Prosta automatyzacja do otwierana bramy i włączania światła

Mam moduł ESP8266 z przekaźnikiem z wgraną tasmotą. Przekaźnik podłączony jest do wejścia impulsowego w sterowniku bramy. W tasmocie ustawiłem, że przełączenie switcha wyzwala impuls o długości 500ms. W Home Assistant pojawiła się encja switch.brama i wrzuciłem ją na dashboard i w zasadzie wszystko działa.

Teraz chciałbym aby po naciśnięciu switch na dashboard-zie HA włączyło mi światło przed bramą, otworzyło bramę a po 10 minutach wyłączyło światło.
Fajnie by było aby to światło wyłączało się po 10 minutach od ostatniego kliknięcia w switch (np otwieramy brame, zatrzymujemy, zamykamy i znowu otwieramy to lampa wyłączy się dopiero po 10 minutach od ostatniej akcji).

Jak to zrobić?

Ja u siebie zrobiłem to za pomocą reguł Tasmota:

Jeśli światło przed bramą masz sterowane z tego samego ESP, to praktycznie mam gotowe rozwiązanie dla Ciebie. Trochę mi zeszło z wymyśleniem logiki zadziałania światła w bramie jako ostrzegawczego i powrotu do poprzedniego stanu przed otwarciem/zamykaniem bramy. Mogę pomóc w wytłumaczeniu jak to działa u mnie, tu w tym temacie.

Niestety nie mam tak jak Ty. Do sterowania bramy mam jeden moduł z tasmotą a do sterowania lampą inny, oddalony o 10m. Tak więc rozwiązaniem jest jedynie konfiguracja Home Assistanta.

Nie jest jedynym rozwiązaniem. Regułę w Tasmota można zmienić tak aby wysłała konkretny komunikat MQTT i tym samym wysterowała drugie urządzenie tylko przy udziale brokera MQTT. Kolejnym jest wysłanie polecenia dla innego urządzenia z Tasmota po HTTP:

Dla mnie taka automatyzacja, działająca bez udziału innych pośredników, to duża zaleta. Wystarczy, że działa ESP… no i Wi-Fi/LAN jeśli są dwa ESP.

Na zapis automatyzacji w wewnętrznym oprogramowaniu ESP pozwala również ESPHome:

Można się posunąć dalej i pozbyć się udziału MQTT z użyciem knx do komunikacji pomiędzy modułami.
Jest to mało popularne ale możliwe, że moduły wymieniają informację p2p.

1 polubienie

Podobnie jak koledzy, nie widzę problemu w bezpośredniej komunikacji między modułami jeżeli modułem do sterowania lampą można sterować lokalnie, niestety nie mamy żadnych informacji na jego temat więc możemy jedynie powróżyć (osobiście z wróżenia na forum już zrezygnowałem :grin:).

A czy mozna zrobic bez HA tak jak pisałem na początku?
“Teraz chciałbym aby po naciśnięciu switch na dashboard-zie HA włączyło mi światło przed bramą, otworzyło bramę a po 10 minutach wyłączyło światło.
Fajnie by było aby to światło wyłączało się po 10 minutach od ostatniego kliknięcia w switch (np otwieramy brame, zatrzymujemy, zamykamy i znowu otwieramy to lampa wyłączy się dopiero po 10 minutach od ostatniej akcji).”

Chodzi o to, że właczenie lampy może przyjść od bramy albo z panelu HA, albo z włącznika na ścianie. Czy mozna ustawic w tasocie, że każdy komunikat włączenia zeruje timer i po upływie np. 10 minut lampa z tasmotą się wyłączy.

Można zastosować czasowe załączenie. Ustawia się to komendą PulseTime

Wówczas nie potrzebujesz reguły, zawsze przekaźnik wyłączy się sam, po określonym czasie.

Czy na pewno przy ustawionym PulseTime na 10m każdy sygnał włączenia resetuje czas impulsu przy już włączonej lampie?

Ustaw sobie krótrzy czas i potestuj. Wydaje mi się, że opis wskazuje na logikę, że każde włączenie ON działa kaskadowo, czyli zaczyna odliczać czas ponownie. W Tasmota wszystko ładnie widać w konsoli.