Przedłużenie stanu encji

Witam mam do was proste pytanie (ale jednak nie dla mnie ). Na drzwiach założyłem sobie kontraktron wystawia on , off . Chciałbym żeby po otwarciu drzwi (jak encja będzie na on)stan ten pozostawał określony czas bo jak się zanknie to encja robi się na off. Czyli jeśli odtworzę drzwi stan jest on zmienia się kolor ikony , zamykam stan jest na off ale po mimo że stan będzie na off to nadal chciałbym żeby ikona była podświetlana i nie wiem którego noda tego urzyć pewnie jakiego czasowego tylko którego i jak go skonfigurować pozdrawiam

To zależy od sposobu powiąząnia czujnika z HA.
Info ostanie dostaje bezpośrednio, czy porzez NR?

z kontaktronu sygnał idzie bezpośrednio do HA

To utwóż pomocnika, którego stan bedziesz zadawał w NR na podstawie stanu encji kontaktrona.
Wtedy w NR opóźnisz zmanę stanu na off za pomocą np. noda delay.

powiedz kolego jak utworzyć tego pomocnika bo nigdy tego nie robiłem

Najprościej wyklikać
Ustawienia > Urządzenia usługi > Pomocnicy > Utwórz (przycisk lub przełącznik)
Co to jest za czujnik - napisz coś więcej?

powiedz mi co mam wybrać
Przechwytywanie

to jest zwykły kontaktron

To wszystko co masz do wyboru… nie masz przycisku ?
Zaktualizuj HA albo na piechotę przez template binary sensor.

Kontaktron może i zwykły ale do czegoś podłączony :slight_smile: …jak to integrowałeś?

p

utworzyłem ten przełącznik i teraz dodaję swith w pliku configuration.yaml

switch:
  - platform: template
    switches:
      blind:
        friendly_name: "Blind"
        value_template: "{{ is_state_attr('switch.blind_toggle', 'sensor_state', 'on') }}"
        turn_on:
          service: switch.toggle
          target:
            entity_id: switch.blind_toggle
        turn_off:
          service: switch.toggle
          target:
            entity_id: switch.blind_toggle

oczywiście entity_id wpisuje encje moich drzwi czy encje togo pomocnika?. Kontraktron jest podłączony pod esp32

Piszesz w dziale NR i od początku chciałeś w nim zrobić, więc w configuration nic nie piszesz.
Wystarczy prosty proces, który przepisuje stan źródłowego do docelowego z opóźnieniem jednego ze stanów.
offdelay

… a w nim co? :slightly_frowning_face: …pytam, bo pewnie dałoby się to zrobić prościej bezpośrednio przez Mqtt.

@andrzej04
Uwaga techniczna dot. pisania postów - nie używaj cytowania do wklejania kodu YAML (ani logów czy jakiegokolwiek tekstu wymagającego formatowania jak kod) zamiast tego wstaw linijki z trzema apostrofami odwrotnymi (tymi spod “klawisza tyldy”) przed i po wklejanym kodzie, zobacz jak poprawiłem twojego ostatniego posta.
To jest MarkDown (tak samo wkleja się kod na githubie np. w issues).

a jak ustawić te nody. Z tego co pamiętam to tam jest esp 8826 wrong mode ma go zabudowanego więc cięzko się do niego dostać

Chyba ESP8266.
(co zaprzecza informacji o tym, że masz ESP32 - albo jedno albo drugie albo jeszcze inny MCU?)

Nie za wiele napisałeś - chodzi o ESPHome? - czemu nie włączyłeś sobie OTA?

Z treści pytań i poziomu odpowiedzi wnioskuje, że startujesz z zerową wiedzą?
Rozumiem, ze kiedyś trzeba zacząć ale zupełnie się nie rozumiemy.
Na początek proponuje trochę poczytać w necie - jest tysiące informacji na temat HA więc nie ma sensu aby je tu ponownie przepisywać. Ogarnij trochę elementarz to do tematu wrócimy.
W tej chwili to nawet gotowca nie da się dla Ciebie przygotować.

…używasz Node-Red?

… dobrze, że chipa nie zacząłeś szlifować ! :wink:
W moim pytaniu chodziło bardziej o to co tam jest “wgrane”.
To jest samoróbka, coś gotowego ?

Edyt …poczytałem inne Twoje posty - coś już wiesz, więc chyba Cię zaćmiło :slight_smile:

nie ukrywam że nie mam wiedzy w NR dlatego pisze tutaj. Jak znasz kolego jakieś strony do nauki NR po polsku to chętnie się dokształcę. Napisałeś nie można zrobić gotowca a mi tylko chodzi jak ustawić te dwa nody


Jako źródło wybierasz encje z kontaktronem.
Jako If State musisz wpisać to co zwraca kontaktron przy zmianie stanu.


Tu ustawiasz dane utworzonego pomocnika - jego rodzaj, usługę którą chcesz wykonać.
Na końcu wybierasz encje pomocnika.

Będziesz musiał użyć dwa razy call service - osobno dla on i off.

chyba coś robię nie tak bo nie działa tak wygląda wygląda to tak
12
gdy otwieram drzwi


stan encji się zmienia na on i zaczyna odliczać czas ale gdy zamknę dzwi to stan encji robi się na off (nie trzyma stanu on )



16

zastanawiam sie dlaczego jak otwieram drzwi to wyskajują mi 2x on w nodzie debag

Nie działa, bo namotałeś
delaymsg
Nie wiem czy “listy” znaczy skrzynka pocztowa, jeśli - to lepiej aby pomocnik kasowany był z łapy po wyjęciu listów.

Niestety nadal nie działa włączyłem pomocnika i poprawiłem łączenia jest tak że jak otwieram drzwi to w NR zmienia się stan encji na on ale już wiadomość nie dochodzi do noda debag, ikona mi miga (na panelu głównym) gdy zamykam to od razu zmienia się stan na off, ikona na panelu przestaje migać (dziwne jest to że ten kwadracik przed off jest na czerwono ) jak minie czas zadany w tym nodzie delay to wyskakuje mi wiadomość z noda debag