Przetwornik ciśnienia na HX710B / MPS20N0040D / ESPHome - wskazuje tylko połowę zakresu ciśnienia

Witam,
z ESP32 i przetwornika ciśnienia gazu (MPS20N0040D + HX710B) zrobiłem czujnik poziomu deszczówki - zbiornik jest głębokości 1,75m, do przetwornika zapiąłem wężyk akwarystyczny i obciążyłem na końcu. Zanurzając pionowo wężyk woda wciska się do niego z ciśnieniem proporcjonalnym do głebokości zanurzenia końca wężyka. Poziom wody w HA wyskalowałem w cm słupa wody w ESPHome.

- platform: hx711
    name: "deszczowka"
    dout_pin: 21
    clk_pin: 22
    gain: 128
    update_interval: 1s
    filters:
      - calibrate_linear:
          - 1000000 -> 0
          - 6310000 -> 100
    unit_of_measurement: cmH2O

zależność odczytów z przetwornika analogowo-cyfrowego z cm słupa wody jest liniowa więc nie ma zdefiniowanego ani max ani min, z opisu przetwornika ciśnienia jego zakres powinien wynosić 40kPa a ja max co uzyskuję to -177cm na podciśnieniu i 139cm na nadciśnieniu, początkowo przetwornik zasilałem z ESP 3,3V więc myślałem że to kwestia zbyt niskiego napięcia i przelutowałem na 5V (przetwornik toleruje zasilanie 3,3-5V) ale nic to nie zmieniło.
Zakres 180cm na nadciśnieniu w pełni mnie zadowoli tylko jak go uzyskać ?

Żeby taki pomiar miał sens, trzeba zastosować w układzie pompkę. W poniższym filmie Andreas dokładnie to wyjaśnia.

@abaku
Próbowałeś zmniejszyć wzmocnienie na 64?
(zakładam, że skrajny pomiar przekracza możliwości przetwornika ADC przy wzmocnieniu 128)

Edit: to nie jest HX711 tylko znacznie uboższy HX710 i nie ma regulacji wzmocnienia…

W takim razie podpiąłbym się po prostu miernikiem (multimetrem) bezpośrednio do wyjścia czujnika i zmierzył czy zmiany ciśnienia powyżej zakresu o którym wspominasz istotnie powodują dalsze zmiany rezystancji - może po prostu osiągnąłeś granicę możliwości tego czujnika (sugeruje to pewna asymetria wskazań krańcowych, chociaż w sumie te różnice mogą wynikać ze ściśliwości powietrza).