Prośba o opisanie konfiguracji Zigbee2MQTT w/g stanu na połowę 2023

7 postów zostało podzielonych na nowy temat: Prośba o opisanie konfiguracji Supla w/g stanu na połowę 2023

Cześć Panowie jednak wracam z problemem Z2M. Zakupiłem 2 termostaty Avatto ZWT100 które bez problemu komunikują się z HA po Z2M. Dokupiłem teraz jeszcze jeden, ale tym razem na na baterie tez firmy Avatto ZWT198. I już z nim mam problem, nie chce się komunikować, zostaje wykrywany jako niewspierane urządzenie . Czy da się coś z tym zadziałać ? Czy wywaliłem pieniążki w błoto.

Tak samo jak ZWT 100 miało sie jako Tuya polaczyć ale jest problem.

z tym jest problem

te łacza sie z HA poprawnie

Kupiłeś niewspierany sprzęt, wiem, że to trudno sprawdzić w bazie Blakadder’a, bo jest niekompletna (zgłoś te które działają)

Da się, ale np.ja się nie czuję na siłach opisywać jak to osiągnąć (najlepiej znaleźć ten sam sprzęt inaczej obrandowany, bo przecież Avatto to jest tylko brand eksportera/importera/sprzedawcy dodawany to urządzeń “white-box”) i na jego podstawie stworzyć odpowiedni konwerter, swoją drogą link z informacją jak ogarnąć temat jest nawet na twoim obrazku

a konkretniej tutaj jest instrukcja dla urządzeń bazujących na technologii Tuya (ale powyższe też poczytaj)

To zależy czy ogarniesz instrukcję z linka powyżej lub czy wykażesz dostatecznie dużo cierpliwości aż ktoś inny doda ten sprzęt do obsługiwanych.

Dzięki za informacje, ale nie czuje się na siłach przebrnąć przez dodawanie nowego sprzętu, tworzenia nowego konwertera, jak by można było gdzieś to zgłosić aby takie ktoś zrobił, podejrzewam,że dla osoby znającej temat to jest parę minut. Te termostaty nie różnią się chyba zbytnio.

Możesz zgłosić, ale bez twojej pomocy jako posiadacza sprzętu się to nie uda.
Więc sugeruję poczekać do kolejnych aktualizacji Z2M.
Sądząc po tempie rozwoju projektu będziesz musiał poczekać od kilku miesięcy do roku, chyba, że ten model już jest w trakcie dodawania, jeśli to nie jest model który wyszedł w dużej serii (mało prawdopodobne) to kiedyś pewnie zostanie dodany (nietypowe modele mogą się nie doczekać wsparcia społeczności nigdy).

Chętnie mogę współpracować , jeśli ktoś będzie mnie kierował co mam robić i co udostępniać , ja nie mam pojęcia jak pisać konwerter. A jak często są aktualizacje z2m i jaka jest szansa ze obejmie właśnie to urządzenie ?

Rób co uważasz za stosowne, ja bym wrzucił sprzęt na twoim miejscu do szuflady i wyjmował po każdej aktualizacji Z2M.
Planowe wydania wychodzą raz na miesiąc, czasem częściej (np. gdy zawierają fixy), zresztą sprawdź sam

W kwestii dodania wsparcia - prawdopodobnie nikt z użytkowników forum nie ma tyle czasu by ciągnąć za rękę w tak skomplikowanej w kwestii jak dodanie wsparcia, wejdź na repozytorium i czytaj, również w zamkniętych issue czy PR.

Jeśli instrukcja Ci nie pomaga to nie widzę sensu walki.

Czyli pozostaje mi kupienie bramki zigbee tuya i zintegrowanie z HA przez jakąś integracje tuya ?

Szczerze? przypuszczam, że tak samo nie będzie to działało (bo produkt jest zbyt krótko na rynku by ogranęli go użytkownicy, skoro dostawca technologii leje sikiem prostym na kompatybilność z innymi ekosystemami), więc wyrzucanie kolejnych pieniędzy w błoto, ale jeśli jesteś zdesperowany to próbuj…

Nieoficjalną integrację Tuya też przygotowują użytkownicy, więc jeden pies w którym projekcie będziesz uczestniczył - tak samo autorzy będą potrzebowali kogoś przytomnego ze sprzętem - nikt wśród autorów takich integracji nie jest w stanie finansowo uciągnąć kupowania wszystkiego co jest dostępne na rynku, natomiast oficjalna integracja Tuya jest jakimś projektem na odczepnego ze strony producenta technologii - oddelegowany jeden programista i chyba niezbyt chętny do roboty :stuck_out_tongue: mówiąc najprościej, to Tuya po prostu nie ma tego w swoim interesie, więc konto deweloperskie wymagane do działania oficjalnej integracji trzeba odnawiać co pół roku, a może i częściej - ja ich olałem już gdy konto zaczęło się przedawniać po roku (wtedy jeszcze był to sensownie długi okres, a i tak wkurzał), nikogo z nas nie stać na płatne konta deweloperskie w Tuya, więc… oceń sam.
(gdybym miał taką konieczność to chociaż próbowałbym samemu ogarnąć wsparcie dla czujnika, ale zdaję sobie sprawę, że to dla kogoś, kto się tym nie zajmuje zawodowo jest porównywalne z rzucaniem się z siekierą na Słońce, ja nie jestem kimś kto zawodowo zajmuje się czymkolwiek podobnym, więc dla mnie to też jest trudne, ale jakoś z tym żyję :stuck_out_tongue: ).

PS OFF TOPIC
taki suchar mi się przypomniał

Klientka w chińskiej restauracji pyta kelnerkę:

  • Co pani dziś poleca? Kurczaka orientalnego czy Kaczkę w sosie słodko-kwaśnym?
  • Aaa… Jeden pies.

ok Jak dotrzeć do osoby która lubi robić takie rzeczy, dodawać nowe urządzenia, do obsługi z2m, jestem w stanie nawet wypożyczyć urządzenie aby taka konfiguracje wykonać, nie jestem programistą i nie wiem jak się za to zabrać. Termostat jest na tyle ciekawym urządzeniem i tanim że może znaleźć szerokie zastosowanie w sterowaniu ogrzewaniem dla wielu osób zainteresowanych automatyzacja ogrzewania w domu. Termostaty zasilane 230v działają bez problemu , a ten kupiłem specjalnie na baterie i nie działa niestety, podejrzewam że podobna konfiguracja jest ale trzeba wiedzieć co zrobić. Skoro termostat współpracuje z aplikacja Tuya i Smart life, to może jednak przez bramkę tuya i jakąś integrację będzie widoczne w HA, tak jak urządzenia sonofa przez integracje Ewelinka? Rozumiem ze z2m nie ma wsparcia dla tego urządzenia jeszcze po prostu.

Wiesz to jest kwestia tzw. głosowania portfelami - jeśli ludzie nie będą chcieli kupować zamkniętego ekosystemu Tuya, to wtedy może komuś z księgowości zaświta myśl by nieco otworzyć system.
Kupując śmieci niszczysz naszą planetę…

Napisałem już wszystko - pokop po repozytorium (tym i tym i paru podobnych u autora Z2M), jeśli znajdziesz kogoś kto dodał już kilka urządzeń, to pewnie zna temat do spodu, oczywiście w komunikacji obowiązkowy język angielski (no chyba, że trafisz na Polaka, ale wtedy się zgadajcie poza githubem, bo tam nawet z Polakami prowadzi się publiczne dyskusje po angielsku, to jest koniecznością by ktokolwiek z całego świata mógł zrozumieć o co chodzi).

Tak, dobrze rozumiesz, ale nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, że wsparcie zapewniają właśnie użytkownicy sprzętu - to w odniesieniu do zalewu chińszczyzną (bo ich producentom na tym nie zależy, - tam się liczy zysk = wyprodukować i sprzedać, wsparcie jest kosztem, więc się go unika), oczywiście istnieją firmy, które wspierają rozwój tego i innych podobnych projektów (mam na myśli szeroko pojęte open-source), ale wśród nich nie widziałem jak dotąd żadnego chińskiego producenta…

Dlatego lojalnie ostrzegam, że potencjalnie istnieje ryzyko, że wsparcie nigdy się nie pojawi lub będzie niekompletne po wsze czasy (znam to z autopsji).

Natomiast w przypadku sprzętu którego powstało zapewne kilkadziesiąt tysięcy sztuk (a może i więcej?) szansa na wsparcie jest, ale nikt nie odpowie kiedy.
Doświadczenie jednak mi podpowiada, że na wsparcie czegoś co jest popularne z jakiegoś powodu (bo np. jest szczególnie tanie, albo łatwo dostępne) zwykle nie trzeba czekać dłużej niż pół roku od momentu rozpoczęcia masowej sprzedaży.

PS konwertery dla Z2M jak dotąd ulepszało 2065 osób z całego świata, jest to całkiem sporo (w porównaniu np. do 116 osób które przyłożyły swój palec do rozwoju HAOS, ale mniej od 3350 osób które zajmowały się rozwojem HA core)
porównaj te liczby z ponad 250 000 użytkowników HA na świecie (którzy zdecydowali się na przesyłanie danych analitycznych do autorów HA).

Na przyszłość jak będziesz dobierał urządzenia zigbee i chcesz aby od razu działały w Z2M to korzystaj z poniższego wykazu:

Z2M aktualizowane jest raz na miesiąc - 1 dnia miesiąca.

Znalazłem coś takiego, ale nie mam pojęcia jak mógłbym to wykorzystać aby zrobić kupiony termostat użytecznym. Może jest na to jakiś sposób ?

Termostat Bseed TS0601 TZE200_5toc8efa elektryczne ogrzewanie podłogowe. Dodaj obsługę lub konwerter. · Numer #5239 · Koenkk/zigbee-pastsman-converters (github.com)

Jeśli masz poprawny external converter tzn. masz jakąkolwiek pewność, że sprzęt jest taki sam jak opisany, a różni się tylko identyfikatorem (który Tuya wbrew zaleceniom standardu wstawia zamiast identyfikatora producenta…), to oczywiście podmieniasz ten idetyfikator sprzętu w istniejącym gotowcu na swój (jego wszystkie wystąpienia), a tam masz wątek (z 2020), w którym ktoś wykorzystywał takie pliki
Zigbee2mqtt źle rozpoznany przełącznik.
aktualna dokumentacja na ten temat
More configuration options | Zigbee2MQTT

Takie mam 3 termostaty działajace z takimi wpisami w z2m

term komp

0xa4c138bc2d0de248
(0x8385)

{“id”:9,“type”:“Router”,“ieeeAddr”:“0xa4c138bc2d0de248”,“nwkAddr”:33669,“manufId”:4417,“manufName”:"_TZE200_2ekuz3dz",“powerSource”:“Mains (single phase)”,“modelId”:“TS0601”,“epList”:[1,242],“endpoints”:{“1”:{“profId”:260,“epId”:1,“devId”:81,“inClusterList”:[4,5,61184,0],“outClusterList”:[25,10],“clusters”:{“genBasic”:{“attributes”:{“65503”:"\fj�,i\u001cj�,i,j�,i<j�,i",“65506”:54,“65508”:0,“modelId”:“TS0601”,“manufacturerName”:"_TZE200_2ekuz3dz",“powerSource”:1,“zclVersion”:3,“appVersion”:70,“stackVersion”:0,“hwVersion”:1,“dateCode”:""}}},“binds”:[],“configuredReportings”:[],“meta”:{}},“242”:{“profId”:41440,“epId”:242,“devId”:97,“inClusterList”:[],“outClusterList”:[33],“clusters”:{},“binds”:[],“configuredReportings”:[],“meta”:{}}},“appVersion”:70,“stackVersion”:0,“hwVersion”:1,“dateCode”:"",“zclVersion”:3,“interviewCompleted”:true,“meta”:{},“lastSeen”:1696184567801,“defaultSendRequestWhen”:“immediate”}

termostat Filip
0xa4c13857e1b3eb42
(0x50C6)

{“id”:6,“type”:“Router”,“ieeeAddr”:“0xa4c13857e1b3eb42”,“nwkAddr”:20678,“manufId”:4417,“manufName”:"_TZE200_2ekuz3dz",“powerSource”:“Mains (single phase)”,“modelId”:“TS0601”,“epList”:[1,242],“endpoints”:{“1”:{“profId”:260,“epId”:1,“devId”:81,“inClusterList”:[4,5,61184,0],“outClusterList”:[25,10],“clusters”:{“genBasic”:{“attributes”:{“65503”:“�>�,i”,“65506”:54,“65508”:0,“modelId”:“TS0601”,“manufacturerName”:"_TZE200_2ekuz3dz",“powerSource”:1,“zclVersion”:3,“appVersion”:70,“stackVersion”:0,“hwVersion”:1,“dateCode”:""}}},“binds”:[],“configuredReportings”:[],“meta”:{}},“242”:{“profId”:41440,“epId”:242,“devId”:97,“inClusterList”:[],“outClusterList”:[33],“clusters”:{},“binds”:[],“configuredReportings”:[],“meta”:{}}},“appVersion”:70,“stackVersion”:0,“hwVersion”:1,“dateCode”:"",“zclVersion”:3,“interviewCompleted”:true,“meta”:{},“lastSeen”:1696184562274,“defaultSendRequestWhen”:“immediate”}

termostat kinga

0x00124b0026b7243b
(0x1D4B)

{“id”:4,“type”:“Router”,“ieeeAddr”:“0x00124b0026b7243b”,“nwkAddr”:7499,“manufId”:4742,“manufName”:“SONOFF”,“powerSource”:“Mains (single phase)”,“modelId”:“01MINIZB”,“epList”:[1,242],“endpoints”:{“1”:{“profId”:260,“epId”:1,“devId”:256,“inClusterList”:[0,3,4,5,6,64599],“outClusterList”:[25],“clusters”:{“genBasic”:{“attributes”:{“modelId”:“01MINIZB”,“manufacturerName”:“SONOFF”,“powerSource”:1,“zclVersion”:3,“hwVersion”:1,“dateCode”:“20210320”,“swBuildId”:“2.0.0”}},“genOnOff”:{“attributes”:{“onOff”:1}}},“binds”:[],“configuredReportings”:[],“meta”:{}},“242”:{“profId”:41440,“epId”:242,“devId”:97,“inClusterList”:[],“outClusterList”:[33],“clusters”:{},“binds”:[],“configuredReportings”:[],“meta”:{}}},“hwVersion”:1,“dateCode”:“20210320”,“swBuildId”:“2.0.0”,“zclVersion”:3,“interviewCompleted”:true,“meta”:{“configured”:1},“lastSeen”:1696182605871,“defaultSendRequestWhen”:“immediate”}

taki wpis ma nowy termostat który jest nie wspierane

0x3425b4fffee4df56
(0xD821)

{“id”:14,“type”:“EndDevice”,“ieeeAddr”:“0x3425b4fffee4df56”,“nwkAddr”:55329,“manufId”:4098,“manufName”:"_TZE200_viy9ihs7",“powerSource”:“Battery”,“modelId”:“TS0601”,“epList”:[1],“endpoints”:{“1”:{“profId”:260,“epId”:1,“devId”:81,“inClusterList”:[0,4,5,61184],“outClusterList”:[25,10],“clusters”:{“genBasic”:{“attributes”:{“modelId”:“TS0601”,“manufacturerName”:"_TZE200_viy9ihs7",“stackVersion”:0,“dateCode”:""}}},“binds”:[],“configuredReportings”:[],“meta”:{}}},“appVersion”:65,“stackVersion”:0,“hwVersion”:1,“dateCode”:"",“zclVersion”:3,“interviewCompleted”:true,“meta”:{},“lastSeen”:1696188354560,“defaultSendRequestWhen”:“immediate”}

To co zmieniłem biorąc wpis z jednego z 3 działających, na dane z nowego nie wspieranego urządzenie ale to nadal nie działa?

{“id”:14,“type”:“Router”,“ieeeAddr”:“0x3425b4fffee4df56”,“nwkAddr”:55329,“manufId”:4098,“manufName”:"_TZE200_viy9ihs7",“powerSource”:“Battery”,“modelId”:“TS0601”,“epList”:[1,242],“endpoints”:{“1”:{“profId”:260,“epId”:1,“devId”:81,“inClusterList”:[0,4,5,61184],“outClusterList”:[25,10],“clusters”:{“genBasic”:{“attributes”:{“65503”:"\fj�,i\u001cj�,i,j�,i<j�,i",“65506”:54,“65508”:0,“modelId”:“TS0601”,“manufacturerName”:"_TZE200_viy9ihs7",“powerSource”:1,“zclVersion”:3,“appVersion”:70,“stackVersion”:0,“hwVersion”:1,“dateCode”:""}}},“binds”:[],“configuredReportings”:[],“meta”:{}},“242”:{“profId”:41440,“epId”:242,“devId”:97,“inClusterList”:[],“outClusterList”:[33],“clusters”:{},“binds”:[],“configuredReportings”:[],“meta”:{}}},“appVersion”:70,“stackVersion”:0,“hwVersion”:1,“dateCode”:"",“zclVersion”:3,“interviewCompleted”:true,“meta”:{},“lastSeen”:1696188354560,“defaultSendRequestWhen”:“immediate”}

Czy macie jakiś pomysł co należało by jeszcze zmienić aby była szansa aby to poszło ?

A zrobiłeś cokolwiek o czym tu było pisane?

Przejrzałem linki które poleciłeś, lecz niestety ale materiały te są dla mnie niezrozumiałe, nie potrafię z nich wyciągnąć istotnych, potrzebnych informacji. Nie jestem programista może dlatego trudno mi się w tym znaleźć, zacząłem po swojemu coś grzebać może to i zła droga, pewnie mój pomysł jest zły i nie ma szans na sukces. Trudno jeśli nie ma szans będę czekał może kiedyś ten termostat będzie wspierany. Myślałem , ze to prostsza sprawa i wystarczy zmienić niewiele bo w końcu termostat od termostatu czym się różni ze jeden jest wspierany a drugi nie?

Jeśli nie masz pojęcia co robić, to po prostu poczekaj, aż będzie obsługa.
Albo zwróć sprzedawcy.

Nie wiemy czy się różni i czy różni się istotnie (ale z pewnością różnice są większe niż sobie wyobrażasz skoro jest bateryjny, a nie z zasilaniem sieciowym), ale to jest właśnie przejaw polityki projektowania przez Tuya - sprzęt jest celowo tworzony jako niekompatybilny (nawet ten sam sprzęt z firmware dla różnych brandów zgłasza się inaczej, ale tu masz dodatkowo faktycznie różny sprzęt).

@danielszym
edit (2 dni później!): nie miałem czasu na jakieś głębokie kopanie, ale ten twój sprzęt będzie jednak wspierany jako “ONNDO smart thermostat” (6 godzin temu wszedł do wersji konwerterów v15.86.1, więc chyba wystarczy zaktualizować Z2M do 1.33.1, a jeśli w postaci Dodatku to do 1.33.1-1)

w komentarzach widać że jeszcze nie wszystko działa (wręcz całkiem sporo, ale jakieś podstawowe funkcje już powinny być użyteczne po dzisiejszej aktualizacji)

Z2M wyszło wcześniej niż poprawki konwerterów, więc jeszcze chyba miesiąc (ale spróbuj). edit: a jednak nie - ZWT198 jest w notatkach do wydania, więc częściowa obsługa już jest.

Dzięki Szopen za informacje, poradziłem sobie tymczasowym obejściem. Mianowicie, na telefonie mam SmartLife gdzie poprzez bramkę Tuya mam ten termostat skonfigurowany ( tutaj wszystkie opcje i ustawienia działaja , i dalej poprzez integracje w HA z TUYA widzę już ten termostat. Niestety ale nie wszystkie opcje są dostępne, są bardzo ubogie w porównaniu do ZWT100 i miałem problem z utworzeniem automatyzacji, ale na to też znalazłem sposób. Termostatem nie moglem wywołać automatyzacji w HA, wiec dodałem do SmartLife dodatkowy element wykonawczy , przekaźnik bez napięciowy który się załącza w momencie kiedy termostat załącza grzanie, i dalej już ten przekaźnik widoczny w HA steruje mi grzaniem na danym kaloryferze. Taka proteza do czasu aż, wprowadzą pełną obsługi ZWT198 w Z2M. Korespondowałem ze sprzedawcą z Aliexpresu, i powiedział że załatwia wsparcie dla tego termostatu w Z2M, ale to potrwa jakiś czas, napisali podobno na githuba i muszą czekać.

Poproś o linka do zgłoszonego issue na Githubie i będziesz miał pewność, że sprzedawca nie kłamie :wink:.

1 polubienie