Proxmox- backup na USB

Cześć,

Prośba do kogoś obeznanego z linuxem o przeprowadzenie mnie przez proces instalacji usb w systemie tak by był widoczny jako nośnik na którym można zrobić kopię VM.

Zbliża się czas wymiany dysku który mam w swoim T620 na większy :slight_smile: Chciałbym zrzucić obraz VM na pendrive i po wymianie zrobić instalację proxmoxa i przywrócić z kopii działający już w pełni system.
Po podpięciu do USB widzę ten dysk w systemie proxmox jako urządzenie USB, nie potrafię dalej sprawić by stał się dyskiem na który można wykonać zapis kopii zapasowej.

1 polubienie

@Arti_78 dzisiaj i jutro jestem zawalony robotą ale piątek/weekend postaram się przygotować instrukcję krok po kroku jak to zrobić.

1 polubienie

Faktycznie backup VM to eleganckie rozwiązanie.

Można też w inny sposób:

  • wyeksportować snapshot’a
  • postawić środowisko od nowa,
  • uruchomić usługę sharowania,
  • wrzucić snapshota do katalogu backup
  • i zaciągnąć konfiugarcję z snapshota
    Wszystkie ustawienia są przywracane

Ja też się podpinam do pytania, i bardziej podoba mi się pomysł Artura, bo mam mały dysk w proxmoxie i wydzielone 60GB na dysk FreeNAS a w sieci jest on jako roboczy z pełną ilością danych, więc chętnie bym też migrował na dużo większy dysk, bez ponownych instalacji i kopiowania wszystkich rzeczy.
Również mam kilka innych systemów postawionych, taki poligon doświadczalny, nawet WIN10 i na nim zdalnie pracuje coraz częściej.

1 polubienie

Dokładnie, dlatego też czekam na tą opcję co mówiłem.
Inaczej zresztą u mnie i tak nie zrobię- mam za mało miejsca by zrobić to lokalnie :slight_smile:
Tylko pendrive mnie ratuje.

EDIT: nie uwierzycie - właśnie ćwiczyłem stawianie od nowa :frowning: :frowning:
Wysypał się na aktualizacji - błąd pokazany na VM, nie wstał.
Z plusów - pobrałem nowy obraz , nowej wersji :slight_smile:
Czekam na opis mistrza Artura jak zrobić tą kopię- jak widać się przydaje- wykrakałem.
Snap na google był więc straty poza czasem nie ma na szczęście- bo jakbym miał to wszystko od nowa pisać …

Powiadasz że proxmox nie jest pewny? mam freenas na nim i pliki bez backupów dosyć ważne… :flushed:

To raczej moje umiejętności nie są pewne :smiley: . Rozwaliłem kontener z HA ( nie pytaj jak :smiley: )
Ale dość ważnych plików bez backupu to bym nie zostawiał, niezależnie od rozwiązania .

Instrukcja kopiowania na dysk USB kopi zapasowej Proxmox

  1. Wykonujemy kopie zapasową (to nie to samo co snapshot) wybranej maszyny VM z interfejsu Proxmox (w moim przypadku plik kopii to vzdump-qemu-102-2020_06_08-14_02_55.vma.zst)
  2. Formatujemy USB na system plików akceptowalny dla proxmox (fat32, ext4) - byle nie ntfs
  3. Wpinamy w USB serwera Proxmox pendrive (w moim przypadku był to USB 14GB)
  4. Przechodzimy do linii poleceń serwera Proxmox (opcja Shell gdy wybierzemy główny serwer w drzewie serwerów)
  5. Odnajdujemy nasz dysk USB
fdisk -l

U mnie był na końcu listy jako /dev/sdb. Natomiast partycja na którą będziemy kopiować pewnie będzie miała numer 1 (wszystko widać na wyniku polecenia fdisk). U mnie było to /dev/sdb1
6. Tworzymy punkt montowania

mkdir /mnt/dyskusb
  1. Montujemy dysk usb
mount /dev/sdb1 /mnt/dyskusb
  1. Kopiujemy plik kopi zapasowej (wszystkie są w katalogu /var/lib/vz/dump/)
cp -v /var/lib/vz/dump/nazwa_pliku_kopii /mnt/dyskusb
  1. Czekamy aż się skończy kopiowanie - odzyskamy konsolę
  2. Odmontowujemy dysk USB - bardzo ważne, nie można bez tego wyjąć USB bo można stracić plik
umount /mnt/dyskusb
  1. Wyjmujemy pendrive i mamy zabezpieczoną kopię maszyny wirtualnej.

Powinno działać jakby były jakieś problemy dajcie znać

2 polubienia

@artur a jest możliwość robienia kopii bezpośrednio na dysk usb?
Przed awarią mi krzyczał że nie ma miejsca na kopię.

aaaaa panie, tu jest pewno pies pogrzebany, bo nie dawno wszystkie maszyny mi zaczęło zatrzymywać z wykrzyknikami i nie wiedziałem dlaczego, zacząłem grzebać po necie i doczytałem się, że jak zajmiejsz powyżej 80% miejsca na dyskach proxmoxa to tak się dzieje, zwolniłem miejsce i wszystko wróciło do normy. Nie wolno przepełniać dycku local-lvm (pve)
A tak fajnie sobie instalowałem różne systemy jak one wyglądają, aż się zaczęły błędy. Co prawda teraz mam zajęty 89% ale sprzęt działa

1 polubienie

@Arti_78 tak takie coś to proste :smiley: z GUI możesz to dodać.

  1. Montujesz dysk USB tak jak we wcześniejszej instrukcji np na punkt /mnt/dyskusb
  2. W GUI na poziomie datacenter dodajesz nową Przestrzeń
  3. Wpisujesz jakieś ID - np USB, ścieżkę tą gdzie masz zamontowany dysk np /mnt/dyskusb i ważne abyś zaznaczył, że ta przestrzeń jest na VZDump backup file czyli z listy wybierasz właśnie to.
  4. Zatwierdzasz
  5. W sekcji gdzie robisz kopie zapasowe pojawi się nowa lokalizacja do wyboru
  6. wybierasz, robisz backup i masz :smiley:
1 polubienie

A później też odmontować przed wyjęciem USB?

@Arti_78 tak odmontować zawsze trzeba zanim wyjmiesz dysk

Ok, wracam z roboty i trenuję :slight_smile: . Dzięki za wskazówki.

@Arti_78 Jak coś to pisz

@artur ciemna luda ze mnie :confused: Jak wybieram w GUI opcję dodania nowej przestrzeni rozwija się lista różnych opcji tej przestrzeni- które wybrać?

Wybierasz VZDump backup file

Zrobione. Zamotałem się na typie - jak się wybierze katalog to dopiero jest VZD :slight_smile:
Dzięki raz jeszcze za nauki.

@Arti_78 polecam się

szybkie, pytanie, chciałbym sobie rozbudować przestrzeń na proxmoxie kupują dysk na usb 1tb, na stawianie kolejnych maszyn do zabawy, czy w ten sposób da się to też zrobić? mówię o zamontowaniu z pozycji kosnoli.