Proxmox- backup na USB

@Arti_78 polecam się

szybkie, pytanie, chciałbym sobie rozbudować przestrzeń na proxmoxie kupują dysk na usb 1tb, na stawianie kolejnych maszyn do zabawy, czy w ten sposób da się to też zrobić? mówię o zamontowaniu z pozycji kosnoli.

Nie mam jak teraz sprawdzić ale raczej tak tylko będziesz musiał określić że przestrzeń jest przeznaczona na maszyny a nie na backup.

@luki25 Usb jest widoczna jak kolejna przestrzeń , mam zamontowane bo robiłem bezpośredni backup.

image

Pewnie jak ustawisz inne przeznaczenie to zadziała, pytanie jak z wydajnością- bo widzę różnicę w prędkości zapisu (chociaż mój pendrive to jakiś zwykły marketowiec z dawnych czasów)

@artur Zerknij proszę na poniższy zrzut :

Czym jest w tym układzie EFI Disk ?
Bo przypisane do HA jest utworzone scsi0 i ma 10GB
W podsumowaniu urządzeń widzę też ten dysk i on jest i mały i przepełniony.

Gdzieś po drodze przy instalacji proxmox popełniłem błąd?
Za chwilę będę zmieniał dysk więc jeśli skopałem to zrobię już dobrze- po co ma się wysypać za jakiś czas.

Może zwyczajnie masz mały dysk i tak ci podzieliło, bo ja nic specjalnie nie robiłem, ale takie wykorzystanie to może ci robić problemy z maszynami

Tak, wczytałem się wczoraj w ich forum i pogrzebałem w ustawieniach by podejrzeć - ewidentnie kwestia pojemności. Stąd i problemy.
Dobrze że idzie już nowy dysk.

hejka, wystrugałem na boku dysk 320gb i adapter usb 3.0, i nijak nie mogę go dodać, jako pamięć do virtualnych maszyn w pełnej pojemności. Najpierw montuje go do /mnt/usb a później w datacenter => przestrzen dodaje go jako obraz dysku i container i w efekcie pojawia się dysk, tyle że z pojemnościa 54,63gb, dokładnie tyle samo co local-lvm. Jest możliwe, że przez usb nie zobaczy więcej?
próbowałem nawet formatu z consoli do ext3 i ext4 i jest ten sam efekt


dobra, nie ma tematu, udało się, tutaj ma być odznaczone :slight_smile:

dddd

Drodzy koledzy, coś fajnego do obsługi proxmoxa, kopiowania plików maszyn, backupów itp…

  1. Ściągacie Winscp
    https://winscp.net/download/WinSCP-5.17.8-Setup.exe
  2. Instalujecie na Windowsie
  3. Logowanie wg screena

01

i tadaaaaaaaam :sunglasses:

lokalizajce plików na proxmoxie:
iso pliki=>
/var/lib/vz/template/iso

backupy pliki =>
/var/lib/vz/dump/

teraz przenoszenie iso plików, całych backow maszyn, stawianie proxmoxa od nowa itd to pestka

1 polubienie

coś fajnego do obsługi proxmoxa, kopiowania plików maszyn,

Mam nadzieję, że nie będziesz w ten sposób kopiowiał plików działających wirtualnych maszyn bo nic dobrego z tego nie będziesz miał :wink:

1 polubienie

mam pytanie wyłączyłem maszynę wirualną i skopiowałem plik iso , czy skopiowałem surowy obraz home assistanta? czy aktualny obraz który działa? bo nie mam pewności. Bo data obrazu jest z sierpnia no i sam obraz jakiś niewielki 700 mega

Chyba surowy obraz. Backup jest w /var/lib/vz/dump

dzięki właśnie zrobiłem backup i go zgrywam pokazuje ponad 4 gb wiec jest ok ;-), czyli awaryjne przywrócenie polega na przegraniu gołego obrazu na nowego proxmoxa a potem przywrócenie z backupu? nie da sie jakoś zgrać aktualny obraz jako iso? żeby na nowego proxmoxa poprostu przegrać ISO? musze pokombinować

Po co ISO wysyłać, skoro backup wyślesz i go przywrócisz i system znów działa…

rozważam wariant że padł mi fizycznie komp na którym mam home assistanta, instaluje czystego proxmoxa na nowym kompie przesyłam iso odpalam i działa , a tak muszę przegrać iso template a potem przegrać backup potem przywrócić z backupu trochę więcej kroków, ale może faktycznie dramatyzuję :wink:

To mój pierwszy wpis na tym forum więc witajcie! :slight_smile:

Zaczynam przygodę z HA. Jestem zielony więc wybaczcie proszę jeśli zadaję dziwne pytania.

Postawiłem HA na Proxmox na Dell Wyse. Chcę zrobić backup na dysk zewnętrzny wpięty na USB. 500GB, fat32

Czy wiecie może dlaczego po wpisaniu w Proxmox w Shell polecenia fdisk -l nie widzę tego dysku nigdzie? :frowning:

@Damian_TESY, może sie nie rozumiemy, ale stawiasz proxmoxa, przesyłasz jeden plik backup maszyny Home Assistant, przywracasz, włączasz i działa, backup maszyny nie jest w formacie ISO, tylko zst

1 polubienie

Podpowiedzcie mi proszę jak ustawić automatyczne montowanie dysku USB po starcie proxmoxa. Czy jest taka możliwość?
Mam podpięty dodatkowy dysk USB (podzielony na dwie partycje - backup i dane) obie muszę dodać ręcznie za każdym razem jak restartuje Proxmoxa.

musisz wyedytowac fstab poleceniem *nano /etc/fstab i tam dodac abu montowalo dyski np

/dev/sdb1 /mnt ext4 defaults,errors=remount-ro 0 1