Przeniesienie HA na nowy serwer

Postanowiłem odświeżyć sprzęt więc drogą kupna wszedłem w posiadanie miniPC na n100. I teraz pytanie, które zaprząta mi głowę. Czy da się w jakiś prosty sposób przenieść HA postawioną bezpośrednio na HAOS plus kilka dodatków w stylu Calibre z biblioteką książek, Paperless z biblioteką dokumentów, Z2MGTT, AdGuard. Wszystko jest na dysku ssd maszyny. DB to MariaDB. Pytanie czy ktoś ma jakieś doświadczenie albo może wskazać jakieś materiały o ile takowe istnieją.
Pozdrawiam WS

1.Robisz pełną kopie zapasową na starej maszynie.
2. Kopiujesz na komputer/laptop.
3.Wyłączasz stary HA.
4.Dla nowego mini pc przydzielasz ten sam adres IP.
5.Instalujesz HAOS
6.Od którejś wersji HA kopie zapasową można już przywrócić jeszcze przed zalogowanie, (Sprawdź czy jeszcze pamiętasz hasło do starego HA)
7. Przywracasz kopie zapasową, tu nie mam pojęcia jak to zrobić.
Jakim nośnikiem to zrobić bo fat32 ma ograniczenia rozmiaru 4 GB i jeżeli kopia jest większa to nie da się jej przenieść na nośnik z FAT32.

Ponieważ rzeczona instalacja może odbiegać od standardowej, radzę nie ruszać starej instalacji, póki odtworzenie backupu na etapie onboardingu na nowej nie powiedzie się w 100% (i musi być absolutnie zatrzymana, nie można uruchomić nigdy naraz obu kopii instalacji na 2 różnych maszynach, ponieważ niektóre elementy będą powodowały między nimi konflikty).

Obowiązkowo trzeba być na kanale stabilnym i przed wykonaniem backupu wykonać niezbędne aktualizacje (HA core, addony) do bieżących wersji (oraz po tych aktualizacjach najlepiej pełny restart systemu i powtórna weryfikacja poprawności działania wszystkiego).

Nośnik nie jest niezbędny (poza faktem, że na komputerze z którego klikamy jakiś musi być, ale chyba mało kto używa komputera bez dysku) wszystko odbywa się po sieci, gdyby nie zadziałała opcja z przywracaniem na etapie onboardingu (wgrywamy plik z poziomu przeglądarki, tu uwaga - nie każda przeglądarka daje radę z uploadem, podobnie jak go wcześniej pobraliśmy ze starej instalacji) można wybrnąć w sposób awaryjny.

Sposób awaryjny:
na świeżo uruchomionej “pustej” instalacji instalujemy np. addon samba i za jego pomocą transferujemy plik (alternatyw jest wiele, choćby i ftp, czy dedykowany dodatek do backupów zdalnych wtedy można przywrócić i z chmury).

Dziękuję Panowie. Jak przyjdzie nowy serwer i przeniesienie się uda to napiszę jakiś tutorial żeby podrzucić na forum.

Zgodnie z obietnicą. Nie ma nic prostszego niż przeniesienie.
1 - Na nowym sprzęcie zainstalowałem HAOS (taką instalację miałem na poprzednim sprzęcie). Instrukcję znajdziecie w sieci.
2 - Na starym sprzęcie wyłączyłem bazę (dodatek MariaDB-stop) i zrobiłem FullBackup.
3 - Backup pobrałem na laptopa z którego łączyłem się do HA
4 - Wyłączyłem maszynę z HA
5 - Włączyłem nową maszynę
6 - Zalogowałem się do czyściutkiego HA i w menu system/kopie zapasowe znalazłem opcję przywrócenia kopii zapasowej, okienko wyboru z komputera lokalnego.
7 - Przywrócona kopia wystartowała ale wszystkie dodatki miałem zatrzymane.
8 - Uruchomiłem ponownie i wszystko działa.
KONIEC

2 polubienia