Przetwornik ciśnienia na HX710B / MPS20N0040D / ESPHome - wskazuje tylko połowę zakresu ciśnienia

Witam,
z ESP32 i przetwornika ciśnienia gazu (MPS20N0040D + HX710B) zrobiłem czujnik poziomu deszczówki - zbiornik jest głębokości 1,75m, do przetwornika zapiąłem wężyk akwarystyczny i obciążyłem na końcu. Zanurzając pionowo wężyk woda wciska się do niego z ciśnieniem proporcjonalnym do głebokości zanurzenia końca wężyka. Poziom wody w HA wyskalowałem w cm słupa wody w ESPHome.

- platform: hx711
    name: "deszczowka"
    dout_pin: 21
    clk_pin: 22
    gain: 128
    update_interval: 1s
    filters:
      - calibrate_linear:
          - 1000000 -> 0
          - 6310000 -> 100
    unit_of_measurement: cmH2O

zależność odczytów z przetwornika analogowo-cyfrowego z cm słupa wody jest liniowa więc nie ma zdefiniowanego ani max ani min, z opisu przetwornika ciśnienia jego zakres powinien wynosić 40kPa a ja max co uzyskuję to -177cm na podciśnieniu i 139cm na nadciśnieniu, początkowo przetwornik zasilałem z ESP 3,3V więc myślałem że to kwestia zbyt niskiego napięcia i przelutowałem na 5V (przetwornik toleruje zasilanie 3,3-5V) ale nic to nie zmieniło.
Zakres 180cm na nadciśnieniu w pełni mnie zadowoli tylko jak go uzyskać ?

Żeby taki pomiar miał sens, trzeba zastosować w układzie pompkę. W poniższym filmie Andreas dokładnie to wyjaśnia.

@abaku
Próbowałeś zmniejszyć wzmocnienie na 64?
(zakładam, że skrajny pomiar przekracza możliwości przetwornika ADC przy wzmocnieniu 128)

Edit: to nie jest HX711 tylko znacznie uboższy HX710 i nie ma regulacji wzmocnienia…

W takim razie podpiąłbym się po prostu miernikiem (multimetrem) bezpośrednio do wyjścia czujnika i zmierzył czy zmiany ciśnienia powyżej zakresu o którym wspominasz istotnie powodują dalsze zmiany rezystancji - może po prostu osiągnąłeś granicę możliwości tego czujnika (sugeruje to pewna asymetria wskazań krańcowych, chociaż w sumie te różnice mogą wynikać ze ściśliwości powietrza).

Po kilku miesiącach “eksploatacji” tego układu pomiaru poziomu deszczówki wniosek dla tych którzy chcieli by to zastosować jest taki żeby tego nie robić. Nie dość że zakres pomiarowy nie odpowiada opisowi przetwornika to jeszcze sama idea zanurzonego wężyka jest problematyczna i po pewnym czasie wychodził problem z uszczelnieniem wężyka na przetworniku. Po kilku dniach poziom deszczówki wolno spadał i dochodził do kilku cm pomimo że zbiornik był prawie pełny, po kontroli okazywało się że w wężyku jest woda, kombinowanie z uszczelnieniem niewiele pomagało. Po przemyśleniach zdecydowałem się na zupełnie inny przetwornik ciśnienia wody - zanurzony.

2 polubienia

@abaku fajnie, że dzielisz się swoimi doświadczenia nawet jak zakończyły się niepowodzeniem, czekamy na wynik końcowy z nowym przetwornikiem ciśnienia.

Podasz więcej info jak rozwiązałem problem? Czego użyłeś i w jaki sposób?

Problem chyba nadal nie jest rozwiązany… (zazwyczaj na każdym forum mając aktywne konto można zajrzeć w aktywność innego użytkownika)

Gdybyś czytał uważnie, to Discourse obsługuje też wewnętrzne backlinki - i jeśli jakiś temat jest podlinkowany w innym wątku, to w nim widać backlink - i jest to pod pierwszym postem.

A w kwestii rozwiązania problemu - “szalony dziadek” (Andreas Spiess) w wyżej podlinkowanym wideo rozwiązał problem nieszczelności w dość skuteczny sposób - pompując powietrze do rurki przed pomiarem.