Przekaźnik 1-kanałowy

Jest taka oferta:
https://allegro.pl/oferta/przekazniki-dopuszkowy-mini-16a-zigbee-14059315886

W niej jest przekaźnik z sześcioma złączami: L-out1, L-out2, L-in, N-in, S1, S2, a w opisie stoi, że przekaźnik jest jednokanałowy. Czy tych złącz nie jest za dużo? Czy może jednak przekaźnik jest dwukanałowy?

Na zdjęciu jest 2CH, może opis… może fotka jest nieprawidłowa?

Zatem pewnie fotka błędna.
Ale jeszcze mam pytanie. Gdy taki przekaźnik wsadzę pod zwykły włącznik światła, to ten przekaźnik będzie działał tylko gdy włącznik będzie w pozycji ON? A przy OFF całość będzie “martwa”?

Wszystko zależy jak to podłączysz.
Jeśli wyłącznik podłączysz do przekaźnika to zmian w działaniu nie zauważysz. ( ale tak do końca pewności nie ma) … wszystko zależy :wink:
Jest dużo na forum napisane na ten temat.
Masz przewód N w puszce?

Hmm, takie pytania to najlepiej zadać sprzedawcy zamiast kupować kota w worku.

Tak, mam niebieski w puszcze.

@szopen
Zapytałem tu, bo jeszcze niewiele wiem o tych zabawkach, więc może było jakiej oczywiste dla innych wytłumaczenie.

Nikt na żadnym forum nie będzie wiedział lepiej co ktoś faktycznie sprzedaje niż sam sprzedawca…

No chyba, że szukasz powodu do zwrotu towaru, bo w sumie opis jest tak skopany, że omijałbym tego sprzedawcę szerokim łukiem…

Trudno, żeby nie był :wink: wszak wszystkie przewody instalacyjne go mają.
Pytanie… czy jest podłączony do N?

To jest istotne pytanie przy wyborze przekaźnika (praca z N / bez N).

Jak pisałem chodziło mi bardziej o teorię. Nie kupiłem, na razie za Waszą radą kupiłem i podłączyłem SkyConnect. Teraz chcę dodać jakieś pierwsze urządzenie, żeby się tym pobawić w HA. A co do skopanych ofert to ta wyżej wydawała się w porządku, a dziwna to dopiero jest ta:
https://allegro.pl/oferta/przekaznik-dopuszkowy-gniazda-zigbee-3-0-tuya-14359189967

Niby Zigbee 3.0, jest o tym kilka akapitów, a jednocześnie w podsumowaniu: “Przekaźnik pracuje w standardowym dla Wi-Fi paśmie 2,4 GHz,”. Chyba na allegro mało kto wie co sprzedaje.

Ale wracając do poprzedniego pytania czy jest możliwe, że taki przełącznik pracuje równolegle z włącznikiem tradycyjnym, bistabilnym? Czyli, że mogę zarówno włączyć/wyłączyć pstryczkiem, jak i softwarowo?

Tak jest to możliwe - wtedy gdy ten pstryczek podłączysz do przekaźnika (wej S). Wtedy elementem wykonawczym jest przekaźnik a sterującym włącznik.

przecznik_beznapiciowy

Inne kombinacje ograniczą funkcjonalność tej “pary”.

Hmm… dzięki za obrazek, potwierdź proszę czy go dobrze interpretuję.
Z tego co widzę, to żarówka z L’out dostaję “fazę” albo poprzez S1 od pstryczka, albo poprzez L/L1, którym steruje układ. Czyli pstryczek działa jak dotąd, a gdy pstryczek jest “zgaszony” to wtedy światłem może sterować HA za pomocą zigbee i switcha. Sprytne. Tego chyba właśnie bym chciał, bo w razie upadku systemu światło nadal normalnie można włączyć.

Po całości nie… przez S1 (włącznik) elektronika “wie”, że ma włączyć/wyłączyć oświetlenie.
W przypadku uszkodzenia przekaźnika nie wysterujesz światła. W tym schemacie nie ma “obejścia” samego przekaźnika, ale w przypadku awarii systemu będzie działać lokalnie.
Przeczytaj jeszcze raz podlinkowany temat… później jeszcze raz do skutku.

W zależności jaki przekaźnik kupisz, może okazać się, że trzeba będzie zmienić przełącznik na przycisk.
Nie pytaj mnie o konkretne typy bo nie wiem jakie funkcjonują konkretne rozwiązania.

W zasadzie na zadane pytanie otrzymałeś odpowiedź a usiłujesz tylko aby przepisywać treści, które są już na forum opisane i rozwiązane.