dla innych użytkowników.

Pierwszy błąd i podstawowy - VirtualBOX. Robisz sobie sam pod górkę.
Jak masz dedykowany komputer do tego stawiasz HA natywnie i odpada Ci milion problemów.
Komunikat z logu Z2M mówi sam za siebie - HA nie widzi dongla.

Po drugie ZHA a Z2M to są DWIE różne rzeczy.
ZHA jest zintegrowane w samym HA ( ale nie obsługuje wszystkich urządzeń Zigbee).
Z2M jest dodatkiem zewnętrznym i obsługuje ich więcej.
Nie można ich używać JEDNOCZEŚNIE.

W HA w sprzecie widac dongla:

ttyACM0
/dev/serial/by-id/usb-ITEAD_SONOFF_Zigbee_3.0_USB_Dongle_Plus_V2_20220816103444-if00

Ok ale nie podałeś tej informacji dla Z2M stąd komunikat o błędzie. Samo się nie zrobi niestety.

wpisywalem to w konfiguracje w zigbee2mqtt, i podawalem tam user i pasword te co znalazlem w mqtt ale moze to blad jest. Próbowałem zainstalowac HA natywnie ale nie poradzile sobie z tym wiec zdecydowalem sie na virtualboxa. configuracja w zigbee2mqtt:

data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: "-d -d"
  log: false
mqtt:
  base:topic: zigbee2mqtt
  server: mqtt://192.168.1.57:1883
  user: homeassistant
  password: kaFa1see6phiYioX8hie5ui6air0air3xuiwoateiyoSheiPoojoG9aiphoh6aig
serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-ITEAD_SONOFF_Zigbee_3.0_USB_Dongle_Plus_V2_20220816103444-if00

Ja wrócę do paru rzeczy z początku, bo zaczynasz lecieć z grubej rury, a jesteśmy w lesie z podstawami, daj chwilę, bo to wymaga cytowania- będę edytował posta.

Aby Zigbee2MQTT (stosujmy skrót Z2M) mogło w ogóle działąć najpierw musisz mieć skonfigurowany broker MQTT

Popatrz jak edytuję Twoje posty - stosuj formatowanie, będzie nam łatwiej, wręcz umożliwi to rozsądne działanie z YAMLem (te 3x odwrotny apostrof w osobnych liniach PRZED i PO bloku kodu/logów - hint: shift+tylda x3), dziel też tekst chociaż na jakieś paragrafy, z tego potoku jednym ciągiem trudno czytać.
Proponuję skorzystać też z autokorekty (najlepiej ręcznej) w przeglądarce, to usuwa większość literówek, czeskich błędów, to nie są wyścigi, można pisać powoli.

Czyli mamy rozumieć, że masz HAOS-ova (to istotne) zainstalowany w VM pod Windowsem?
Raport z instalacji wygenerujesz
Ustawienia → System → Naprawy → kebab menu → Informacje o systemie → (popup) KOPIUJ

i wklej to jak jest (tam jest automatyczne formatowanie MarkDown kompatybilne z forum)

Edytuj posty uzupełniając wpisy, nie twórz kolejnych postów po sobie (są tacy, których to bardzo razi i szanujmy też ich wolę).

Ta cała masa pytań da się ogarnąć jednym stwierdzeniem

W sieci Zigbee może być TYLKO JEDEN koordynator.
Więc albo rybki albo akwarium (to w kwestii Zigbee - żadne z urządzeń nie może być równocześnie w więcej niż jednej sieci Zigbee).

ALE

  • można mieć w domu kilka odrębnych sieci Zigbee (na rożnych kanałach)
  • można zintegrować całkowicie różne a pracujące równocześnie rozwiązania, do tego właśnie służy HA
  • niestety sieć na bazie Z2M nie będzie backupem sieci na bazie jakiegoś zamkniętego chmurowego rozwiązania - albo rybki albo akwarium

Więc jeśli się decydujesz na Z2M, to urządzenia Zigbee będziesz musiał ręcznie poprzenosić z bramki do nowego koordynatora.

1 polubienie

Tak mam na windowsie virtualboxa i tam postawiony w virtualna maszyne z HA. Próbowałem postawić HA natywnie od razu na laptopie ale nie poradzile sobie z taka instalacja.

Wersja core-2023.8.3
Typ instalacji Home Assistant OS
Wersja deweloperska false
Supervisor true
Docker true
Użytkownik root
Środowisko wirtualne false
Wersja Pythona 3.11.4
Rodzina systemu operacyjnego Linux
Wersja systemu operacyjnego 6.1.39
Architektura procesora x86_64
Strefa czasowa Europe/Warsaw
Folder konfiguracji /config

Jest to proste a z pozoru nie logiczne… Obraz HA nagrywasz na innym komputerze i tak zrobiony dysk wkładasz z powrotem do komputera docelowego. Na 99% Ci wystartuje.

System Information

version core-2023.8.3
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.11.4
os_name Linux
os_version 6.1.39
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 10.4
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2023.08.1
agent_version 1.5.1
docker_version 23.0.6
disk_total 30.8 GB
disk_used 3.5 GB
healthy true
supported true
board ova
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Zigbee2MQTT (1.32.2-1), Mosquitto broker (6.2.1)
Dashboards
dashboards 1
resources 0
mode auto-gen
Recorder
oldest_recorder_run 22 sierpnia 2023 12:12
current_recorder_run 22 sierpnia 2023 14:17
estimated_db_size 0.26 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.41.2

Edit:

@Krzyszof_K Narazie robie to wszystko na starym laptopie, docelowo jak przecwicze i bedzie to chulalo i bedzie miec rece i nogi mam zamiar postawic na jakims cienkim kliencie . Jak pisalem walczylem z postawieniem HA natywnie i nie udalo mi sie tego zrobic dlatego wybralem taka wersje instalacji przez VB. Czemu sie nie udalo pewnie jakis blad ktorego tez nie rozumiem.

tak to jest HAOS-ova

Moim skromnym zdaniem na natywną instalację laptop lepszy, ale nie na każdym sprzęcie instalacja natywna jest jednakowo łatwa i nie zawsze się udaje.
Właściwie to kluczowe są 2 kwestie karta sieciowa (przewodowa, by była z listy kompatybilnych) i BIOS by miał \poprawnie działający tryb UEFI oraz umożliwiał wyłączenie Secure Boot, oraz oczywiście poprawna konfiguracja BIOS.

Prosty przykład niemal “na gorąco” - NUC 10 generacji (chodzi o wersję na i3 ale chyba to dotyczy wszystkich stosunkowo nowych generacji, bo to kwestia zachowania BIOSa) musi mieć wyłączoną opcję UEFI shell, w przeciwnym razie po grzebaniu z nośnikami systemowymi (a jak się okazuje taka sytuacja występuje przy aktualizacji HAOS), więc po aktualizacji “sprzęt się nie uruchamia”, bo defaultowo zostaje ustawione bootowanie do “UEFI shell” zamiast uruchomić system ze zaktualizowanego bootloadera…

Rada na przyszłość - nie kupuj żadnych 10-o letnich trupów, terminali etc.
Więcej z tym kłopotu niż to jest warte.

1 polubienie

Ale ten laptop tez jest trupem,to nie maszyna na przyszlosc , dlugo nie moze pracowac przegrzewa sie, i wylacza, ale jak ma zamknieto klapke i nie dziala wyswietlacz to potrafi popracowac pare godzin bez wylaczenia, a jak sie lacze do HA po IP nie musze miec na tej maszynie ekranu wiec narazie na proby i nauke wystarcza.

Więc go rozbierz i wymień beton pod CPU oraz sprawdzisz czy wentylatory jeszcze się kręcą

Nie będę usilnie namawiał do serwisowania, ale chociaż się pochwal co to za sprzęt (to wtedy może ktokolwiek będzie w stanie ocenić czy faktycznie to droga na elektro-złom, czy może konserwacja/naprawa ma sens).
Być może sprzęt jest za cienki na piętrową wirtualizację (tego nie wiemy), a w ogóle Windows jest dodatkowym strzałem w kolano dla instalacji HAOS.

Zawsze kluczowe jest podawanie jak największej liczby użytecznych i konkretnych informacji.

Jakkolwiek całkiem zbaczamy z tematu.

Najpierw MQTT.
Potem Z2M.
Jak wszystko zadziała to backup, i wtedy można myśleć o migracji.

W tym laptopie jest bardzo okrojony BIOS, tak malego jescze nigdy nie widzialem, jest to stare SONY VIO, Pewnie zuwagi na taki BIOS nie moglem natywnie postawic HA.
Intel core i7 CPU Q 720, 8 GB pamieci, dysk , 64 bit windows 10, dysk 700 GB

Świetny przykład braku konkretnych danych…

Niestety w przypadku Sony Vaio wątpię czy ktoś rozpozna model (bo to taka laptopowa egzotyka), więc oprócz modelu podaj też jakie ma “flaki” (generalnie informacja o “flakach” zawsze mile widziana, skoro masz na nim windows to łatwo ustalisz, co tam siedzi - na początek wystarczy raport z CPU-Z)

Co do okrojonego BIOSa to pierwsze co świta w głowie to InsydeH2O :stuck_out_tongue: (chyba stosowany w Vaio)
ale to nie przeszkadza, a skoro masz plan na wyzłomowanie, to można poszukać po sieci modyfikowanego BIOSa (może ktoś “otwarł” ukryte opcje).

Witam sory ale mialem zablokowane mozliwosci pisania na forum , z uwagi na nowego członka forum. Wracam więc do tematu reasumujac stary laptop Intel core i7 CPU Q 720, 8 GB pamieci, 64 bit windows 10, dysk 700 GB. Postawiony windows 10 , Virtual Box i HA OS. Problem z integracja z2m z doglem ( SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle Plus - Bramka Zigbee, wersja E) Mam w tej chwili dzialajce na bramce sonoff zigbee po aplikacji chmurowej e-welink. Chce przejsc na HA ale miec w razie czego awarii HA czy sperztu mozliwosc przejscia na rozwiazanie chmurowe. Wysteouje blad 502 bad gatewey. Logi sa powyzej. Prosze o podpowiedz jak musze postepowac aby ta integracje wykonac z uwagi na czujnik ktory nie wspolpracuje z ZHA. Prosze o podpowiedz co powinienem zrobic, krok po kroku jakie konfiguracje sa potzrebne dla MQTT, jakie dla Z2M. Czy bramka chmurowa musi byc wylaczona na czas pracy dongla i z2m. Kolejna sprawa mam tez problem z intergracja supli, czujniki temoeratury w sonofie basic z oprogramowaniem supli tez nie udana intergracja. Jednym slowem nie moge sobie poradzic z nimi. Jedyne co mi sie udalo to integracja -ewelinka z HA, ale tam rowniez nie obsluguje tego waznego dla mnie czujnika. Prosilbym o cierpliwe wytlumaczenie mi krok po kroku co musze miec a co nie moge miec wlaczone i co robic aby korzystac z mozliwosci laczenia HA z roznymi czujnikami.

Szczerze mówiąc nie widzę takiej możliwości, ale spróbować możesz.

Nie wiem jak się zachowa bramka ewelink (nie mam, nie miałem, nie będę miał) - tzn. czy dopuszcza ponowne parowanie tych samych urządzeń Zigbee i czy pozostawia ich konfiguracje nienaruszone przy ponownym parowaniu.
Jeśli tak jest, to urządzenia (po fizycznym wyłączeniu bramki ewelink) mógłbyś przypisać do Z2M z dowolnym donglem (np. tym o którym mówisz), a w sytuacji awaryjnej wszystko ponownie sparować do bramki - nawet jeśli tak się da, to no nie jest to rozwiązanie w pełni bezinwazyjne, a przejście nie odbędzie się w sposób nieodczuwalny, bo to po prostu niemożliwe - ten pomysł jest sprzeczny z zasadą działania sieci Zigbee
(przykładowo mostek Philips Hue dopuszcza takie działanie, o ile nie zmienimy drastycznie firmware urządzeń, które są z jego punktu widzenia offline, to można je z nim ponownie sparować z zachowaniem dawnych konfiguracji, ale Hue nie jest rozwiązaniem ściśle chmurowym, tzn. wszystko w nim działa lokalnie, a chmura stanowi jedynie tunel).

Muszę dodać, że jeśli ktokolwiek robi regularne backupy na zewnętrznym nośniku (choćby w chmurze gdrive - jest do tego świetny niezależny Dodatek) może zupełnie nie bać się awarii sprzętu, na którym pracuje HAOS (backupy w pewnym dość dużym stopniu są przenośne między wybranymi typami instalacji, m.in. dośc bezproblemowe przeniesienie jest możliwe między HAOS-ova i HAOS-generic).

Coś mi tu grubo nie gra - nagle ni z gruchy, ni z pietruchy, wyskakujesz z ZHA, a cały czas była mowa, że używasz do Zigbee chmurowego ewelinka, teraz to ja się zgubiłem w tym o co chodzi.

To jest błąd “o niczym” zazwyczaj występuje gdy Dodatek nie został uruchomiony (interfejs danego serwera - Dodatku otwarty za wcześnie albo i bez uruchomienia danego serwera = Dodatku) lub jego uruchomienie się nie powiodło z jakiegoś powodu (przypuszczalnie błędnej konfiguracji).
Do diagnozowania przyczyny braku startu danego Dodatku jest jego zakładka Logi.

To o co prosisz, to dla nas będzie typowa totalna orka na ugorze, więc trzymajmy się kilku podstawowych zasad (to nie są zasady specjalnie dla Ciebie - one obowiązują wszystkich)

  • jeden problem = 1 wątek (to jest zasada NUMER JEDEN)
  • poświęcasz na pisanie i edycje posta tyle czasu, by był on zdatny do czytania przez innych, problemem oprócz licznych błędów (przymykam na nie oko, póki rozumiem o co chodzi) jest powódź tekstu (rozumiem problemy z pisaniem z urządzeń mobilnych czy dysleksję, ale takie problemy załatwia używanie autokorekty - jeśli czerwony wężyk, to prawoklik i coś tam będzie podpowiedzią… i czytanie własnego tekstu po kilka razy oraz poprawianie, aż nie będzie akceptowalny, sam tak robię po kilka - kilkanaście razy, jeśli nie mam warunków do normalnego pisania - akurat mam uszkodzoną klawiaturę w laptopie i jest to mocno upierdliwe)
  • poświęcasz na pisanie posta tyle czasu ile on tego wymaga (powtarzam się tylko pozornie), co znaczy mniej więcej tyle, że oprócz czytelnego tekstu należy go okrasić poprawnie sformatowanymi konfiguracjami, logami, kodem (itd.) oraz ewentualnie (tzn. obrazki mogą stanowić uzupełnienie ale nie jedyną treść, szczególnie gdy prezentują konfiguracje YAML czy logi) zrzutami ekranu prezentującymi taki obszar ekranu, który umożliwi komuś z zewnątrz orientację w sytuacji.

Weź pod uwagę, że to może potrwać tygodnie, na początek taka podpowiedź - nie konfiguruj Zigbee2MQTT użytkownikiem i hasłem podkradzionym z integracji MQTT (w ogóle to użytkownik homeassistant jest zastrzeżony dla systemu), stwórz osobnych użytkowników i hasła na potrzeby każdej integracji po MQTT.
Skoro broker i Z2M to Dodatki w instalacji HAOS, to masz łatwiejsza drogę - wystarczy tych użytkowników stworzyć w HA - Mosquitto w formie Dodatku sobie skorzysta z tych użytkowników, musisz oczywiście zrestartować Dodatek, a najlepiej cały system (HAOS, nie mam na myśli systemu hosta).

Dopiero na tym etapie można pomyśleć o instalacji Z2M z użyciem jednego z tych użytkowników (więc go odinstaluj i skasuj jego wszystkie pozostałości po jego konfiguracjach w katalogach /configuration i /share).

ALE temat Z2M i wszystkie inne proponuję opisać w nowych postach. KURZA TWARZ - EDIT - tu oczywiście miało być WĄTKACH!!!
Podobno instalacji Dodatku Mosquitto nie da się spaprać, ale widzę, że tu będzie sporo kolejnych problemów (mostek MQTT do Supli itd.).

No NIE są, w tym kawałku z 1 (raczej 3) posta masz ścieżkę, gdzie szukać faktycznego logu

Logging to console and directory: '/config/zigbee2mqtt/log/2023-08-22.17-12-41' filename: log.txt

ale oprócz tego tam wyczytaliśmy, że Z2M nie widzi dongla
i właśnie mi zaświtało, że wspomniałeś o ZHA
ZHA musi być zabite (zatrzymane, wyłączone i ignorowane), żeby Z2M mogło działać - jednego portu szeregowego nie mogą naraz używać 2 integracje.

Być może wymagane jest też skonfigurowania stacka explicite, bo to nie jest Texas Instruments (domyślny w Z2M) tylko Silicon Labs, czyli w/g dokumentacji

serial:
  adapter: ezsp

PS

Mogłeś spróbować edycji ostatniego posta, dla nowych prawie zawsze są jakieś ograniczenia (i nie są bez sensu, by ułatwić życie niektóre ograniczenia są mniejsze niż zwykle na Discourse, ale przez to mamy napływ spamerów…)

Teraz wrócę do kwestii laptopa - sądząc po procku i7 CPU Q 720 (?) - być może chodzi o i7-720QM ? to faktycznie stary sprzęt i pomysł na wymianę pasty pod radiatorem jest całkiem na miejscu.

Być może jego BIOS nie wspiera UEFI64, ale bez sprawdzenia nie potrafię stwierdzić tego zdalnie, no jest pewne ryzyko, że HAOS-generic nie będzie chciał na tym zabootować… natomiast ten sprzęt jak na swoje czasy (visty i wczesnego windowsa7) jako sprzęt był raczej topowy i wspiera wszystkie potrzebne technologie, i nawet powinien być wystarczający do sensownie wydajnej pracy. (Miałem parę lat temu laptopa z tamtych czasów i się dało uruchomić na nim HassOS-NUC, czyli prekursora HAOS-generic, więc po prostu bym spróbował instalacji natywnej).
Najprostszy test to po prostu instalacja na innym nośniku i fizyczna podmiana tego dysku z windowsem na inny z HAOS-generic.
Jeśli nie byłeś w stanie wkleić raportu z CPU-Z to spakuj go zipem (może być 7zip, ale format pliku *.zip) i wrzuć jako załącznik do posta.

PPS
Przypominam o możliwości wielokrotnej edycji posta i jego uzupełniania, również załączniki można dodać post factum.
Czytaj ponownie, bo edytowałem kilkanaście razy.

1 polubienie