PROXMOX - błędy, konfiguracja, dodawanie USB

Cześć, mam pytanie dotyczące Proxmoxa, od jakiegoś czasu korzystam, w sumie nie zwracałem na to wcześniej uwagi natomiast pojawiają mi się co jakiś czas błędy, czy ktoś z użytkowników albo @artur jes mi w stanie podpowiedzieć, czy mam coś z tym zrobić, być może mam coś źle skonfigurowane. Poniżej zdjęcie ekranu:

Drugie moje pytanie dotyczące repozytorium HACS, chciałem zainstalować w HA i pytanie brzmi jak wrzucić do Proxmoxa??

I trzecie pytanie, conbee oraz dongla Bluetooth na Proxmoxie?

Dzieki z góry za odpowiedzi.

@pawelwaz
Ad.1 w jakich sytuacjach masz ten błąd? Coś robisz konkretnego?
Ad.2 ignorujesz proxmoxa z punktu widzenia sieci/infrastruktury maszyna z HA to niezależny host na który wbijasz się tak samo jak na HA które jest zainstalowane bez proxmoxa. Proxmox w dostępie do HA niczego nie zmienia.
Ad3. Podpinasz dongla conbee do hosta na którym stoi HA a następnie w interfejsie proxmox idziesz do konfiguracji maszyny wirtualnej (sekcja Sprzęt - USB Devices) z HA i tam włączasz w sekcji USB że ten dongiel :slight_smile: jest dołączony do tej maszyny. Możesz to ustawić na stałe i wtedy każde uruchomienie maszyny z HA przejmie kontrolę nad donglem :slight_smile:

Dzięki za odpowiedź @artur, właściwie to nic nie robię, ale zauważyłem, że czasem te błędy pojawiają się gdy nie nie używam nawet kilka dni - raz dziennie pojawi się błąd (czasem w nocy).

Czyli mam zalogować się przez jakiś program i te pliki po prostu wgrać?

Co do trzeciej odpowiedzi, wspomniałeś, że można ustawić na stałe, rozumiem, że ustawiam to w proxmoxia podczas dodawania dongla?

Ad 1. Poszukam co to moze oznaczać.

Ad2. Możesz zainstalować dodatek dający dostęp po SSH i kopiować po SSH albo np dodatek który daje dostęp po sambie i wtedy z Windowsów bez problemów możesz tam umieszczać pliki.

Ad3. Tak wszystko w interfejsie proxmox tak jak na screenie poprzednim i poniższym w ustawieniach maszyny jak dwa razy klikniesz na usb to będziesz miał różne opcje

Cześć,
@artur czy jak jest na czerwono to oznacza błąd ( źle dodane/ nie działające ) urządzenie?
Samodzielnie mi nie wykryło w proxmox- dodałem poprzez przycisk ADD -> USB, i dalej jak podałeś na obrazku .

image

Oznacza, że zmiany nie działają do czasu aż zrobisz restart maszyny.

To już robię. Dziękuję.

Cześć,

Ciąg dalszy pytań o Proxmox.
Zaglądam dziś z ciekawości i widzę w logach błędy ( cykliczne do 3 dni)

Porad z googla nie potrafię wykorzystać - nie moja bajka - maxem było wykonanie próby update z konsoli :confused: ( btw- też kończy się błędem)

Pokazany problem grozi wywaleniem się całej zabawki z HA?
Zostawić tak czy trzeba coś podziałać?

@Arti_78 wywalić raczej się nic nie wywali . To są informacje że z jakiegoś powodu polecenia apt update nie zostało wykonane. Polecenie to służy do synchronizacji z repozytoriami pakietów dla systemu debian/proxmox. Bez tego system nie wie czy są jakieś aktualizacje.
Możesz sam uruchomić to polecenie z konsoli proxmox i zobaczyć czy zadziała. Jak nie to najprawdopodobniej masz jakiś problem z dostępem do internetu dla serwera proxmox. Jeśli jesteś pewien że internet z proxmoxa jest no to trzeba sprawdzić log apt’a i zobaczyć o co mu chodzi.

Jak raz pogrzebałem sobie w proxmoxie to instalowałem później wszystko od nowa :smiley:
Z konsoli też nie działa - komunikat poniżej - może coś wyczytasz z tego.
Chociaż jak nie grozi padem - to spokojniej się robi :slight_smile:

CZeść, dziś zauważyłem podobny problem u mnie. Pytanie, czy ktoś może za rączkę poprowadzić…? :wink:

Prawdopododnie używasz darmowej wersji i nie masz aktywnej komercyjnej subskrypcji, sprawdź ten artykuł:

@macek A jest sens to zmieniać przy wykorzystywaniu PX do naszych zastosowań?
Debiana aktualizuje- potrzebujemy więcej ?

Nie, nie zmienisz nic. Aktualizacje można wykonać ręcznie w shellu

Pokazałeś print screena z błędem a ja pokazałem sposób eliminacji tego błedu w logach, decyzja co zrobisz dalej należy do Ciebie.

W międzyczasie doczytałem o co z tym chodzi. Jak zaczynałem zabawę to myślałem że mi się system wysypał :slight_smile:
Jak dla mnie, nie czuję (albo na tyle nie rozumiem tego systemu ,że nie czuję) potrzeby grzebania przy tym.

Cześć, mam takowego błęda. Na głównym HA pojawił mi się po aktualizacji do wersji 115 i maszyna nie wstała mi po restarcie. Wtedy myślałem że sam sobie nagrzebałem, przywrócenie backupa maszyny też nie pomagało więc postawiłęm HA od nowa (nową maszynę), natomiast drugi virtualny działał, dziś sobie odpaliłem drugiego i niestety to samo, aktualizacja do v115 też była zrobiona. Tym razem nic nie robiłem z przestrzeniami. Zastanawiam się czego to wina, bo jak to nie wina aktualizacji i przypadkiem mi FreeNas umrze to się głęboko rozczaruje, i pytanie jest jak to naprawić?

@luki25 mało prawdopodobne że to aktualizacja do 0.115 ale nie niemożliwe. chociaż ja bym sprawdził czy z dyskami wszystko ok. Kończące się miejsce? Sypiący się dysk?

  • dysk jeden 240gb ssd - zapełnienie 85% - możliwe
  • czy wadliwy, możliwe - komp poleasingowy, dysk niby nowy ale hyba noname jakiś

dziwi mnie że padły obydwa HA, a mam jeszcze win win10 i freenas, które też cały czas pracują
Przywrócenie maszyny teraz pomogło, a kiedyś nie, może ktoś bedzie miał podobny przypadek ale powoli chodzi mi po głowie nowy 1tb

No faktycznie dziwne. Trzeba by potraktować ten dysk jakimś sprawdzeniem.