Przebudowa Kategorii (czyli działów) - propozycje, końcówka 2023

Załogę forum oraz wszystkich aktywnych użytkowników (tych mniej aktywnych oczywiście też - to burza mózgów dla naprawdę Wszystkich) proszę o wrzucanie pomysłów na przebudowę Kategorii (działów) forum.
Oczywiście nie możemy gwarantować realizacji każdego pomysłu, ale chcielibyśmy uzyskać bardziej czytelną i intuicyjną strukturę podziału tematów.

W szczególności chodzi o brakujące sensowne Kategorie (działy) lub Podkategorie (poddziały) oraz zmiany nazwy tych, które są mylące.


Z tego co zauważyłem przykładowo mylącym działem (Kategorią) są “Szybkie porady”, gdzie użytkownicy wrzucają prośby o szybką pomoc (żądaniowe podejście w ogóle jest sprzeczne z ideą istnienia niezależnych forów, ale to inna para kaloszy).

Druga kwestia, to chętnie bym widział w Urządzeniach (które wielu traktuje jako uniwersalny wór, bo zdecydowanie tam brakuje poddziałów) podkategorie, choć jeszcze nie wiem jak je mądrze zorganizować - może po technologii połączenia WiFi/Zigbee/Z-wave/rozwiązania przewodowe?
(cześć kwestii zawsze można ogarniać Tagami tak jak próbujemy to robić od bardzo długiego czasu).

A może po prostu podział na urządzenia fabryczne - tu pewnie z podziałem na Tuya i Inne; oraz coś w guście Zrób to sam (DIY), np.: DIY Espressif ESPxx, DIY oparte na Tuya (to mylące, ale wiele z tych zagadnień zachodzi na siebie), DIY Inne

Akurat popularne projekty takie jak esphome tasmota espeasy i parę innych mamy już otagowane, więc nie widzę konieczności tworzenia działów w/g tych projektów (szczególnie, że często w jednym wątku przewija się po kilka z nich).

Podsumowując - liczymy na propozycje, jeśli ktoś już kiedyś zgłaszał jakiś pomysł i pozostał on bez realizacji, to teraz jest druga szansa (można też linkować stare posty).

Czy jest też możliwość zmiany języka forum na np. angielski?
(kategorie, podkategorie itp.)

(Teraz zawsze muszę korzystać z tłumaczenia Google)

Niestety spora część naszych polskich użytkowników nie zna w wystarczającym stopniu języka angielskiego (to jest forum typowo lokalne adresowane do polskich użytkowników HA).

Ze względu na położenie geograficzne i historię Polski, wielu Polaków zna jako drugi język takie języki jak niemiecki, rosyjski lub inne słowiańskie języki (które są drastycznie inne od angielskiego), więc niestety nie widzę możliwości zmiany terminologii z polskiej na wyłącznie angielską.


Machine translation into English:

Unfortunately, a large part of our Polish users do not have a sufficient knowledge of English (this is a typically local forum addressed to Polish HA users).

Due to the geographical location and history of Poland, many Poles know languages such as German, Russian or other Slavic languages (which are drastically different from English) as a second language, so unfortunately I do not see the possibility of changing the terminology from Polish to exclusively English.

4 polubienia

Oto moje pomysły na nowe kategorie/podkategorie:

  • Chwalipost

Jestem fanem tego forum i obserwując jego rozwój mam wrażenie, że brakuje kategorii gdzie osoby, które włożyły dużo pracy w swoje projekty mogły by pochwalić się końcowymi efektami. Chodzi o miejsce publikacji “chwalipostów” dotyczących estetyki różnych rozwiązań czy funkcjonalności. Wiele osób dochodzi do czegoś metodą prób i błędów (często własnych) i może otrzymać w ten sposób informację zwrotną. Pozwala to często uświadomić sobie braki i przede wszystkim inspirować innych. Daje też twórcy satysfakcję i motywację do dzielenia się swoim doświadczeniem.

  • Niezbędne programy

W jednym miejscu można by zebrać listę narzędzi programistycznych, aplikacji, która pozwoli płynnie wdrażać się w świat Home Assistanta, użytkowania forum, flashowania, diagnostyki, konwersji, informatyki, programowania itp. Lista czego tam każdy z nas używa i nie wyobraża sobie bez tego swojego home-lab. Lista miała by na celu pomóc nowym adeptom świata HA łatwiej poznać narzędzia i często oszczędzić czas na jazdę pustą taczką.

Nie wiem czy jest to możliwe w przypadku tego forum, automatyczne tłumaczenie, język wybierany z listy.

1 polubienie

Tak w kwestii działu “Szybkie porady”

pomysł się mi urodził tuż przed pojawieniem się podlinkowanego wątku - Dział może być dla zwykłych użytkowników tylko do odczytu, wraz z jakimś komentarzem po co on jest (albo trzeba zmienić nazwę, bo w momencie gdy ktoś napotyka na jakiś problem, to zadając pytanie nie może z góry przewidzieć, że rozwiązanie będzie szybkie, łatwe i bezbolesne :stuck_out_tongue: )

Pomysł jest dobry - tak jak

Tylko nie bardzo rozumiem jak miałoby technicznie wyglądać “tylko do odczytu”.
Czy czasami nie odbieramy prawa do fajnych pomysłów zwykłym użytkownikom? :slight_smile:
Jeśli pozostawić to subiektywnej ocenie “administracji”, to osobiście uważam, że forum zawiera już odpowiedzi na prawie wszystkie pytania.
Co prawda nie wszyscy są tak “walnięci” jak ja i czytają wszystkie posty, więc taki dział jest potrzebny. Być może ograniczy to liczbę pytań w kółko o to samo.
Aby maksymalnie ułatwić poszukiwania taki dział (wątek) mógłby być w każdej kategorii i pozycjonowany zawsze na górze.

Z tego co widzę do dużo użytkowników boryka się z podstawami elektroniki/elektrotechniki , być może jest potrzeba dodania takiej kategorii -
choć osobiście uważam, że „Nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę”.

1 polubienie

Też jestem tego samego zdania, “co za dużo to nie zdrowo”.

To już zależy co potrafi engine tego forum, takie rozwiązania spotykałem wieki temu - wątki bez możliwości odpowiadania = widoczne jako zamknięte. A dział bez możliwości zakładania nowych (dużo starsze engine to potrafiły, więc chyba Discourse sobie z tym poradzi?).

Ja bym chętnie przeczytał tutaj mnóstwo pomysłów spoza “załogi forum”, tylko jakoś ciężko zmotywować ludzi do pisania - przypominam to jest miejsce na wypowiedzi KAŻDEGO użytkownika forum.

Hehe, istotnie część pytań pojawia się cyklicznie, no i to już próbowałem realizować tagiem faq ale może faktycznie jakiś dział FAQ jest potrzebny.

Można przypinać wątki, ale to chyba tu jest nieskuteczne, bo czasami przypinałem i jakoś bez efektu (nie mam drugiego konta by testować rozwiązania, może muszę założyć…).
By daleko nie szukać ten właśnie wątek jest przypięty w kategorii.

No ja to bym widział tego rodzaju tematykę w dziale “DIY/zrób to sam” (lub czymś w podobnym guście, może jako poddział “podstawy elektroniki” tylko wyłuskać dzisiaj te dawne wątki nie będzie łatwo).

Może i tak, ale uważam, że poddziały do klasyfikacji wątków są potrzebne choćby dla kogoś kto szuka nie do końca wiedząc jakie słowa klucze wpisać w wyszukiwarkę… (bo znalezienie czegoś przeglądając tytuły w jednym wielkim worze jest praktycznie nie do wykonania)
A dla nas takie przeszeregowania istniejącego wątku to najwyżej kilka klików. (Z drugiej strony nie mamy narzędzi do masowych operacji na wątkach.)

Powracam do tematu przebudowy działów

proszę o świeże propozycje stałych bywalców oraz tych którzy mają świeże spojrzenie na strukturę działów…

Widziałem ten post. Tag to tag nie można nic tu zmienić, to że nie ma działu EspHome to inna kwestia, użytkownik napisał tam gdzie widział esphome.
Myślę że esphome jest na tyle popularny że śmiało może mieć swoją kategorię.

Kolejne 2 wątki z “szybkich porad” - pomysł na nową nazwę tamtego działu pilnie potrzebny