Prośba o opisanie konfiguracji Zigbee2MQTT w/g stanu na połowę 2023

Już tłumacze,: jak zakupiłem dongla i zainstalowałem mqtt to pojawiła się w HA integracja ZHA ale ona również nie obsługuje mojego czujnika temperatury i wilgotności po zigbee, dlatego staram sie uruchomić Z2M.

Nie wiem czy dobrze rozumiem, mam w HA stworzyć nowych użytkowników -administratorów? Dane te login i hasło podawać w integracjach MQTT i Z2M? To ma być ten sam użytkownik czy dla każdej integracji inny? Dla MQTT jeden, dla Z2M drugi i dla Supli trzeci? Jak te loginy hasła w MQTT wpisać do MQTT, bo on chyba sam sobie jakieś ustawił podczas instalacji, to o którym piszesz że jest zastrzone.

Czyli rozumiem że urządzenia zintegrowane teraz z bramka chmurowa sonoff pracująca po e-ewlinku, jak sparować uda się do Z2M to bramka sonoff bezużyteczna. Urządzenia mogą być sparowane z jedna, bramka, koordynatorem, serwerem czy jak to tam nazwać Musze w takim razie dobrze przemyśleć jak przeprowadzić to migracje na HA. Na razie to chciałbym się nauczyć poprawnie instalować i konfigurować MQTT i Z2M i wiedzieć czemu i gdzie mam z tymi integracjami problem i nie dzialłają

Chyba nie czytałeś dokumentacji żadnego z Dodatków, które instalowałeś, oczywiście zwykłych użytkowników, “broń boże” nie administratorów.

No cóż - moja diagnoza na teraz - nie czytałeś ich dokumentacji i to jest główny problem (być może dodatkowo zaśmieciłeś sobie umysł przestarzałymi lub błędnymi tutorialami).

Tak, nie widzę dla niej zastosowania. Jeśli nie chcesz chmury (popieram - stosowanie rozwiązania chmurowego dla sprzętu Zigbee to postawienie idei inteligentnego domu na głowie), to ściśle chmurowa bramka nie ma sensu.

Tak, jedna sieć Zigbee = jeden koordynator (nie ważne czy w postaci bramki + softu w chmurze, czy dongla i lokalnego serwera).

Migracja to ostatni krok, właściwie nie można mówić o migracji, będziesz musiał wszystko budować od zera.
Dlatego zaproponowałem eksperyment z parowaniem jakiegoś urządzenia (najlepiej mało istotnego) w czasie gdy bramka jest wyłączona.

Możesz mieć 2 oddzielne sieci Zigbee (na etapie konfiguracji pamiętaj o tym aby wybrać dla Z2M inny kanał niż ten, którego używa ewelink), Kanały Zigbee do wykorzystania to 11, 15, 20 lub 25. Nie używaj żadnych innych.

Ok to dla urządzeń zigbee ale jak to się ma wówczas do sytuacji gdzie są w sieci tez urządzenia po wifi które maja wspłlpracować z urządzeniami zigbee i tworzyć automatyzacje.

To nie ma nic do rzeczy.
Wszystko co jesteś w stanie zintegrować z HA może wchodzić wzajemnie w interakcje na poziomie HA (bo przecież natywnie to niemożliwe, by urządzenia WiFi współpracowały z urządzaniami Zigbee - te sieci są rozłączne).

Oczywiście zamknięte systemy takie jak eWelink, Tuya i inne są w stanie obsługiwać różne technologie (zależnie od możliwości bramki i de facto softu w chmurze, bo integracje w nich odbywają się na poziomie serwera chmurowego, a nie lokalnej interakcji w bramce), ale w HA masz to samo, a wręcz wielokrotnie więcej (i to lokalnie).

Nie będzie prosto.

Nie ma problemu mam 2 urządzenia które mogę próbować parować z Z2M jeszcze nówki

Tak, jedna sieć Zigbee = jeden koordynator (nie ważne czy w postaci bramki + softu w chmurze, czy dongla i lokalnego serwera).

Jak sprawdzić na jakim kanale pracuje bramka zigbee sonoff, i czy kanał wpisuje się w konfiguracje MQTT czy Z2M ? Podstawowa konfiguracja jaka jest po zainstalowaniu dodatku to nie opiewa o takie dane. Szkoda ze nie da się z kimś doświadczonym połaczyć np any deskiem i wówczas by szybko wyłapał moje błędy. Tak nie czytałem dokumentacji , nie do końca radze sobie z angielskim, i myślałem ze filmiki są wystarczające ale jak widać wiele im brakuje, tylko po co takie filmiki upubliczniać

To Ty masz w ręce tą bramkę, więc szukaj, pewnie w natywnej aplikacji eWelink coś może być…
Jeśli nie znajdziesz pytaj ich wsparcia.

Gdzieś się wpisuje, przeczytaj tą dokumentację po angielsku, potem przepuść przez translator online, przeczytaj jeszcze raz i wróć do wersji angielskiej…

W Z2M możesz zmienić kanał w GUI, ale zrób to przed sparowaniem z pierwszym urządzeniem.

Jeśli Z2M będzie zgłaszało konflikty sieci, to najpewniej bramka eWelink pracuje na kanale 11.

Dla oglądalności, czytaj: kasy.

Wciąż mam wrażenie, że nie rozumiesz złożoności problemów, ani ilości pracy którą trzeba włożyć w dobry tutorial (to często tygodnie pisania).

Filmu, który by ogarniał wszystkie aspekty nikt by nie oglądał, bo trwałby kilkadziesiąt albo kilkaset godzin (nie wiem czy w ogóle sobie wyobrażasz ile czasu zajmuje stworzenie prostego wideo-tutoriala).

Dokumentacja wielu projektów open-source, o których tu mówimy, jest właśnie dlatego zajebista, że jest (prawie) zawsze możliwie aktualna, a jest dobra, bo pracują nad nią całe zespoły tworzące dane projekty (a nie pojedynczy człowiek).

Wydaje mi się gdyby osoby które robią takie nieużyteczne filmiki nie kierowały się aby cokolwiek zrobić i mieć oglądalność, a na prawdę chciały by pomoc, to zrobiły by to aby miało ręce i nogi tak łopatologicznie dla totalnego laika, od początku zakładasz konta , instalujesz wpisujesz to i to w tym miejscu itd. Wiem że to nie jest łatwe napisać, zrobić instrukcje , i w większości instrukcje są tworzone niestety skrótowo, twórcy nie potrafią się postawić w miejscu osoby potem korzystającej z jej pracy . Dla mnie robienie czegoś aby zrobić ale nie pomóc nie ma sensu. Ale to inny temat odbiegami od sedna sprawy.

To jest po prostu niemożliwe, zacytuję sam siebie.

Instrukcje “dla małp” mają to do siebie, że pasują tylko do jednego typu instalacji (są 4 główne dla samego HA, i dziesiątki odmian dla HAOS lub innych systemów, bo i tak można), rodzaju konfiguracji, typu dongla itd., dlatego są do dupy jeśli nie zamierzasz jako ich użytkownik skorzystać z pełnej dokumentacji.
W dodatku wiele tutoriali czy filmików jest po prostu przestarzałych - dynamika rozwoju HA jest nieprzeciętnie wysoka i po prostu jest wiele radykalnych zmian. A utrzymanie aktualności tutoriali bez wsparcia wielu osób jest nawet niemożliwe.

Podeprę się przykładem minitutoriala o instalacji HAOS-generic - jego aktualizacje zajęły mi jakiś 2 roboczo-miesiące

Po prostu myślisz zbyt egocentrycznie i to stanowi drugi poważny problem.

1 polubienie

To wymaga więcej czasu i tyle ale nie jest nie możliwe. Robiłem kiedyś wiele lat temu instrukcje dla konsultantów infolinii neostardy instalacji kilku modemów, robiłem zrzuty ekranu krok po kroku, nic skrótowo, jak pojawiał się błąd to tez go uwidoczniałem, dużo czasu poświęciłem ale konsultanci byli zachwyceni i pomagali klientom prawie 100% skutecznością. Robienie instrukcji wymaga empatii z osobami dla których ona ma być, inaczej moim zdaniem to nie ma sensu. Jeśli szefostwo każe pracownikowi coś zrobić instrukcje ale on nie che , nie potrafi to rozumiem ze na odpierdol robi, ale jak ktoś sam z siebie z własnej woli coś chce zrobić aby pomóc innym to niech to ma pomagać a nie dezorientować.

I robiłeś to za darmo?


Jeśli masz doświadczenie, to zapraszam do tworzenia aktualnych tutoriali na bazie twoich aktualnych problemów.

PS swego czasu korzystałem z tych wynalazków ADSL i komplikacja ich instalacji to ułamek % tego co chcesz zrobić w swoim HA.

1 polubienie

TAK bo chciałem mięć materiał aby pomagać ludziom w pracy, pracodawca docenił to po jakim czasie , wówczas dostał em neostardę za darmo , ale to po tym jak koledzy zaczęli się skarżyć że stronka nie działa, a ja już tam nie pracowałem, ale chcieli abym dostarczał takie materiały oni potem to obrabiali o robili materiały dla konsultantów. Dostarczali sprzęt do robienia matriałów. Ale to było 20 lat temu ahhahah

No sorry użytkownicy forum nie dostarczą sprzętu za free, nie jesteśmy korpo, które kosi na tym kasę…
Ale masz to co masz, możesz działać.

Ja mogę zrobić jakiś tutorial , ale nie jestem grafikiem robiłem to najłatwiejszą dla mnie metoda na tamte czasy, dla tego z czasem dostarczałem tylko zrzuty i opisy a oni zajmowali się już obróbką , ale muszę wiedzieć co źle robię aby poprawne kroki dokumentować.
Jak uda mi się integracja ze Z2M zadziała, to mogę wszystko od nowa rozwalić i nagrać OBSem filmik od nowa .

To już twój wybór, nie jestem zwolennikiem wideotutoriali - nie mam na nie czasu.

Na dobry początek wystarczą wątki z dobrze udokumentowanymi problemami.

Współczesne doskonałe narzędzie do screenshotów (z opcjami prostego rysowania - wszystko co potrzeba w tutorialach i ilustracjach problemów)

PS od paru godzin powinienem zalegać w łóżku, mam ciężki dzień w robocie jutro i przez parę kolejnych dni.

Leć spać dzięki za zainteresowanie się moim problemem i chęcią pomocy , może uda mi się w końcu ta integracja postaram się poczytać dokumentacje. Dzięki za poświęcany czas.

Edit:

Nie daje rady zaglądałem do dokumentacji i nadal nic nie rozumiem, teraz mam problem z samym mqtt. Jeśli z kimś nie zrobię za rączkę krok po kroku potrzebnych kroków to sam nie poradzę sobie. Po prostu nie wiem i nie rozumiem tych powiązań miedzy HA, a MQTT a dalej Z2M. Proszę czy ktoś jest w stanie pokierować mnie krok po kroku co mam zrobić aby poprawnie zainstalować, skonfigurować i uruchomić najpierw MQTT a potem Z2M.

Wpierw odinstaluj to co masz tam zainstalowane, MQTT, ZHA, Z2M, zrestartuj HA, zainstaluj MQTT.

MQTT słuzy do wymiany informacji miedzy systemami takimi jak HA, Z2M, Supla, Tasmota itd. To HA łączy sie do brokera MQTT, to Z2M łaczy sie do brokera MQTT. Z2M publikuje informacje (publish messages) o stanie urządzeń Zigbee do brokera MQTT a HA te informacje odczutuje (subscribe topic). HA może sterować urządzeniami w Z2M wysyłajac odpowiednie informacje do brokera MQTT, te informacje odbiera z MQTT Z2M i na podstawie tych informacji steruje (ustawia stany) urządzeniami Zigbee. Jak widzisz wszystko przechodzi przez brokera MQTT. Poczytaj https://cedalo.com/blog/mqtt-subscribe-publish-mosquitto-pub-sub-example/ , przepuść to przez Google Translator i postaraj się zrozumieć.
Jak to zrozumiesz, przynajmniej zasadę działania, możemy instalować i konfigurować dodatki :slight_smile: .

Zrobione odinstalowane wszystko i rrstart systemu HA wykonany

Screenshot - 24.08.2023 , 22_02_07


Screenshot - 24.08.2023 , 22_02_46
Screenshot - 24.08.2023 , 22_02_34

Czy muszę zakładać jakieś dodatkowe konta, użytkowników w HA, bo tak mi jeden z kolegów sugerował ale tez nie wiem jak poprawnie to zrobić ?