Rasspbery Pi 4 + Aeotec Z-Stick Gen5

Witam mam taki problem że chciałem przełożyć Aeotec Z-Stick Gen5 z Domoticza do Home Assistanta który stoi na RP 4 ale nie chce dodać mi integracji z-wawe wyskakuje błąd “Nie można zawiązać połączenia” w dodatkach jest uruchomiony Z-Wave JS w logach tego dodatku nic nie pokazuje na czerwono, może coś podpowiecie gdzie szukać. Chętnie komuś zapłacę za uruchomienie Z-Stick Gen5 bo już parę dni na tym siedzę i nie wiem w czym tkwi problem

Aeotec Z-Stick Gen5 we wczesnych wersjach jest niekompatybilny z RPi i tu może tkwić problem (wiem o tym bo sam mam taki, chińska myśl techniczna zadziałała - wersja która jest OK bodajże “rev. C” jest nierozróżnialna, bo ma identyczne oznaczenie modelu i nazwę handlową, jakkolwiek marketingowo była sprzedawana jako gen5+ w odróżnieniu od niekompatybilnej gen5, oczywiście aby było weselej różnią się one flakami i z gen5+ jest możliwa migracja na gen7, a z gen5 nie…).

Podobno obejściem problemu jest użycie aktywnego huba USB (nie testowałem, HA mam na HAOS-generic x64, a dongla kupiłem już po przesiadce z RPi na pecety).

Kolejna kwestia - jeśli przekładasz sticka z jednej instalacji do innej, to upewnij się że znasz HomeID i klucze sieci (musisz użyć te same), tylko wtedy wczyta się dotychczasowa sieć.

Porób screenshoty, wklej konfiguracje tekstowo do posta, może ktoś coś wymyśli, może użytkownicy z-wave znajdą błędy (integracje z-wave w HA są niezależne od sprzętu, więc konfiguracja wygląda dostatecznie podobnie bez znaczenia jakiego masz dongla, natomiast integracje są 2 RÓŻNE i można używać tylko jednej z nich).

PS nie podejmę się migracji nawet za grubą kasę - kompletnie nie znam Domoticza, ale są tu tacy, którzy migrowali, może się odezwą…

PPS Tam masz wątek, który powinien podprowadzić do prawidłowej instalacji dongla w “gorszej” integracji bezpośrednio z HA (jest jeszcze druga, która integruje się po MQTT i jej w ogóle nie znam)

Bardzo dziękuje za odpowiedź i zainteresowanie no myślałem że będzie do wyglądało na plug and play a tu kiszka wypiąłem dongla z RP 3B+ z działającej instalacji Domoticz przycisnąłem przycisk reset aby go wykasować zgodnie z instrukcją i podpiąłem do RP 4 z HA Wykryło dongla ale właśnie wyskakuje błąd w integracji i nie chce się dodać skurczybyk

Zaraz zaraz, ale po co wykasować? Przecież można go było przenieść razem z siecią… (wprawdzie robiłem to kiedyś tylko między różnymi instalacjami HA w ramach eksperymentu, ale to jednak wykonalne).

Jeśli masz backup NVRAM z dongla to sytuacja jest jeszcze do uratowania (w sensie migracji razem z siecią).

Tak poza konkurencją skoro już usunąłeś sieć to korzystając z okazji zaktualizuj firmware dongla (tylko ustal czy masz gen5 czy gen5+, dla gen5 mam gdzieś w archiwum 1.2, dla gen5+ jest nadal oficjalnie dostępna), pamiętaj, że oba mają takie samo oznaczenie modelu ZW090 !!!
Jednak teoretycznie można ją używać na gen5, tylko ich dokumentacja jest gównianie opisana (tzn. usunęli artykuł powiązany z gen5 jest teraz tylko w sekcji dla gen5+ co jest jakąś bzdurą…) wydaje się, że to jest to samo firmware którym aktualizowałem gen5

Nie pamiętam czy niekompatybilność dotyczy RPi3 czy RPi4 - one się różnią dość znacznie (czy też była to niekompatybilność w ogóle z RPi).
Jeśli jesteś pewien, że masz wersję która nie robi problemów to temat można olać, jeśli nie wiesz to użyj tego huba.

Instalacja nie jest plug&play (a w każdym razie kiedyś nie była) choćby dlatego, że jest kilka wzajemnie się wykluczających dróg do wyboru.
Jakkolwiek z tego co pamiętam, to po prostu podłączyłem dongla skonfigurowałem dosłownie w kilku krokach i to działa.

W dodatku droga pokazana w instrukcji Aeoteca nie jest jedyną możliwą, najprostsza możliwa to tylko jeden Dodatek Z-Wave JS z grupy Official add-ons (taką drogę opisałem w wątku linkowanym wyżej), nie ma wtedy rozbudowanego GUI, ale opcje dostępne w samej Integracji o nazwie… też Z-Wave JS są wystarczające.

Kluczowa w Dodatku (tak swoją drogą jeśli masz instalację HA bez Supervisora, to nie wiem jak skonfigurować kontener) jest konfiguracja ścieżki do portu (u Ciebie potencjalnie może być nieco inna bo ja to mam na pececie), niżej zamazane są tylko klucze sieci (indywidualne dla każdej sieci), jakbyś go nie skasował tylko przeniósł klucze z Domoticza to miałbyś plug&play&bez_ponownego_parowania